Podkroví a statika - jaký je váš názor?

Dobrý den, prosím o radu. Prosím koupili jsme minulý rok dům s velikou půdou a uvažujeme o půdní vestavbě. Dům byl kolaudován 2009. Tenké stěny, žádné nosné zdi krom obvodových..V dokumentaci co se týká stropů, trámů a jejich rozmístění, střechy není vůbec nic. Co se týká zbytku, ne úplně důvěřujeme uvedeným údajům. Půda nebyla při stavbě domu plánovaná jako obytná, Dům má nicméně sedlovou střechu a poměrně velkou půdu, která láka k bydlení. Manželům přístup: Můj kamarád, co si teď staví dům a dělá ve stavební firmě sám se tam deset minut prošel a řekl, že to je super na vestavbu,můj táta taky.Takže HURÁ, už to řekli dva lidi a manžel už shání okna a palubky, aby si to tam natloukl. Já jsem opatrnější. Říkám, že by to chtělo někoho, kdo posoudí, jestli je to vůbec nespadne děckám na hlavu. Kdyby šlo jen o to, že tam budeme spát... ale můj stokilový manžel tam plánuje mít pracovnu/posilovnu, ve které si každý večer poskakuje. Samozřejmě kvůli tomu jsem největší sabotér, jelikož statik něco samozřejmě vyjde a jelikož s penězma jsme naknop a a i kvůli tomu to chce manžel dělat "provizorně" ne plnohodnotně (jako že ne omítky, ale palubky, nezavedený odpad ani voda..) tak je to v našem případě smrtelná částka. Co myslíte, jsem zbytečně opatrná? Přece jenom je to deset let starý barák, na kterém nejsou krom detailů jiné viditelné problémy.. A kdyby jste měli někdo kontakt na levného statika z okolí Slaného, Kladna...budu ráda
Odpovědět
Já bych byl teda skeptický stejně jako vy, ale jsem pouze laik. Každopádně posilovna (100 kg pohybující se masy s nástroji) vytvoří podle mě pěkné rány (z praktického pohledu mi to přijde jako nesmysl mít posilovnu v patře) a ty tlaky na podlahu/strop taky nebudou zanedbatelné. Statika bych určitě pozval anebo spíš počkal s vestavbou až budou penízky.
Odpovědět
@artistku Jestli vám ten kamarád případně zaplatí škody a je ochotný se pod to podepsat, že je dům v pohodě na vestavbu, tak proč ne. Ale i když jste na štíru s penězma, kolik bude stát statik v porovnání s celou vestavbou? A kolik stojí klid, že je to správně udělané a nebude to pracovat, abyste třeba za tři, pět a nebo deset let zjistili, že dům je na totální rekonstrukci? Chápu, že člověk se snaží ušetřit na spoustě věcech, ale pokud to ani nebylo plánolvané jako obytné podkroví, nemáte slušnou dokumentaci, tak bych chtěl znát názor někoho, kdo tomu vážně rozumí. A je ochoten mi na to dát razítko a tedy vzít za svůj názor zodpovědnost. Ne si o tom jen nezávázně klábosit u piva.
Odpovědět
@artistku pokud nebyla půda plánovaná jako obytná, bude mít na 99% minimální potřebnou statickou nosnost. Pokud ji doplníte příčkami, podlahami a nábytkem, o posilovně nemluvě, skoro určitě tuto nosnost překročíte. I když se to nepropadne hned, je slušná šance že se vám postupně začnou prohýbat stropy. Bez statického posouzení bych do toho nešel ani za zlaté prase. Pokud konstrukce stopu není úplně špatná, můžete to celé zkusit podepřít sloupy a vaznicemi ukrytými v příčkách spodního patra. Ale to taky není vysloveně lacné a opět, bez statického posudku záměru ani ránu. P.S. Posilovna? v patře? No, zřejmě slušnej oddíl, no.
