Tepelné ztráty

Profilova fotka
Mohl by mi prosím někdo poradit, jaký zdroj tepla zvolit na základě této přílohy?
Odpovědět
Zdravím, na 2str je uvedeno tepelné čerpadlo... neřekla jste v jaké jste fázi výstavby, máte k dispozici přípojku...
Odpovědět
@junkovaden Máte tam uvedené tepelné čerpadlo, takže spíše je otázkou, proč uvažujete o jiném zdroji.
Odpovědět
Profilova fotka
@s0t0 @zubr487 Ano, projektant navrhl hned na začátku tepelné čerpadlo. Právě jsme dokončili věnec a čekáme na panely na střechu. Tento týden nám vypočítali tepelné ztráty a napadlo mě, poradit se zde, protože se ani jeden z nás v této problematice nepohybujeme. Určitě bychom chtěli podlahové vytápění. Elektřina bude jediný zdroj a jiná přípojka na pozemku nebude, navíc bude možnost čerpat za noční tarif. A proto se asi hloupě zeptám, když vezmu v úvahu naše tepelné ztráty, je to dobrá volba? A co varianta krb a elektrokotel? Je to v tomto případě možné nebo co byste mi doporučili vy?
Odpovědět
@junkovaden Nejsem odborník ale není ta průměrná teplota v domě 18st. málo? Asi bych moc nepočítal že s tím krbem toho moc ušetříte, je to bordel a každodenní práce, to je tak pro důchodce. A samotná EE bude dost drahá. Někdo z odborníků se vyjádří jak to vzchází v PENB v roce 2020. Při použití TČ i pro ohřev TUV je to podle mě dobrá volba.
Odpovědět
@junkovaden na konci máte uvedenou předpokládanou spotřebu, takže velmi jednoduše porovnáte, kolik vás bude stát topení elektrokotlem, TČ... zkuste použít i kalkulačku na tzb-info. Pak uvidíte co se vám vyplatí. Osobně na skoro identickou TZ dávám tepelné čerpadlo, a k tomu jen pro atmosféru krb.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@s0t0 Díky
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den. Nevíte o někom, kdo by mi pomohl vypočítat tepelnou ztrátu domu? Jsme ve fázi výstavby novostavby, PENB už máme, jen nevíme ztrátu. Řešíme tepelné čerpadlo. Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
Máme ztrátu 5kw. Máme TC a krbovou vložku.
Odpovědět
@kalouska https://www.krasec.cz/on-line-poradna...
Odpovědět
@kalouska taky nechápu, proč se údaj TZ neudává přímo v PENB. Výpočet je primitivní viz uvedený odkaz. Případně mi PENB pošlete na SZ
Odpovědět
My jsme si nechali i oproti projektu ještě zabudovat komín a krbová kamna. Stavíme z Ytong lambda YQ 500 bez zateplení, okna máme prostupnost 0,5, jsme na jižní Moravě, doplňujeme podmínky nízkoenergeticke stavby a nabízí nám čerpadla 12kW, což se nám zdá hodně. Zkusím vypočítat podle návodu, ale nevím.... Kam Vám to mám poslat? Jsem tu poprvé s nevím, co je SZ 🙂
Odpovědět
Článek se načítá
@kalouska nevím tedy jak máte velké otvory a jakou máte navrženou izolaci podlahy a stropu, nicméně 12kW TČ bych Vám doporučil v případě, že by jste vytápěli dům i sousedům 😒 To je dimenzování jak na nějaký starý nezateplený barák.. Jinak SZ znamená soukromou zprávu přímo uživateli.
Odpovědět
Děkuji za vysvětlení, zkusím to poslat. Jinak tohle je takový stručný popis. Předmětným objektem je rodinný dům 4+KK z roku 2022. Má obdélníkový půdorys o vnějších rozměrech 8,5 m x 11,8 m. Je nepodsklepen se dvěma vytápěnými nadzemními podlažími. Má sedlovou střechu. Svislá a šikmá okna jsou plastová, obojí s izolačním trojsklem plněným argonem. Venkovní dveře jsou plastové. Konstrukce střechy nad vytápěným prostorem (D2) je tvořena ze stropních vložek o tl. 250 mm, je chráněna proti povětrnostním vlivům a je zateplena deskami z pěnového polystyrénu EPS 150 S o tl. 320 mm. Vnitřní stropní konstrukce (C1) je tvořena ze stropních desekYtong Klasik o tl. 250 mm a vrstvou anhydritu o tl. 50 mm. Konstrukce stropu pod nevytápěným prostorem (D3) je tvořena ze stropních vložek o tl. 250 mm a je zateplena deskami z pěnového polystyrénu EPS 150 S o tl. 320 mm. Vnější stěny jsou tvořeny z pórobetonových tvárnic Ytong Lambda YQ o tl. 500 mm bez dodatečného zateplení. Vnitřní příčky jsou tvořeny z pórobetonových tvárnic YTONG bez bližší specifikace o tl. 125 mm. Stěny přilehlé k nevytápěnému prostoru (lisovna) jsou tvořeny z pórobetonových tvárnic Ytong Lambda YQ o tl. 500 mm a z pórobetonových tvárnic YTONG bez bližší specifikace o tl. 300 mm bez dodatečného zateplení. Konstrukce podlahy nad terénem (A1) je izolována proti zemní vlhkosti a je zateplena deskami z pěnového polystyrénu EPS 150 S o tl. 120 mm. Základy jsou zatepleny svislou okrajovou izolací provedenou deskami z extrudovaného polystyrénu Styrodur C (tl. 100 mm) o tl. 100 mm a délce 0,7 m. Konstrukce střechy nevytápěného prostoru (lisovna - C2) je tvořena ze stropních desekYtong Klasik o tl. 250 mm, je chráněna proti povětrnostním vlivům a je zateplena deskami pórobetonové Ytong Klasik o tl. 250 mm a deskami z pěnového polystyrénu bez bližšího označení o tl. 212,5 mm
Odpovědět
Tepelná ztráta by měla být spočítána a uvedena v projektové dokumentaci. Právě pro správné dimenzování tepelného čerpadla je nutný co nejpřesnější výpočet TZ.
Odpovědět
Profilova fotka
Okna s tepelnou propustností 0,5 jsem viděl pouze na výstavě. Mi některá okna vyšla i pod 0,6, ale ty jsou dost velká a rám se až tolik neprojeví. Ale tady se asi jedná o informaci o skle a nikoliv o okně.
Odpovědět
@kalouska Pokud jste nedělal nějaké změny v konstrukci, tak konstrukce nemusíte popisovat, protože je to uvedeno v PENB v tabulce "stavební prvky a konstrukce ". Pokud jste dělal změny, tak je popište. Můžete to přiložit i veřejně, ale jsou tam soukromé informace a proto jsem navrhl SZ (soukromá zpráva). Jednoduše klikněte na tlačítko "Více" pod mou odpovědí.
Odpovědět
@kalouska nepíšete, jaké jste si zvolil topení. Pokud počítáte s TČ, tak udělejte všude podlahové topení. Kromě toho stěny a strop máte zateplené slušně, ale dost podceňujete izolaci v podlaze nad terénem. Jestli jsem se nepřehlédl, tak 12 cm izolace není zrovna ideál.
Odpovědět
Podlahové topení máme určitě, chceme teplovodní
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Dobrý den, projektant nám zaslal PENB, nicméně stále se mi nedaří vypočítat tepelné ztráty (k něčemu jsem se sice dopočítal, ale nevím, jestli jsem postupoval správně). Pomohl by mi prosím někdo s výpočtem? PENB můžu zaslat např. do SZ. Předem děkuji.
Odpovědět
@majkeeip pošlete mi ho
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?