Menší novostavba do 2 000 000, je to reálné?

Ahoj, s přítelkyní a prckem žijeme v podnájmu 2+1 v Ostravě a chtěli by jsme už dávat peníze do svého bydlení a ne někomu do kapsy.. Chtěli by jsme malinký domeček. Nejsme nároční a nepotřebujeme luxus. Koukali jsme na nabídku od CENTURY 21 REAL TIP. Ti nabízí postaveni domečku na klíč vč nám dostupného pozemku blízko Ostravy za 1 350 000 + pozemek celková cena je 1 803 000. Plot kuchyň dlažba samozřejmě chybí ale to už by jsme si postupem času doplacali sami. Zajímá me jestli neexistuje ještě levnější varianta jak se dostat do novostavby pod 2 000 000... Sami stavět rozhodne nebudeme nemáme na to kamarády nervy na vylitavani povolení a bydlet nechceme za 2-3 roky. Budu opravdu všem vděčný za tipy a rady aby jsme se konečně dostali do vysněného domečku určité se najde někdo kdo řešil presne to co my. Děkujeme
Odpovědět
1
2
13
Profilova fotka
Když nabízí developer podezřele levně stavbu domu na klíč na určitém pozemku, většinou bývá problém právě v tom pozemku. Několik nabídek jsme objížděli a všude bylo něco.. pozemeček hodně svažitý těsně vedle hřbitova, nebo jiný nepravidelný těsně vedle rychlíku, jiný byl zas celý den tmavý, nesvítilo tam vůbec sluníčko. Viděl jste tu nudli, jaká se k tomu prodává? A z ničeho nic uprostřed pole? Trochu divný..
Odpovědět
Já bych se toho nebala. Samozřejmě zaleží jak velký dům požadujete, čím menší tím levnější. A i klidně bych šla do dané realitky jen bych si zjistila info od lidí jak jsou celkově s tou realitkou spokojení a nejlepší najít někoho komu už dům postavili +- za tuhle cenu aby vám řekli své zkušenosti. Jinak nevím jak velký dům to má být, ale levnější už asi nenajdete
Odpovědět
Profilova fotka
@slabici tesne vedle hrbitova je ideal - clovek vi,ze od sousedu bude klid :-D Jeden jsem mela vyhlidnutej a muz se postavil zasadne proti...:-D skoda Jinak souhlasim,vetsinou je to totalni zaklad (nejlevnejsi zarizovaky (podlaha za 80kc/m² atp) ktere je kvalitativne nic moc...i bych se teda bala kvality provedeni domu jako takoveho za takovou cenu :( Kolikrat za cenu standardu ani nevyberete,takze vas cekaji priplatky za nadstandard...radeji bych sla do osvedcene firmy (stavebni) nez do realitky typu Century21 :/
Odpovědět
dobrý den, nejsme nároční stačí nám obyčejné věci hlavní je bydlet a ve svém a když jsme to počítali tak za byt který se nám líbí dáme 1 350 000 tj splatka hypoteky 6700+4500 fond oprav a nevim jestli jsou do toho zhrnuty i služby a jsem na castce 11 000 a kdyz vezmu 2 000 000 mam splatku cca 9000 a sluzby nebudou vic nez 2500 takze co se mi vyplati? proto potrebuji nekoho kdo tohle uz zazil a resil a byl v podobne situaci jako my a jak to nejefektivneji vyresil. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
tohle se mi vždy "líbí" :-( Nejsme nároční, ale s bídou dáme dohromady splátku hypotéky na pidi domek, na kuchyň někdy našetříme...Trošku reálně popřemýšlet by to chtělo..., pokud na to nemám, nepořizuji si domek a je jedno jestli je to pidi domek nebo ne. Prostě ty výdaje kolem domu, které si nyní neumíte ani představit, jdou až do stovek tisíc. To není jen plot, dlažba, kuchyň...to je x dalších výdajů a u domu ty výdaje nikdy nekončí. Předpokládám, že by jste si brali i 100% hypo a chtěli využít nízkých úroků. Ale kde je jistota, že ty úroky budou i za 5 let takové? Může vám pak hypotéka vylítnout o několik tisíc a opravdu běžný provoz domu, rodiny a splátku hypotéky zvládnete? Půjdete do domu za cenu čeho? Stresu, aby jste to utáhli finančně? Bydlíte v malém bytě, v nájmu. Tak se podívejte po větším bytě, kdy hotéku zvládnete s přehledem, budete normálně žít a nebude muset řešit spoustu investic kolem domu a stresovat se, zda hypo zvládnete. Ne každý si může dovolit bydlet v domě. Předpokládám, že se jedná o toto: https://www.century21.cz/nemovitost/n...
