Připojení na obecní vodovod a kanalizaci

Zdravím, řeším teď koupi pozemku, výhodného po finanční stránce. Nicméně bohužel chybí kompletní zasíťování. K připojení k obecnímu řádu vody a odpadu je to cca 45 – 50 m příkopou, podél asfaltové cesty. Dle územního plánu obce existuje jen jediná možnost a to připojení ke stávajícímu řádu, nikoliv vlastní zdroje (ČOV,studna, apod.). Kolega z úřadu mi spočítal předběžné náklady na zasíťování, které činily cca 500 tis, což by docela radikálně změnilo můj postoj ke koupi pozemku. Má prosím někdo s touto záležitostí zkušenosti? Ať už se samotným připojením či s řešením, zda to opravdu bude stat takovou částku nebo by to mohlo jít i levněji? Děkuji moc za odpovědi
Odpovědět
Pokud by šlo pouze o napojení na stávající kanalizační řad vzdálený cca 50 m příkopem podél cesty, tak cena určitě nebude taková jakou Vám sdělil Váš kolega - cca před víc jak rokem jsem řešil možnost napojení na kanalizaci - přípojný bod cca 190 m, tuším že tehdy mi jedna firma sdělila cenu za metr výkopu, průměr kanalizační KGEM trubky již přesně nevím, se štěrkováním kolem 1000,-Kč za metr. Pokud mezi tím budete dělat nějakou kontrolní betonovou šachtu, tak se cena navýší o tu šachtu. Také je velký rozdíl v tom, zda se kope jen v zemině, nebo zda se musí třeba překopat asfalt, nebo průraz pod silnicí - to je zas někde jinde... Samotná vodovodní přípojka je levnější - ale záleží na vzdálenosti, tlaku a podobně, pokud by tam dodavatel vody vyžadoval zesílení tlaku - posilovací stanice, tak jsou to další náklady ( posilovací stanice docela velký náklad ). Pak je rozdíl, zda děláte jen přípojku k danému přípojnému místu - nebo kanalizační, vodovodní řad. Přípojka je jen pro Vás, ale kdyby v blízkosti byly další pozemky k výstavbě, pak většinou obec nepovolí jednotlivci zbudovat jen přípojku a vyžaduje řad a ten je mnohem dražší a ten řad pak slouží i k napojení dalších odběratelů. ( prostě obec nepovolí, aby např. v té strouze u silnice vedlo více přípojek, ale vyžaduje ab y tam vedla jedna silnější roura ( řad ), který umožní více jednotlivých přípojek. Toto je třeba zjistit dopředu u provozovatele kanalizace a dodavatele pitné vody a případně i na místně příslušné obci. Potom je dobré oslovit zatím nezávazně v dané lokalitě nějaké firmy, které provádějí zemní práce - pokládky vodovodních přípojek a kanalizací a oni Vám řeknou své ceny. dle mého, pokud by šlo opravdu jen o napojení kanalizace bez potřeby nějaké kontrolní šachty a přípojku vody bez posílení - tlakové stanice, tak ta cena 500.000,-Kč je dost přemrštěná. V první řadě si tedy u uvedených dodavatelů zjistěte přesné podmínky - možnosti napojení a pak když budete vědět co a jak vyžadují, učiňte dotaz na ty firmy. Většinou třeba i provozovatel vodovodů nabízí možnost zbudování přípojek, ale co vím, tak většinou to od menších soukromých firem vyjde o dost levněji.
Odpovědět
Před rokem jsme řešili to stejné(napojení na obecní v+k tlakovou).55 m, 150 000 +38 000 čerpadlo (po dokončení stavby).
Odpovědět
@franti_p beru zpet a upravuji svůj příspěvek. Jedná se o vybudování kanalizačního a vodovodního řadu. Dovedete poradit i co se týče této záležitosti? Opakuji, že se jedná o vzdálenost cca 45 - 50m. Předem diky
Odpovědět
@wazza Jaká bude kanalizace? Klasika? Takže KG trubka zakopaná v zemi? Budeš dělat svépomocí? 1m KG trubky stojí cca 100 Kč + nějaká kolena, s materiálem se vejdeš do 8000 Kč. Výkop, u nás bagrista stojí na hodinu 650 Kč, i kdyby to kopal den, tak řekněme 6500 Kč. 10 tun písku cca 3000 Kč. Zakopání bagristou zase cca 6500 Kč. Tak si to spočítej. Šel bys v jednom výkopu? Asi ano. Materiál na přípojku vody cca 20 tis + napojení a tlaková zkouška správcem systému. Prostě za mě, materiálově se musíš i s výkopovými pracemi vejít bezpečně za 50.000 Kč. Firmy prostě musí živit zaměstnance a musí stavebníky sedřít co to jde. Takže asi tak.
