Pohyb krovu a utržení od zdí?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím stavebníky, mám dotaz, jestli je možné, aby se pohnul krov během posledního týdne tak moc, že by popraskaly všechny spoje mezi SDK a zdima v patře? S tím, že popraskaly taky další zdi, hlavně nad futrama téměř už všude a nebo napojení štítu a příčky? Kdy praská kolmo dolů a plus lze vidět trhlinky směrem do té zdi jak štítové tak příčky? Otec se včera vyběhl podívat a nevěřil vlastním očím taky. Podle mě ten krov na praskání příček nebo trhání štítu od zdi do ulice vliv nemá, na střeše plech
Odpovědět
@petrmm P.S. A když jsem se na to téma bavil s místním zedníkem, profík fachman inteligentní chlap tak mi řekl že nejvíc se setkal s popraskanými novostavbami, kde máte železobetonové základy věnce a tak dále, to téměř odporuje zdravému rozumu, nechtěl jsem tomu věřit když mi to popisoval 🙂))
Odpovědět
@petrmm Zajímavé jak by tedy měly vypadat a z čeho zhotovené základové pasy a věnce?
Odpovědět
@petrmm Jede to zhruba 0,5mm za rok na několika místech nezávisle na sobě, někdy víc tam, někdy zase víc tam, tady nejde o spadnutí, ale spíš fakt, že se někde zlomí roh a praskne spoj na měděné trubce z topení nedej bože ve stropě, toho se bojíme. Zdi jako takové se nevysypou nebo strop nespadne, byť je mírně prohnutý a zdi popraskané
Odpovědět
@travas To opravdu netuším 🙂 Můj osobní názor je, že pokud jde o novostavbu pak tam asi hraje roli podloží, tj. sebelepší vyarmovaný beton zkrátka ve výsledku vždy drží to podloží s tím nic nenaděláte, a ten nový barák vyvíjí na to podloží trvalý statický tlak který tam dřív nebyl , mám zato že si to sedne. Druhá věc u novostaveb dle jednoho známého projektanta může být ošizené kamenivo (pod základy ) jež má předepsanou frakci a firma ho kvůli ceně nedodrží dá jinou frakci a výsledkem je popraskaná novostavba. A co s tím ? Dle něj nic, barák sice nespadne ale je zkrátka poškozený..... Vezměte si třeba že dříve ty domečky v jednom z nich i bydlím měli jen vyskládaný kámen jako základ do mokré jílovice na tom vepřovicové silné zdi a na tom bez jakéhokoliv věnce těžký krov , (ovšem systém který s kotvením do věnce nepočítá na to pozor, ale i tak) a stojí to přes sto dvacet let a v sousední dědině je již památkově chráněná chalupa téže technologie stará 300 let....
Odpovědět
@vladimir_sacha Statik přímo nejsem a na místě jsem nebyl, ale dle toho co od statiků vím a dle toho co jsem viděl na těch fotkách + osobní zkušenosti právě píšu mám zato, že vám to nespadne. ... Nicméně tam ještě bude hrát roli "rychlost" toho pohybu je-li tam jaký a na to by bylo lépe si pozvat statika, pro váš klid, ne že by to muselo padat , ale protože se poptáte na možnosti snížení rizika různých takových havarijních stavů třeba tím postahováním apod.... Někde je dobré stáhnout, někde vnější opora (např. železobetonový odlitý sloup apod.) někde obojí, za tu eliminaci a klid to stojí... Je i docela možné že se trápíte zbytečně, dle fotek to statickou závažnost nemá ale protože jsem laik tak vám říkám pozvěte si ho pro váš klid.....
Odpovědět
@vladimir_sacha P.S. Ta ulomená trubka spoj, nechci snižovat míru toho pohybu zdi na tu trubku, ale při těch prasklinách co vidím na těch fotkách se mi ten pohyb na prasknutí moc nezdá, na to aby to ruplo tím že se do toho opře zeď nebo strop to dle mně musí být i celkem velký "posuv" což by se muselo drasticky ukázat i jinde, možná ještě tak, že byla ta trubka "na tvrdo" "zalita" maltou omítkou ale i tak , myslím že by to tak být udělané ani nemělo, ale možná šlo i o "zmetkový spoj" té trubky, materiálovou vadu apod....