Odpovědět
@vernon33 Kolik máte našetřeno a až si vezmete hypotéku 2M na dům s pozemkem, kolik vám zbyde hotovosti?
Odpovědět
Profilova fotka
@vernon33 tak já bych nechtěla platit jen nájem takovou pálku.... je pravda že domek je pěkně drahá věc, kupujeme byt v novostavbě a jsme v tom o několik set tisíc víc než jsme plánovali, také bude malá zahrádka, a i tak ty výdaje budou další hrozné, tak je nutné abyste počítali se značnou rezervou, případně měli takový příjem abyste dokázali ušetřit. Já, kdybych se rozhodovala znova tak asi bych šla do domečku s co nejmenší zahradou... Za byt krom hypotéky budeme platit fond oprav, společné prostory a energie což bude pár tisíc které v dome lidé neplatí.
Odpovědět
@kristyn.g to co platíte do fondu oprav je zlomek oproti tomu co stojí RD. :-))
Odpovědět
Je sice pravda, že dům + věci kolem něj stojí samozřejmě víc než byt, ale já se jim nedivím, taky chci jít do domu, vyrůstala jsem 18 let v bytě a pak jsme se s našima přestěhovali do novostavby na baráček a úplně jsem si to zamilovala. A také máme v plánu stavět i když nemáme zatím platy horentní. Chci malý domeček se zahradou a pokud mě někdo bude místo toho posílat do bytu, asi vůbec nepochopil to, že někomu nejde jen o prostor, ale hlavně o tu zahradu, klid atd... Moji rodiče si brali hypo ve 45 letech a nyní splácí 16tis měsíčně, aby to do důchodu splatili a my se nemuseli bát, že budeme splácet za ně... za mě jen do toho, proč by si mladí s normálním příjmem nemohli pořídit levnější domek? Náklady navíc jsou jen do zahrady, pokud kupujete starý byt a opravujete, taky Vás to vyjde na spoustu peněz...
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe myslím, že jsi dost naivní si myslet, že náklady u domu jsou jen do zahrady? Tak to fakt ne. A pokud jde někomu o to, mít klid v domě, tak to je další omyl, stačí se mrknout na některé diskuze tady a zažít pak něco na vlastní kůži. Kolikrát člověk o sousedu v paneláku ani neví a s domem - klid tam opravdu není, pokud nebydlíte na samotě u lesa a nejbližší sousedy nemáte několik stovek metrů daleko. V dnešní době, kdy se domky staví jeden vedel druhého, tak klid s domem je pomalu luxus. Každý chce malý domeček, malou zahradku, malou hypotéku :-)
Odpovědět
@slabici Není to až tak úplně pravda. Kupoval jsem pozemek pár kilometrů od Prahy, všude okolo pozemky za 3000 Kč / m2 a já dokázal cenu dostat na 2005 Kč / m2. @lendy1 Pokud nemají příjem na to, aby měli na kuchyň, tak jim 100% hypotéku nikdo nikdy nedá, jelikož finanční nároky na plnou hypotéku jsou úplně někde jinde. V dnešní době není vůbec žádný problém sehnat hypotéku a další věci. Když to vezmu kolem a kolem, tak hypotéka na 2 miliony (90% hypotéka, 10% úvěr od Buřinky) vychází na 8 a půl tisíce korun měsíčně. To je směšná částka. @vernon33 Doporučuji se na pozemek zajet podívat, pořádně si prověřit, zda jsou u pozemku základní sítě (tzn. odpad, voda, elektřina, případně plyn). Také sledujte, zda je k pozemku nějaká solidní příjezdová cesta a že pozemek není někde uprostřed ničeho. Cena domu včetně pozemku je relativně malá, takže zvažte, zda nebudete chtít i nějakou půjčku na kuchyň. Bez kuchyně se do domu nestěhujte, je to děs. Chce to pořádně počítat. Vezměte svůj příjem, ověřte si, kolik potřebujete na vyžití, odložte od toho ještě část peněz na šetření (pro případné opravy, dovolenou, nové auto, vodotrysk na zahradě,...) a poté se rozhodněte, zda to má nebo nemá cenu. S ženou jsme šli do domu až v domě, kdy jsme věděli, že po zaplacení hypotéky (kolem 5 milionů) nám zůstane alespoň 25 tisíc na ruce, abychom dokázali solidně vyžít.