Odpovědět
@davex Celkově si cenu odhadl asi správně, ale 1. Strojní výkop je vždy dražší než strojně zásypek, takže neplatí 6500 a 6500 😬 2. Společný výkop pro kanál i vodu při dodržení OP, to asi taky ne.. 3. v "běžných" zeminách je strojní pracnost cca 5min/m/h1m. Těch dalších 5h by tam bagrista jen chlastal pívo...za 650kč/h 😬
Odpovědět
Profilova fotka
topič: u nás teď dělali kanalizaci a vodu v celé vesnici, jednalo se o řad a pokládali vše do jednoho příkopu. Kanalizaci hlouběji, voda v 1 metru. Dělala to firma VAK, takže by to mělo být v pořádku a tudíž by to mělo jít.
Odpovědět
Mě bylo na úřadě také řečeno, že by to mělo jít do jednoho výkopu. Nicméně to, že se jedná o nový řad, tak mě opravdu překvapuje o jakých číslech se bavíme. Pán na úřadě mi nadhodil částky dle "nějakých tabulek" - voda cca 3tis/metr a kanalizace 6tis/metr. Celkově to pak vycházelo na nějakých 500tis bez DPH. Právě mě překvapuje takový rozdíl v cenách, pravděpodobně práce svépomocí a někým fundovaným. Sorry za trochu jednodušší vyjadřování, jsem opravdu laik v tomhle odvětví a sbírám zkušenosti krok po kroku 🙂 každopádně díky za jakoukoliv radu.
Odpovědět
@panlorenc Já to jen nabouchal fakt od oka. Nevím, jestli to jde někde přes cestu, jestli tam bude nějaký komplikace apod. Ale tu šlo jen o nastínění nákladů + to, že firma by si nebála za to vzít 250.000 tis.
Odpovědět
Letos v dubnu jsem byla nucena vybudovat vodovodní a kanalizační řad ke své parcele. Toto musela budovat firma, která na to má kulaté razítko, takže svépomocí ani náhodou. Jen projekty a veškerá vyjádření jsem řešila od června 2019 do února 2020, pak se mi podařilo získat stavební povolení a v dubnu nastoupila firma, kterou jsem si vybrala ze 4. Budovala jsem 150 m. Nejvyšší nabídka činila 2 miliony Kč, nejnižší se podařila za 950.000 Kč. Tak asi tak.
Odpovědět
Tak pokud se jedná o vodovodní řad a kanalizační řad, jsou ceny někde úplně jinde než jen u obyčejných přípojek. U těch cca 50-ti metrů to bude možná i více než vypočítal Váš kolega - u kanalizace nejméně 3 násobek co by činila cena za přípojku, u vodovodního řadu také v řádu násobku. Šíře potrubí musí být větší než u přípojky, navíc bude u kanalizace třeba udělat po nějakých XX metrech šachtu (y), to také není levná záležitost, u vodovodního řadu se také jedná o silnější průměry potrubí, navíc možná nějaká kontrolní šachta? Obraťte se v místě na nějakou firmu, která provádí zemní práce, přípojky a nechte si udělat nezávaznou kalkulaci, ještě předtím ale doporučuju věc konzultovat s technikem obce, provozovatelem kanalizace - vodovodního řadu a zjistit jak byl měl kanalizační řad - vodovod mít náležitosti ( průměr, zda šachty - kolik na daném úseku, zda kontrolní šachta u vodovodu, zda je tam řádný tlak, zda není třeba vybudovat posilovací stanici ), s těmito informacemi pak oslovit nějakou tu firmu k nezávazné nabídce. Jde také o to, zda vedle Vás není další stavební pozemek, kde by hodlal někdo stavět, pak by bylo možné se o náklady podělit - pokud by soused byl ochoten do toho jít. Ono to má ještě jeden háček... Vy pokud zbudujete kanalizační, či vodovodní řad jej nemůžete dle platných zákonů provozovat, ale musíte to předat obci - provozovateli kanalizace, stejně tak vodovod provozovateli vodovodní sítě. Obec pak většinou vrací část poplatku za vybudování řadu tomu kdo jej vybudovalo, ale neradujte se - to vracení je v řádu pár % - cca okolo 20% ? Nevím jestli