Odpovědět
@petrmm Měl jsem na mysli obecně, z čeho dle fachmana zhotovit pasy a věnec. (Když železobeton je špatně).
Odpovědět
@travas No fachman vám doporučí standartní postup který vám doporučí každý projektant a dokonce i architekt, čili ten armovaný beton, prostě železobeton.... 🙂 Leda že je tam nějaké geologicky špatné podloží tak to pak už všelijaké ty "speciální řešení" piloty apod. ale to tak často nebývá že.... Podívejte u nás ve staré uličce se teď chystá jedna novostavba, je tu jílovice a vím že s těmi starými domky to trochu "cvičí" ne moc ale sem tam prasklina tomu se zabránit asi nedá, oni už mají tu klasiku čili pasy a desku železobeton tam to bude jistě lepší na ten pohyb té jílovice (vysychání/zavodňování apod.) no ale jistě že to může a asi i bude také nějak "pracovat". Řekl bych že na sto procent se to vyřešit asi nedá, protože zkrátka jak jsem psal sebepevnější struktura bude stejně nakonec v té jílovici a bude to ve výsledku držet ta jílovice, co s tím chcete dělat ? 🙂
Odpovědět
@petrmm P.S. Vlastně dá se to vyřešit 🙂 Postavit na tom základu nějaký dřevěný monťák, roubenku (ta zas bude sesychat tam se to zas musí umět s tím dřevem) nebo modulový dům na bázi kontejnerů třeba... To jsou systémy které vám dilatace podloží vyrovná protože zdivo je ze své podstaty jak vám řekne každý statik "nepružné" (ono sice má nějakou "pružnost" ale prakticky se bere jako nepružné) čili jakýkoli pohyb jakákoli dilatace = trhlinka prasklina. I třeba když byste stavěl třeba z nějakých panelů typu keramzit nebo klasický beton apod. tak zase spoje dilatace...
Odpovědět
@petrmm Nespadne, to já vím, nicméně pod domem je posuv veliký, když praskl vodovodní přívod od hydrantu v té černé trubce na jaře a pod dům vyteklo X kubíků vody a teklo to asi měsíc. Trubky sice máme v izolaci, takže nějaké menší dilatace zvládnou, ale pokud to tak bude pokračovat, jak předchozích 10 let (2009-2019) kdy byly praskliny 3 - 4 mm, tak je to dost
Odpovědět
@petrmm Já vím, že pomaličku to tady ujíždí, ujíždělo vždycky, sedá si asi to schodiště co je do L, někdy byly praskliny větší, jindy se zas zatáhly skoro úplně, nicméně teď, když se utrhaly ty lišty mezi SDK a mezi zdí a k tomu praskly zdi přesně tam, kde se 2 roky zpátky při malování ty praskliny sadrovaly + se objevily nové, kde původně nebyly, a dokonce v přízemí, kde je ten pevný strop vylezly spoje mezi SDK, že se tam udělaly zuby nebo praskly spoje mezi deskama SDK tak je něco špatně.
Odpovědět
@petrmm Tak asi hydrogeologické posouzení před stavbou není úplně od věci.
Odpovědět
Článek se načítá
@travas Žádné nebylo, tehda nebyly digitální přístroje jak dnes, proto nemáme ani radon známý, nic takového. Jen prostě víme, že to stojí prakticky na vodě a na měkkém podloží a základy dělali jak pro přízemní dům. Betonu tady sice nalili desítky kubíků, ale armatura prakticky nic.
Odpovědět
@travas Samozřejmě, ale bavili jsme se o těch technologiích, čili většinou se v dané oblasti kde se již stavělo nebo staví a tudíž půdní a horninové podmínky jsou známy dělá zkrátka "klasika" , ve zvláštních případech (tek. písky, vysoká hladina spod. vody apod.,) bude pochopitelně řešení jiné jak jsem psal, pro stavebníka ale zřejmě podstatně dražší a při dnešních cenách staveb vůbec........