Odpovědět
Já bych asi neřešila, zda člověk, co založil tuto diskuzi, má vše finančně vymyšleno. Lepší by bylo jim poradit. Já si myslím, že levněji postavit už by bylo opravdu riziko nekvality. Domeček mi přijde hooodně malý. Ale to je každého věc. Sama nevím o žádné levnější možnosti stavby na klíč.
Odpovědět
Článek se načítá
@dracula Ten dům nebude mít více než 80m2, takže cena je naprosto adekvátní.
Odpovědět
@lendy1 Tak mi tady, prosím, ty další náklady vyjmenuj... nemyslím samozřejmě zapojení el, vody atd, je podle mě samozřejmostí, že máš pozemek, kde jsou natahané inženýrské sítě, tím pádem tě tato položka zas tak moc nestojí. Plot je asi drahý, ale to je ta zahrada, o které mluvím... i když i ten se dá udělat levněji. A co víc? Vybavení domu a bytu je v podstatě stejné, pokud nemáš barák 6+1 a víc. Hypotéku je opravdu v dnešní době snadné si pořídit a splácet, do 10tis na to může mít každý, tak proč si ji nevzít a nestavět? @vernon33 Já osobně bych s realitkou nestavěla, dostala jsem doporučení od jedné stavební firmy, že pokud chci levný barák, mám se podívat tady: http://www.loex.cz/nabizene-domy a nechat si to pak nějakou slušnou stavebkou postavit (cena by se měla +- shodovat). Cena celkem bude sice vyšší - ta za 2 mil i s pozemkem mi příjde na fakt divně podezřelou částku, ale pozemek si můžeš v klidu najít sám a malý baráček na něm postavit bez nějakých mega velkých hypoték.
Odpovědět
Profilova fotka
@ellendway My máme taky pozemek kousek od Prahy za 800 Kč/m. Jen říkám zkušenost, když nabízel stavbu domu na konkértním pozemku developer... bylo jasné, že ten pozemek je samostatně neprodejný (nemyslím satelit, po těch jsme nekoukali vůbec). @vernon33 Jestli žijete s představou, že provoz domu vás bude stát "jen" 2500 Kč měsíčně, jste hodně naivní. Když budete mít štěstí, tuhle částku dáte za energii. Jak to bude s vodou, odpady, je tam kanalizace nebo byste měli jímku? To jsou další měsíční náklady navíc. Na domě jsou nutné opravy/úpravy, tj. musíte mít stejně jako v bytě něco jako fond oprav. Pokud nemáte hotovost, dům je naprostá hloupost. A dodělávat postupně se spoustu věcí nedá. Abyste tam mohli bydlet, tj. abyste zkolaudovali, musíte mít hotové všechno, co je v porjektu (některé úřady na tom trvají), takže plot, zámkovku, kuchyň atd. atd. @klarushe Náklady u domu jsou jen do zahrady?Myslíš při stavbě? A jak bez peněz připojíš dům na sítě? Projekt stojí cca 50 tis., zabezpečení domu 30 tis., hromosvod (většinou není v ceně) atd atd. Představa domu za 2 mil. je opravdu naivní, zvlášť na klíč.
