Kácení stromů

Profilova fotka
Zdravím všechny, četla jsem starou diskuzi, ale myslím že je nový zákon. Takže se ptám - pozemek koupený, dle prodávajícího čekat až skončí plomba, ale 2 dny před tím už můžeme něco na pozemku dělat. My chceme kácet. Je to zahrada a jsou tam samé náletové dřeviny, dlouho neudržovaný pozemek. Je třeba vykácet, aby jsme mohli vůbec na pozemek vjet a parkovat a chceme stavět plot a ten by se při kácení zničil. Plno stromů je zničených, někdo tam i chodí řezat stromy, jsou tam i některé víc než těch 80 cm v obvodu ve výšce 120 cm. Kamarád, který to chce kácet říká, že to bude asi 3 dny práce - vždy v sobotu, takže 3 týdny - začneme keře a malé stromy a ty polámané, nebezpečné - jeden třeba roste křivo, druhý někdo podřezal a ještě stojí, ale foukne vítr a může spadnout ... U tech malých a nějaké uklízení pozemku a keřů, špatných stromů neřeším - velké špatné stromy nafotím a napíšu nebezpečné a do 15 dnů oznámím, ale nechci na sebe upozorňovat, na druhé straně - nebudou dělat problémy, když napíši, že chci ten pozemek vyčistit? je to víc než myslím 500 m2, které se už musí hlásit. Jak by jste postupovali? - plot chci co nejdříve, chodí si tam hrát děti. Díky.
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@hankade V prvé řadě se smí kácet stromy ve vegetačním období od listopadu do března aspoň my to tak bylo řečeno na SÚ když jsme chtěli vyčistit pozemek od náletů , byla i podmínka že pokud měl strom větší průměr než 80cm měřeno 1,3 m od země tak už muselo být na něj povolení, takto stačilo oznámit na úřadě. Jinak třeba teď dělala firma měsíc zpět výkopové práce kde jim překáželi stromy né teda na povolení ale na oznámení, noc chtěl jsem dostat to dřevo od města tak jsem tam volal zdali se to dá nějak zařídit nikdo o ničem nevěděl o nějakém oznámení....druhý den už stromy byly dole....takže firma si asi může dělat co chce prostě překáží strom tak jde k zemi... Také záleží na vašem úřadě jaký mají podmínky ono se to dost liší.
Odpovědět
Profilova fotka
@hankade nic jsem neresil a cistil 🙂 napr. zrovna dnes jsem prorezaval nalety, kere a vetve kvuli plotu
Odpovědět
Taky jsme neřešili. Nálety prořezali, kosili a čistili. Některé ovocné stromy jsme zkáceli, stejně byly napadené i jmelím nebo byly prorostlé starým pletivem. Akorát při vyřizování ohlášky jsme měli podmínku, že musíme zase zasadit přibližný počet ovocných stromů. Ale to už pak stejně nikdo nehlídá, jestli je zasadíš nebo ne. Nálety se do toho samozřejmě nepočítaly 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Tak jo začneme keři a malými stromky a uvidíme co bude dál. Díky.
Odpovědět
@hankade na ty větší je ze zákona potřeba povolení. Ale jednoduše není žalobce není soudce.
Odpovědět
Profilova fotka
Není nad to si nepřidělávat starosti 🙂) za tři dny bylo pokáceno.... když vidím, co tady ve vesnici lidi neřešej, tak nějaký pokácený přestárlý stromy vem čert 🙂) ale je to asi vesnice od vesnice
Odpovědět
Profilova fotka
Neřešili jsme, prostě jsme poslali k zemi nás 20m smrk.
Odpovědět
Profilova fotka
Kdo vám dokáže, že stromy díky větru nespadly samo od sebe ? 🤷‍♀️
Odpovědět
My raději počkali na dobu vegatačního klidu. Měli jsme na hranici pozemku asi 10-12 jabloní jinak tam nic nebylo - prostě pole. Takže dost na oko. A bylo nám řečeno že jeden soused může dělat potíže. Tak jsme to nechtěli riskovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek_valek Nádhera 🙂
Odpovědět
Kde není žalobce, není soudce, ale v každé vesnici se nějaký ten hnidopich najde. Já bych to tedy neriskoval, začal bych keři a podobným odpadem a stromy nechal na období vegetačního klidu, případně u vzrostlých bych o to povolení požádal. Jestli ty stromy jsou ale v pohodě, není to škoda ty vzrostlé kácet?
Odpovědět
Tak ono to má svůj důvod, proč nekácet v tuto domu. Mimo jiné mohou mít na stromech hnízda ptáci.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@nuonuon Jde o náletové dřeviny, neudržovaná zahrada, bude se tam stavět dům, parkovat auta - musí se udělat místo. A ty ve 130 cm výšky a 80 cm šířka nahlásím. Plot neudělám dřív než pokácím, do podzimu daleko. Chci pozemek využívat, plánovat stavbu.
Odpovědět
Profilova fotka
@nuonuon ano, hnízda pohlídáme
Odpovědět
@hankade ty, co budete hlásit, tak musíte kácet mimo vegentační období. My jsme hlásili, byli u nás i z životního prostředí, chtěli vědět i co nového vysázíme. A byli jsme upozorněni, že kácet mimo povolené období je za pokutu (když nás někdo nahlásí).
Odpovědět
Profilova fotka
@fifina86 Musí být povoleno - já přece nekoupím pozemek v dubnu, nestihnu nic a budu sekat až na podzim? Chci stavět plot a sklad a to je důvod k sekání, chci svůj majetek oplotit. Ale u nás se asi nic nedovím, komu napíšu na úřad, tak přijde automatický email, že mají dovolenou, když se dovolám, tak prý si mám informace najít na stránkách, ale tam fultextové vyhledávání nefunguje. No, jsem sama zvědavá.
Odpovědět
@hankade jak je psáno výše, náletovky asi nejsou problém, nicméně pokud tam máte něco vzrostlého, co musí jít až na povolení a jste na očích, tak bych raději ohlásil.. teda ještě záleží i na místních poměrech a jak dobře znáte své okolí a jaké máte s ním vztahy, ale většinou se kácení více vzrostlých stromů "neutají". Jinak argument, že jste koupila pozemek v dubnu a do podzimu nic nestihnete, protože musíte dodržet legislativu, jenomže vy chcete postavit plot a to či ono, takže to musí být povoleno... to se na mě nezlobte, ale to je argument malého dítěte - já chci a basta. Jinak náležitosti pro povolení nebo oznámení máte uvedeny zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-189
Odpovědět
@doog Souhlasím. Každý se rozčiluje, že v tomto státě nic nefunguje, ale ryba smrdí nejen od hlavy. Pokud si každý porušuje pravidla a zákony ve stylu kde není žalobce, tak pak je tu bordel. Jinak @hankade držím palce, ať stavba jde.
Odpovědět
Profilova fotka
Jeeeee tak to jsem tak nemyslela, ale když áte projekt a chcete stavět dům, tak čekat přede nemusíte, já nechci porušovat pravidla, já chci legálně na stromy, na které musím mít povolení požádat, ale říkám ten důvod co tam uvedu.
Odpovědět
@hankade připomíná mi to situaci známých. Vezmu to rychle, takže chtěli stavět dům na klíč a až když se mělo začít stavět či vozit materiál na stavbu tak oběma stranám došlo, že v budoucí prijezdovce stojí velký strom 🤦. Takže se tam nedostane materiál a tak... A co teď? Čekát 6-8 měsíců až bude podzim a bude se to moc pokácet? Nešťastné, ale nakonec se myslím domluvili se sousedy a využívají dočasně jejich cestu (samozřejmě ne zadarmo). Ale kdyby se nedomluvili tak mají hold smůlu.
Odpovědět
@hankade u těch vzrostlých, které podléhají povolení, tak tam čekám na ten listopad. Tak je to dané. Nálety pokácíš v pohodě už teď.
Odpovědět
@hankade opravdu neexistuje žádná výjimka, protože chcete teď začít stavět. Pokud pokácíte teď, někdo vás nahlásí, pokuta vás nemine.
Odpovědět
Profilova fotka
Jsou to všechno náletové dřeviny, poškozené stromy - pokud tam budou na povolení, tak to požádám. To chci od začátku. Jen se nechci dohadovat o každém nemocném stromu.
Odpovědět
@hankade tak požádej a počítej s tím, že musíš počkat na určené období. O tom, jak na tom daný strom je nerozhoduješ ty 🤷‍♀️ Odporuje to asi tvé logice, ale právo je nastaveno jasně.
Odpovědět
Profilova fotka
@fifina86 i vzrostlé náletovky, že?
Odpovědět
@hankade jestli je strom náletový nebo ho někdo vysadil vůbec nikdo neřeší je to to samé. Další věc je zhodnocení zda je strom nemocný vím o úřednících kteří chtějí vyjádření oprávněné osoby. Jsme totiž na toto upozorňování na školení. Lidé to zkoušeli i přes nás aby jsme řekli že strom je nemocný a nebezpečný aby jej mohli pokácet.
Odpovědět
Profilova fotka
@edison101 Já je vyfotím a pokud je v nich díra nebo jsou dva v jednom? Jste z oboru? Ráda si i soukromě nechám ráda poradit 🙂
Odpovědět
@hankade pokud mají ty rozměry, co udává zákon, tak i na ty, nikdo neřeší, zda náletovka nebo vysazeno.
Odpovědět
Rychle pokácet a rozsekat, bez důkazů není nic.
Odpovědět
@skunkos s Otýlií Vranskou to taky fungovalo...
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?