Přepis pozemku kvůli hypo

Dobrý den, koupila jsem si pozemek který je psaný na mě...s přítelem chceme ale teď stavět RD, ale jelikož já teď pracuji jen na částečný úvazek, hypotéka bude psaná na něj, tím pádem ale musí být pozemek psaný i na něj...co je pro mě teď nejvýhodnější? Přepsat ho na spoluvlastnictví? darovací smlouva? Děkuji za tipy.
Odpovědět
Darovací smlouva na půlku pozemku
Odpovědět
Profilova fotka
@michaela_stiakova Záleží, kolik stál pozemek a kolik bude stát dům. Pro vás by samozřejmě bylo nejvýhodnější vlastnit celý pozemek, kdo vlastní pozemek, vlastní i dům 🙂 Ale pokud chcete jít na půlku, tak to jednoduše vyřeší darovací smlouva
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimirsvorba Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám dotaz z podobného soudku. Dostanu darem od rodičů pozemek, na kterém budeme stavět. Hypotéku na dům si budeme brát s manželem spolu. Můžu být vlastníkem pozemku jen já? Pokud ne, tak co je nejlepší varianta? Jde mi o to, jestli by nebylo nejlepší, aby rovnou pozemek darovali 1/2 mě a 1/2 manželovi? Děkuji.
Odpovědět
@fcelkam vlastníkem domu je ten, kdo je vlastníkem pozemku. Takže ve Vašem případě, abyste nemuseli 2x přepisovat, je lepší přepsat pozemek na Vás oba, každý 1/2
Odpovědět
Profilova fotka
@fcelkam Dobrý den, vlastníkem pozemku můžete být jen vy, menší polovina bank s tím nemá problém. U té druhé poloviny bank je to tak, že požadují, aby byli všichni žadatelé o úvěr vlastníky financované nemovitosti. Rodiče můžou darovat pozemek jen vám, můžou vám to darovat i do SJM (společného jmění manželů), případně vám to můžou darovat i do podílového spoluvlastnictví, kdy můžete vlastnit například 2/3 a 1/3 bude mít manžel. Hodně záleží na hodnotě toho pozemku, s ohledem na statistiku rozvodovosti. A také na tom, kdo bude financovat výstavbu. Když by měl pozemek hodnotu 10 mil Kč a budoucí dům hodnotu třeba 5 mil Kč, tak může být rozumné řešení to podílové spoluvlastnictví. Když to bude pozemek za 0,5 mil Kč, tak klidně do SJM.
Odpovědět
Profilova fotka
@adula000 Děkuji za odpověď.
Odpovědět
U nás jsem vlastníkem pozemku jen já, nevěděl jsem a ani má manželka, že vlastníkem domu je ten kdo vlastní pozemek. Ale dům je postavený za manželství takže je polovina stejně má jako mé ženy. Toto by se řešilo v případě rozvodu. Jen u podpisu hypotéky, řekli mé paní, že je v nevýhodě, jelikož v případě nesplácení mi vezmou pozemek a půl domu a jí jen půl domu, takže se ji může stát, že ještě bude dlužit, ale já z toho budu venku. Samozřejmě lze vše převést na SJM, ale spěchali jsme se stavbou a tak jsme neřešili právní kličky.
Odpovědět
Profilova fotka
@guteman To vám tam řekli pěkný nesmysl. V zástavě je dům i pozemek, za hypotéku dlužíte společně a nerozdílně. V případě, že by došlo k prodeji/dražbě nemovitosti, tak se z kupní ceny nejprve splatí hypotéka a zbytek peněz pak jde vám....
Odpovědět
@vladimirsvorba No asi jsem to blbe napsal, ale vyplyva z toho, ze ja jako vlastnik pozemku pri splaceni hypoteky prodejem ziskam vic. Asi tak at se do toho nezamotam a nekdo necte neco jineho nez sem mel na mysli.
Odpovědět
@vladimirsvorba Dobrý den, můžu se zeptat, jak je možné, že kdo vlastní pozemek, vlastní i na něm stojící dům? Platí, že pokud by muž byl jediným vlastníkem pozemku, ale dům spadal do SJM, vlastní dům pouze muž na základě vlastnictví pozemku? Slyším to již poněkolikáté, ale nedaří se mi k tomu nic kloudného dohledat...
Odpovědět
Profilova fotka
@veronal Pravidlo stavba je součástí pozemku platí pro nové domy od 1.1.2014, na základě nového občanského zákoníku. Před 1.1.2014 to mohlo být tak, že pozemek vlastní jen muž a dům je v SJM. Může tedy být stále hodně případů, kdy jsou rozdílní vlastníci pozemku a domu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?