Stavba domu ve vyšší nadmořské výšce, kolem 600m.n.m a výš, zahrada tam- kdo má zkušenosti

Zobraz úvodní příspěvek
stavěli jste někdo tak vysoko a jaká to má specifika? nemyslím tím požadavky SÚ na vzhled,ale zateplení, typ střešní krytiny, sklon střechy, typ oken, základy, zdroj tepla, lišilo se to nějak? máte nějaké články k tomu třeba uložené? na co jste žitím tam pak přišli,že by mělo být jinak udělané? a zahrada- co se dá vypěstovat, je kratší úrodné období.Jaké potíže přináší zima na takovém místě? a kdo jste tam šel z nížiny, nelitujete:) výhody známe, pozemky nádherné velké a i finančně dostupnější, příroda úžasná, už žádná pole,ale louky, prostor a vzduch, hory a výhledy, ale nechceme to mít zidelizované, budu moc ráda za osobní zkušenosti od vás,kdo tak bydlíte a stavěli jste tam- děkuju:)
Odpovědět
1
2
@asen a kam by jste chtěli, taky hory? k nám se dostal nádherný pozemek,ale je to 580mnm a tak hledáme info jak se tam žije, oni místní vám řeknou, že zimy už nejsou to co bývaly, že nejde už sánkovat ze střech:-D oni jsou zvyklí, tak spíš hledáme lidi, co tam postavili nově a třeba přišli odjinud.je tedy fakt, že ty zimy nejsou už dýl žádné, ale co až budou.chceme to zodpovědně zvážit. je velký a krásný,ale neunáhlit se:)
Odpovědět
@martinam76 500 to ještě není tak úplně vysoko,ale už to asi bude na počasí znát ? kamenitý by to bylo u nás taky, budujete studnu v tom?
Odpovědět
@lenamala komentovala. psát komukoliv koho neznáte a nic o něm nevíte, že je naivní je neslušné a k ničemu, nic to nepřinese nikomu, ptala jsem se na bydlení ve vyšší výšce, pokud k tomu máte přínosnou informaci ráda si jí přečtu. říkat neznámým lidem názory na ně si v reálu taky jen tak nedovolíte, tak vás žádám jen o to stejné i v anonymitě fora, já vám poskytnu to samé.
Odpovědět
joy_ Uvidíme, až zůstaneme sami. Jsme Podorlicko, tak buď tim směrem výš nebo oblast Podkrkonoší. Jen nevím, jestli bych tam přežíla ty zimy, člověk musí byt realista a přiznat si, na co nemá. .
Odpovědět
@asen no právě, tohle přesně ted řešíme- vyšší podkrkonoší, ony ty zimy co jsou ted , tak to jde. nám by ani tak nevadila zima,ale že tady je pozdě jaro , že dlouho leží sníh, že jedeš o kus dál a už jim to tam kvete a taky že asi nic moc nestačí dozrát.ale už jsem si psala s pánem, co má ovocný sady hodně vysoko, on se specializuje na takový odrůdy.říkal mi že moc záleží na oslunění místa, na závětří a tak.je tady tak krásně, tolik zeleně, ten vzduch a ty horský potoky, no je to lákavý:)Orlické jsou taky moc krásné, to máte kousek:)
Odpovědět
Profilova fotka
No, to se tady někteří zas předvedli....... Ale k věci :-) Máme chalupu 620 m.n.m. na ploché, mírně zvlněné planině, a byt v nížině ve městě 220 m.n. m. Rozdíl teplot 4°C. Zatímco ve městě je poslední dobou sníh vzácností, na chalupě pořád ještě bývá. Zima začíná dřív (první mrazíky v říjnu) a jaro přichází později (v březnu je sníh). I v červenci nejsou výjimkou teploty kolem 11°C. Je zde vlhčeji, více prší i fouká. Co se zahradničení týče, tak z ovoce zde roste kromě meruňek, broskví, nektarinek a citrusů snad všechno. Ze zelininy asi taky, akorát okurky jsem tady nikde neviděl, ale myslím, že na vhodném stanovišti by to mohli zvládnout. Letos poprvé testuju fazol pnoucí; dva suché lusky už jsem sklidil, zbytek je ale úplně zelený nebo dokonce ještě kvete. Nevím, jestli stihne dozrát, ale mám ho hlavně jako živý plot, takže pokud budou i fazolky, bude to bonus. Na ořechy je tu ale zima, vždycky zmrznou, ani víno zde nemá šanci. Jinak je vždy třeba vybírat odrůdy vhodné do vyšších poloh, nejlépe mrazuvzdorné. Co se stavby týče, zatím zkušenost nemám, ale určitě dostatečná