Přípojky voda, kanalizace - kdo pokládá trubky?

Prosím o pomoc. V současné době řeším přípojky vody a kanalizace do domu. Chtěla jsem se zeptat, když si objednám někoho na výkopové práce, kdo potom pokládá ty trubky kanalizační a vodovodní? Jde mi i to, koho mám hledat? Jestli je to nějaký instalatér, nebo kdo se tím zabývá? Vím, že jsou i firmy, které se zabývají obojím najednou, ale zajímalo by mne, kdybych to chtěla řešit každé zvlášt, tak po kom se mám koukat na ty trubky už jenom? Prosím o trpělivost, jsem ženská a snažím se tomu porozumnět a zvažuji různé možnosti. Děkuji :-)
Odpovědět
@heryna Elektrikářský kabel přípojky-elektrikář, vodovodní potrubí-vodník a kanalizační potrubí kanec :-) Ne vážně, vodu a kanál třeba i včetně strojvýkopu jakýkoliv vodoinstalatér a zbytek elektrikář. A svépomocníci většinou sami s tím, že si pak seženou revize (el, plyn, atd) a protokoly (kanal, voda)
Odpovědět
My jsme měli na výběr, buď že nám to udělají ze SmVaku celé, ale to vycházelo dost draho, nebo že si to můžeme nechat vykopat a položit sami, ze SmVaku pak přišli jen osadit vodovodní šachtu (dělali jsme jen přípojku vody, kanalizace tady není). Výkop a pokládku dělal bagrista + 1 pomocník.
Odpovědět
@panlorenc No já sama si asi právě toho moc neudělám ;-) Tedy udělám si hodně věci, ale trubky opravdu nepoložím. Nerada bych nalétla někomu, kdo mi ty trubky špatně položí a poté s tím budu mít problémy :-p V obci máme pána, který má bagřík a ty výkopové práce popřípadě udělal, ale koho mám pak zavolat, aby tu vodu a odpady dodělal , když bych zvolila tuto možnost a né realizaci "na klíč" Zvažuji různé možnosti,jen ty trubky sama nezvládnu :-))
Odpovědět
@angie.shy Myslíte tedy, že případný bagrista by ty trubky zvládl i položit? Jestli tedy je to něco, co nevyžaduje nějakou odbornou pokládku, zkusila bych se ubírat i tímto směrem. Jde o to, že já tomu nerozumím, jak to správně má být, ale zase jsem ochotna si sehnat materiál sama a nechat to od někoho jen realizovat. Upřímně, nechce se mi přeplácet nějakou firmu...
Odpovědět
@heryna my jsme to tak udělali, ti co vlastní bagr s takovými věcmi mají většinou dostatek zkušeností. Materiál jsem si taky objednala sama. Vyšlo to asi na 1/3 ceny než nám to nacenil SmVak... to bylo poprvé a naposledy co jsme na stavbě dost ušetřili oproti plánům :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@heryna položit trubky by měl zvládnout každý šikovný chlap (i žena ať jsme gendrově v pohodě). Otázka je, zda se mu to bude chtít dělat. Tak se ho zeptejte, případně když ne on, koho by doporučil. My jedem u nás na vsi zásadně na doporučení od našeho zedníka a bagristy :)))). A zatím spokojenost :). Ale chce to mít v toho člověka důvěru, pokud si to budete sama "dozorovat". A potřebujete koupit materiál, takže to chce někoho kdo Vám s tím pomůže. Řemeslníci obecně dávají přednost tomu, že už je tam materiál a oni jedou, ale domluvit se dá všechno - i to že to za Vás nakoupí. Vždy je to o ochotě lidí (a penězích, mi dávali např. zedníkovi dost peněz za dopravu, když něco chybělo/došlo a oni pro to jeli....)
Odpovědět
@tulda27 Mě snad ještě tady přesvědšíte, že si to mám udělat sama :-) Začínám uvažovat, že si načtu příslušnou literaturu a zkusím oslovit místního bagristu :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@heryna Tak manžel to pokládá sám, ale on je studijní typ, takže po večer (když neobjednává materiál) studuje postupy :), nicméně já jsem vždycky dostala instrukce co a jak s důrazem na detail a taky jsem to nakonec spojila a zkouška poběhla a neteče to ;). Ale nemít mého muže sháním na to chlapa taky, tak úplně lego to nebylo. Je potřeba tomu trochu rozumět, aby tam člověk nenasekal chyby, správce té přípojky si to přijde zkontrolovat před zásypem - takže když to bude blbě tak Vám to nepřipojí. My měli přípojku, dělali jsme si sami ty další rozvody za šachtou a pod domem. Mám fotku v albu jestli se chcete pokochat trubkama :)))).
Odpovědět
Profilova fotka
Kanalizaci jsme si delali sami (kg trubky spojit dokaze snad kazdy svepravny clovek ;) neni to nic tezkeho. Elektriku elektrikar,vodu vodarny
Odpovědět
@tulda27 Pokocham se ráda a navíc nemáte ještě někde uložený postup? Popřípadě, jestli to nemá manžel někde souhrnně sepsaný? Není mi trochu jasné zatím, jak zjistím jaký má být spád?
Odpovědět
Profilova fotka
@heryna já ho o to poprosím :) jen my jsme dělali už to složité řešení pod domem, vy budete mít počítám jednu trubku, ideálně nezalomenou - možná dokonce musí být nezalomená? :) to je právě vono že jo, když je projekt položí to každý, ale vy nemáte projekt ani zkušenost a to už je pak hned samé "ale" :). @dzus - zlato poděl se o zkušenosti, schválně co si pamatuješ http://www.modrastrecha.cz/blog/tulda...
Odpovědět
@tulda27 tak jsem zjistila, že máme tlakovou kanalizaci,. To znamená, že by se pokládala jen hadice. Což by bylo v pohodě, ale zase má být nějaká jímka =-) No s tím jsem nepočítala :-) Ale budu pátrat dál..
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@heryna no vidíte a už je to tady :) úplně jiné zadání než se zdálo, to Vám bohužel můj muž neporadí, takže za chlapama do hospody kdo Vám s tím pomůže a pak na https://www.tzb-info.cz/ se zkuste popídit po technických detailech pro laiky, protože normy nemáme :)
Odpovědět
Pokud vím, tak trubky pod základovou deskou jsou stejné, jak pro spádovou kanalizaci, tak i pro tlakovou. Rozdíl je v tom, že u tlakové se to mimo dům zavede do jímky s čerpadlem, které odčerpává po naplnění jímku do tlakové kanalizace. Ale to by mělo všechno být v projektu...
Odpovědět
Profilova fotka
@dzus nojo ale paní řeší jen tu přípojku víš...tudíž tu část s tou jímkou a čerpadlem a svod do veřejného řadu, a to my jsme neřešili
Odpovědět
@tulda27 nakonec ne.Zjitila jsem, že mám tlakovou kanalizaci, mám už hotovou jímku/ šachtu, jen není čerpadlo. Takže, potřebuji vlastně propojit dům se šachtou, k tomu by mi mělo posloužit potrubí KG 160 dané do spádu, aby ústilo do té čachty. Šachta již je napojena na řád. Teď už tedy jen zjistit podloží pod trubkami, spád a jak se trubky napojují k sobě a je to :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@heryna tak to už je brnkačka :) držím palce
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
Dobrý den firma Harlem.s.r.o. pokladani vodu tak i kanalizační trubky, provádí veškeré vikopove prace,atd
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?