Na co si dát pozor při výběru stmívatelného osvětlení? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Dobrý den, řeším osvětlení v bytě v paneláku. Potřebuji dvě přisazená stropní svítidla do předsíně, jedno stropní svítidlo do kuchyně (na strop mezi linky), jeden lustr do ložnice a lampičky na noční stolek. Napadlo mne použít všude stmívatelné osvětlení (ne led pásky). Potřebuji na to nějaké speciální věci? Třeba jiný vypínač ve stěně (který nemám)? Jaké máte s tímto osvětlením zkušenosti? Na co si dát pozor při nákupu?
Odpovědět
@diabrete pokud pouzijes obycejnou zarovku, tak muze byt jakekoliv svetlo a jenom stmivatelny vypinac. Pokud chces ale led svetlo, tak uz musi byt specialni stmivatelne. Za me je nejjednoduzsi si koupit svetlo s ovladacem - napr. phillips hue. Zapinas a vypinas ho klasickym vypinacem na stene a stmivas pomoci aplikace, nebo dalkovym ovladacem. My jsme do pokoju davali stmivaci vypinace od ABB a za me je to strasne neprakticke. Neni nad klasicky vypinac.Ten stmivac vyjde na cca 3000,- a za to muzes mit cele stmivatelne svetlo... Jinak bych si hodne rozmyslela kde potrebuju stmivat, ptz to v praxi potom urcite nepouzijes a jenom vyhodis penize... Treba predsin a chodba je naprosto zbytecna-tam bych radsi dala nocni svetlo na pohybovy senzor... A jinak uplne nejlevnejsi reseni je pouzit stmivatelne zarovky-napr. to hue, nebo dela i ikea. A nebo treba zarovka stmivatelna na kliknuti za 50,-...
Odpovědět
@kekita Děkuji za odpověď. Předsíní chodíme v noci na wc, takže jsem si říkala, že by bylo příjemné, nemít v noci cestou plné světlo, ale spíš tlumené. Pohybový senzor mít nemůžeme, máme psa, který v noci chodí pít.
Odpovědět
Profilova fotka
Jak je pes velký? Jsou i pohybové senzory necitlivé vůči menším zvířatům.
Odpovědět
@diabrete v některých pokojích máme led světlo Philips 31822/31/P5, stojí asi tisícovku. Pokud na vypínači zapnu, rychle vypnu a zase zapnu (do několka málo sekund), mohu si tak přepínat mezi čtyřmi stupni intenzity světla. Poměrně to využíváme a je to super. Takto si můžete večer nebo v noci přepnout intenzitu světla, jak vám vyhovuje a moc to nestojí. https://www.lighting.philips.cz/consu... https://svitidla.heureka.cz/philips-3... máme čtyri tyto světla a žádné nám nehučí, jak je mimochodem uváděno v jedné recenzi na heurece. Máme je přes dva roky a fungují skvěle
Odpovědět
@petr86 pes má cca 50-60 cm v kohoutku, ale hlava je samozřejmě někdy i výš
Odpovědět
@radim83 Děkuji za odpověď. Chápu to správně, že aby bylo tlumenější osvětlení, je potřeba nejdříve rožnout na plno, pak vypnout a pak rychle znovu rožnout? Že tedy to tlumenější světlo nejde hned.
Odpovědět
Profilova fotka
@diabrete Výrobci senzorů udávají tzv "pet imunity" podle váhy zvířat, viděl jsem senzory třeba cca do 10kg, ale i 30kg.
Odpovědět
@diabrete zapínáním a vypínáním si navolíte intenzitu světla ve čtyřech stupních. Tu kterou tam naposledy ponecháte tam zůstane i příště, dokud jí zase nezměníte. Takže když si nastavím tlumené, tak při příštím normálním zapnutí tam stále bude.
Odpovědět
@radim83 Děkuji za odpověď
Odpovědět
Profilova fotka
@radim83 Na těchto světlech z odkazů neměníte intenzitu ale teplotu chromatičnosti (barvu) a to je dost velký rozdíl.
Odpovědět
Ahoj, my mame komplet osvetleni od Philips Hue a perfektni. Vse jde nastavit ovladacema nebo aplikaci, pripadne naprogramovat automatiku. Krome intenzity jde nastavit teplota barev, to je to uplne nejlepsi. Odpoledne,kdyz pracuji, dam si bile svetlo, vecer vsude svitime na teple zlute svetlo, ktere nedrazdi mozek. Na chodbe mame cidlo, pres den svetla nesviti, vecer do 8hod sviti zlut naplno a po osme hodine sviti zlute jen na 20 procent (kdyz prenasime spici deti, aby se neprobudily, nebo kdyz jdu v noci na zachod, abych nedostal plny zasah)
Odpovědět
@oskar83 máte samozřejmě pravdu, snad jsem mým hodně zjednodušeným a nepřesným výkladem tazatelku nezmátl. Snažil jsem se to vysvětlit tak, aby bylo jednoduše jasné, že pokud chce míň nebo víc světla, s tímto levným světlem to není problém (dle zvolené barvy světla). Přiznám se, že si nejsem jist, ani u své manželky, že kdybych napsal nebo řekl, že si můžu nastavit teplotu chromatičnosti (barvu), tak jí to bude jasné.
Odpovědět
Článek se načítá
Původně jsem uvažovala jen o tlumení světla, ale nakonec jsem začala vybírat osvětlení, kde jde volit teplota i intenzita. Pravděpodobně to bude toto: https://www.riteli.cz/led-designove-s...
Odpovědět
@nihilises děkuji za odpověď
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Máme osvětlení Philips Hue a zatím jsme moc spokojení, funguje dobře. Váhali jsme, protože je to poměrně drahá sranda, ale nakonec jsme objednávali z oficiálního e-shopu Philips a díky slevě nás to vyšlo levněji. Kdybyste případně taky objednávali, slevu jsme našli tady https://www.vimvic.cz/slevy/philips-c...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?