Čím odhlučnit zahradu

Ahoj, prosím o zkušenosti, jaký typ plotu/zdi a výška vám pomohly s odhlučněním sousedního pozemku? Jde o jednu stranu pozemku, jsem ochotná oželil vizuál (kdyžtak nechám porůst něčím pnoucím). Když se vrhneme "do akce", chci si být jistá, že to přinese efekt a nezahodíme čas ani peníze pro chabý výsledek. Nyní je tam klasické pletivo, 2m vysoké, třeba existuje něco, co by se dalo nainstalovat přímo na stávající plot? Jinak jednu variantu mám takovou tu ošklivou betonovou zeď (nechám zarůst zelení), druhá varianta - na zahradě máme smrkové krajiny, tak vyrobit plot z nich. Nějaké další zajímavé tipy? A tápu u té výšky 🤷‍♀️ Díky za zkušenosti
Odpovědět
Tak prvotně záleží na typu hluku. Pokud ti jde o opravdové odhlučnění, nech si vypracovat posudek. Záleží na tom o jaký hluk se jedná, jak je daleko, jak vy jste daleko od té zdi. Těch proměnných je moc. V zásadě platí, že odhlučnění musí být co nejblíže hluku, třeba hned podél silnice, pak čím je materiál stěny těžší, masivnější, tím lépe a hlavně nesmí mít žádné škvíry dutiny. Pak je třeba myslet také na to, že hluk se odráží a k vám přijde třeba z boku zdi, přes sousední pozemky. Ale jak říkám, nejvíc záleží, jaký hluk to je a kolik chcete odhlučnit. U nás nepomohlo nic. Až odstěhování. Ale to byl extrém, silnice s frekvencí 10 tis. Vozidel denně.
Odpovědět
@lena74 děkuji za odpověď, to muselo být strašné! No jde o lidský hluk. Extrémní. Roky nepoužívanou, zarostlou sousední zahradu pronajali a já si přijdu jak v Itálii na pláži 🥺 točí se tam plno lidí, děti opravdu ječí, mají plno hraček, chodítek a podobně, co má melodie. Pozemky jdou mírně do svahu, tak se to k nám nese a mají na nás pěkný výhled. Posezení je kvůli dřevěné pergole hned u plotu, pár metrů od místa, kde pobýváme, máme terasu, ohniště. Nyní není možné vůbec být venku. Takže si myslím na tu betonovou zeď a domluvit se s nimi, aby i oni z druhé strany něco vymysleli, aby se zvuky nechtěli odrážet. Tzn v té nejkrizovější části ke zdi dát něco... stromky, tkaninu🤷‍♀️
Odpovědět
Profilova fotka
Není to sice odhlučnění, ale Váš problém by mohl částečně řešit nějaký vhodný vodní prvek s tekoucí vodou. Nějaký vodopádek, fontánka. Tekoucí voda vytváří bílý šum, který většinou není tak rušivý a naopak pomáhá eliminovat nežádoucí zvuky od sousedů.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Profilova fotka
@mon_luk Dobrý den, hledám na internetu a narazila jsem na Váš příspěvek. Řešíme stejný/podobný problém. Máme dům a zahradu sousedící se sportovištěm, hřištěm na házenou. Denně tam jsou tréninky a zápasy. děti ječí a trenéři křičí, píšťalky a permanentní nárazy míče. Už nám došla trpělivost a chceme to řešit. Teď je tam jen pletivo. Tak pořád hledám jak. Povedlo se Vám problém s plotem vyřešit? Postavili jste něco a je to opravdu účinné? Stěhování je až poslední varianta. Děkuji.
Odpovědět
@dana_silhankova to nevyřešíte, buď si zvyknete nebo se z toho zblázníte, máme to podobné, krásný pozemek, ale tenisové kurty, ty jsou ještě OK, ale dostavěné hřiště volejbal a hřiště na tenis nohejbal apod. Další pozemek hledat nechceme, ani nejsou a ceny jsou mimo, řešíme to odstíněním terasy od zdroje hluku, tím je ale orientovaná na severovýchod.
Odpovědět
Jaký je to hluk?
Odpovědět
Profilova fotka
@iveta_89 mame prave terasu cca 2m od plotu a 2m od plotu je hned branka. Takze myslim, ze odstinit terasu a jeste cely pozemek by pomohlo. Jen hledam nejucinejsi reseni - material/vyska... jinak nas dum a zahrada take maji skvele umisteni. a na koupi, stavbu a stehovani je opravdu nejhorsi doba. ja jsem docela zvykla, ale manzel to s casem dava cim dal min... proto hledam zkusenosti nekoho, kdo uz to resil a jak jejich reseni pomohlo....
Odpovědět
Profilova fotka
@davex krik, jekot, rany micem o zem o branu a oploceni, pistala..
Odpovědět
Úplné ticho tam nebudete mít nikdy. To byste si museli pozemek i zastřešit. Trochu pomůže betonový plot, nebo ještě lépe pořádná zeď. Ještě lepší může být protihlukový val. Záleží i na tom, co povolí stavební úřad a do jaké výšky. Folie na plot, stromy apod. pomůžou jen velmi málo. Vevnitř v baráku se to dá řešit protihlukovými okny.
Odpovědět
@dana_silhankova 4m od terasy bránu na házenou? to by mě jeblo. To jedině alespoň 3m vysokou zeď z čehokoliv co má vysokou objemovou hmotnost a ještě lépe tu terasa zastřešit.
Odpovědět
Profilova fotka
@m_i_r_e_k uplne ticho necekame a ani nepozadujeme - i utlumeni o 25% by byl velky uspech. S temi 3 metry uz tak nejak pocitame.. 🙂
Odpovědět
No, já bych v tomto případě nechal udělat minimálně nějakou hlukovou studii a nechal si něco doporučit. To, že tam dáte betonovou zeď nemusí vyřešit skoro nic, jen se zvuk bude třeba nějak špatně odrážet a bude to horší.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@davex diky, to je presne to co delame, ted jsem zaplatila zalohovou fakturu - tak jsem zvedava, co nam spocitaji a navrhnou... pak se uvidi
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den, řešíme stejný problém se stadionem. Otevřeli nám u něho umělé hřiště pro veřejnost a samozřejmě se tam slézá omladina a dělá bordel. Město to neřeší i když nejsme jediní stěžovatelé. Dům i pozemek nemáme šanci prodat a ani nechceme je na dobrém místě, ale ten hluk se nedá vydržet, na zahradě téměř nemůžeme být. Hřiště je položeno níž než náš pozemek. Vyřešil prosím někdo útlum takového hluku nejakou zdí, plotem? Jestli je vůbec nějaká šance.
Odpovědět
@nikir asi by to chtělo fotku pro představu, jak to máte nyní. Jinak určitě 2,5 metrový plny betonovy nebo gambiovy plot a kolem břízy které mají až 10 metru dokážou lehce rozbít hluk, ale ticha úplně nedosáhne, musíte max počkat až je vyžene podzim a zima.
Odpovědět
@artep1987 o úplné ticho ani neusiluji, spíš utlumit aby se vubec dalo na te zahradě být. Mame vysazene túje a prozatim jen pletivo. Problém je v tom, že za posledni rok je právě ani podzim ani zima nedokázala vyhnat. Zkusim prosadit betonovy plot a nechat túje, snad to problém trochu zmírní. Moc děkuji za odpověď 😊
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?