Terénní úpravy na hranici pozemku

Měl bych dotaz ohledně terénních úprav na hranici pozemku. Soused přímo na hranici pozemku odbagroval cca 1 výškový metr zeminy a hranici pozemku nyní tvoří metrový kolmý sráz. Můj pozemek je tak 1 metr nad jeho pozemkem a znemožnil mi tak udělat plot na hranici pozemku. Kdybych plot udělal pod srázem, tak bych musel udělat více než metrovou opěrnou zeď, a navíc by tato zeď byla již na jeho pozemku, s čímž on nesouhlasí a pro mě by to znamenalo oproti původnímu stavu vyšší náklady. Udělat plot na mém pozemku těsně u srázu není možné, protože by se časem zřítil. A dělat plot půl metru od hranice pozemku se mi z principu nechce, neboť toto bylo zřejmě záměrem souseda, aby mi ubral půl metru pozemku. Ještě podotýkám, že s ním není žádná rozumná domluva. Poradíte mi jak to řešit?
Odpovědět
Složitá situace. Platit zídku by měl ten, kdo změnu výšky pozemku vyvolal. Problém je, že i kdyby jste si ji udelal na svem pozemku a za sve penize, navzdy se budete muset o tuto zidku starat. Skocila bych na stavební úřad na konzultaci. Já osobně😛okud by stavební úřad řekl, že jste v právu a máte právo po sousedovi chtít zídku, zkusila bych mu nabídnout prispevek 50% za opěrnou zeď na hranici pozemku. (v rámci dobr_ch sousedských vztahů) Pokud nebude reagovat, upozornit ho, že pokud zídku nepostaví a dojde k sesunu půdy, můžete ho zažalovat za újmy na vašem majetku(pozemku). Otázkou je, co na vaši situaci řekne stavební úřad. Hlavně si vše dobře zdokumentujte.
Odpovědět
Stavební úřad v žádném případě nemůže nařídit vybudování zídky. Ani nemá právo hodnotit, kdo z vás je v právu, to je soukromoprávní věc. Může pouze posoudit, jestli soused takovou terénní úpravou neporušil stavební zákon. A pokud ne, tak je to soukromoprávní věc a doporučil bych Vám obrátit se na advokáta. Podle mého názoru byste měla velkou šanci na úspěch.
Odpovědět
@milanq Terénní úpravy do 1,5 metru výšky nevyžadují uzemní nebo stavební souhlas, takže myslím, že stavební úřad by moc nepomohl.
Odpovědět
No ono tam nejde jen o tu výšku, ale i o rozlohu těch terénních úprav (musely by být do 300 m2), hodnotí se i změna odtokových poměrů, schopnost pozemku vsakovat dešťové vody, atd. Možná by ale šlo využít ustanovení, že terénní úpravy na pozemku rodinného domu (aby se nemusely povolovat) musí souviset s bydlením a podmiňovat bydlení (§ 80 odst. 3 písm. e) stavebního zákona). Zvažte to, jestli soused to, co udělal, k bydlení potřebuje, a pokuste se tím argumentovat na stavebním úřadu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?