Betonová mazanina vs litý beton

Zdravím všechny, jaké jsou výhody/nevýhody zavadle betonové směsi a litého betonu? Co je lepší použít na talíři podlahového topení? Co se týče ceny je jasno... Litý je cca o třetinu dražší. Díky všem... Já žádné info moc nikde nedohledal😕
Odpovědět
1
2
Taky to řeším nyní, v projektu litý samonivelační cementový potěr - dražší než anhydrid, vody je v něm taky hodně - oslovila jsem nějaké firmy ale snažili se mi to rozmluvit že spíš anhydrid, že na ty cementové mají hodně reklamací. Nakonec půjdeme asi do betonové mazaniny strojně hlazené a budu doufat že to udělají rovně. Podlahové teplovodní topení.
Odpovědět
Profilova fotka
@1karel1 řešili jsme to dost, nakonec jsme dali mazaninu....velkou roli v tom hrálo to, že jsme betonovali v prosinci a chtěli tudíž do baráku co nejmíň vody....taky jsme nebyli schopní v té době stavbu hermeticky uzavřít, což litý beton potřebuje...no a pak taky cena 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@1karel1 Do dřevostavby se většinou kvůli nízkému obsahu vody dává strojově hlazený beton ( zavadlá směs ) a nemyslím si, že by kvůli tomu byly tyto domy nějak ošizené. Já to mám u sebe taky od HŠ Beton a spokojenost.
Odpovědět
Mě právě od mazaniny odrazuje to, že je zavadly... Přece pro pevnost je potřeba dostatečne množství vody.A mazaniny i litého se dává stejná tloušťka?A ve vlastnostech mezi nimi tedy rozdíl není? Do mazaniny se dávají vlákna a plastifikátor pro obteceni trubek a do litého vlastně nic.... Pokud jsem pochopil správně. Jinak já spíš čtu na anhydrit negativní recenze... Že se rozsype po vytečení vody, pořád to pracuje... @ptjj hermeticky uzavřený? To jsem nikde nevycetl... Jako tak celkem logicky stropy nemáme, takže vzduchotěsný barák není.
Odpovědět
@1karel1 To je omyl, beton potřebuje tak malé množství vody pro hydrataci, že se s ním nedá pracovat. Proto se do něj míchá chemie (plastifikátory), které umožní minimalizovat množství vody a zajist zpracovatelnost. Mazanina se obvykle dělá silnější. Zhruba minimálně nad trubky anhydrit 3.5cm. litý beton 4.5cm a mazanina běžně 8cm.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 my tedy máme mazaninu všude 6-7cm
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 tedy 6-7 celkem, ne jen nad trubky
Odpovědět
Profilova fotka
@1karel1 tady třeba píšou toto “ V prvních min. 48 hodinách po uložení směsi je nezbytně nutné zabezpečit stavbu proti průvanu a jakékoliv cirkulaci vzduchu (nesmí vznikat průvan), to znamená, že by do objektu neměl nikdo vstupovat minimálně 48 hodin od končení pokládky potěru." http://www.ok-podlahy.cz/cementove-li...
Odpovědět
@ptjj @zubr487 Tak jediné kudy by mohl vznikat průvan je mezi střechou a zdivem, podbití ještě nemáme ... ale to by snad nemuselo vadit ... to už je asi na domluvu s realizační firmou. No jestli musí být 8 cm mazaniny, tak není, co řešit, tolik místa nemáme. Asi rozhodne rovinnost, kterou nám firma zaručí ... mazaninu dokáží taky vyrovnat do 2 mm/2 m a povrch bude jemnozrnný? Nebo opačně i na litý beton je potřeba dělat nivelačku? Chceme teda vinyl. Začínám si říkat, že je fuk, co se tam nalije, hlavně, ať už tam něco je 🙂
Odpovědět
@1karel1 anhydrit má nejvyšší pevnost a pružnost. Proto se nemusí dělat dilatace a stačí nejmenší tloušťka. S tím souvisí i rychlejší rakce regulace. Anhydrit samozřejmě nemá rád dlouhodovou vlhkost. Betony vyžadují dilatace pro členíté nebo větší plochy. Větší tloušťka znamená větší akumulaci. To je výhodné při topení TČ, ale je to na úkor rychlosti. Mazanina vychází obvykle nejlevněji. Prostě nic není ideální. Pokud vím, tak ve všech případech musíte použít pod vinyl nivalačku. Podstatná je poslední věta. Je to celkem fuk, hlavně aby to bylo hotové
Odpovědět
Profilova fotka
@1karel1 pod lepenou dřevěnou podlahu jsme nivelačku nedávali, pod plovoucí vinyl nám byla doporučená, aby se beton nezačal pod podlahou drolit a vrzat.........těch 8cm je podle mě nesprávná informace, nám opravdu bohatě stačilo 6
Odpovědět
@ptjj dnes jsem vyzpovídal známýho zedníka... Už zažil vymetání, a to doslova vymetání, anhydritu,z celého domu, když se dostal do kontaktu s vodou... Což po letech nemusí být nic výjimečného, my máme teda vodu natahanou vrchem, takže riziko minimální. Betonovou mazaninu nejsou schopni v podstatě udělat rovně, vždy se tam bude dobrušovat, resp. bruska není třeba, stačí špachtle, jak je to měkké, což odpovídá vydrolovani,o kterém píšete Vy a co zažívám teď u zákazníka na stavbě, kde udělali podlahu a denně se může zametat oslapany beton. Nivelacka se na měkké krytiny dáva vždy, pokud vylézají kamínky, ty by se prokreslily. Jinak rovinnost záleží na tom, kdo to dělá...i anhydrit se dá udělat nakřivo.
