Praskající příčky v patře

24. úno 2019240

Dobrý den,

necelé dva roky bydlíme v novostavbě rodinného domu. Dům je zděný, patrový se sedlovou střechou, dvojdomek, stropy jsou v 1NP panelové v 2NP jsou sádrokartony. Přibližně po necelém roce bydlení se v 2. patře začaly objevovat praskliny na příčkách. Paradoxně jsou všechny v různých výškách, na různých zdech, různými směry, jediné, co mají společné je, že jsou rovné jak podle pravítka a jsou jakoby skrz naskrz, tzn. že prasklina v omítce v jedné místnosti je na stejném místě ve vedlejší místnosti. Již dvakrát jsme tento nedostatek reklamovali a pokaždé jsme se dozvěděli, že je to tím, jak dům sedá. Absolutně netuším, na koho bych se mohla obrátit a co vlastně žádat.

Děkuji za Vaše rady a názory.

 • myslím že by to chtělo nějakou fotku

 • @atexone  Je možné, že je to sedáním - rok starý dům je novostavba, tam to ještě pracuje, ale i tak - měli by vám to podle mě opravit (sestra bydlí v novostavbě - v bytovce a taky to pracovalo a vždycky když toho bylo víc, tak tam někdo došel a pospravoval to....jí opadalo i pár kachlí v koupelně...přec jen větší stavba a víc betonová🙂 ) Ale může to být asi i něco jiného, jen mě nenapadá co...třeba něco ve smyslu špatného provedení atd...

 • pro jistotu si můžete zavolat statika

 • Sponzor fóra
 • Dobrý den, omlouvám se za tak dlouhou odmlku. Konečně jsem si nedávno vzpomněla a praskliny vyfotila. Jsou to víceméně mikropraskliny, největší má cca tři metry na délku a šířku max 1,5 mm. Jediné, co mne znepokojuje je, že jsou praskliny z obou stran stěn. Praskliny se nacházejí v 2NP. Ta nejdelší je přímo nad průchodem mezi kuchyní a obývacím pokojem. Zbylé praskliny jsou většinou kolem vypínačů, někdy vodorovně, někdy svisle.
  Pán, co byl u nás řešit reklamace, řekl, že se možná hnula příčka a tím to uzavřel.
  Děkuji za Vaše názory. Hezký den.

 • neporadím, ale máme úplně stejný problém. největší prasklinu manžel zatmelil pařebrousil a vymalovali jsme ... zatím OK

 • @ovp21  Jak dlouho bydlíte?

 • myslím že tmelení to nespraví

 • Celkem máme praskliny na pěti místech. Jedna je do pomyslného obracéného Té, vede vodorovně na obou stranách příčky a svislá část je z jedné strany prasklina a z druhé příčka. Dále vodorovná prasklina nad průchodem, vodorovná prasklina nad vypínačem. Vodorovná prasklina v rohu místnosti, která jde na obou stranách přes roh (jakoby po šáru, když to napíšu jako laik). A poslední prasklina je svislá a jde od stropu dolů, ta je nejčerstvější a udělala se někdy v posledních dvou měsících.
  Čím víc se seznamujeme se sousedy, tím víc se děsíme, v čem bydlíme. Dům byl dostavěn snad v roce 2011/12. My jej obýváme od půlky roku 2013, takže již přes dva roky.

 • @tomaskrizcz bydlime od prosince 2013
  @vodak01  prasklinu manžel přetmelil loni... a zatím OK...snad to vydrží

 • @atexone  možná by bylo dobre zavolat statika

 • @vodak01  to mi radši ani nepište

 • Také nechci strašit, ale myslím že toto nejsou "bežné" praskliny. ...respektive když by byla možná jedna, ale v tomhle množství mi to přijde zvláštní. Z čeho je dům postaven? ...z jakých cihel? Doopravdy by to chtělo asi zavolat statika.

 • @lotrandocz  Podle fotek z výstavby se jedná o Porotherm. Strop je panelový. Praskliny jsme reklamovali přímo u zhotovitele a řekl, že je to normální, že se hnula příčka.

 • Pokud to je na více místech, tak si myslím že to moc normální není.
  Tím že je to v patře, tak si myslím že by to mohlo být nesprávnou montáží panelů - špatně probetonované spoje a tím k dodatečnému dotvarování panelů, ale každého jinak.

