Směr pokládky podlahy (dilema) - prosím o radu

Hezký den, poradíte mi někdo se směrem pokládky podlah? Viz. FOTO, jak máme rozložené místnosti v 1NP a 2NP. Jsme celkem bezradní, každý říká a píše něco jiného. Někdo argumentuje tím, že pokud máme delší chodby, tak dát podlahy jakoby "napříč", aby to chodbu opticky rozšířilo (chodby v 1NP a 2NP zas tak úzké nemáme, dole 1,2m a nahoře 2m). Někdo zase píše, že by podlaha měla mířit vždy jakoby ven "z oken", což se nám ale v různých místnostech střídá. Někdo zase psal, že by člověk měl mít podlahu "po směru chůze", aby nechodil jakoby po pražcích. Tak jsem z toho už popravdě jelen.. 🤔 v návrhu obýváku s kuchyní to máme jakoby napříč, ale nevíme zda je to ideální.. Další věc je zda se "může" změnit směr v jednotlivých patrech, např, že v 1NP by byl jak v návrhu a nahoře by se otočil, aby se chodba zase opticky rozšiřovala.
Odpovědět
Profilova fotka
@charvat1976 V přízemí bych to řešil na délku domu, takže od krbu směrem k zádveří. Je tak nakreslená i terasa. Nahoře bych směr nechal, tak jak dole. takže chodba bude sice nakrátko, ale pokoje budou vypadat líp.
Odpovědět
@charvat1976 máme kompletně v obyváku, kuchyni, chodbě a pokojích jednu dlažbu (22x120cm) a všechnu jedním směrem "po nejdelší délce" (takže naopak, jak to vy máte v návrhu) ... a jsem rád, že jsme to nedaly kolmo .. v pokojích je to jedno, tam se to ztratí, ale v obýváku s chodbou to krásně opticky zvětšuje prostor ..
Odpovědět
Profilova fotka
Mám také chodbu 122cm a podélné kladení a reálně - nikdo to nebude vnímat. Spíše by si lidé všimli rozdílných povrchů v místnostech nebo prahy/lišty mezi nimi, takže je lepší to vzít vcelku.
Odpovědět
@charvat1976 Spodní patro (dlažba) je jak máte naznačeno v projektu a horní přesně obráceně. Za prvé to opticky rozšířilo pokoje a za druhé vinyl pokračuje ze schodiště do chodby. Spodní patro je všude stejná dlažba bez prahů a přechodových lišt, horní patro nemá vinyl v koupelně a WC.
Odpovědět
Profilova fotka
Já bych prizpusobila pokládku podle schodů pokud tedy budou také obložené...takže opačně než máte v návrhu. Nevypadá hezky když je podlaha kolmo ke schodům pokud je to stejný materiál.
Odpovědět
Moc díky všem 🙂
Odpovědět
Já bych to kladl tak, jak chci, aby se mi místnost opticky rozšiřovala. Tedy na prvním obrázku shora dolů. To stejně nahoře.
Odpovědět
Profilova fotka
Za mě spodní patro jako máte na vizu, v chodbě to nepoznáte v obývací části to máte ve směru toku světla z jižních oken a rozšiřuje to místnost a to by u mě rozhodlo. Nahoře to pro v pokojích vychází lépe zleva doprava - v obytných místnostech ve směru toku světla. chodby bych zanedbala tam človkě jen prochází nebude to na vás nijak negativně působit 🙂. A celé patro vždy v jednom směru 🙂.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den, nyní řešíme stejný "problém"- jak položit vinyl v rodinném domě. Mně by se líbilo mít prkna v obýváku po délce a zbytek domu by byl pak ve stejném směru, ale to by pak znamenalo, že schody by byly položeny kolmo k okolním prknům. Manželovi se tato představa líbí, že by schody byly položeny jinak a nebylo by to "slité". Já si zase myslím, že by to vypadlo blbě a pokládku domu bych přizpůsobila schodům. Děkuji za názor
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od verys:

Dobrý den, nyní řešíme stejný "problém"- jak polo…
@verys Dole máme kolmo ke schodům, nahoře schod navazuje na vinyl. My jsme ale dávali dlažbu/vinil tak aby byla kolmo k delší straně místnosti a opticky ji rošířila a nedělala z ní nudli.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?