Odpovědět
@vladimir_sacha Takže dle toho co tady popisujete, že se vám trhají přívody od baráku apod., si opravdu zavolejte toho statika, vše mu vysvětlete a nechte si to posoudit , udělat návrh na řešení. V tomto případě se domnívám, že nezbyde než zajistit základy, staticky velmi účinné a oproti jiným metodám daleko jednodušší je rozšíření do stran, případně ještě v kombinaci s žel. beton. sloupy, piloty apod. Měl by jste to s tím statikem probrat zavčas pokud máte podezření na pohyb podloží protože později by mohla přijít sanace takového objektu daleko daleko dráž i vzhledem k potencionálně vzniklým škodám tj. nakonec by jste musel základy stejně zajistit a zpevnit + ještě vyzdívat rozestoupené zdi atd. Toto jsem totiž u jednoho objektu také dělal, nespadl, ale zdivo bylo potrhané tak, že jste do něj vložil celou ruku, čili všechno vyzdít a pak postahovat, tady jiná cesta není. I když to jinak třeba nevypadá zle, raději bych se poradil, možná to neudělá nic, možná ano (vlasovky nepočítám to je skoro všude) mám zato že když tomu předejdete náklady na opravy budou pak nižší. Ještě je možné že se pohlo podloží mimo základ vůči základu tak by také mohlo dojít k poškození přívodu, zkusil bych toho statika, chce to alespoň ať se podívá a pak se uvidí co a jak. Jsou baráky které vypraskají "sednou" a pak už se to nehýbe, jsou baráky kde se to hýbe stále ale je to "v normě" a jsou takové kde se to zhoršuje tam je třeba nějakého zásahu.......
Odpovědět
@petrmm Například známý pomáhal jednomu chlapíkovi spravovat chatku nebo malý domek nebo co to bylo, stále mu to praskalo sedalo. Domek byl vystavěn na svahu a klasický základ byl nedostatečný zkrátka to "ujíždělo" z toho svahu... Co s tím. Nakonec zvolili logicky nejjednodušší řešení, zkrátka ty základy rozšířit a prohloubit dolů prostě "zapřít" proti tomu svahu. Šli do toho a podařilo se to vyřešit, je po problému. Nejdůležitější je zjistit příčinu, s tím pomůže statik, pak už to stačí jen podchytit, jistě je to práce a materiál jsou to náklady, ale co s tím chcete jinak dělat ? Jestli to už máte nějak zařízené zabydlené už jste do toho cosi investovali tak je škoda to nechat "rozjet". Třeba to nebude tak "horké", třeba jsou tam i jiné snáze opravitelné příčiny uvidíte, teď je zima hodně prací na stavbách odpadá, je víc času zkuste se poptat...
Odpovědět
@petrmm Tady je právě vysoká hladina vody, jíl a pod ním prý písky (střední Morava), k tomu už tu zástavba byla předtím a pod domem teče pravděpodobně voda, je tam nějaká geologická změna, jelikož 6m za jižním štítem byla studna, u sousedů po lajně za domem mají dodnes a druzí sousedé taky. Zde nákres horního patra
Odpovědět
@vladimir_sacha "Stojí na vodě , nalili desítky kubíků betonu" . Tak to je dobrá zpráva jestli jsou ty základy o něco "předimenzované" byť tam chybí to armování (jestli tam a jestli všude chybí), ono zase co chybí na armování mohou "sanovat" právě ty kubíky navíc.... (zase tam nestojí mrakodrap těžká fabrika nebo most že) Ještě mně napadlo, možná ten problém bude řešitelný i z pohledu toho podloží té vody, např. jejího odklonění , odsušení bude-li to technicky možné... Na některé zvláště zavodněné pozemky, pozemky s vysokou hladinou spodní vody někdy i stačí sanovat pomocí vhodné výsadby vhodných vodomilných stromů apod., to chce aby to opravdu viděl někdo kdo tomu rozumí a dělá v tom jak barák tak podloží hydr.geol. posudek atd.
Odpovědět
@petrmm Voda by se odklonit dala, ovšem nemůžeme tady lidem zejména sousedům zrušit studny
Odpovědět
@vladimir_sacha A proč máte tu studnu zasypanou ? Je-li tam vysoká hladina spodní vody nebo jinak řečeno pak už je to vlastně voda v podstatě povrchová (tuším do 2 m od povrchu? je-li?) pak pokud tam máte místo na tom pozemku tak bych dodržel ochrannou vzdálenost stromu od domu (aby zbytečně nešel silnějšími kořeny do základů a neohrožoval dům vzrostlou korunou) a osadil bych pozemek olšemi, břízami vrbami ať to tam taky tu vodu trochu "chlastá" (např. vzrostlá bříza za den vytankuje cca 80 litrů vody /den. Když bude takových stromů několik tak je to jako by jste tam měl pumpy které tu vodu potáhnou do sebe čímž omezí její celkové množství v zemi navíc zpevní částečně kořeny... jednoduché řešení....
