Dálnice 1200 metrů od pozemku - bude slyšet?

Ahoj, uvažujeme o koupi pozemku, který se nám líbí ve všech ohledech kromě jednoho -- v blízkosti je projektovaná dálnice, v nejbližším místě 1200 metrů od pozemku. Pozemek je v mírném svahu. Směrem od pozemku k dálnici terén ještě trochu stoupá (ale ne o více než 10 metrů), pak klesá a dálnice povede v údolí. Mezi pozemkem a dálnící se také plánuje další zástavba (2 ulice RD). Protihluková stěna u dálnice nebude, možná bude vegetační pás. Jsme na hluk poměrně citliví, takže nás to docela trápí, zejména manželku. Myslíte si, že dálnice bude rušit? Vím, že obvykle bývá slyšet do 2 km zřetelné šumění. Věřím ale, že terén + další zástavba (nemělo by tak dojít k přímé viditelnosti dálnice) hluk utlumí. I když možná to je jen moje zbožné přání, takže bych rád slyšel, co si o tom myslíte :-) . Díky!
Odpovědět
Profilova fotka
@mareklo ahoj, moje zkušenost je taková, že přes den slyšet není nic, ale v noci ano. Ale mám to s dálnicí trochu jinak než ty. Bydlíme přímou čarou 1,7 km od D2 (právě jsem měřila na mapách :-) ), na malém městě. Mezi naším domem a dálnicí je velká část zástavby města, takže přes den jsem žádný ruch z dálnice vůbec nezaznamenala. Ale v noci to slyšet jde. Ale zase ne tolik, že by to rušilo spánek při otevřených oknech. Moji rodiče bydlí přímou čarou 5 km od D1 a opět přes den nic, ale v noci ano. Záleží na tom, jak frekventovaná ta dálnice bude. Pokud mezi vámi a dálnicí budou jen dvě ulice, přijde mi, že to na snížení hluku nebude mít moc vliv a trochu bych se toho bála. Přeji šťastné rozhodování :-).
Odpovědět
Profilova fotka
Vyrostla jsem v Praze domku, který leží ve čtverci, ze dvou stran obklopeném dálnicí. Jsme v rohu, k jedné máme cca 150 metrů, ke druhé něco přes 200, tedy opravdu blízko. Obě jsou naštěstí níž, než my, od té bližší jsme odděleni svahem a pak údolím – tedy k dálnici stoupá svah (cca 10 výškových metrů), dálnice je potom zase asi o 10 metrů níže. A slyšet je opravdu málo, běžně jsme spávali při otevřených oknech a byl slyšet pouze lehký šum. Po dešti to bylo o něco horší, ale nikdy nic nepříjemného, rušivého nebo že by nás to třeba rušilo. Takže při víc než kilometrové vzdálenosti a térenové vlně mezi vámi a dálnicí bych se hluku opravdu nebála. Pokud bude mezi vámi a dálnicí další zástavba, tím spíše.
Odpovědět
Díky, to jsou užitečné informace. Sám mám pocit, že tvar terénu je důležitější než samotná vzdálenost. Vyrostl jsem v domě 2 km od silnice první třídy, jenže mezi domem a silnicí je údolí, a silnice je tedy slyšet docela dost. Jenom mě mrzí, že dálnice ještě nestojí, takže si to nemohu vyzkoušet.
Odpovědět
@mareklo dálnici máme 1,5 km od domu a slyšet je, záleží na větru, tlaku, mokru, více je slyšet v noci než přes den. Někdy je úplné ticho, jindy docela hukot.
Odpovědět
Profilova fotka
myslím, že to trošku slyšet budete, ale nemělo by to být nic hrozného, jak píší lidé přede mnou - důležité jsou terénní vlny, kdy se zvuk z dálníce bude odrážet z větší části jinými směry, než k vám. Navíc, si na to zvyknete a nebudete to za chvíli vůbec vnímat. Po dešti nebo v zimě kdy stromy nemají listy to bude slyšet víc - tak bych se snažila pozemek směrem od plánované dálnice co nejvíce "ochránit" vhodnými dřevinami ...
Odpovědět
Profilova fotka
Přesně jako píše @petraxname, také bydlíme od D1 u Prahy 1,5km a je to slyšet i když máme před námi les, ale pak je to samá rovinka - pole. Hlavně ráno, když je hustá doprava a blbý směr větru, tak je to hukot, ale zas o víkendu není slyšet vůbec. Nebrala bych to jako tragedii, můžeme mít v noci otevřená okna aniž by nás to rušilo.
Odpovědět
Díky moc. Máte prosím ještě někdo zkušenost s dálnící cca 1 km daleko a mírnou terénní vlnou mezi?
Odpovědět
Profilova fotka
My máme dálnici cca. 300 metrů za domem, je ale zapuštěná v zemi. Mě to neruší vůbec, spím i s otevřeným oknem.Přítel říkal , že to slyší, já to ani nevnímám.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?