Mokré fleky v podhledu, čím to může být?

Moc prosím o radu. Máme jednopodlažní bungalov, kdy podkroví je neobyvatelné a je zde pouze podhled, nejaká folie a vata. Zjistili jsme tento týden, kdy začalo mrznout na některých místech v domě vlhké fleky na stropech. Když jsem se podivala na půdu, je videt že na vnitřní straně folie "blíže k podhledu" jsou kapky vody a ty zřejmě pak kapou zpátky na podhled. Prosím, je to v zimě běžný jev? Nebo je to chyba izolace, tedy stavební firmy? Můžeme tomu nějak zabranit? Vůbec si nevím rady, jelikož jsem úplný laik. Moc moc děkuji za jakýkoli názor či radu.
Odpovědět
Nám tohle začalo dělat už vloni, když jsme zateplili barák a třeba přes noc, když se zapne kotel a venku je chladněji, tak jak máme vlhkost v domě, tak se nám to vždycky vysráží v rozích v některých pokojích. Když jsme se byli dívat na půdě, tak jsme žádné vlhko na stropech z vrchu nenašli. U vás ale nevím, pokud máte kapky vody i na té folii ve stropech. U nás tomu pomůže jen topit a větrat a topit a znovu hodně větrat...
Odpovědět
@nicky215 My bydlíme teprve první rok a tedy i první zimu. A nemohu se podívat na všechny ty místa, protože těžko odhadnu na ktrém místě v půdě to je. Navíc nemáme žádné prkna, abychom mohli v podkroví chodit. Ale na jednom z těch míst, kam krásně vidět jde, je prostě vidět sádrokartonový podhled a na něm ta folie a zespodu té folie jsou kapky vody a z toho usuzuji že pak ty kapky kapou zpátky na podhled a ten pak provlhne a je to vidět i v domě uvnitř na stropě. Ty kapky vody tedy jakoby nesetřu zvrchu, když jsem na půdě. Dům máme zateplený. A nyní v zimě se nám hodne rosí okna.
Odpovědět
@jaasminka Podle mě to teda fakt vypadá na vlhkost v domě.. My bydlíme už druhou zimu a jak říkám,ani letos nás to neminulo.. Několikrát denně otevřete dokořán okna a pořádně vyvětrejte, podle mě je to nejjednodušší způsob. Minulý rok jsem se dívala i po nějakém pohlcovači vlhkosti, ale nakonec jsme zůstali pouze u větrání. Ráno, než jdeme do práce, tak větráme, v poledne nám jde mamka vyvenčit hafana, když jsme oba v práci, tak tam taky vyvětrá a jak dojedeme z práce, tak taky větráme... Myslela jsem, že po létě, kdy se pořád větralo, bude dům vysušený dostatečně, ale asi není a letos jedeme nanovo... Jak říkám, nejvíc to bývá ráno, když se nám přes noc zapne kotel. A vodu na oknech utírám také dodnes... Takže pravděpodobně máte u vás to stejné jako my - kdyby byla chyba na půdě (v izolaci), tak vám z toho nebudou vlhnout i okna :-D
Odpovědět
@jaasminka jakože z půdy vidíte přímo na parozábranu? to na ní není žádná izolace? V každém případě je to chyby stavby a zodpovídá za ní ten kdo dělal zateplení a parozábranu.
Odpovědět
taky přemýšlím kudy vidí na folii blíže podhledu.. to pak ta izolace asi nebude moc dobře udělaná.. :-D a není se čemu divit, že ten chlad zhora způsobuje kondenzaci vodní páry na druhý straně folie..
Odpovědět
@requied @plaintruth Vidím na to když zvednu vatu, která je nad ní. Koukala jsem jen na jedno konkrétní místo těsně u výlezu kde jde jakoby nadzvednout ta vata a podívat se. co je pod.
Odpovědět
@jaasminka a tý vaty je tam jaká tloušťka?
Odpovědět
Aby vody zkondenzovala na spodní straně parozábrany tak bud máte vysokou vlhkost v domě, nebo špatně udělané zateplení stropu. Osobně bych řekla že se vám propíšou do interiéru tepelné mosty vzniklé oslabením izolace v místě dřevěných vazníků a nosných prvků. Je tady chladnější místo a vzniká zde kondenzační oblast. Také je zvláštní že izolace jde jen tak zvednout...tady bych očekávala také poruchy, protože spoje mezi izolací jsou volné a může docházet k prochladání mezi vrstvami. Pokud je izolace volně ložená, měla by být ideálně alespoň ze 2 vrstev, které by byly dány křížem přes sebe - eliminace tepelných mostů.
Odpovědět
@plaintruth Přiznám se, že nevím, a aktuálně se nedostane na půdu se podívat. Ale je to celkem silná vrstva, tak 15 cm určitě, ale možná i více.
Odpovědět
@pxtulka Tak s vlhkostí v domě dost bojume, to se přiznám. Máme ji tak cca 65-70% ted v zimě, kdy nejsou permanentně otevřená okna. A jak píšete o těch tepelných mostech....je pravda že některá vlhká místa jsou v rozích a podél stěn, kde je zed nebo roh. A i to místo, které jsem osobně viděla, bylo hned u dřevěnéh vazníku, kde proto jsem se mohla podivat jak to vypada na folii, že asi 2 cm od výlezu není už vata těsně a lze ji mírně nadzvednout a podívat se, ale opravdu jen trochu. Je možné to nějak ted ještě zachránit?
Odpovědět
@pxtulka @plaintruth ve smlouvě o dílo je: sádrokart. podhled + izolace orsil 2x12cm
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
test
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Je to sice stará diskuze, ale je to standardní problém dnešních urychlených staveb. My jsme loni udělali hrubou stavbu, omítky, betony a letos v zimě jsem dělal sádrokartony. Nejprve jsem udělal parozábranu a i když jsem pravidelně větral, tak ze stropu doslova pršelo. Dva měsíce jsme topili a větral až se vlhkost a teplota ustálila, tak jsem teprve dělal záklop SDK.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?