Jaké ste zvolili ovládání venkovních žaluzií?

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jste zvolili ovládání venkovních žaluzií. Budeme je mít na všech oknech, na elektrický pohon, a jde mi o to, jak vymyslet jejich ovládání (dálkový ovladač, vypínač na stěně, mobil apod.). Co je praktické, co se Vám osvědčilo a co naopak ne? Moje představa je taková, aby to bylo hlavně praktické a nestálo to zbytečně balík navíc :-D. Líbilo by se mi asi nejvíc mít třeba na stěně u každého okna vypínač a jeden u vchodu na všechny okna. Máte to tak někdo? Děkuji za každou zkušenost ;-).
Odpovědět
1
2
@davex to je v pořádku, že každý máme jiný názor. Pro někoho je chytrá domácnost a komfort něco, jak to dělá např. Loxone. Pro mě je chytrá domácnost něco, co poskytuje vysoký komfort bydlení obecně. Nejen momentální svýma "fičůrkama", ale hlavně i transparentností a zajištění funkčnosti chodu domu po celou nezbytnou dobu. A maximální komfort neznamená maximum věci zakomponovat do chytrého řízení. Kdysi jsem to taky tak bral. Pokud to někdo nechápe, nebo jde jinou cestou, tak to je samozřejmě jeho věc.
Odpovědět
@honzik75 Tak ono ta definice chytrého domu v tom spočívá. Nazývat chytrým domem něco, co s tím nemá nic společného, je podle mě zavádějící. Prostě, dům, kde je standardně natahaná elektřina a vhodně rozmístěné vypínače chytrý dům není.
Odpovědět
Mame vypinace.. ale ne u okna, ale u vypinacu u svetel... rozhodne je to praktictejsi... nemusim jak blbec chodit napr v obyvaku od okna k oknu, ale stahnu nebo vytahnu je vsechny naraz na jednom miste... k tomu budeme mit ovladani mobilem, ale to jeste neni funkcni
Odpovědět
Ty definice jako inteligentní a chytré domy jsou jen marketing. Jakože mám v kanceláři inteligentní počítač a v ruce inteligentní telefon. Správně by se melo hovořit o domácí automatizaci. Domy nemají zrovna logické myšlení. Automatizace se da udělat i mechanicky. Často není potenciál nasazené plc využít. Není to jen o tom neco prodat, ale chce se hlavně zamyslet nad integraci, to by měla být ta přidaná hodnota, ne jen to, že umím rizsvicet světla pres mobil.
Odpovědět
@mitote Není nad to stát před oknem na terasu a jít si ho otevřít ke dveřím z chodby :-D . My máme krabice na obou místech, ovládání bude přes moduly Teco https://www.tecomat.cz/Products/cz/cf... a nějakou automatizaci ve foxtrotu s ohledem na počasí a magnety v oknech plánuju.
Odpovědět
@kofejn hm to se nam jeste nestalo... zato mnohokrat jen vejdu do mistnosti, zejmena u deti a hned u dveri roztahnu nebo stahnu zaluzie podle potreby... to se deje prakticky minimalne dvakrat denne u deti... takhle bych obchazela v kazdem pokoji dve okna... v pracovne vlastne take. Kamarad ma vypinace u kazdeho okna zvlast a po 5 letech to hodnoti jako blbost. Jinak mame predchystana cidla ve vsech oknech a inteligenci od beFasteru... ale zaluzky na tom jeste nejedou.
Odpovědět
@davex A kde mate tedy "manualni" tlacitka, pokud mate?
Odpovědět
@bayt Normálně, jako vypínač. Uprostřed je ovládání světla, na straně pak žaluzie.
