Elekřina - připojení nového odběrného místa + hodnota jističe

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, chceme stavět RD na pozemku, kde není elektřina a který byl teď nově v územním plánu změněný na stavební. Na elektřinu by se chtěli připojit další dva majitelé sousedních pozemků. Připojení bychom chtěli co nejrychleji. Je lepší to v rámci zrychlení procesu řešit nějak společně se sousedy a podat "hromadnou" žádost? Pokud ano, jak na to? Na webu distributora (EGD) je online žádost pouze pro jedno odběrné místo. A další dotaz je na hodnotu hlavního jističe. Plánujeme topení tepelným čerpadlem, ale nevíme ještě jaký příkon bude potřeba. Projekt RD nemáme zatím celý hotový, takže nevím přesně tepelné ztráty. Bude stačit 3x25A nebo raději 3x30A? Bungalov - zastavěná plocha 190m^2. Díky
Odpovědět
1
2
@deto_oesya Většina známých s RD mají taky takové zařízení a taky je fakt, že jim padají hlavní 3x20A jističe jak nic a to nemají elektrické topení, ale na dřevo nebo plyn. Takový soustruh 2m dlouhý dokáže hodně
Odpovědět
@vladimir_sacha To točíte násady na smetáky?
Odpovědět
@vladimir_sacha samozřejmě vše své limity, ale dá se říct, že v zásadě jsou 2 druhy baráčníků. Ti co se o to nestarají, nebo tomu nerozumí a platí si měsíčně paušál pro strýčka Příhodu, nebo, aby si dvakrát za rok mohli vytočit něco na soustruhu, nebo něco přivařit. Pak jsou druzí, kteří se snaží odběr optimalizovat a rozložit, třeba i něco malého jednorázově utratit (např. za přednostní relé, když je "nejhůř"), aby pravidelné paušály byly co nejmenší. Tím co se na nás chystá a (už i já) dostáváme nové ceníky, tak nikdy nebudu patřit do té první skupiny. Vždy se budu snažit klidně něco jednorázově utratit, hlavně jen když mi to pomůže snížit měsíční platby. A nebavím se zde jen o ceně za odběr. Již existují tlaky, a budou ještě větší, zvýšit fixní měsíční platby, které nijak neovlivníme.
Odpovědět
Profilova fotka
1)Již řadu let mám na jeden jistič 3x25A připojeno 10 domácností/garsonek. Tedy 10 praček, televizí, sporáků, ledniček. Průměrná spotřeba 2 kW , jistič dá při správném rozvržení 17 kW. Na celý dům jede kondenzační kotel topení + TUV s příkonem max 12 kW. I kdyby plyn odešel, přepnu na ohřev elektřinou, protože mám v rezervě 17-2 = 15 kW. 2)Samostatná domácnost se vejde do 1x25A , což je 6 kW. Nadproudové relé odpojí přímotopy a v další fázi bojler. Na sporák zbyde 6 kW a v případě potřeby můžete odpojit i troubu na 3 minuty, než si uvaříte kafe v rychlovarce. Všechny točivé stroje mohou mít softstater a pak není problém je rozjet. Nemusí kvůli tomu být silný jistič. Popisuji odzkoušené krajní meze, až nás budou dřít z kůže za velikost jističe. Nemusíte je realizovat hned, ale doba nás časem donutí. 1 fáze výhodou už pro ty šachy s případnou FVE.
Odpovědět
@honzik75 Tak ono hlavně u nás elektrokotel bere 35A z každé fáze když jede, takže z 3x50 je rázem ,,3x15A" Samozřejmě, je tam rezerva určitá, tak jestli zbyde z něho s rezervou asi 3x25A, tak teda nic moc u nás.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
@honzik75 dobr den, dnes jsem to resil na cezu, menil jsem smlouvu z 32A na 25A a ptal jsem se rozdil v mesicnich platba mezi 32 a 25 a pry je to cca 105kc.
Odpovědět
Dnes se musí dle norem dávat samostatný chránič na každý okruh světel, aby vám pro vaši bezpečnost pri výpadku svítilo světlo ve vedlejším pokoji. Ta bezpečnost by se pak neměla zabít nedostatečnou hodnotou jističe. Tak to vidí tvůrci norem.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?