Odpovědět
@lendy1 Naprostý souhlas. Ono už jen jaksi - malá zahrádka versus soukromí nejdou moc dohromady. @klarushe Ty náklady "jen na zahradu" jsou v řádech desetitisíců. Počínaje nářadím, přes jen blbou vodu až po různý materiál. Ono je to prkno tady, cihla támhle, hřebíky, šrouby, nějaká hadice, čerpadlo atd. a to jsou drobnosti. Sem tam nějaký stromek, keřík, kytička Ono totiž, když koupíte nový pozemek, ne ve staré zástavbě, tak po stavbě domu to bude rozježděné a rozorané staveniště a udělat z toho zahradu a nebo jen místo kde se dá aspoň posedět a netahat tuny bahna do domu vám sebere desítky tisíc korun. Taky bych se rád zastavil u pojmu s "normálním příjmem" - to je naprosto nic neříkající věc. Je potřeba porovnat příjem a výdej, počítat s rezervou a taky tím, že splácet budete obvykle 20 let. Doporučuji se podívat za posledních sto let, jak vypadalo které dvacetiletí a co se všechno stalo. Spoléhat na to, že teď už bude jen skvěle a krásně, úroky půjdou dolů a za deset let banky budou platit nám (trochu přeháním) je prostě naivní. Při půjčce 2M je přibližně každé 1% v sazbě 1000Kč na splátce navíc. A že se sazby za pět, deset let pohnou třeba o 2% nahoru si umím představit úplně lehce. Takže jestli si někdo dneska bere půjčku a má to na krev, co bude dělat pak? A to nemluvím o tom, že si na sebe ušijete pěknou past, protože jakákoli ztráta zaměstnání vás existenčně ohrozí, budete 20 let uvázáni u domu bez možnosti jet někam na dovolenou atd. Nevím, jak to kdo má s dětma, ale s věkem jim rozhodně náklady neklesají, stačí se podívat na "blbý" kroužky - plavání 3000Kč/půl rok; flétna 1200Kč/půl rok - jen pro ilustraci. Takže za mě - je fajn někomu fandit, ale tady je potřeba s chladnou hlavou počítat, počítat a počítat. A třeba si i v určitém momentu říct, že na to nemám a musím tedy něco změnit, abych měl. Víc šetřit, víc vydělat. Tolik moje úvaha :)
Odpovědět
@klarushe Tak jen k tomu jaké další náklady - hrubě ;) Zápis na katastr 1000 Ověření podpisů na smlouvě 120 Geodet - vytyčení pozemku 3040 Geodet pro kolaudaci 3000 Projekt 36050 Poplatky stavební povolení 2000 Vodoměr odpojení 466 Vodoměrná soustava 3580 Kontejnery 10630 Sonda k desce 1000 Radon 2080 Přípojka elektro 3500 Sloupek elektro 8000 Zpevnění pro jeřáb 4500 Zateplení desky 20000 ČOV AT6 PRO+ AN5 65780 Krbová kamna 15614 Sklo pod kamna 3055 Dopojení komína 6500 Revize 1000 Terenní úpravy 220 000 (v tom jsou různé drenáže, přivezení hlíny, odvoz jílu, dlažby, práce bagru atd.) K zahradě, jak už jsme psal, je taky potřeba nářadí, sekačka a v neposlední řadě místo, kam se to bude dávat. U tak malého domu není garáž, takže nějaký zahradní domek, kde budou třeba i kola a všechno, co je v bytě ve sklepě.
Odpovědět
@slabici Developer, který prodával pozemek, si nechal dva nebo tři pozemky pro své využití a staví tam domy, aby je mohl prodat. Pozemky, které zbyly (asi 20), byly během dvou měsíců vyprodány... Jinak co se týče té naivní představy o domě za 2 miliony. Mám 149.5m2 dům, 5+kk, bungalov. Stavěno z YTONG, zatepleno, energetická třída A. Cena celého domu, včetně kuchyně za 200 tisíc (spotřebiče v kuchyni, kuchyň jako taková) za 2 400 000 korun včetně daně. Dům, který tady autor příspěvku zmiňuje, nebude větší než 80m2, takže bych se té ceny vůbec, ale vůbec nebál...
Odpovědět
Profilova fotka
@ellendway Za 2,4 mil. i s kuchyní na klíč 149 m2? Předpokládám, že svépomocí nebo dodavatelsky. Tady je ale mám pocit řeč o domě na klíč.
