Elekřina - připojení nového odběrného místa + hodnota jističe

27. lis 2021350
  • @deto_oesya  

Většina známých s RD mají taky takové zařízení a taky je fakt, že jim padají hlavní 3x20A jističe jak nic a to nemají elektrické topení, ale na dřevo nebo plyn.

Takový soustruh 2m dlouhý dokáže hodně

• @vladimir_sacha  To točíte násady na smetáky?

• @vladimir_sacha  samozřejmě vše své limity, ale dá se říct, že v zásadě jsou 2 druhy baráčníků. Ti co se o to nestarají, nebo tomu nerozumí a platí si měsíčně paušál pro strýčka Příhodu, nebo, aby si dvakrát za rok mohli vytočit něco na soustruhu, nebo něco přivařit. Pak jsou druzí, kteří se snaží odběr optimalizovat a rozložit, třeba i něco malého jednorázově utratit (např. za přednostní relé, když je "nejhůř"😉, aby pravidelné paušály byly co nejmenší. Tím co se na nás chystá a (už i já) dostáváme nové ceníky, tak nikdy nebudu patřit do té první skupiny. Vždy se budu snažit klidně něco jednorázově utratit, hlavně jen když mi to pomůže snížit měsíční platby.
    A nebavím se zde jen o ceně za odběr. Již existují tlaky, a budou ještě větší, zvýšit fixní měsíční platby, které nijak neovlivníme.

• Sponzor fóra
  • 1)Již řadu let mám na jeden jistič 3x25A připojeno 10 domácností/garsonek. Tedy 10 praček, televizí, sporáků, ledniček. Průměrná spotřeba 2 kW , jistič dá při správném rozvržení 17 kW.
    Na celý dům jede kondenzační kotel topení + TUV s příkonem max 12 kW. I kdyby plyn odešel, přepnu na ohřev elektřinou, protože mám v rezervě 17-2 = 15 kW.
    2)Samostatná domácnost se vejde do 1x25A , což je 6 kW. Nadproudové relé odpojí přímotopy a v další fázi bojler. Na sporák zbyde 6 kW a v případě potřeby můžete odpojit i troubu na 3 minuty, než si uvaříte kafe v rychlovarce.
    Všechny točivé stroje mohou mít softstater a pak není problém je rozjet. Nemusí kvůli tomu být silný jistič.
    Popisuji odzkoušené krajní meze, až nás budou dřít z kůže za velikost jističe. Nemusíte je realizovat hned, ale doba nás časem donutí. 1 fáze výhodou už pro ty šachy s případnou FVE.

• @honzik75  

Tak ono hlavně u nás elektrokotel bere 35A z každé fáze když jede, takže z 3x50 je rázem ,,3x15A" Samozřejmě, je tam rezerva určitá, tak jestli zbyde z něho s rezervou asi 3x25A, tak teda nic moc u nás.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat