Osvobození dodávky EE od DPH - úleva, nebo ..?

Včera mě kontaktoval kamarád ohledně vyúčtování EE za období od 11.11.2020 do 12.11.2021. Předem chci upozornit na skutečnost, že samotná úprava zákona o DPH týkající se osvobození dodávek EE od DPH za listopad a prosinec 2021 asi nebyla primárně cílena na koncové zákazníky, kterým dodavatel EE neoznámil, že končí (laicky řečeno). Protože k odečtu elektroměru došlo 12.11.2021, datum uskutečnění zdanitelného plnění je v období 11-12/2021, tj. spadá do období na které se uplatní osvobození od DPH na dodání EE a to na spotřebu za celé zúčtovací období. Co se týče záloh, tak ty platil měsíčně, samozřejmě včetně DPH a tady musím podotknout, že dodavatel dnem přijetí jednotlivých měsíčních záloh musel odvést za každý měsíc DPH z přijaté zálohy, přičemž rozhodný je datum přijetí zálohy na účet. První xhujovina je, že v rozpisu záloh na listopad a prosinec 2021 je stejná částka, jako po celé následné období (2022). Měla by být nižší o DPH ? když tedy v 11-12/2021 není povinen dodavatel přiznat ze zálohy daň? Správně měla, zákon o DPH bohužel tuto skutečnost neřeší, a dodavatelé také ne. Pravdou je, že samotný dodavatel nemůže vědět, jestli mu zálohy od koncového zákazníka dorazí v listopadu a prosinci, kdy je i záloha od DPH osvobozena, nicméně pro nás lidi je to úspora 0 - nula!! Pro dodavatele - peněžní hotovost v případě úhrad v 11-12/2021 ve výši DPH navíc. Druhá věc, kvůli které mě kontaktoval je samotné vyúčtování. Za dodávku EE si dodavatel účtuje 28 787,39 Kč bez DPH. Na zálohách bylo zaplaceno koncovým zákazníkem 28 090,92 bez DPH. Vyšel tedy nedoplatek 696 Kč (zaokrouhleno). To vše ve sloupci základ daně. Ve sloupci DPH, je částka - 5 899,08 Kč (tedy mínusem) což je vlastně DPH odvedené ze záloh 11/2020 - 10/2021. Dotaz tedy byl, proč mám nedoplatek, když jsem vlastně přeplatil o DPH ? No, nepřeplatil říkám mu, protože dodavatel musel to DPH ze záloh odvést státu a nevrátí ti nic, protože ta úprava zákona o DPH tohle neřeší. A jak tedy já pocítím, že mám mít dodávku elektřiny za celé to období bez DPH? Nijak, odpovídám, je to jen pohádka, které jsi uvěřil. Rozhodně však ušetřil dodavatel, který tu EE nakoupil včetně daně, na tu si uplatnil odpočet a v tvém případě ji nemusel zdanit. No ušetřil.. spíš mu to přineslo pěkné cash flow bez práce 🙂. Zálohy je však jiná, ty platíme v listopadu a v prosinci všichni (vyúčtování máme různě, tedy i mimo 11-12). Ze 4000 je DPH cca 694 Kč, * 2 měsíce 1388 Kč a to je hotovost (na jednu domácnost), která až do dalšího vyúčtování opět zkrášlí cash flow dodavatelům EE, zadarmo, bez úroků, které nám spotřebitelům rostou.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?