Stavba domu na úzkém pozemku

18. bře 2015170

Ahoj,

chceme začít stavět dům a nabízí se nám možnost koupit pozemek o rozměrech cca 9,4m x 80m (celkem cca 760 m2). Je to pozemek 1336/93 na přiloženém obrázku.

Chtěli bychom stavět dům a šířce 7,6m.

Jak se prosím v tomto případě postupuje? Je vůbec možnost postavit na pozemku dům? Z leva má soused oplocený pozemek a zprava je orná půda.

Největší problém vidím v nedodržení odstupů 3,5 m od hranici pozemku.

Za každou radu předem děkuji.

 • nejlepší bude když navštívíte stavební úřad a zeptáte se zdá je to možné

 • Vzhledem k tomu že co úředník to trochu jiný výklad, určitě konzultovat možnosti, případně oficiálně zažádat o tzv. "územně plánovací informaci".

  Nicméně domnívám se, že vztah k sousedním pozemkům je takovýto :
  1336/25 - již zastavěný pozemek. Pokud nebudete chtít stavět tak, aby vaše zeď sousedila (i o pár centimetrů) se zdí souseda, měl byste mít možnost jít na 2 metry od hranice pozemků. Pravděpodobně s tím bude muset ale souhlasit onen soused, který bude muset zřejmě pro SÚ podepsat, že mu to nevadí a že nebude chctít v budoucnu na úrovni vašeho domu stavět druhý dům
  1336/23 - nezastavěný. Tam bude chhtí SÚ zřejmě automaticky respektovat 3,5 metru, pokud ale soused napíše, že mju to nevadí (resp. že si případně dům postaví v jiné části) opět by vám mělo být povoleno jít na 2 metry.


  Obecně se prostě nesmí cokliv stavět méně jak 2 metry ..... Tj, ať počítám jak počítám, i dkyž oba napíšou ok , tak 9,4 m mínus 2x2 metry jsme na 5,4 metrech .

  Někdy se dá stavět až na hranici pozemku, ale to by musela být extra výjimka zdůvodnitelná např. tí, že je to v místě obvyklé řešení a bude doržen ráz.

  Jediné co mě napadá je zkusit to zdůvodnit tím, že prostě pokud Vám nepovolí jít na méně než 2 metry, tak tam není reálné cokoliv postavit. Buďto to u úředníka klapne nebo Vám řeknou, ať si přikoupíte metry od sousedů ....

 • @zuzmenda  taky bych zašla na stavební úřad. My byli v podobné situaci a paní úřednice řekla, za jakých podmínek bychom tam mohli stavět. Nám by povolila 2 metry od hranice pozemku se souhlasem souseda a zároveň by neměla být na tu stranu žádná okna z obytných místností. Ale my máme sousedův dům, resp. jeho garáž 4 metry od plotu, nevím jak by to bylo, když je soused na hranici pozemku. Každopádně jsme nakonec ustoupili od všech typových projektů a šli do individuálního. Držím pěsti, ať se správně rozhodnete.

 • Sponzor fóra
 • určitě zajděte na stavební úřad. Myslím, že by se dal použít argument, že soused má dům na hranici pozemku, takže kdyby vy jste se přiblížili k hranici i na méně než 2 metry, a nebyli byste vedle něj, tak byste se jenom přiblížili jeho stavu a ano, zachoval by se ráz. Vy by jste měli vedle sebe jho zahradu, tak jako on má vedle sebe vaši zahradu

 • Děkuji všem z názory.

  Jenom doplním, že 1336/25 a 1336/26 patří k pozemku 638/2. To co je jeví na obrázku jako barák vedle našeho pozemku je nějaká dílna - není to obytný barák. Mění to na situaci něco? Přikládám fotku z Googlu.

 • @zuzmenda  a je ta dilna uvedena na katastru?

 • @adelkav  jestli je snímek aktuální, tak není.

 • @rabies  tak pokud je to cerna stavba, tak ji urednici nebudou resit.

 • @adelkav černá stavba to být nemusí, jen jí majitel ještě nenechal zaměřit a nevložil do katastru.

 • ahoj , mohu li doporučit, tak ten pozemek neberte, najděte jiný lépe situovaný. 🙂

 • Radím vám, přikupte ještě metry, nebo kupte jiný. Tohle je fakt hloupost, bez urážky.
  My máme pozemek o šíři 18 m ... a je to vážně akorát. Nezapomeňte, že se někam musí vsakovat voda, dnes už musíte mít zpevněné stání pro auto na vlastním pozemku ... jak se budete protahovat okolo domu s materiálem?
  Zvažte to opravdu dobře.

 • když se mrkneš,do mého blogu na fotky uvidíš sama jak jsme my stavěli na úzkém pozemku , jejúžší místo bylo 13,7 m a je to tak akorát. KOMPEZOVALI JSME TO S TÍM ,ŽE JSME HNED U CESTY A V KLIDNÉ ČÁSTI. 😵

 • vycházím z toho, že máš nějaký důvod, proč chceš stavět právě na tomto pozemku. Jestli není vážný, tak se poohlédni po dalších metrech nebo jiném pozemku. Ovšem na rozdíl od jiných já si nemyslím, že by to bylo nereálné něco hezkého na tom pozemku postavit. Jenom bys nemohla použít žádný typizovaný projekt. Kdyby sis pozvala dobrého architekta, určitě by něco hezkého uměl vykouzlit, třeba s prosklenou stěnou směrem na jih. Na tobě by bylo, aby získala maximum možností od stav. úřadu. Je ale na úvahu : Máš-li dost peněz, kup si jiný pozemek, nemáš-li dost peněz, zvažuj, jak zaplatíš architekta a jak pak budeš stavět - vše atyp

 • Myslím si, že to není reálný. Šířka 9,5 m, 2 m na každé straně odstup, zbývá 5,5 m na dům. To je málo. Musela by se vyřídit výjimka na umístění domu na hranici pozemku. Je tam v podstatě možný akorát jeden typ.. všechny okna na jednu stranu s tím, že se stejně kouká 2 m do plotu a pozemek je po stranách.. Jak se vám to bude líbit?

 • Děkuji všem za odpovědi. Chtěla jsem vědět názor jiných. Teď mi to připadá nereálně. Poohlídneme se po jiném pozemku.

 • Sponzor fóra
 • Přidám dotaz do tohoto vlákna... Když se dívám na nabízené pozemky, je jich většina o šířce 10, 11, 12 metrů. Pokud odečtu 3,5m na každé straně, zůstane max 5m. To se na těchto pozemcích opravdu nedá normálně stavět?

 • @milaneek  Chcete mít dům o šířce 5m? Pokud ano, tak stavět můžete. Pak taky můžete doufat, že se vám podaří vyjednat výjimku. Od plotu musí být dům 2m, od vedlejšího domu myslím 6m. Takže pokud budete první a budete mít pozemek 12 m, můžete mít dům 8m široký a to už lze.
  Ale mě by se tedy nechtělo koukat z domu rovnou do plotu a na pozemek souseda. A to nemluvím o tom, že na nějakou garáž vedle domu asi můžete zapomenout úplně, jedině stání před domem. Protože vedle ho nedáte a za taky ne, protože kolem toho domu neprojedete 😉

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?