Rozdělení pozemku a věcné břemeno na jeho část

Máme v plánu koupit pozemek pro stavbu domku, který vznikne rozdělením dvou stávajících pozemků, které patří mé mamce. Nově vzniklý pozemek 784/3 (viz. GP), bude mít část "a", na které by mělo být zřízeno věcné břemeno, aby měl pozemek 783 příjezdovou cestu. Bohužel jsme narazili na problém na stavebním úřadě, kde budeme žádat o rozdělení pozemků, abychom ten náš mohli koupit. Paní úřednice po mě chce, abych k žádosti přiložila smlouvu o věcném břemeni na nově vznikající oddíl "a". Právnička mi řekla, že není možné, aby moje mamka (stávající majitelka), udělala věcné břemeno na svém vlastním pozemku ve prospěch svého pozemku.....což je logické. Právnička mi tedy sepsala kupní smlouvu a smlouvu o zřízení věcného břemene (vjednom), kterou bychom měli uzavřít po rozhodnutí z úřadu. Na úřadě by mi prý měli vydat rozhodnutí, které bude podmíněno uzavřením této kupní smlouvy s smlouvy o zřízení věcného břemene. Paní na úřadě mi tvrdí, že takto to nelze. Tak teda nevím, ale nevidím tu východisko. Máte prosím někdo zkušenost? Děkuji!
Odpovědět
Vasi povinnosti je udelat to tak, aby na nove vznikly pozemek byl pristup z verejne komunikace. Vlastni a garantovany. Ve chvili, kdy se pozemek rozdeli, to podle navrhu vasi pravnicky nebude. Urednice ma pravdu.
Odpovědět
@puhelin s tím nemůžu souhlasit. Stačí přístup z vedlejšího pozemku, pokud jsem rovněž vlastníkem. Jak jinak by taky šlo řešit vypořádání v takzvaných "záhumenkách" mezi dvory domů, kde rozhodně žádná cesta nevede. Nehledě na to, že nelze zapsat věcné břemeno ve prospěch pozemku, který zatím neexistuje. Takže za mě správný postup je 1) rozdělení pozemku 2) zapsání věcného břemene na přístup z prvního pozemku a prodej druhého pozemku.
Odpovědět
@doog V tom pripade souhlasim. Ja to pochopila tak, ze oni to chteji sloucit v jednu akci na katastru - ze nove vznikly pozemek ziska dcera. Mozna ten pozemek nechce mamince rozdelit katastralni urad. Ten nas je primo posedly slucovanim pozemku. 🙂
Odpovědět
Paní na stavebním úřadem se má vyjádřit pouze k rozdělení pozemku. Předpokládám, že v GP je rozdělení a zároveň zakreslení věcného bremene. Jak si to osetrite smlouvou by nemělo stavební úřad zajímat. Souhlasit s postupem @doog
Odpovědět
Měli jsme podobnou situaci jako vy.Jedinou Příjezdovou cestu k pozemku v délce 40 m máme ošetřenou věčným břemenem přes souseda pozemek - zahradu. Nejdříve je nutno rozdělit, potom zapsat břemeno a pak prodej. Pokud by vám nějak pomohla kopie kupní smlouvy na náš stavební pozemek od naší právničky, kde hovoří i o břemenech na tu příjezdovou cestu na pozemku sousedů, dejte vědět.
Odpovědět
Určitě doma někde najdu i smlouvu o věcném břemeni a předkupní smlouvu, to jsme dělali zároveň. Teprve po zapsání břemen jsme podepisovali kupní smlouvu. Ale naprosto netuším, jestli vám tohle nějak pomůže.
Odpovědět
Moc všem děkuji za názory. V GP je samozřejmě věcné břemeno zaneseno. Kupní smlouvu s věcným břemenem mám sepsanou, ale tu můžeme uzavřít až po rozhodnutí z úřadu o rozdělení pozemku. Paní na úřadě mi řekla, že musím k žádosti přinést smlouvu o věcném břemeni, jinak mi to rozdělení nepovolí. Jak už bylo výše psáno, tak toto udělat nelze protože ten nově vnikající pozemek neexistuje. Měsíc a půl to řešíme a včera byla na úřadě jiná paní, která nám řekla, že to má být úplně jinak! Bohužel běžná praxe. Tak jen pro info. Stačí prý, když s maminkou uzavřeme písemnou dohodu, že my, jako budoucí majitelé toho pozemku, jí umožníme využívat část pozemku "a" jako přístupovou cestu k jejímu pozemku 783. Mám to přinést, dát to přímo této paní na úřadě a bude to prý v pořádku.
Odpovědět
@camiben super, že jste to vyresili. Paní na stavebním úřadu evidentne nebyla v obraze, ale na druhe straně se jim nedivim. Po novele stavebního zákona je to děs, a jak mají podle nej rozhodovat neví ani tvůrce zákona na tož řadový úředník. Tak ať se daří.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?