  Pak je také otázka jestli neni v místě stropu tepelný most. (jestli dům není z vnějšku dodatečně zateplen)

 • @lotrandocz  Dům je zateplen.

 • Sponzor fóra
 • nevím jak zateplení zpusobi trhliny. trhliny jsou mechanického rázu a pokles je v kolmém směru k trhlině. tzn. vodorovna trhlina vznikne poklesem stropu, základu atd.

 • Ano, já to myslel tak jestli není například tepelný most most u věnce(v místě uložení stropu a pak by teoreticky mohli případné teplotní změny ovlivňovat tvarování(smršťování apod) stropních panelů.

 • toto je choroba novostavieb. Nechcem tvrdiť, že dakedy dávno sa to nestávalo. Ale asi v takom množstve ako je to dnes - asi nie. Vzhľadom k pevnosti materiálov a sile cementu v minulosti a dnes je to nepochopiteľné. Včera sme boli pozrieť jeden apartmánový dom. Stojí asi 8 rokov. Môj bože - tých prasklín, čo tam je krížom krážom po stenách. To isté iná stavba rd v rodine - praskliny nosných stien, priečok, vodorovne, zvislo. Apartmán na svahu lyžiarskeho strediska detto. Reklamuješ, príde statik a sucho skonštatuje, že to sadá. A viacej sa s tým nedá nič robiť. Iba dľa potreby tmeliť a maľovať steny. /popri tom sa občas v noci pomodliť ,nech to nespadne. Rýchla práca, zle zakladanie, podložie, nedodržanie postupov, predpisov, času na vyzrievanie, na stavbách čašníci, krajčíri a podobne. Nám pri prerábke tiež prišiel z firmy robiť plyn na komplet do bytu pán, čo nemal žiadne oficiálne vzdelanie. Pár krát bol so šefkom staršinom a potom ho ten hodil do vody a tu máš pracuj. Muž môj robil zarovno neho, ked to videl. Nevzdelaný pánko majster sucho pri odchode skonštatoval, že sa mu s mojim mužom dobre robilo. Nenapadlo ho sa hanbiť za to, že mal robiť sám a muž sa mal iba prizerať. Jedna hrôza je na stavbách dnes. Pracovala som v stavebníctve celý život a čím bližšie k dnešnému dnu, tým to bolo na stavbách horšie.

 • @hedviga2  to je právě to, čeho se bojím, aby to prostě nespadlo 😃 s názorem, že dnes je spousta staveb odfláknutá souhlasím. U nás ve vesnici například v pondělí vylili základovou desku a v úterý zakládali první šár a teď ani ne po dvou týdnech mají už stropy :-\

 • Já bych stejně na vašem miste zavolal statika aby to posoudil a hlavně navrhl reseni co a tim

 • @atexone  Tak spadnutí to myslím že ne, ale chápu že i tohle je velmi nepříjemné.

  To co popisujete (doufám že to není nějaká naše stavba 🙂 ), tak nemusí být nic špatně. ...to že to je rychlé automaticky neznamená že je to odfláknuté, dnešní technologie a možnosti takové stavění umožňují.

  Celkově si myslím že naopak dnešní stavby (celkově) jsou kvalitnější než dříve. ...jen jsou dneska právě díky internetu více "na očích" ty špatné stavby.

 • Dobrý den,
  dneska jsme stěhovali nějaký nábytek a objevila jsem další tři prskliny, jedna jde od stropu dolů, nachází se na rohu chodby, délka cca 20 cm, další je vodorovná na stejném rohu chodby a třetí je vodorovná cca 1,5 m !!!na obvodovém zdivu!!!.Nedalo mi to a vzala jsem metr a změřila jsem v jaké výšce jsou všechny praskliny, ejhle, vychází to vždy na "výšku" cihel.
  Návštěva statika je v jednání s majitelem domu. Takže jsem zvědavá, jak to dopadne. Děkuji za Vaše rady a názory.
  Hezký den.

 • no to jsem zvědavý také dejte vědět. nedávno psali na idnes.cz ze byly praskliny na zdech kvůli pohyblivemu podloží a staticky to bylo o.k. ale zdi se hýbaly. reseni byly sadrokartonove predsteny které jsou kluzne uloženy

 • Dobrý den, jak to dopadlo? Víte jaký byl důvod prasklin? A je nějaký vývoj? Máme stejný problém... děkuji

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?