Jímka na dešťovou vodu

Zobraz úvodní příspěvek
Prosim o radu. Nechala jsem si vyhotovit hydrogeologicky pruzkum, ve kterem je uvedeno, ze svod destove vody budeme resit jimkou s prepadem do vsaku. Po zjisteni, na kolik nas takova jimka 5m3 vyjde, jsme se rozhodli, ze budeme resit pouze vsakovani. Myslite, ze si budeme muset nechat vyhotovit novy hydrogeologicky pruzkum? Dekuji za odpoved.
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@royksor Určitě budete muset udělat revizi toho posudku, vodohospodář vám musí říci na základě hydrogeol. podmínek jak veliký a hluboký vsak musíte mít - počítal zasak jen na přepad a ne na celý objema to je veliký rozdíl. Zasak budete muset vysypavat, nějaké geotextilie a pod. a nejsem si jistá, zda to hodí nějaký výrazný cenový rozdíl a voda bude pryč....
Odpovědět
@tulda27 v hydrog. posudku velikost vsaku reseny nemame, to musi vypocitat projektant. A jestli jsem dobre pochopila normu 75 9010, tak velikost vsaku se stejne musi vypocitat takova, jako kdyby tam zadna retencni nadrz nebyla.
Odpovědět
@royksor dle mě to projektant určitě nevypočítá, to musí hydrogeolog. Nevím co jste mu sdělili za informaci, že tam chcete apod. my jsme takhle řešili cestu a rozhodně nestačilo, aby projektant řekl, stačí taková vsakovací jáma apod.
Odpovědět
Profilova fotka
Náš projektant na vodohospod. řešení tohle počítá - hydrogeolog mu udělá průzkum - jak je která vrstva vhodná k zasaku, kde je spodní voda atd., ale typ a detaily řešení (srážky v území, z toho velikost zasaku/retence, přepad a jeho dimenzi tad.) už pak řeší náš vodohospodář (v práci, my děláme dopravní stavby). Ale asi to umí oba - těžko říct faktrujeme každému jeho část :). Nicméně zda to umí i projektant přímo na domy to je asi individuální.
Odpovědět
Nasla jsem kalkulacku na internetu a vypocitala jsem si to sama. V posudku mame reseny jak hluboko musi byt, jak daleko od domu atd. A samozrejme tam mame koeficient vsaku. Dle te kalkulacky jsem to spocitala, ze velikost vsaku musime mit 14 m3. Na kolik to tedy muze vyjit?
Odpovědět
Profilova fotka
Já jsem přehlédla ten Váš příspěvek výše, hydrog. posudek vám právě nic nepočítá - ten říká co tam máte, definuje v podstatě podmínky prostředí. Jak v daných podmínkách vyřešit zasakování od toho jsou ti projektanti, já to neumím já jsem dopravní projektant, ale z logiky věci co jsem zatím pochytila je velikost zasaku spojená s plochou, ve které můžete zasakovat a v našich projektech se zasak uvádí v ploše a nikoliv v objemu... (tedy v m2). V objemu se počítá ta retence. Nevím tedy co Vám přesně spočítala ta kalkulačka a já bych se to sama počítat neodvážila. Jinak retenční zasakovací příkopy jsme vysypávali štěrkem a kolem dávali nějaké geotextilie, aby se to nezanášelo a neměnila se kapacita retence. Nicméně pak přebytek tekl do poldru (tedy další retence) a neřešila se tam tedy doba potřebná k zasaku retenované vody. Je to celkem složitý a sofistikovaný výpočet, do kterému našemu vodohospodáři fakt nezasahujeme :). Já už pak jen maluju co on vymyslel.
Odpovědět
Profilova fotka
@royksor počítala jsi to sama dle kalkulačky na internetu...? Tak to vám přeji, ať vše funguje tak jak má a nedopadnete třeba jak jeden náš zákazník, který si sám naprojektoval 12m3 vsak a 1m3 retenční nádrž a kompletně si podmáčel pozemek a vytopil novostavbu :-D
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@catt82 To mu to šlo zpětně do okapů? Nebo podmáčel hlínu okolo domu a neměl zvenku na domě hydroizolaci?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den, nechci zakládat novou diskuzi... Máte někdo informací, zda lze obecně vypočítat podle velikosti strechy, jak velká jimka je dostačující. Chci se vyhnout tomu mít velké oci a prázdnou jimku. Chápu, že záleží, jak moc bude a nebude pršet... Ale třeba mi dá nekdo svůj příklad, že má tak velkou strechu a takovou jimku a za současných "destivych" podminek by mu stacila menší /větší... Chci to jen na zalévání zahrady. Děkuji za konstruktivní rady 😊
Odpovědět
Profilova fotka
@aleatha první výsledek hledání na internetu https://www.bocr.cz/konfigurator/
Odpovědět
@kossakowski1980 díky, to je super 👍
Odpovědět
@aleatha Já mám jímku 24m3 a při deštích co ted byly tak samozřejmě plná. Střecha nějakých 240m2. Jímku sem záměrně vybíral takhle velkou, celý rok sucho a když už začne pršet tak aspon pochytám co nejvíce vody. Co jsem zkoušel ruzné konfigurátory tak me udávaly doporučenou jímku cca 5m3 - takže naprostý nesmysl....
Odpovědět
Článek se načítá
@cyklos Mohu se zeptat odkud máš jímku a za kolik cca ? Plánovl jsem 12 m3, ale je to darda. Díky za info
Odpovědět
@jarss Nádrž je od DB- jímky, no a cena, ehmmm přes 90 tisíc 😄 Cena teda vyšší, ale polskou jsem nechtěl i přesto, že cena byla o nějakých 30 tisíc nižžší..
Odpovědět
@cyklos moc děkuji, přesně o takovéhle zkušenosti mi šlo..
Odpovědět
@aleatha Letos je hodně deště, plochu střechy mám 221m2 a 9m3 nádrž je furt plná. Mít prachy, beru větší. Ale 9 vs. 10 už byl velký rozdíl, kvůli rozdílné tloušťce materiálu, u té mé konstrukce. Obecně se to navrhuje v hydrogeologickém posudku, ale pokud nebudeš mít trativod a budeš vodu přečerpávat do kanálu, tak je to asi jedno. Velikost, záleží, jaký máš velký pozemek a kolik toho budeš chtít zalévat. Vem si, že nám třeba teď při jednom hodinovém dešti napršelo 39 litrů na 1m2. Takže nádrž se prakticky naplnila jen jedním deštíkem. Trativod mí zdá se funguje 😄
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?