Bydlení u silnice I.třídy

Profilova fotka
Dobrý den, potřebuji radu, přečetla jsem vše co se dalo. Ale stejně váháme. Máme pozemek v nádherné lokalitě CHKO Chlum u Volar. ŘSD uvádí zatíženost silnice na 2. Barák by jsme měli co nejníž na pozemku cca 17m. Pořád mi leží v hlavě, udělám fasádu, trojskla, betonový plot, živý plot. Je to úplná vesnice, 4 rekreační baráky okolo nás, ale ta silnice na Lipno je. Měl jste někdo též obavy? nebudu dál zmiňovat další problemy, které se snad vyřeší. Výhled na pozemku neskutečný, ale ta silnice. Děkuji moc za rady.
Odpovědět
Pokud mají sousedi postaveno a nejste tedy první v řadě ve vesnici, tak to bude dobré. Záleží také jak rychle tam jezdí auta, kolik tam jezdí nákladní dopravy. Nejvíce by hluk stejně škodil na zahradě, protože dům se dá zařídit tak, že tu silnici ani vnímat nebudete.
Odpovědět
Bydlíme u velice vytížené silnice a nikdy více. Budeme se stěhovat jinam. Jsme tady již 8 let a ze začátku jsme si říkali, že to není tak hrozné, ale čím jsme starší (a jsme tu déle a hlavně s kovidem a homeoffice), tím ten hluk vnímáme více (a mám pocit že i doprava zhoustla). Na zahradě to ničí relaxaci. Velký plot a stromy trošku pomůžou, ale není to žádná sláva. Jediný důvod proč jsme do toho šli, je že to je ve městě a s hlukem se zde musí počítat (mimo město bych do toho nikdy nešla). Trojskla nejsou úplně samospásné - doporučuji si to pořádně nastudovat před koupí (jde i o správné seřízení a především správný návrh domu).
Odpovědět
Profilova fotka
@artep1987 Dobrý den, a řeknete mi u jaké silnice a města bydlíte? zda bych to mohla porovnat. díky moc
Odpovědět
@risakaty_plackovi A jak daleko máte silnici, nějak jsem to nevyčetl z příspěvku. Máme od Nás od baráku čtyřproud, který vede mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Od pozemku cca 150 - 180m. Auto zde mohou jezdit 110 km/h (provoz velice hustý), nejvíce je to slyšet v noci, kdy je sice provoz minimální, ale je to slyšet. V baráku slyšet nic není, venku na zahradě trošku ano. Silnice je hodně slyšet když prší, a když fouká směrem k Nám k baráku. Nicméně v baráku to slyšet není, máme okna v obyváku směrem k silnici. Venku je to slyšet, ale zvykl jsem si 🙂 Není to nic hrozného 🙂.
Odpovědět
@risakaty_plackovi to by vašemu případu asi nepomohlo. Doporučuji si na vašem pozemku sednou (a vzít sebou i někoho nestranného) a prostě aspoň hoďku (v nejvytíženějších časech) tam posedět a zhodnotit to (nic nedělat jen zkusit odpočívat a poslouchat) - několikrát. Také bych doporučila tam zkusit přespat (ve stanu třeba). Samozřejmě v domě to bude tišší, ale budete mít představu kolik aut a hlavně kamionu projede a zda by to bylo snesitelné (přece jen v létě budete chtít větrat takže okna budou otevřené). Pokud to nebude snesitelné už teď, 17m daleko na vašem pozemku, pořádný plot ani dům to 100% nezachrání.
Odpovědět
A jak daleko je silnice? @risakaty_plackovi
Odpovědět
Profilova fotka
@zaplik1 dum je navržen 21 m od silnice. Pišou 1500 aut za rok.
Odpovědět
Profilova fotka
@artep1987 jj to uz jsem takovej blazrn ze sem tam jezdila cele leto, v každou jinou dobu a poslouchala. Takr sem byla na navsteve u sousedu na zahrade a snazila si normalne uzit kavu. Muj zaver byl neni to tak strasne. V baraku nejde nic slyset, jde mi i terasu a zahradu. Dekuji moc za nazor
Odpovědět
Profilova fotka
@artep1987 jinak kamionu malo. Neni to hlavni tah. Spise v lete motorky.