Odpovědět
@petrmm rostou tu 2 ořešáky, jeden u nás 80 let a u sousedů 90 let, ten náš pije z další zasypané studny vodu (studny máme zmapované 4, funkční 2 a ta pátá by měla být za tím domem hned, dokonce dle vyprávění stavebníků předchozích z ní brali vodu. Podle sousedských pozorování, že měl každý dům 2, by tu měla být dosti možná ještě 6. pravděpodobně pod domem, nebo taky v jeho těsné blízkosti na severní části
Odpovědět
@petrmm P.S. Ještě je tam možná dobré pokud by jste tam měl hydr.geol. statika apod., pokud se sousedy vycházíte obhlédnout širší část té "oblasti" zkrátka mrknout jak to vypadá u těch sousedů... to by také mohlo napomoci pak k řešení...
Odpovědět
@petrmm Já si dal plán na jaře, že tu studnu, která za tím domem asi je, tak zkusím přesně lokalizovat, stačí na několika místech vrazit roxor nebo trubku ocelovou a ucitim do čeho jede nebo jestli tam bude mokro. Tak sem našel tu pod tím ořešakem. Pokud pojedu 3m v kamení a v sutinách, tak je to jasné
Odpovědět
@petrmm Zasypal to předchozí majitel, tak jak další 2
Odpovědět
@vladimir_sacha Nevím jestli tím že ta studna (studny ) jsou znefunkčněné nedochází pak k hromadění vody mimo ně v nějakém rezervoáru čili jestli ty studny tím že vodu částečně stahují nebrání tomu aby se místo nich tvořila nějaká "podzemní jezera" která pak znestabilňují více to podloží ... Mám chatku v podobné oblasti, řeka je daleko, sklep se ale pravidelně zatápí jakby ne, v zemi jsou podzemní ramena Bečvy, jak je to nedaleko řeky (a to můžou být i stovky metrů ba i nějaký ten km) tak to většinou dělá prostě paseku... Je-li místo a možnost pozemek bych osázel, vrby břízy olše...... - rostou rychle -odvedou dost vody -zpevní stabilizují podmáčenou půdu - následnou expirací v létě prakticky "klimatizují" (X tropická vedra) - nutnými ořezy bude i trochu dřeva na otop
Odpovědět
@petrmm U sousedů to vypadá tak, že jeden soused má ten dům postahovany železem a druhý sice ne, ale má to popraskané dost, ovšem ten dům, co je postahovany tam má přední část do ulice starou 200 let a druhý dům od druhého souseda má jádro taky 200 let staré
Odpovědět
@vladimir_sacha Studny bych obnovil lze-li to, jako kopané musely mít nějaký okraj ne ? Pochybuji že by se pachtili s vytahováním zkruží nebo kamenné vyzdívky, to by mělo být vodítko... Stromy bych zasadil lze-li to ať to táhne trochu té vody pryč....
Odpovědět
@petrmm Voda v nich normálně je, zasypali to sutinama a kamením a nahoru hodili metr hlíny vždycky a udělalo se zelené kolo. Tím čerpáním by sice voda opadla, nicméně jak je tu písek atd.. tak by se to podmýlalo, tak jak v jedné studni 4m hluboké postavené z trámů je z boku vysypany pisek a u studny se to kolem propadá
Odpovědět
@vladimir_sacha Takže vás to stahování čeká pravděpodobně také.... Ono ani tak nezáleží z čeho zeď je a jak je stará, pokud je suchá a stojí na stabilním podloží tak může být třeba jen hliněná a bude vám stát tisíce let (viz Egypt Arábie apod., tam stavěly dříve i hliněné činžáky a stály) Dal bych tam ty stromy a + vodomilné rostliny keře je-li místo lze-li to ať to všechno pije tu vodu z té země.....
Odpovědět
@petrmm Tak jestli základy byly doposud celkem staticky OK, tak vaší "skvělou" radou by si @vladimir_sacha mohl ještě více uškodit. Není nad odbornou diskusi 😬 Hlavně, že bude mít ořezy na otop, až bude bez baráku aby mu nebyla zima 😄
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?