Vyplatí se ještě vytápění plynem?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Zdravím, jsme s ženou ve fázi projektování, kdy dům nám bude stavět firma. Jedná se o dřevostavbu a nyní jsme v situaci, kdy se musíme rozhodnout, čím chceme topit. Na základě pozitivních zkušeností z pronajatého bytu, kde bydlíme cca 7 let a je tam kotel Buderus a nezaznamenali jsme za tu dobu jediný problém, tak jsme požádali firmu, že bychom chtěli to samé do nového RD. Nicméně firma mi vzhledem k tepelným ztrátám domu do 7 kW doporučuje tepelné čerpadlo. Nutno říct, že plyn momentálně na pozemku nemáme, ale vede nám hned za plotem v chodníku. To znamená, že ještě musíme vyřešit přípojky. Můj dotaz zní, zda vzhledem k nejisté době s plynem a cenou elektřiny se stále vyplatí vytápění plynem (nízké pořizovací náklady na kotel) či je už lepší myslet na budoucnost a raději investovat do tepelného čerpadla?
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@wpavel Ne u všech pasivních domů to tak je. Já dám za ohřev vody (přes samostatné splitové TČ) zlomek toho, co za topení/chlazení/výměnu vzduchu. Odhadem podle jednotlivých měřáků je to 1/4. Sice jsme jenom 3, ale používáme hlavně sprchu a jen občas vanu.
Odpovědět
Profilova fotka
@mp77 víte co je na diskuzních fórech zle? Bez urážky - i když se asi urazite- ale lidi jako vy. Píšete nějaké domnele informace a předkládate je jako fakta. A lidi kteří mají méně zkušenosti tomu mohou pak uvěřit a na základě vašich spatnych informací dělat špatná rozhodnutí. O TČ nic nevím krom toho ze pořizovací náklady jsou vysoke. Ale plyn mám, takže toto nejsou domnele informace, ale fakta: Přípojka stojí cca 35tis. Ale gasnet ji odkoupi (i za více než stala, záleží na vaši spotřebě plynu. Pokud třeba první rok bydlení nemáte zatepleny barak a máte tak vyšší spotřebu plynu, dostanete za přípojku víc penez). Ale pozor je s tim hromada papírování, kdo má dost peněz tak se na to vykaslete. Pro kondenzační kotel nepoužíváte klasický komín. Ale trubku (plastovou) a ta může být vsazená v komínu, nebo jen v nerezové trubce. Já jsem ale postavil klasický komín, který mě stal 12000kc (značka ciko). Žádné každoroční revize na takovýto trubkovod/komín není potreba. Protože tímto nejdou žádné spalin ale jen pára. Zkolaudovat se tento "komín" ale musí. O kondenzační kotel je dobře se starat. Jednou ročně dělat servis ten stojí 1700kc. Kotel stal 55tis. Vstupní náklady 55+12tis. Pak 1700 ročně. Dáš ist alles. Mám soudnost tak nějaké dohady od TČ psát nebudu, protože ho nemám a tím pořizovací procesem jsem si neprošel.