Odpovědět
@slabici Projekt máš většinou v ceně domu na klíč, pokud ne, stojí cca 30tis u spol. G-servis, mají velký výběr projektů, některé jsou fakt krásné, není problém si vybrat. Hromosvod fakt nevím, kolik stojí, i tak si myslím, že mimo samotný dům a pozemek můžeš - pokud nechceš velký luxus - dát 100 000 Kč. Na vybavení domu si samozřejmě musíš našetřit nebo půjčit, ale i tak si myslím, že když stavíš dům za 2mil, což se postavit už dá, všeho všudy tě to něpříjde na víc než 2 500 000, samozřejmě musíš mít pozemek, pokud nemáš, jsi už minimálně na 3mil. Takto bych to počítala já... no a nebo si nějakou novostavbu kupte, třeba tato: http://www.realhit.cz/detail/prodej-r... dlouho jsme nad ní uvažovali, je za skvělé peníze, ale pro nás příliš daleko. Je to za 2,2mil se vším (+nutno cca 300 tis investovat do interiéru dle mého)
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe myslím, že výše vypasné stačí. Jen ještě další značný výdaj-pokud stavím v nějaké vísce, kde MHD jezdí 3x denně, mám děti, tak bez 2 aut to prostě nejde. To myslím, že každý rodič uzná. A druhé auto a jeho provoz je dost velká položka k domku. V bytě ve městě toto člověk neřeší. Máme novostavbu 5let, bylo tam vše, parkovací stání pro 2 auta, terasy, plot ze 3 stran, kuchyň máme z Ikei, nábytek jsme měli z bytu a ročně nás výdaje do domu, zahrady stojí cca 100.tis. Za pět let už pěkná sumička :-( A to jsme zatím nic nemuseli opravovat, jelikož velké opravy jsme vyřešili ještě v záruce. Zahradu si tvořím sama. Příští rok nás čeká oprava dřevěného obkladu-řádově počítáme desítky tisíc.
Odpovědět
@atilius Terénní úpravy myslíš ty, co jsou po dokončení stavby? To si přece může člověk dělat postupně sám, ne? Naši měli 7 let na zahradě kopec klíny, který postupně 7 let cca 1-2x za měsíc na kárce o 2 kolečkách rozváželi po zahradě a upravovali terén... jinak ty práce bagrů atd si přece firma platí sama, resp. je to v ceně domu na klíč, ne?
Odpovědět
@klarushe Když si koupíte levnější dům, resp pozemek v nějaké malé vesnici, tak vám často vzrostou dost náklady na dopravu. Třeba i tím, že potřebujete dvě auta. A to se na rozpočtu podepíše už slušně.
Odpovědět
@lendy1 Roční výdaje na dům a zahradu 100 tisíc? V tom máte i hypotéku, ne? :D
Odpovědět
@klarushe V ceně domu na klíč je vykopání díry na desku a pasy atd. Ale ne úpravy kolem domu. To si tak maximálně nechá ta firma zaplatit, pokud o to bude někdo stát. Jestli chce někdo bydlet 7 let takhle, viz foto, proč ne....tím se dá opravdu za zahradu ušetřit.
Odpovědět
@lendy1 Jasně, že záleží, kde stavíš... mě to prostě jen příjde strašně moc ty částky, co tady píšete... za co 100 000 do zahrady ročně? Vždyť když nechceš sadit nebo tvořit japonské zahrady, stačí ti pár stromů a sekačka (prvotní náklad, benzín do ní snad počítat nemusím). Kolik jste teda kdo měli našetřeno před tím, než jste začali stavět do takových těch "možných nákladů", které nejsou započteny do ceny domu, resp. hypotéky? Teď nemyslím to, že jste měli 20% částky domu našetřené, ale to, co jste prostě měli u sebe a co jste mohli v případě nutnosti kdykoli použít...?
Odpovědět
@atilius Teď jste mě pobavil, pěkný obrázek :D Takže na to, abych z této fotky měla takovou, kde budu mít zahradu ve stavu, že si na ní můžu nasadit travičku, bude stát 220 000 jo???
Odpovědět
@klarushe Měli jsme asi 80 tisíc na projekt. Zbytek řešíme hypotékou. Při dnešním úroku půjček a hypoték je úplný nesmysl několik let šetřit, protože to stejně roztrhá inflace. Máme 1.89% na obou hypotékách, což jsou dnes peníze úplně zadarmo... A jasně, protože dneska lopata stojí 40 tisíc, zasadit trávu stojí 50 tisíc a sekačku pod 60 tisíc neseženete. :D
Odpovědět
@klarushe ...že do toho zase vstupuju :) Ptát se kolik kdo měl našetřeno je nesmysl. Je potřeba sledovat celkové náklady a celkové příjmy. Není problém si vzít 100% hypotéku, když budu brát 100t měsíčně. Ale můžu mít problém splácet 50% hypotéku, když budu brát 10t. Ze 100t v pohodě i ušetřím na náklady kolem domu, z 10t ne. Musí se to počítat konkrétně na konkrétní případ.
Odpovědět
Profilova fotka
@ellendway ani náhodou, to jsou prostě výdaje navíc, žádné energie, provoz, hypotéka. Prostě postupné zařizování domu, úpravy kolem domu, zahrada. Každý rok si to počítáme :-)
Odpovědět
1
2
13
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?