Zastínění sousedova pozemku - kdo platí?

zdravím, soused nám vznesl námitku, že mu budeme novostavbou stínit zahradu, město nám stavbu povolilo, ale soused se odvolal na krajský úřad. Krajský úřad mu vyhověl s tím, že se bude muset doložit studie o zastínění pozemku. Nevíte někdo, kdo by správně měl podle zákona zaplatit a zařídit studii o zastínění? předem díky za rady
Odpovědět
@total Obávám se, že vy. Někde už tad taková diskuse je, zkuste pohledat a zeptat se toho, kdo ji dělal.
Odpovědět
hledal jsem, ale nenasel :) ale taky sem se obavaval, ze to budeme platit my. kazdopadne dekuju za odpoved :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Kdysi jsem někde četla, že studii si má zaplatit stěžovatel. Ale teď to nemůžu najít. Ale našla jsem tohle: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/...
Odpovědět
To mě zajímá. O takové studii slyším poprvé :-o Sice budeme mít jen bungalov, ale sousedovi se nelíbí, že budeme stínit na jeho pozemek dlouhým domem. Kvůli úzkému pozemku musíme mít nudli 16,2x7,8m. Snad se o té studii on nedozví :-D ;-(
Odpovědět
...koukám, že jsem sem vložil již vložené, tak to mažu
Odpovědět
@total @josephporta Jako architekt se s takovou podminkou setkavam poprve.....pokud dodrzite povinne odstupy novostavby od hranice pozemku a zastavene procento pozemku, tak pak se posuzuje maximalne mozne zastineni sousedova domu....tj. musi byt dodrzeny minimalni pozadavky na osluneni a osvetleni domu/bytove jednotky. Pravo na osluneni zahrady snad neexistuje stejne jako pravo na vyhledy apod. Pokud tu studii zaplatite, z ceho bude odbornik vychazet? Nikde se nepise, ze na zahradu ma svitit slunicko takovou a takovou dobu.....toto se posuzuje napriklad u detskych hrist materskych skolek apod.
Odpovědět
@total Tak už vím, moje diskuse :-(.....druhá strana, druhý příspěvek. http://www.modrastrecha.cz/forum/stav...
Odpovědět
my jsme prave nedodavali ani studii na zastineni sousedniho domu, je totiz vzdalen vice nez 13 metru, tak by to ani nedavalo smysl. ale zatim to vypada, ze budeme muset dodat tuhle (na stineni sousedniho domu) a jestli budou chtit i nejakou studii na stineni zahrady jeste nevime, ale rad bych vedel predem, co po nas urad muze a nemuze chtit a kdo to bude ve finale platit
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Profilova fotka
Požadavky na oslunění staveb a pozemků se řídí vyhláškou č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, která se v případě požadavků na oslunění budov odkazuje na normu ČSN 73 4301 Obytné budovy. Ohledně zahrady není ve vyhlášce žádný požadavek stanoven. Nicméně zmíněná norma v článku 4.3.5 uvádí: "Venkovní zařízení a pozemky v okolí obytných budov sloužící k rekreaci jejich obyvatel, mají mít alespoň polovinu plochy osluněnou nejméně 3 hodiny dne 1. března."
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?