Odpovědět
@antonio222 píšu k tomu odkoupení přípojky. máte zkušenosti? jak začít nebo kde žádat? bydlíme cca rok. díky. když tak klidně sz
Odpovědět
@antonio222 K těm "domnělým info" ... popíšu svůj konkrétní případ : Obě varianty (plyn x TČ) jsem řešil při stavbě mého domu, včetně kompletního nacenění těchto dvou možností - obojí dodavatelsky, Co by mohlo být dnes trochu jinak, je dané tím, že jsem to řešil už téměř před 6 lety. Vytaženou přípojku do budníku na hranu pozemku už jsem měl, řešil bych pouze připojení plynu do domu (cca 10 metrů) - dodavatel plynu žádný příspěvek na toto nenabízel. Tazatel zde zmiňoval, že tam nemá vůbec plyn nikam vytažený - a jestli by mu toto případně i připojení do domu dodavatel plynu zaplatil stejně jako Vám, je asi spíše konkrétní lokace/dodavatele a je pak potřeba to zahrnout do porovnání, viz dále. Investiční N (kvalitní kotel, zásobník, standardní komín, přípojka, instalace, revize) byly v mém případě trochu přes 100.000 Kč . TČ bylo za necelých 180.000 Kč. Takže rozdíl investice byl do 75.000 Kč Dle kalkulačky na TZB-info (sofistikovaná, odborně uznávaná) mi vyšel rozdíl ročních provozních nákladů cca 15.000 Kč (vč. započtení úspory na levnější elektřině na zbytek domu, dům má TZ 7,2) , tj. návratnost TČ mi vyšla do 5 let. K revizi komínu - žil jsem v představě, že je revize á 2 roky povinná, nyní po přečtení několika webů, kde je to mnohde popsáno nejasně, si tím už nejsem tak jistý - no asi bych si ten odvod nechal občas zkontrolovat, ucpat se může. Každopádně u TČ se tato úvaha/riziko řešit nemusí. Každopádně základní message pro @Hloušek Filip je ta, že "plyn není jen kotel", je potřeba si (nechat) kompletně nacenit investici do obou řešení včetně všeho kolem, zjistit tento investiční rozdíl a pak si třeba na kalkulačce na TZBinfo spočítat rozdíl v ročních provozních nákladech (dle TZ domu). Tím zjistit návratnost TČ a následně zvážit jeho smysluplnost.
Odpovědět
Jenom pozor na TC s vyssim vykonem (delsi rovod u splitu) by se mela provadet pravidelne revize tesnosti. Druha otazka je ze pokud ma TC cca stejnou zivotnost jako KK tak je otazka jak pomer nakladu bude vypadat pri nakupu druheho za 10let…
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@raziel628 Kontrola těsnosti něco jak tlaková zkouška okruku ? nevím, já mám Monoblok 8 kW tam se o ničem takovém nemluví, ale nevylučuji, že některé to mají. Životnost a náklady na výměnu/obměnu chápu to tak, že u plynu se obmění jen část vstupní investice (kotel) a zbytek de facto zůstává (komín, přípojka). To je určo relevantní argument, bylo by zajímavé, kdyby se nějaký odborník na TČ vyjádřil, jako část prvoinstalace podléhá zkáze a mění se a jaká část obvykle zůstává, A pak samozřejmě jaká je vlastně průměrná životnost obou řešení ..... aspoň z principu, je jasné že to bude mít dost rozptyl.
Odpovědět
Profilova fotka
@inter71 najdete si formulář pro odkup přípojky. To hledejte u svého dodavatele, ten váš přesměruje. Pak budete zajistovat: Geodetické zaměření te budky s plynem. Cca 6000kc. Pokud jde přípojka přes obecní nebo soukromí pozemek, tak vám musí podepsat vecne břemeno. Tzn na poste ověřené podpisy každého kdo je zapsán u nemovitosti. U obce projednání a schválení na zasedání. Pokud máte hypo, tak i banka musí potvrdit věcné břemeno, opět jim poslat formulář s ověřeným podpisem. Obci i sousedovi musíte zaplatit za to že jim vkladate na pozemek věcné břemeno. Ale je to cca 1000kc. Toť kolečko není drahé, ale otravné - nahanet sousedy, připomínat jim to atd. Ale pozor, zda nebude soused dělat problémy si zjistěte už před tím geo zaměřením 🙂 Faktura za geo pak společně s dalšími fakturami kolem zřizování přípojky bude proplacena.
Odpovědět
@antonio222 dekuji.snad s innogy nebude problem...jinak u nas pouze obec vecne bremeno.tak snad budou souhlasit..
Odpovědět
@mp77 @antonio222 teda já žasnu, že se tady člověk dočte, že z kotle jde jen pára. To fakt pánové myslíte vážně? Je jedno, co ze spalovacího kotle všechno leze, furt je to SPALINOVÁ CESTA a jako takové podléhá (bohužel) povinným kontrolám. Ale i ve vlastním zájmu. Oxidy dusíku a oxid uhelnatý "vysublimuje" do paralelního vesmíru, že? Otec teď měnil atmosférický plynový kotel po 20 letech. Náklady cca 80 tis. Ale ten nový podle mě 20 let už nevydrží. Když vezmu pravidelné revize, a i když pominu náklady za přípojku, tak je to takové dost neslavné. Zvlášť když se blíží, moje domněnka, doba, kdy kWh plynu bude stát hodně podobně jako kWh EE. Proč by to tak nemělo být? Zvlášť nyní, když se začíná čím dál víc plynu pálit na výrobu elektřiny. Je nová doba...