Odpovědět
Článek se načítá
@ptjj těch 8cm si jen pamatuji jako doporučení od firmy.
Odpovědět
Profilova fotka
@1karel1 my jsme tedy nic brousit nemuseli, rovinatost máme velmi dobrou, i kvalitní beton, lepenou podlahu jsme dávali opravdu přímo na něj, nevydroluje se.....ta nivelačka kvůli vydrolování je spíš prevence do budoucna jen pod ten plovoucí vinyl, nemám iluze, že po dvaceti letech chození by se pod plovoučkou nevydrolilo nic, tak jsme ji raději dali....pod ty měkké krytiny, tam určitě potřeba bude
Odpovědět
Profilova fotka
@1karel1 anhydrit jsme nechtěli, právě z toho důvodu, co píšete, máme vodu taženou spodem, takže tím spíš
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 možná chtěli vydělat 🙂 já se dočetla, že minimum je 5, optimálně 6-7, ale myslí se opravdu celá vrstva včetně betonu mezi trubkami podl. topení, ne jen nad nimi
Odpovědět
@ptjj podle podlaháře se pod plovoucí vinil nivelačka dávat nemusí, ale pod lepený je údajně nutné ji vždy udělat. Já jsem použil anhydrit. Ten je prakticky vždy perfektně rovný, ale při detailním proměření, nebo pokud se vhodně nasvítí byly vidět takové drobné vlnky. V případě lepeného vinylu by to bylo vidět.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 ano, nám také říkali, že se nemusí, ale je to lepší u té mazaniny....anhydrit je určitě víc kompaktní, tam se asi nic nedrolí
Odpovědět
@zubr487 @ptjj https://www.videopodlahy.cz/anhydrito... Tady pan píše, že anhydrit rozhodně kompaktní není, povrchový slem třeba odstranit, čímž se dostaneme na vrstvu s kamínky a tudíž je potřeba nivelovat. Nivelovat se pod lepený vinyl stejně bude asi vše... My ho teda lepit nechceme.
Odpovědět
@1karel1 tento článek znám. S velkou částí i souhlasím, ale pán to poněkud přehání. Je to tak, že se podlahové směsi vylepšují a je klidně možné, že se časem anhydrit přestane používat. Já si zvolil anhydrit, protože má lepší vlastnosti pro PT, je tenčí vrstva (z hlediska PT rychlejší reakce) a mám členitý obývák s kuchyní do L, takže bych musel dělat dilatace. V případě realizace podlahy bez PT bych do toho určitě nešel a každému bych se to snažil vymluvit. Důvodem jsou právě problémy s vysycháním. Já jsem podlahu realizoval před zimou. V průběhu zimy jsem topil kamny a později PT. V zimě (nízká vlhkost) a v kombinaci s PT se anhydrit vysušuje bez nejmenších problémů. Jinak od firmy jsem měl pokyny jako zastínit okna a uzavřít barák, aby nedocházelo k rychlému vysychání. Zhruba třetí den jsem seškrábal šlem. Zase to bylo na pokyn firmy, že podlaha rychleji vyschne. Po vyschnutí přijela firma a přebrousila povrch. Po tom přebroušení to samozřejmě nebylo tak krásně hladké ale v žádném případě se podlaha nedrolila.
Odpovědět
@zubr487 Super, díky za info z praxe. Právě to vysychání mě trochu děsí, ne že bysme chtěli hned bydlet, rozuměj letos 🙂, klidně počkáme do jara, ale stejně z toho mám obavu, navíc jsme si nechali prostor na vylití betonu, ne anhydritu ... ale bohužel v okolí nemáme betonárku, která by litý beton dělala, musel by se vzít ze vzdálenější betonárky a doba zpracovatelnosti nedovolí dojezd a ještě to v klidu vylít, nedejbože, kdyby se na cestě něco stalo, objížďka atd., což jsme samozřejmě zjistili včera, kdy nám chybí položit posledních 20 tabulí EPS. Tak přemýšlíme, jestli mazanina nebo anhydrit a přežít větší schodek u prahu dveří a horší vysoušení anhy. Co se týče té nivelačky, tak pod ten vinyl, i když nelepený, se to asi bude muset vylít, tak jak tak.
Odpovědět
AH mám, nechal jsem se ukecat od prováděcí firmy, ale přijde mi to že výhody jsou hlavně pro realizátora. Jako investor ty úspory nevidím. Následná pokládka dlažby = podstatně dražší lepidlo které může přijít na AH. Permanentní strach o podlahu v koupeně. Sprcháč je udělaný z betonu, ale zbytek koupelny AH, zpětně hodnoceno, byla to chyba. Problém s betonem je v tom že hodně pracuje během vysychání a vyzrává opravdu dlouho. Při vysychání udělá každý dilatovaný blok takovou příšernou mísu se zvednutýma rohama. Ta se postupně zase narovná, ale ne úplně a teprve potom je vhodné řešit broušení/stěrkování. Ale na to v dnešní době nemá nikdo čas, takže proto je AH mnohdy jasná volba. Zrání betonu je o hodně delší než je většina stavebníků ochotná čekat. Tepelná akumulace a reakční doba PT, no myslím že je to trochu jalový argument i když ho hodně propagátorů AH používá. PT prostě topí prakticky celou topnou sezónu a rozdíl několika málo hodin při náběhu 1-3 krát za rok nepovažuji za významný. Rychlá regulace nad PT stejně nefunguje. Odstranění šlemu AH je úplně jinde než broušení betonu, časově i finančně, je to fofr. Nivelace je ale většinou stejně potřeba, AH není tak úplně samonivelační jak se to propaguje. Samozřejmě, proti betonu je to hodně dobré, ale pro pokládku podlahy to většinou nestačí a zde se opět dostávám k nivelační hmotě která je pro AH o dost dražší než na cementový povrch. Suma sumárum, pokud vás žene čas, (banka, manželka), AH není špatně. Jinak výhody cementové zálivky spíše převažují. Ještě bych viděl výhodu AH pro rekonstrukci v paneláku, tam je obrovské plus úspora několika cm tlouušťky.
Odpovědět
@obludak Problém s betonem je v tom že hodně pracuje během vysychání a vyzrává opravdu dlouho. No. Ne. Anhydrit vysychá MNOHEM déle než beton.
Odpovědět
@skunkos vyschnutí u betonu je rychlé ve smyslu pochozí podlaha, to ano. Ale vyzrání, tj, uvolnění pnutí, pokles takové té mísy, to je tak na několik měsíců. Jde o to že pokud se uspěchá vybroušení a stěrkování, tak se to může zase dobře pohnojit během toho dlouhého vyzrávacího procesu. Záleží na velikosti dilatovaného bloku, čtverce 5x5 jsou na tom nejhůř.
Odpovědět
@obludak Ano a naprosto stejná situace je u anhydritu.
Odpovědět
@obludak Taky se mě prozatím vybraný realizátor, snaží ukecat .... no nebýt ženy, tak už mě možná ukecal. Přesně to co píšeš, říká i žena - jasně tlačí tě do AH, bo je to pro něj jednodušší, až syn nalije vodu mimo sprchu, tak to bude super pro AH. Čas mě nijak extra netlačí, ale zas nechci zbytečně čekat a měl jsem za to, že dřív vyzraje beton, než anhydrit vyschne ... žena je pro beton, nejlépe litý, ale u nás bohužel není, kde koupit, tak leda mazaninu. Jinak já žiju v tom, že 28 dní a je vyzrálý, začnu topit, a do měsíce je to ok, nebo ne? Teď myslím beton
Odpovědět
@1karel1 Pod plovoucí vinyl (quick) se nemusí dělat nivelace. V případě mazaniny ale nemám zkušenosti s firmami. Já jsem dělal klasickou mazaninu mnohokrát. Jenže samodomo a vždy minimálně 8cm s kari sítí. Dost mě překvapuje, že si firmy troufnou dělat 5cm mazaninu jako plovoucí a někde jsem viděl, že do toho nedávají ani drátky nebo vlákna. Nevím, do toho bych asi nešel. Jsem hold stará škola. Na mazaninu, kterou jsem dělal bych nivelačku dával, protože samodomo je dost problém zajistit rovinnost. Takže pod lepený nivelace určitě. Pod plovoucí je to většinou zbytečné. V případě mazaniny záleží na firmě, jak to umí.
Odpovědět
@1karel1 zase to s tou vodou není tak hrozné. Vylití vody samozřejmě nic nenapáchá a tím spíš, pokud máte PT. Vadí, pokud by někde rupla trubka a voda tam tekla dlouho. Toto třeba mě nepálí, protože mám barák podsklepený a rozvody mám pod stropem.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
zdravím podlahovou diskuzi, zrovna řeším, co a jak volit, v blízkosti máme cemex, cili anhydrit i cement. podlaha je dostupná. Ale co by se dali použit pro to, aby byl beton finální vrstva bez vinylu atd. Nějaké tipy? Cemlevel, mazanina?
Odpovědět
@zubr487 @skunkos @1karel1 @obludak co by se dalo použit pro to, aby byl beton finální vrstva bez vinylu atd. Nějaké tipy? Cemlevel, mazanina?
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?