Rekonstrukce plotu svépomocí

1. pro 202180

zdravím, zjistila jsem, že plot, který vypadal celkem OK, je úplně KO. Má zděnou podezdívku, nízkou, ale popraskanou, sloupky z cihel a mezi nimi na železné konstrukci dřevěné tyčky jako výplň. ŽElezná konstrukce drží silou vůle, je úplně zrezivělá, sloupky se kývají, podezdívka popraskaná a dřevěná výplň je suchá, že praská skoro na dotek. Na nový nemám, navíc se mi tenhle líbí a k domku se hodí, tkaže ho chci jen zrekonstruovat. Nemáte s tím někdo zkušenost? Čím zalepit ty praskliny v podezdívce? A když bych potřebovala dodělat kousek nové podezdívky? To se asi musí vykopat a nějak vybetonovat, že? Dá se nějak opravit zrezivělá konstrukce? Znovu svařit? Sloupky přezdít, to je mi jasný, asi jako jediný. 🤔

 • @pmarvanova  Toto na dálku těžko řešit, nutná prohlídka.

 • @travas  mám jen tyto níže, ale ten plot je kolem dokola takovýhle

 • Píšete že svépomocí - čili pokud umíte svářet, tak vyříznout z kovové konstrukce zrezivělé kusy a navařit nové

  Ta podezdívka pokud má dobrou hydroizolaci (pokud nevzlíná vlhkost zespoda), tak by to chtělo něčím zaklopit, aby do toho nešla dešťová voda. Jsou na to buď takové betonové tvarovky, nebo někdo dává i střešní tašky. Praskliny bych moc neřešil - pokud chcete aby to dobře vypadalo, tak natáhnout např. marmolitem, omítkou, nebo dát nějaké obklady.

  Pokud to má celé špatnou hydroizolaci, tak rozebrat, dát hydroizolaci a postavit znovu 🙂

 • Sponzor fóra
 • @m_i_r_e_k  a co to zadělat nějakým cementem nebo betonem? v OBI jsem viděla cosi, už si přesně nepamatuju na co to je nebo jméno, ale něco jako suchý beton na podezdívky nebo něco takového?

 • @pmarvanova

  Z fotek je vidět, že máte tu podezdívku hodně mokrou. Čili to bych řešil jako první věc. Pravděpodobně to bude jenom dešťová voda, proto radím to zeshora přikrýt nějakými těmi tvarovkami, podobně jako to má soused na fotce.

  Pokud to chcete nějak vylepšit nejen zeshora, ale i ze stran, tak to už je čistě jenom estetická záležitost, takže podle toho, co se vám líbí. Jestli to chcete jenom něčím natáhnout, tak bych asi použil flexi lepidlo. Ale stejně to moc krásné nebude. Beton bych na to nepoužíval, to byste musela udělat šalování a to už je skoro stejně práce, jako postavit to celé znova.

  Hlavně bych nejdřív počkal, až vám ta podezdívka po zakrytí pořádně vyschne. Jinak by se vám to mohlo zase velmi rychle oloupat.

 • @pmarvanova  podle fotek máte podezdívku betonovou, je to tak? Takže pokud jde o samotnou podezdívku, tak bude natahovat vlhkost ze země a pokud to čímkoliv zatáhnete, opět to vypraská. Pokud chcete tu podezdívku řešit pohledově, je potřeba prvně ji odizolovat (odkopat 50 cm pod terén a z obou stran nopovku), pak klidně můžete praskliny vytmelit a celé to přetřít barvou na beton.
  Co se týče toho, že se vám kývají sloupky, tak je to dáno tím, že nejsou přichyceny k základu ani nemají podle fotky zbořeného sloupku žádnou výztuž. Řešením by bylo je rozebrat a do základu ve středu sloupku navrtat na chemiku výztuž (roxor alespoň 14, čím níže do základu se podaří ukotvit, tím lépe, ideálně ale alespoň do výšky terénu), znovu obestavět sloupek (výztuž) cihlama a vevnitř vám vznikne čtverec o velikosti jedné poloviny cihle, kde povede ten roxor - tak to vylít betonem. Nahoře pak zaklopíte stříškou, tak jak to máte na foto číslo 3.
  Co se týče železné konstrukce, tak pokud je opravdu prorezlá, asi by šlo asi vyřezat zrezivělé části a navařit tam nové, nicméně pokud ta železná konstrukce je přímo zastavěná do těch sloupků a není za sloupku na to vyveden úchyt (ideálně v pozinku) ke kterému se to šrubuje, tak budete stejně muset ten sloup rozebrat, aby jste ji tam mohla znovu ukotvit. Pak bych to řešil už pozinkovanou úchytkou, která bude ukotvená do toho výše popsaného betonového středu sloupku.
  Dřevěná výplň plotu, pokud už je v takovém stavu že se na dotek rozpadá, tak jedině výměna.
  Co se týče dodělání nové podezdívky, tak jak píšete, vykopat (správně by mělo být do nezámrzné hloubky, ale teoreticky se můžete řídit i hloubkou základu zbytku plotu, a pak vylít betonem. Ta část podezdívky, co jde nad terén se musí buď vyšalovat, nebo se dá koupit ztracené bednění (betonová skořepina) a zase vylejete betonem..

 • @doog  díky moc, úžasnej popis, akorát ještě sehnat toho dobrovolníka, kterej mi to svépomocí udělá 😃 co dám, to dám, ten plot se musí předělat, to vím, ale potřebuji, aby vydržel co nejdýl. Díky za rady 😎

 • mám dotaz, podařilo se mi najít super plot, kovovej a přitom vypadá jako dřevěné latě, ošetřený práškovou barvu a žárovým zinkem, je k tomu brána, branka, sloupky a plotové díly. Brána se sloupy a brankou vychází na 20 000kč plus plotové díly, jeden za cca 2000kč. Zdá se mi to nebo je to hodně levné? Myslela jsem, že to bude dražší. Nevíte, na co si dát pozor při koupi? Třeba je maluju čerta na zeď, ale nevěřím, že by to bylo jen tak

 • Příspěvek byl smazán adminem, neboť nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat