Rozvaděče elektro

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den stavitelé a stavebnici. Mám tu dotaz ohledně toho, když budu rekonstruovat starý dům, tak bych byl rád, abych udělal centrální rozvaděč s hl. jističem 3x32A vč. elměru a z tama vytahal do domu do dalšího rozvaděče a tam udělat samostatně 3x25A na dílnu a zařízení a 3x25A na dům. "Na dílnu a zařízení" by běžely na 16A zásuvky 380V, dílenske 230v zásuvky, čerpadla (3 po 1 kW) a další (někdy např. cirkula by brala kolem 5kW) Na "dům" 3x25A by byl zbytek (kuchyně, obývák, chodba atd, 2 ohřívače 2x2kW.... + venkovní zásuvky např.) A teď k věci: Kdyz bych měl teda hlavni jistič 3x25A, tak z toho bych vytahal 1x20A do každé místnosti a v každé místnosti by byla malá krabička, kde by se dělil tento 1x20A na chrániče 16A zásuvky a 10A světla, otázka je, zda li je to v normě, podle mě je to podružny rozvaděč, tak by to projit mělo.
Odpovědět
1
2
@vladimir_sacha To, že ušetříte třeba na taškách nic nemění na tom, že zaplatíte o těch min 30000Kč navíc za nesmyslně řešené rozvody. Stále to jsou zbytečně vyhozené peníze. Na jedné straně zbytečně navyšujete velikost hlavního jističe, což Vám navýší trvalé platby a na druhé si do kuchyně zavedete jen jeden 16A přívod. Vy tam nikdy nepočítáte třeba s myčkou, nebudete mít elektrický sporák, nebudete používar rychlovarnou konvici ? Já mám do kuchyně kromě trojfázového přívodu další tři nezávislé okruhy. Kromě toho mám třeba dílnu taky v podružném rozdělovači, kde mám v cestě celkem tři odstupňované jističe. Používám taky 3f cirkuli. Zatím jediné, co mě rozvody neustály byla motorgenerátová svářečka Triodyn. Jenže Vy jste nepochopil, že údaj 6kA nemá vliv na selektivitu. To jen udává maximální zkratový proud, který jistič zvládne. Maximální proud je dán impedancí vedení. Vy tím, že chcete 25A vedení (průřez min 4mm2) si impedanci snižujete a tím vlastně zvyšujete pravděpodobnost, že vyletí všechny jističe v řadě. Buďte si jistý, že s tím Vaším návrhem při tvrdém zkratu vyletí všechno a možná i pojistky na sloupu. Selektivitu určuje vypínací charakteristika. To jsou ta písmenka A až D. V domácnostech se používají B a pro ochranu motorů C (až D). Navyšujete velikost přívodního jističe a stále tady opakujete o rozběhovém proudu nějakého motoru. Na to Vám stačí použít jistič C a udělat přívod dimenzovaný podle skutečné spotřeby. Dělá se i to, že si do rozvaděče přidáte tlumivky, nebo uděláte přívod delším kabelem a někde "zazdíte" přebytečný kabel.
Odpovědět
Když se podíváte na vypínací charakteristiky jističů, tak zjistíte např B16 můžete zatížit cca 18A a vyleti az za hodinu nebo déle, podle toho jak zareaguje teplotní spoušť, elektromagnetická spoušť až při pětinásobku proudu což je 80A,Cčko při desetinásobném proudu. Takže B25 musí špičku 30A vydržet
Odpovědět
Nebo na motor použijte softstartér, nevyletí nic a nemusíte vymýšlet takovej hroznej bastl
Odpovědět
@lebedik softstartery a podobný věci moc neuznávám, se mě to nelibi a když budu chtít kvalitni, to už zrovna můžu připlatit za vyšší Jistič
Odpovědět
@zubr487 Ohledně přívodu 16A do kuchyně je to naprosto dostačujici, v letním provozu bude ten dvojplotynkovy vařič na elektřinu a když tam zapojím klidně tu rychlovarku, tak to jistic ustojí. Myčku nepotřebuju, odjakživa myjeme nádobí v rukách a nevidím důvod, proč pořizovat. V zimě bude probíhat topení a vaření na sporáku, takže elektrina nebude potřeba žádná na vaření a tudíž 16A jistič se pretezovat nebude. Ten 3x32A hlavní je dostačující, nikdy nebudu vědět, jestli v budoucnu bych instaloval radiatory a elektrokotel, radši ať je tam ta rezerva. 3x32A je u nás v okolí běžným standardem.
Odpovědět
@zubr487 Ještě jsem zapoměl, do kuchyně povedou privody 2, jeden na zasuvkovy okruh a druhý na ohřívač pod dřez, buď 2kW bojler 20L nebo 3.5kW průtok baterka, spíš bych šel do ní, z tohoto okruhu vytahnu tedy dvojzasuvku a do te zapojim prutok. baterku, zůstane jedno místo navíc a to už by pak mělo být dostačující pro vše.
Odpovědět
@vladimir_sacha koukám, že jste si vymyslel pitomost a nenecháte se přesvědčit. Je to Vaše volba. Jistič 32A znamená v současnosti navýšení proti 25A cca 1200Kč/rok. Těch 25A Vám utáhne i topení elektřinou a stejně tak utáhne tu cirkulárku. Samozřejmě při vhodném návrhu. Vy nemáte v kuchyni sporák ? Kde si mimo topné období upečete třeba kuře ? To stavíte rodinný dům nebo chalupu? V rodinném domě plánujete vařit na dvojplotýnce ? Spočítejte si odběry mikrovlnky, vařiče a rychlovarky. Současně můžete používat jen jeden z těchto spotřebičů. Hlavně že máte 32A hlavní jistič, 25A dráty do kuchyně a pak si uděláte jen jednu použitelnou zásuvku. Promiňte, ale celé je to hovadina.
Odpovědět
Softstartér je dobré a historicky prověřené řešení jak omezit proudové špičky v rozvodu a koneckonců i mechanicky odlehčit stroji. Naopak cesta "dám větší jistič" je ekvivalent hrubé síly. Budujete si v domě předimenzovanou přenosovou síť která má navíc silně poddimenzové koncové větvě. Samostatný rozvaděč je vhodný pro místa kde reálně hrozí vyražení jističe při provozu - dílna, kuchyně, případně samostané patro. Všechno ostatní natáhněte z jednoho hlavního rozvaděče. Ano bude velký, ale zároveň přehledný a vyražený jistič tam uvidíte hned. Moje zkušenost je taková, že tvrdý zkrat tak na 50% vyhodí úplně všechno od prvního jističe až po hlavní přívodní v HDO. Rozvětvěním přes podružné rozvaděče si zajistíte jen více chození při hledání poruchy a více příležitostí pro vznik poruchy. Nehledě na to že umístění rozvaděčů v obytných zónách je nesmysl, pokud se tomu dá vyhnout.
Odpovědět
@zubr487 Navíc by jste měl mít na vstupu rozvaděče centrální vypínač a přepěťovou ochranu. Rozvětvením hned za elektroměrem budete nucen toto zdvojit. Zrovna ty přepěťovky jsou docela drahé. Mám stejnou zkušenost jako @obludak. Tvrdý zkrat vyhodí všechno. Pokud si spočítám počet jističů hlavního rozvaděče i po doplnění chybějících, tak to vychází na cca 12 16A jističů pro zásuvky+jeden nebo dva trojfázové Fi. Dejme tomu 2 jističochrániče světel a dva trojfázové jističe pro dílnu a sporák. To je běžný rozvaděč, nevím kde jste vzal údaj o 60 jističích. Rozvaděč do dílny stačí malý jednořadý (maximální velikost je na 25 modulů)
Odpovědět
@zubr487 Zkusil jsem tedy "překopat" trochu ten rozvaděč, když teda v každé místnosti je to blbost a je lepší to dát na jedno popř. dvě mista, vyšlo z toho toto následující, snížil jsem taky tedy Jistič na 3x25A
Odpovědět
@zubr487 Odbery jsem spočítal a vyšlo že ta dvojplotynka bere cca 2kW, to znamená že to utahne zaráz jak mikrovlnku (cca 1600W) nebo rychlovarku (cca 1800 - 2000W). Popř troubu na elektřinu by to zvládlo z druhé zasuvky pro ohřívač vody pro kuchyň, pokud by nejel ohřívač
Odpovědět
@zubr487 Ohledně prepetovek: Je to povinnost nebo volitelná ochrana, doma to nemáme a nikoho neznám, kdo by to měl, tak se ptám
Odpovědět
Článek se načítá
@vladimir_sacha pro upřesnění těch 3 spodních jističu, tak je tam Ohřívač kuchyně, pračka, bojler koupelna. Každé zařízení má přes 2kW a melp by mít samostatne jištění
Odpovědět
No videl jsem kde co, ale toto je teda neco, proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite. Vse podstatne uz bylo popsano predemnou vcetne toho, ze se jedna o nesmysl, o to vic udivujuci u nekoho kdo vypada ze je elektrikarinou polibeny. 🙂
Odpovědět
Přepěťová ochrana není povinná na rodinných domech. Pojišťovna to může zohlednit ve výši pojištění domácnosti, ale pokud vím, pokud si o to extra neřeknete, většinou dělají že o ničem takovém neví a i pokud si řeknete, tak se kroutí. Hlavní co to pro vás znamená je ochrana pro vás důležitých věcí - počítač s daty, nenahraditelná nebo obtížně nahraditelná elektronika, například zabudovaný spotřebič který se už nevyrábí, nebo je jeho výměna extrémně náročná. Obecně věci které pojištovna nenahradí, nebo v mizivé výši. A speciálně přepěťovku do malého rozvaděče nenacpete, jsou tam předepsané nějaké odstupové vzdálenosti mezi 1. a 2, stupněm, a také od ostatních přístrojů v rozvaděči. Občas je dokonce praktické mít na to extra skříň. Obecně je přepěťová ochrana spíše doménou firemních instalací, dává to tam mnohem větší smysl.
Odpovědět
Dodám co se týče té povinnosti. U novostaveb víceméně povinná je, respektive, je povinnost zpracovat zhodnocení rizika a základě toho projektant přepěťovou ochranu naplnánuje nebo ne (většinou ano, minimáně stupně 1 a 2). U rekonstrukce je to taková šedá zóna, hodně záleží na revizákovi, není od věci na to udělat minimálně přípravu v rozvaděči, i kdybyste ji neinstaloval hned.
Odpovědět
@obludak děkuji za upřesnění, vím že se to dělí do tříd, jak zde uvádíte. Místo bych tam nechal, kdyz píšete, že záleží na člověka koho zrovna potkám.
Odpovědět
@vladimir_sacha jak píše @obludak, přepěťovka je dneska na hranici povinnosti. Zase tak drahé to není a vemte si jak drahé zařízení zapojujete do zásuvek. Přepětovka se navíc nemůžete udělat jen v jednom místě. V rozvaděči uděláte I a II. Pak je nutná impedance rozvodů a poslední stupeň se dělá v zásuvkách. Já mám chráněné jen zásuvky pro připojení televize a počítačů (v podstatě jsem dával jednu chráněnou zásuvku na místnost). Jinak v tom upraveném zapojení rozvaděče nerozumím 1) proč máte na vstupu každého rozvaděče jistič. Tam se dává jen vypinač + přepěťovka 2) proč všude cpete jističochrániče. Třeba do dílny bych dal jeden 3f proudový chránič a za něj podle potřeby 3f a 1f jističe pro zásuvky + jeden 10A jistič pro jeden okruh světel a k tomu jeden jističochránič pro druhý okruh světel. Dva okruhy světel je vhodné pro případ výpadku proudového chráníče. Okruhy světel si udělejte tak, aby oba okruhy dosvítily do místa rozvaděče. Ten samý princip udělejte v hlavním rozvaděči. Jen bych to případně rozdělil na dva proudové chrániče. Podívejte se na ceny jističů a jističochráničů. Jak jsem již psal, na místě jističů doporučuji jističe s odpínáním N vodiče. 3) nevím proč se stále bráníte natahat do kuchyně víc přívodů a počítáte co tam můžete připojit. Prostě tam natáhněte jeden trojfázový přívod zakončený v krabici pod linkou + další min 2 okruhy na zásuvky + samostatný okruh na ohřívač. Pak není co řešit
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?