Odpovědět
Díky za reakce,ne úplně posilovna se stroji,on jen cvičí na zemi,ale hlavně poskakuje na místě...takové kardio,dá se říci,abych zase nekřivdila 🙂 ale stokilové poskoky,no... Jde o to,že manžel chce mít svou zašívárnu tam,kde nechodí děcka,já taky, máme třetí na cestě..Proto se chceme uklidit nahoru. Co se týká peněz,říkám manželovi,že to bude stát minimálně půl milionu..jeho představa ale je,že se to udělá všecko "nějak"- na podlahu hodí dvě vrstvy osb desek,na to lamino a šlus. Po celé délce palubky natlučené na vatě,aby nemusel dělat omítku. Jsem mu řikala,ať udělá zároveň minimálně druhý záchod,bude nás tu pět! Je tu skrz obývák přiznaný sloup a trám.ale jinde nejsou, jen přičky a stropy jsou úplně tenké.. V té souvislosti - v každé horní hraně po obvodů skoro všech pokojů je prasklina. není to už teď k ničemu? Mám přesně názor jako vy...udělat půdu a pak řešit,že se to šilo horkou jehlou a je to na prd..je na prd. Přesvědčili jste mne,že na statikovi šetřit nebudu i kdybych měla vyškrábat poslední korunu z prasátka 🙂
Odpovědět
@artistku praskliny po obvodu mezi zdí a stropem jsou vlastností sádrokartonových stropů, které předpokládám máte. Téměř vždy se tam vytvoří nějaká mikroprasklinka.. pokud teda nezatáhnete i celý sádrokarton do perlinky, pak by to mohli vydržet.. takže toho bych se neděsil. Co se únosnosti trámů, tak na to těžko odpovídat, když neznáte rozměry použité pro trámy a kladečský plán. A jen okrajově, nemyslím si, že by byla varianta s palubkama levnější varianta než to natáhnout do omítky nebo uzavřít sádrokartony..
Odpovědět
Úplne všechno špatne a hloupý nepochopitelný přístup. Něco chcete, prachy nemate a na bezpečnost a zákony kašlete (alespoň váš "chytrý" muž). Jsem statik a upřímne vám rikam vás bych odmítnul.
Odpovědět
@artistku Nehledě na to že, pokud není kvalitní izolace střechy, tak se tam v létě nedá ani dýchat.
Odpovědět
Profilova fotka
Do žádné půdní vestavby bych bez posouzení statika nešla, i kdybych věděla, z čeho stropy jsou. Barák vám spadne jen jednou. Manžel je solidní kaskadér. A udělat si nahoře "bejvák" bez vody a WC, to si pak budete do smrti vyčítat, s každým vyčůráním nebo jen namočením hadru při utírání prachu, budete lítat dolů, umíte si to představit? Já si, upřímně, neumím představit ani těch pět členů domácnosti s jedním WC.
Odpovědět
Díky všem za rady!
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Dobrý den, vetřu se do tématu s dotazem, stavíme svépomocí dům, podkrovní, z cihel Porotherm. V podkroví se nám začaly objevovat praskliny, dům stojí druhým rokem a omítky se realizovaly 7/2019. Snažíme se vše dělat poctivě a nevíme, kde se stala chyba. Byl by někdo schopný poradit? Dekuji
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den, pokud půda opravdu není obytná, rozhodně si tam pozvěte statika a budete pak potřebovat i projekt půdní vestavby.. My máme momentálně totéž, akorát budeme mít dětské pokoje a koupelnu se záchodem. A to je jen jedna půlka půdy, druhá už je obydlená naštěstí. Dle statika sice je krov v pořádku, ale změna vytápění, izolace, dispozice pokojů, chodba, okna a podlaha, je to trochu složitější záležitost. Můžete si zaplatit aspoň konzultace u statika a pak sehnat projektanta na realizaci. Ale je to na delší lokty...😏
Odpovědět
@annabell92 Statik tedy nejsem, ale přijde mi to jako běžné vlasové praskliny z toho, jak si stavba postupně sedá.
Odpovědět
Článek se načítá
@xkac to nám říkalo hodně lidí, ale dům stojí už dva roky a že by si porad sedal? Asi záleží na hodně faktorech. Děkuji za názor.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?