Opěrná zeď - rady a tipy jak postupovat?

Máme postavenou opěrnou zeď, kterou budeme zasypávat. Jak jste postupovali před zasypáním? Čím "ošetřit" zeď?
Odpovědět
Profilova fotka
Urcite tam dejte nopovku.
Odpovědět
Profilova fotka
Asi záleží podle velikosti, účelu a kde je na pozemku.Ale nopovka je základ. Dále bych zvážil vytvoření drenáže za ní pomoci štěrku a drenážní trubky zabalene v geotextilii. Zasypávat postupně a neustále hutnit, aby Vám terén následně klesnul jenom minimálně.
Odpovědět
Bude to celá zadní část domu - kompletní zahrada. A bude se zasypávat do výšky ztraceného bednění, pak bude jen pletivo. Z druhé strany bude soused jen minimálně zasypávat.
Odpovědět
Profilova fotka
@1macinka tak kde budete zasypávat tak dát nopovou folii a pořádně jí přichytit. Pokud se bude překrývat tak udělat překryv pořádně.
Odpovědět
Nopovka na opěrnou zeď postavenou ze ztraceného bednění a betonu je naprostý nesmysl, komplikace při stavbě a jen vyhozené peníze. Pokud tomu rozumím, bude to celé v zemi, nebude tam žádná izolace, žádný obklad, žádný pohledový okrasný nátěr, prostě nic jen beton. Tu nopovku nahoře těžko uzavřete a časem by se stejně uzávěr asi poškodil, naprší tam a ta nopovka bude mít spíše tu funkci, že vodu u toho betonu podrží. To už trochu větší smysl dává drenáž, ovšem tam zase potřebujete spád a podle té fotky je to na rovině a tudíž není kam tu vodu stáhnout. Nekomplikoval bych to a zasypal jen holý beton. Mám zahradu oplocenou pletivem a pod ním základy z betonu které dělal můj děd před cca 60ti lety a na rozdíl od pletiva a baráku je ten beton a základy ve skvělé kondici i bez nějakých nopovek a dalších pitomostí dnešní doby.
Odpovědět
Taky nevidím důvod tam tu nopovku dávat. Stejně ji všichni dávají obráceně, nopama ke stěně, takže se tam akorát dostane víc vlhkosti... Drenáž by měla smysl, ale stejně je to takové zajímavé, oddělit souseda zdí na rovinném terénu :)
Odpovědět
Budeme se srovnávat na úroveň silnice, tady to jde vidět lépe. :) (foto je ještě bez opěrné zdi) V plánu máme drť a nahoru hlínu, tak jsme přemýšleli zda tam ještě něco dát nebo je to zbytečné.
Odpovědět
@1macinka Jaké bednění (šířku) máte použité pro tuto opěrnou zeď?
Odpovědět
@davex šířka je 50cm
Odpovědět
@davex .. a jakou funkci by plnila mopová fólie mopama od zdi ? Fakt to tu je samý odborník.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex @lto007 Ahoj, právě proto, že nejsem odborník, tak bych se rád zeptal na tyto dva odlišné názory, jak položit nopovku. Dával jsem nopovku mezi hydroizolaci soklu a štěrkovou vrstvu přilehlé terasy jako ochranou vrstvu hydroizolace. A právě proto, že nejsem odborník jsem také nevěděl jakým směrem nopy položit. Každý říkal něco jiného ... nakonec jsem ji položil nopama od konstrukce kvůli větší stykové ploše. Někteří mi tvrdili, že ji mám dát obráceně, že dutina vytvořená nopy pomůže odvětrání konstrukce, ale tady nechápu jak by to mohlo fungovat, když tam vzduch nemá jak cirkulovat. Tak jak je to tedy podle vás správně a proč?
Odpovědět
Pokud mopovka jako ochrana hyroizolace, tak pak jsi ji položil správně, tedy mopama směrem k štěrku.Samotná hydroizolace vlhkost nepustí, proto je odvětrávání zbytečné. Pokud by byl nezateplený sokl (barák) tak pak mopama směrem k základům.
Odpovědět
Článek se načítá
@jakuda já dával nopama od zdi a na ní přiložil geotextilii a zasypal. Někde jsem o to četl a přišlo mi to tak podle toho dokumentu logické. Už jsem ale taky slyšel, že to mám obráceně :-D To bude asi další téma bez výsledku ;-)
Odpovědět
@lto007 Jakou? A jakou ti bude plnit nopama ke zdi? Tu stejnou. Nebo si myslíš, že tam bude cirkulovat vzduch a bude se něco odvětrávat? Omyl, akorát tam dáváš potenciální místo na to, aby se ti tam víc vlhkosti dostalo. Kecy s odborníky si nech, radši si nastuduj fyziku.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Zdravím, prosím o radu, chystáme se stavět opěrnou zeď, výška zdi bude cca 80cm, šířku máme v plánu 30cm - nebude to zbytečně moc? Jak hluboký udělat základ? Za zdí bude sousedův dvůr, po kterém se bude chodit, a sekat tráva, auto tam určitě nikdy jezdit nebude. Předem díky za Vaše rady.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?