izolace a nosnost střechy. U nás jako krytina převážuje klasická pálená taška. Okna klidně dřevěná. Dále je třeba počítat s delší topnou sezónou ( opravdu září až květen), která ale v novostavbě může být samozřejmě kratší. Určitě bych upřednostňil garáž proti krytému stání a nedělal bych ji daleko od cesty, kvůli sněhu. Osobně si myslím, že teplá a studená období chodí ve vlnách, takže ač nepopírám globální oteplování, tak si myslím, že tužší zimy se vrátí, a bude lepší být připraven. :-) Jelikož mám od dětství možnost srovnávat, můžu říct, že mě je lépe nahoře. V létě není takové vedro, v zimě je sníh. Krásná příroda, louky, vzduch, méně lidí - klid. :-)
Odpovědět
@alikc děkuju , to je moc přínosné, co píšeš, hlavně tím,že máš srovnání:) my žijeme ve výšce 750mnm ale jen od června do konce roku a v domě, kde jsme sice sami,ale je vytápěn společnou kotelnou , takže je celkově temperovaný, je to starý dům, má 50cm zdi a v létě je v něm nádherně a v zimě je tady krb.když ale napadne sníh vracíme se do nížiny a tepla a nic tady na zahradě nepěstujeme a u nikoho jsme, kromě pár květin a bylinek, nic pěstovat neviděli.ptala jsme se místních a prý nemá smysl se o to snažit, ale že prý i tady kdysi dávno byly jabloně a třesně,je to ale už moc vysoko, my bychom šli max do těch 600mnm.byli jsme tady trochu níž na návštěvě u staré paní a ona měla před chalupou obrovský ořešák, nenapadlo mě se jí zeptat jestli mívá ořechy. máme dodavatele jídla z farmy poblíž, ta je v 520mnm a to co už v nížině není, tak jim dozrává, třeba jahody mají ještě měsíc potom, co jinde došly:) ale taky se za ty roky stalo, že byly zimy, kdy tak mrzlo a pak na jaře znova, že úrodu neměli .jejich odrůdy jablek hrušek švestek jsou úžasné, malé ale chutově vynikající a nemají žádné choroby a to oni to ničím neošetřují.někdy ale byly takové mrazy ,že nemohli otevřít sklepy a jablka vyndat,museli počkat na oteplení.má to svá specifika, ale určitě je i ve výškách možné mít zahradu s ovocem, což píšeš i ty:) třeba moje milované pivonky jsou tady v těch 750 ještě na konci července, to v Praze jsou odkvetlé v té době už měsíc. pokud by byl pozemek na kraji města, tak i tím městem je tam větší teplo, vidíme tady dole ve městě i ploché střechy, což tedy nevím kdyby byly zimy plné sněhu, jak by to fungovalo,ale navrhoval je místní architekt.je pravda, že jsme tady letos topili v krbu ještě v červenci, když je jasná obloha tak je v noci a ráno víc zima než třeba v říjnu,když je pod mrakem.loni tady bylo 15st ještě o Vánocích.ale to nemusí tak být , můžou přijít zas ty velké zimy a to je právě to co nemáme nikdy vyzkoušené. taky to tak máme-nahoře je nádherně, vzduch, pijeme vodu z potoků, ticho a klid, rozlehlá příroda, méně lidí.v noci se úžasně spí, ten vzduch je křištálový, z oken vidíme jen zeleno kolem dokola, lidi jsou tady klidnější,pomalejší, vstřícnější, nejsou tak namačkaný a nikam nechvátají.obchody zavřou v 17hod, lékárna v 15, o víkendech je zavřeno. na poště je to taková sešlost, jak lidi sejdou dolů pro poštu a potkají se s jinýma a všechno proberou i s paní za okýnkem, v Praze by se fronta zhroutila:)je to lákávé ale chce si to opravdu promyslet- tak děkuju za tvoje zkušenosti:) vím že tam chceš mít domeček dřevěný a moc ti to přeju:)
Odpovědět
Profilova fotka
@joy_ myslím, že to ovoce není až tak nereálné. Jednak ano, jsou místní staré odrůdy, pak jsou možnosti permakulturní zahrady - úpravy podmínek, a pak - jak je dnes svět malý, tak já sháním semínka z Kanady a ze Sibiře. Také jsem se potkala v Krkonoších ve výšce asi 850 m s ořechem, který měl skvělé plody. Jabloně ze Sibiře a rakytníky se dají sehnat celkem snadno.
