DPH na pozemek od 1. 7. 2015

Zdravím. Máte nějakou zkušenost s koupí stavebního pozemku po 1. 7. 2015? Jakou roli tam hraje DPH? Náš developer nám totiž změnil postup při prodeji pozemku kvůli tomu, že od 1. 7. platí nějaký nový výklad zákona, kvůli kterému už se nedá pozemek prodat jako nestavební, pokud jsou tam přípojky... Tzn. jak se celou dobu píše "stihněte to do konce roku", tak už spadla klec?
Odpovědět
Tak o tom nevim, pocitam, ze se DPH bude platit az od 1.1.2016 - mame ted rozjednanou koupi pozemku, tak se na to radeji poptam.
Odpovědět
mělo by to být až od nového roku. nedávno jsem se o tom bavila na obci, že musí prodat pozemky připravené ke stavění do koce roku kvůli DPH, tak předpokládám že tam vědí jak to je...
Odpovědět
Profilova fotka
A neplatí to pouze, když je prodejce plátcem DPH?
Odpovědět
Profilova fotka
@jskolnik No jasně že jo ;-) Kdo není plátcem, ten DPH neodvádí ;-) Ale developeři většinou plátci jsou
Odpovědět
No a právě tady http://www.financnisprava.cz/cs/dane-... v novince z 13. 7. je přiložený dokument, podle kterého je údajně problém kupovat "nestavební" pozemek, pokud je ve skutečnosti určen ke stavbě. Tzn. s DPH.
Odpovědět
Profilova fotka
ráda bych přispěla také: loni jsme koupili pozemek - nezasíťovaný, letos bych ho chtěla prodat, nejlépe nezasíťovaný, ale sítě se teď na něm provádějí, takže budu muset potom zvednout cenu. Včera mi volal starosta z obce, kde se pozemek nachází a říkal, že když do 5ti let od koupi pozemku ho prodám, budu muset finančáku zaplatati DPH, nějak to nechápu. Pokud to tak bude, musím zvednout cenu pozemku? nevíte prosím?
Odpovědět
Profilova fotka
@kawaluca DPH určitě ne, ale daň z příjmů ano. DPH platí jen plátci DPH, takže pokud jsi normální občan, netýká se tě to. To je problém hlavně developerů
Odpovědět
Profilova fotka
@slabici aha, to já pochopila starosty, že musím zaplati finančáku 15% z prodaného pozemku. Možná se špatně vyjádřil nebo jsem ho špatně pochopila. Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@kawaluca 15% je daň z příjmů, ne DPH. A i tam jdou různé výjimky, ne vždycky je nutný to platit ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@slabici děkuji moooc
Odpovědět
@kawaluca Protože nevlastníš pozemek 5 let, budeš platit daň z příjmu - 15 %. Daň se platí jen z rozdílu cen, např. koupila jsi za 1 mil., prodáváš za 1,2 mil - zaplatíš 15ti procentní daň z 200 tis., tj. 30 tis. Kč. Příjmy zahrneš do daň. přiznání za tento rok. Od daně bys byla osvobozena, pokud do jednoho roku získané peníze prokazatelně použiješ k získání vlastního bydlení.
Odpovědět
Profilova fotka
@aneri53 děkuji za velice dobré vysvětlení. Prodávat budu za cenu, co jsem koupila, pokud se to neprodá s již uhrazenýma přípojkama. Získané peníze bych ráda použila na výstavbu nového domu, ale v průběhu roku to asi neklapne. Díky, díky moc
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?