Odpovědět
Profilova fotka
@martin_s
Odpovědět
to půjde slyšet všechno, nešla bych do toho, to že tam teď projede 1500 aut, neznamená, že za dva roky to nemůže být trojnásobek. a 21m je hodně málo
Odpovědět
@risakaty_plackovi to je 5 aut denně? To není moc :-O.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
To je dotaz spis na pana Lorence... myslim, ze vy mate ty nejrelevantnejsi podklady k tomu rozhodnout, jestli to slyset bude a jak moc a jak moc vam to subjektivne vadi / nevadi ne? ... bydlel jsem celej zivot (30 let) u hlavni silnice v sirsim centru Pardubic a byl jsem zvyklej a spal s otevrenym oknem jak dudek...pristehovala se ted uz moej manzelka a mela problem v noci spat... kazdej to ma jinak... bracha bydli cca 150m od hlavniho tahu z HK na Jicin a auta slyset jsou, ale ze by to nejak rusilo, mi taky neprijde...i kdyz to proste samozrejme slyset je.... klid jako na samote mit nebudete
Odpovědět
Bydlela jsem takhle od mala… vzdálenost od cesty stejná .. silnice první tridy… na spaní u otevrenyho okna by mě to vadilo.. za zavřeným oknem není slyšet .. v lete v domě prijemne .. takže nebyla potřeba spat s otevřeným oknem… na zahradě a na terase to slyšet je samozřejmě, ale nevadí to ..proste nějak nevnimam… pohoda … zas naopak po dostehovani mě v bytě vadil štěkající pes a kricici sousedi 😂😂pripadne se dá prohodit a udělat terasu směrem od cesty a bude trosku odhluceněna domem .. ale to pak bude chtít jinou dispozici …
Odpovědět
21 metrů od komunikace není moc, ale nepíšete jak máte orientované světové strany a zda za domem máte ještě možnost udělat terasu - posezení, nebo nikoliv. Pak jde také o to, jaký druh oplocení by jste udělali směrem ke komunikaci - k tomu by šlo přidělat nějaký ten keř, který by také pohlcoval hluk. Záleží také na tom jak by jste řešili dispozici domu, s ohledem na větrání v létě bych možná řešil rekuperaci. Ten pozemek je svažitý - já bych řešil dům pokud je to možné ještě výš, udělat tam zářez pozemku - obývací prostor směrem dolů k silnici a ložnici na druhou stranu, dole by jste mohli postavit garáž, která by také trochu odhlučnila ... V dnešní době jde hodně věcí řešit - i ten hluk částečně, ale také ty materiály stojí nějakou tu kačku navíc.... Ten výhled z horní části pozemku na okolní přírodu krásný, proto bych šel možná ještě výš než píšete.
Odpovědět
@risakaty_plackovi 1500 aut za rok? To mi nějak nevychází na silnici první třídy. To i ve slepé ulici je větší provoz, pokud nebydlíte poslední 😄
Odpovědět
@risakaty_plackovi dám zcela konkrétní zkušenosti. Teď bydlíme na dohled dálnici, před tím na okraji města u tramvajové tratě a čtyřproudovky. Vlastní běžný provoz není většinou žádný problém. Je to takový šum, na který se dá dobře zvyknout. Samozřejmě jsou dny, kdy je to slyšet více. Když je vyšší vlhkost, nebo jde vítr od silnice. Přes den to nemusí být problém. Problém může být v noci, kdy se sníží hladina okolního zvuku a vše je více slyšet. Je dost škoda v létě být ochuzen o možnost v noci mít otevřené okno. Na co se opravdu NEDÁ zvyknout jsou výrazné a rušivé krátkodobé hluky. Silné motorky, co to otúrují. Naopak slabé motorky typu pincek 🙂, které ječí vysokým tonem. Hluk a vibrace od těžkých a velmi těžkých vozidel. Opravdu velký bordel dokáže dělat i třeba kanál poblíž - když to ty auta přejíždí. A po druhé opravdu velký bordel dokáže dělat ta hrubá krajnice, co se na dálnicích a významných silnicích dělá. Ano může to omezit nehody, že to řidiče proudí, když najede moc ke kraji. Ale do okolí to dělá opravdu neuvěřitelný bordel... 😢 Závěr: pokud jde o "normální" silnici a udržovanou ve slušném stavu. Bez kanálů, zpomalovačů, výmolů aj. Bez intenzivní opravdu těžké dopravy. A pokud to není oblíbené místo motorkářů, nebo alespoň to není místo, kde tito s oblibou předjíždějí. Tak pak bych do toho šel. Jinak ne.
Odpovědět
@risakaty_plackovi jinak bych chtěla vidět silnici 1třídy, kde ročně projede 1500aut. Protože v naší obci, které slouží jen pro příjezd lidí k jejich domům, projede za rok rozhodně víc aut, než 5 za den, jak uvádíš. To bude někde chyba ne?
Odpovědět
1500, to je tak za hodinu a to ještě ne na I. třídě. Podle sčítání z roku 2016 jsou úplně jiná čísla. https://www.rsd.cz/wps/portal/web/Sil... Je tam xls a zajímavý je pro Vás asi sloupec IPD_SV - denní průměr v pracovní dny. Jsou to čísla v desítkách tisíc.
Odpovědět
Nikdy, museli jsme se odstěhovat. Když zapomenu na silnici, bylo to ideální místo, Les, voda a zastávka MHD kousek. Jinak peklo. Vydržela jsem to dvacet let a poslední roky jsem byla zralá na antidepresiva. Spát nelze, otevřené okno nelze, strach o děti, které denně přechází silnici, co měsíc nejaky magor, co skončil v Sousedovic plotě, společenský život taky nula, děti ven samotné nikdo nepustí, všichni si žijí za svou zdi, která stejně hluk nevyřeší. A obchvat měl stát už v roce 66. Teď ho pravidelně slibují před volbami, prý do pěti let. No slibují to už dvacet let.
Odpovědět
@lena74 Slibem nezarmoutíš 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?