Odpovědět
@mp77 "Tato Vaše úvaha je chybná .... plyn není jen o kotli, ale další peníze stojí zavedení plynu do domu a komín. U TČ tyto vícenáklady nejsou, Takže finální investíční rozdíl bude nakonec v nižších desítkách tisíc Kč, tj. návratnost TČ 2-3 roky." Jenže to je jen jedna strana mince. Když se vám po záruce pokazí plynový kotel, vyměníte jej za 50 tisíc, za nové tepelné čerpadlo dáte 200. A to není žádné sci-fi, takové věci se běžně stávají.
Odpovědět
@honzik75 tak v tom jsme v souladu, já také mluvil o nutnosti revizí (jen si nejsem úplně jistý zda je to povinnost legislativní anebo povinnost "to dá rozum") K cenám - ano, na momentálně zblázněném trhu je situace s plynem ještě horší než s elektřinou, jak to dopadne (kde se ceny usadí) je teď věštění z křišťálové koule .. Pokud by se cena plynu po opadnutí paniky přiblížila ceně elektřiny, poměry v této úvaze (TČ versus plyn) se výrazně změní
Odpovědět
Článek se načítá
@horst_fuchs ano, o tomto jsem psal cca 5 příspěvků nahoře .... že u plynu je to jasnější (výměna kotle, případně zásobníku, zbytek zůstavá), u TČ by to chtělo názor odborníka, co vše je potřeba měnit, co vše podléhá opotřebení. Každopádně 200.000 kč to nebude, moje TČ, nikoliv nejlevnější, bylo komplet se vším pod 180.000 a neočekávám, že se musí měnit komplet vše, navíc zrovna tato technologie má předpoklad rychlejšího poklesu ceny v čase (resp. všeobecně se očekává že TČ, což je vlastně lednička naruby, jsou stále docela přepálené - ale to už by bylo na jinou diskusi)
Odpovědět
@mp77 A jo - já jsem měl přečtenou jen první stránku diskuze, omlouvám se. Situace v energetice je teď samozřejmě značně nepřehledná, věštění vývoje cen jednotlivých komodit se odehrává jen v rovině spekulací.
Odpovědět
@honzik75 To že jde z komínu KK jen pára tady tvrdil jen jeden pán. A jestli se bude vyrábět elektřina spalováním plynu tak to určitě neznamená že 1kWh z plynu bude za stejnou cenu jako 1kWh EE. Doposavad se vyrábí EE z uhlí 1 kWh stojí stojí méně než 1 korunu a 1kWh EE se pohybuje od 3 do5 korun.
Odpovědět
Profilova fotka
@antonio222 Moc děkuji! Tohle mě zajímalo.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
@hlousek_filip Ja bych nedoporucovala plyn..No pospeste si stim stavenim. Za chvili nebude ani hrebik a cihla ke koupi.
Odpovědět
@martina2674 A ještě jednou martina.... (prošlá...)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
@hlousek_filip ahoj, můžu se zeptat jak jste to nakonec rozlouskli? Vyhrál plyn nebo TČ? Stavebně jsme na tom podobně...s cenami obou energií podstatně hůř a taky se teď rozhodujeme co přesně...
Odpovědět
Taky by mě to zajímalo... My teď finišujeme a rozhodli jsme se nechat dle projektu plynový kotel. Chtěli jsme jednoduché komfortní řešení (plyn s vodní podlahovkou, jako záloha splitová klimatizace), chvíli holt ty vyšší ceny budeme muset vydržet. Plynu je všude po světě dost, jen v Evropě jsou zásoby na 200 let - není možné, aby to do dvou tří let nespadlo zase dolů.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?