Odpovědět
Profilova fotka
My s muzem moc na ty chytre "veci" nejsme. Takze tam, kde mame vic zaluzii, mame dalkovy ovladac, aby se daly zaluzie ovladat po jedne nebo naraz (obyvak + loznice, tam mame i ovladani na cely dum). V pokojich mame ovladac na stenu na jednu zaluzii. Da se pouzivat jako prenosny (tak ho ma dcera v pokoji) nebo namontovat na stenu...my ho mame zabudovany u dveri v ramecku ABB Levit...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 10 měsících
Chytrý dům je takový, který je praktický a zpříjemňuje bydlení. Pokud máte kuchyň z bílýho lesklýho lamina a za linkou sklo a je na tom vidět každej otisk ruky a musíte to utírat kvůli každý kapce vody, tak máte hloupý dům a nezachrání to žádnej Loxone. Inteligentní instalace "chytrá domácnost" jsou taky celkem hloupost, naráží na své limity ve chvíli, kdy výrobce zařízení zkrachuje, nebo odejde z domácnosti ajťák/kutil a pak s tím ostatní členové, ani běžnej elektrikář nehnou. Co se týče žaluzií, tak tam se asi dálkové řízení vyplatí, ale je třeba to řešit hned při výstavbě. K dálkově řízeným motorům vede jen obyčejné napájení, nedávají se žádné vypínače, navíc nemusí vést kabel ke každému oknu zvlášť, ale můžou být okna prosmyčkovaná za sebou na jednom kabelu. Pak se dá do každého pokoje na zeď jeden dálkový vypínač Smoove, u kterého jde nastavit i oblíbená poloha a jednim máčknutím se žaluzie třeba zatáhnou a pak se nepatrně nakloní kvůli větrání. Všechny ty hromadné ovladače Nina jsou zbytečné, je lepší to mít v aplikaci v mobilu. Já jsem třeba nastavil scénáře, aby se dětem vytáhly žaluzie v 8:30, aby ti smradi nespali až do jedenácti 🙂 Dobrý je třeba žaluzie na dálku z práce vytáhnout, když na Meteoru vidím kroupy. Dá se i z Chorvatska občas vytáhnout/zatáhnout pro zmatení zlodějů. Rovněž na větrný čidlo je třeba mít dálkově ovládaný motory. Takže uznávám, že se dá vystačit i s manuálním ovládáním, ale při celkové ceně žaluzií je asi dobré ten příplatek už při realizaci zvážit, protože později je to už komplikované.
Odpovědět
@aureliacarbone Správně sice zmiňujete nevýhodu, že pokud zkrachuje výrobce automatizace domů, tak může být problematický servis. V nejhorším případě se ale dá systém nahradit systémem od jiného výrobce. Ovšem Vaše doporučované řešení s bezdrátovým řešením je ještě horší, protože jestli zkrachuje výrobce nebo přestane podporovat aplikaci či starší bezdrátové ovladače či bezdrátová část v motoru, tak budete muset vyměnit všechny žaluzie nebo minimálně motory.
Odpovědět
Profilova fotka
Máme u každého okna tlačítko. A pak jeden centrální u vchodu. Kde si nastavím parametry.. (doba stínění, na každý den i čas kdy vyjedou a zajedou, propojené je to s čidlem a nastavím si sílu větru a slunečního záření. ..)
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 4 měsících
@qeszi Opravdu lze tlačítko vypínače Somfy Smoove 1 io vložit do rámečku Levit od ABB? Rozměrově vše pasuje a drží v rámečku tlačítko bezproblémů?
Odpovědět
Profilova fotka
Máme Tahomu. Dlouho jsme nad tím seděli a rozmysleli. Nechtěli jsme dávat peníze do něčeho, co jsme si nebyli jistí, že využijeme. Nakonec jsme zvolili variantu tlačítek vedle oken. Vedle oken, protože jsou průchozí. Koupelna průchozí není, ale i tam je to u okna, aby to nebyl pelmel. Cizí lidé intuitivně hledají ovládání na okno u okna. S vypínači si rozumí prarodiče, děti i návštěvy. V obytné nám dobře slouží ovladač, který umožňuje ovládat všechna okna ve velké místnosti najednou nebo po jednom. To už není ani pro naše malé děti ani pro prarodiče. Pravidelný režim den/noc řídí aplikace, umožňuje i manipulaci jak je potřeba na dálku. Stálo to víc, ale dobře nám to slouží, vše co máme využíváme a zároveň se nám celkem podařilo nic nemít zbytečně. Fajn je, že jednotlivosti jdou dokoupit. Těšíme se ještě na větrné čidlo. @jenye
Odpovědět
Profilova fotka
@vmicin potvrzuji, také máme Somfy Smoove v Levitkach
Odpovědět
@sviva My to mame uplne stejne, jen ty nastenne ovladace nemame pridelane, ale vzdy jen nekde polozene. A vetrne cidlo jsme nakonec nedali, bylo nam rozmluveno a jsem za to rada. Ted byly vichrice a jeden den jsem zaluzie pro jistotu vytahla, ale ani pri vetsich vetrech to neji potreba. Bych se bala, ze trochu zafouka a uz by to jelo nahoru.
Odpovědět
Profilova fotka
@vmicin Tak pokud je to to, co máme (přiznám se, že přesný název nevím, je vyfocené na fotce výš), tak ano. Pokud ho vyloupnete z toho rámečku, jde vložit do rámečku ABB. Drží docela dobře. Používáme je denně několikrát a ani se v tom za ty tři roky nehnou 😉
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?