Odpovědět
@esmeralda2 děkuju moc, to je optimistické:) tady jak jsme my-750 tak nepěstuje nikdo nic,ale oni tady žijí všichni z turismu a radši si to kupují,ale nít už zahrady mají a vypadá to,že jim to i dozrává:)pošlu vám do zpráv co jsme objevila tady poblíž za pěstitele,který má horské odrůdy:)
Odpovědět
hmmm zajímavá diskuze... :-D lepší než Výměna manželek :-D
Odpovědět
@casmaria a vy máte nějakou zkušenost s bydlením a stavěním ve vyšší nadmořské výšce?
Odpovědět
@joy_ a vy?
Odpovědět
Článek se načítá
@casmaria já jsem autorka dotazu, kde se ptám kdo takové zkušenosti má a očekávám tedy odpovědi na mojí otázku od těch, kdo tyto zkušenost mají.takže vaše příspěvky oba dva jsou naprosto zbytečné
Odpovědět
Žijeme v nadmořské výšce 500m n.m. a je tady zima, vlhko, poměrně větrno. Když sjedu do blízkého města kde je nadm. v. 220 tak tam je o 3-4stupně tepleji. Pěstujeme tady vše, rostla a plodila nám tu broskvoň bezproblému. doporučuji kupovat stromy, okrasné dřeviny a květiny v zahrádkářství nebo školkařství kde jsou vypěstovány v podobných podmínkách.
Odpovědět
@alisek díky moc:) a měla stavba kvůli chladnějšímu klima nějaká specifika? už jsem si našla pána, který prodává odrudy stromů pro takové výšky, broskvon tedy nemá, to bych nevěřila, že i tam se jí bude dařit:) litujete někdy, že žijete tak vysoko- kvůli zimám třeba?
Odpovědět
@joy_ my jsme nestavěli.."jen" přestavujeme. No já mám radši teplejší místa, takže pro mě nicmoc. My jsme ale nevybírali místo podle toho kde se nám to líbí ale čistě z praktických důvodů....nemáme volné zaměstnání že si můžu vybírat místo pro bydlení kdekoliv po republice...
Odpovědět
@alisek koukala jsem k vám a krásná proměna a moc krásné místo, ten kopec a zeleno kolem vás:) my už jsme ve věku,kdy si to vybrat můžeme, tak hledáme a hory se nám líbí nejvíc, nebo podhůří, kvůli přírodě a možnosti mít větší pozemek
Odpovědět
@joy_ díky. tak to je značka ideál ale většina lidí se pak usazuje tam kde má kořeny..mám pár míst kde se mi neskutečně líbí ale bydlení si tam neumím představi díky absenci rodiny, přátel atd.
Odpovědět
@alisek my žijeme od narození celá rodina v Praze a tam si domeček pořídit není finančně možné a za Prahou za cenu malého pozemku a pro nás nijak přitažlivé přírody, takže je to o velkém rozhodnutí odejít někam do neznáma, proto se tady ptám třeba na ty zkušenosti s vyšší polohou.je docela těžký odejít úplně jinam,než byl člověk zvyklý a kde má přátele a rodinu, jenže my domeček a hlavně zahradu chceme a taky už máme Prahy dost a okolo ní to není s klidem a lidma o nic moc lepší, je to tam přeplněný tak jako v ní:)
Odpovědět
Profilova fotka
Mám chalupu 650 m n. m. v Beskydech. Problémem v zimě bývá už jen doprava - zkušenosti na náledí a nasazování řetězů. Pokud z takového místa budeš vozit děti denně do školy, budeš toho klidného bydlení mít už po týdnu dost, zvláště pokud budeš někde na okraji obce a než rozhrnou v centru, k vám se dostanou v poledne. Dřevostavba se snad dá i v horských podmínkách udržovat, vždyť tady dodnes stojí několik set let staré roubenky, ale protože vím, co dokáže dřevomorka, když se v dřevostavbě nějaký čas nebydlí, tak bych volila raději zděný dům. Co se týká ostatních materiálů, měl by vám je s ohledem na nadmořskou výšku navrhnout projektant, takže bych si vybrala nějakého místního zkušeného. No a co se týká zahrady, je to bída. Mně se toho v téhle výšce a na severní straně moc neurodí.... leda tak brambory, které dřív než já sklidí divočáci, třešně a rybízy oberou ptáci (teď chci vyzkoušet třešeň bělici a bílý rybíz), na zimní jablka a hrušky můžeš rovnou zapomenout, dozrají jen letní odrůdy a ty ti ožerou vosy, takže nesklidíš téměř nic - to je moje osobní zkušenost. Letos jsem si koupila levanduli - ani nevykvetla. Na chalupě je nádherně, ale bydlím ve městě o 270 m níže :-)
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?