toto není přímo ošetřeno zákonem - vyhláškou, či je to na vůli obce ( města ). No a pak provozuje kanalizaci a vodovod obec, která to svěřuje do provozování nějaké vodohospodářské firmě. Ten háček spočívá v tom, že když už je řad vybudován a je pak v majetku obce a někdo další se chce připojit, tak ho připojí ( jen za nějaký stanovený poplatek ). Takže když by Vám soused řekl, že nechce stavět, že do toho investovat nebude, tak se pak klidně může stát, že až to zainvestujete a předáte, že se pak klidně za čas připojí za pár kaček... Pro Vás je teď prioritou, zda se Vám koupě pozemku vyplatí s takovouto investicí... My jsme toto se sousedem řešili před více jak rokem, měli jsme nejbližší přípojný bod asi kolem 190 m, ty náklady by činily nejméně 2,5 - 3 miliony, ve dvou to rozhodně nešlo, i když je u nás asi ještě dalších 6 majitelů sousedních pozemků, ale věděli jsme že by do toho nešli. Takže jsme museli zvolit jako zdroje pitné vody vrtané studny a ČOV. Vrt 49 m - cca 100 tisíc + ještě dodělat betonové zhlaví 10 tisíc + čerpadlo cca 30 - 40.000,-Kč, ČOV - cca 30 - 40 tisíc + vsak. Výhodnost koupě nezasíťovaného pozemku řádně zvažte, spočítejte si ty náklady, ale berte v potaz i kvalitu - umístění pozemku, rozlohu pozemku, dostupnosti pozemků v dané lokalitě a podobně. My jsme do koupě pozemku šli i když tam kanalizace ani voda, ani elektřina nebyly, teď už je tam elektřina, vrty a až bude postaveno, tak i ČOV.
Odpovědět
Profilova fotka
Firma nám vybudovala 100m vodovodního řádu + 50m přípojky za cca 150 tisíc. Ze sousedů se nikdo oficiálně připojit nechtěl, jeden přišel těsně před předáním, takže nám část nákladů uhradil. Další se připojil až po předání do majetku SČVK zdarma a celou dobu to tak plánoval. Město nepřispělo nic, SČVK celých 1000 Kč. Ale je to tak to říká kolega @franti_p do majetku jsme jim to předat museli, bez toho by nám tu vodu vůbec nepustili. Celá akce voda trvala roky a vyřizovat to bylo horší než dům, ale dělali jsme to sami. Ovšem když si k nákladům na nezasíťovanej pozemek připočteme ty sítě, tak jsme na tom pořád líp než koupit zasíťovanej
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
@wazza my řešíme to stejné nyní... chceme koupit pozemek, ovšem jen za vodu bychom dali kolem 100.tisíc Kč... a nemůžu přijít na to, kdo by mi to předběžně spočítal... z vaku napíší cca cenu za metr, ale výkopy bychom si dělali samy... a pokud bude jen voda stát 100.000,-Kč tak taky pozemek kupovat nebudeme.. protože tolik peněz navíc plus všechno ještě vyřídit, vyběhat... no nevím ... my musíme prodloužit vodovodní řád o 35m. Jak to u vás dopadlo?
Odpovědět
Článek se načítá
@charlotte_schonweitzova my nakonec dali přednost pozemku jinému, trochu menšímu, ale kompletně zasíťovanému. Od toho předchozího nás odradil ten cenový odhad a obecně zdlouhavý technologický a administrativní proces. Přeji ať vám vše klapne k maximální spokojenost, ať už to bude kdekoliv 😉
Odpovědět
@wazza My to asi nakonec uděláme podobně, dáme přednost něčemu jinému, pokud by nás to vyšlo v přípojkami na hodně peněz. Tak děkuji a nápodobně, ať se daří 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
@vendulisek Také nás čeká vybudování nového kanalizačního a vodovodního řadu. Nemáme zatím žadné zkušenosti a tušení, co to všechno obnaší? Jak jste prosím postupovala? na koho se nejdřív obrátit? Nevíme čím začít? moc díky.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?