Počet světlovodů

14. zář 202160

Zdravím,

kolik světlovodů byste prosím navrhovali do této chodby s vestavěnou skříní bez oken? Dveře pokojů by byly pouze částečně prosklené.

Jemi jasné, že každý zásah do střehy je riziko, ale i náklady..

Děkuji za názor

Tomáš

 • Na noc stačí stoprocentně jeden. Na denní světlo spíše dva. Záleží na režimu domácnosti (otevřené/zavřené dveře) a na Vašich individuálních požadavcích na osvětlení prostoru.

 • My máme 2 světlovody, na jih, osvětlují horní chodbu a schodiště, dům to hezky prosvětluje, rozhodně to není "přesvícené", ale jestli to potřebujete jen na to, abyste tam nezakopli a nechce se vám investovat do jednoho navíc, tak ten jeden postačí. Na hledání ve skříních si pak holt budete svítit.

 • Kacířská myšlenka - stačí 0. Výhodou je, že osvětlení svítí ve dne i v noci, rizika průchodu střechou, cena pořízení. Nevýhodou cena za elektřinu 2x5W*24*365 = 87kW nebo při použití denního/nočního režimu o dost méně. Celkem dneska asi 360Kč ročně. Světla stejně potřebuješ na noc, takže asi méně. Mám noční světlo vypínané alarmem, takže pokud nejsme doma, tak nesvítí - další ušetření).

 • Sponzor fóra
 • @radim2015  To je hodně zajímavý pohled, ten mne upřímně nenapadl 😃 Dát třeba na strop nějakou delší LED na pohybové čidlo by nemusel být špatný nápad, beztak by světlovod/y nemusely stačit na dostatečnou viditenost do skříně..určitě to zvážím

 • @milanq  @norah32  @radim2015  Jen pro úplnost, pokud by to nebylo zřejmé, jedná se o severní stranu, pokud by to bylo relevantní..

 • @luton  Pohybové čidlo nedoporučuji:
  1. stejně bere proud a úspora je v řádu desetikorun (podle mě se nemusí zaplatit ani pořizovací cena čidla)
  2. alespoň pro mě je to strašně nepříjemné, když se náhle rozsvítí a ještě horší je, když zhasne
  Nechat svítit pořád, maximálně připojit na alarm a vypínat při zajištění nebo zavést denní/noční režim, pokud je to moc světla.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat