Topení elektrokotlem

Dobrý den, měla bych dotaz, jak spočítám nebo na koho se mám obrátit, abych zjistila, jaká bude zhruba roční finanční náročnost při topení pouze elektrokotlem v novém RD jednopodlažním, při zastavěné ploše cca 200m2. Zdivo ytong 40, tepelné ztráty vypočítány na hodnotu 6kw. Teplovodní topení. Předem díky
Odpovědět
Pouze elektrokotel vám určitě neprojde na schválení, minimálně "na papíře" budou muset být další obnovitelné zdroje
Odpovědět
@petrajunarova tak hned říkam.. 4 000 na zálohy měsíčně stačit budou, máme skoro 400m2, elektro 24kW a platí se 7 000 za měsícm k výučtování se pak 10 - 15 tisíc vrátí, protože dotápíme krbovou vložkou. Jinak samotný elektro nepojde, musíte instalovat např krbová kamna, což je nejlepší a pokud je dům aspon trochu dobře dispozičně řešený, že se teplo z krbovek dostane do všech místností, bude to super a máte jak jistotu, že projdete, tak velkou úsporu pěněz a pak by stačily 3 000 měsíčně, když by krbovky hořely a topilo se v nich. Jinak, kotel by měl ve vašem případě stačit 9kW, max 12kW, což odpovídá jištění 3x16A - 3x20A pro kotel
Odpovědět
@petrajunarova Samotná elektrika neprojde a neprojde ani s krbem, to by musel mít krb výměník a AN, potom možná. Topit v tom moc asi nebudete protože je to bordel a každodenní zatápění a obsluha A bude to za cenu nepředraženého TČ které bude mít jak pro topení i ohřev TUV třetinovou spotřebu proti el. kotli. Univerzální rada, udělejte PT všude a do koupelny přidejte silnější el. žebřík pro přitopení v době kdy ještě nepoběží TČ a do centrální místnosti někam schovejte přímotop pro první ochlazení.
Odpovědět
Tohle ti nikdo neřekne, kolik protopíte. Někomu stačí v domě 20 stupňů, a někdo musí mít 23-24, a každý stupeň navíc je podstatně vyšší spotřeba. Jak uvedeno výše, elektrokotel neprojde už ani se samostatným krbem.
Odpovědět
@michal_rybar @vladimir_sacha @wpavel @adula000 Díky za reakci, ne že bych to tady chtěla nějak hlásat, ale už máme schválený projekt s tepl. čerpadlem. Ale jsme teď s přítelem ve fázi, že jsme rozděleni do dvou táborů. On by chtěl zkusit topit pouze elektrokotlem i za cenu vyšších měsíčních nákladů a popřípadě doplnit TP vzduch-vzduch, primárně na klimatizaci, záloha 3 000-4 000 měsíčně mu nepřijde dost, v tuto chvíli ve stávajícím domě platí 3 000 za plyn (topení a tep. voda) a 1 000 za el. Já jsem pro tepelné čerpadlo vzduch-voda s tím, že bych chtěla zažádat o dotaci zelená úsporám, kde bychom mohli dosáhnout až na 250 000 Kč, kdybychom zateplili dům, o čemž nechce přítel ani slyšet, protože si myslí že ytong 40 je dostatečný a prostě to nechce. Jeho neustálý argument je, že návratnost je hodně vzdálená, nikdo neví co bude např. za 7 let a navíc každoroční servis a údržba něco stojí cca 5 000. Tak mi prosím poraďte nějaký chytrý argumet nebo mám dát prostor jeho variantě? A ještě dotaz, jak probíhá kolaudace, je možné, že by na to někdo přišel, že tam to čerpadlo není?
Odpovědět
@petrajunarova pokud stavíte nový dům tak jsou dotace zelená usporam pouze řady B, kde je nutné mít Rekuperací a splnit Blowerdoor test. Já bych ale určitě zateplil. Ytong 40 je málo a pokud byste měli čistě elektriku, tak byste protopili majlant. Pokud jste nechtěli zateplovat tak jste měli zvolí cihlu 50cm
Odpovědět
@petrajunarova Když už někdo počítá návratnost tak určitě ne na lidský život. Ten dům bude stát podstatně déle a z té izolace budou těžit třeba i vaše děti a nebo když třeba budete za několik desetiletí dům prodávat tak bude mít dům z dobrou izolací podstatně větší cenu, protože cena energie za tu dobu dost stoupne (možná i několika násobně) a cena EE energie bude asi vždy nejdražší. Jde také to podlahové topení rozjet na el. kotel, ale potom zjistíte že by bylo lepší topit za tu 1/3 a dotace už třeba nebudou. Berte dokud dávají. Jestli není hotová fasáda tak ten polystyren už není tak veliká položka.
Odpovědět
@petrajunarova No od TČ bych se taky vzdaloval, očež vzduch vzduch funguje dobře tak do +5C, jinak už pak ztrácí učinnost. Elektrokotel je jednoduchý stroj, který má spirály, čerpadlo a řídící jednotku, máme ten 24kW a jedenkrát loni za 10 let se měnilo pár relátek, ale to pokud váš muž je zručný, zabere to max hodinu a na dalších 10 let postaráno, akorát se vymontuje deska z kotla, objednat to lze a přeletuje to pájkou. Elektrokotel by vás stál do 20 000, TČ kdyby 100 000, tak to je 1/5 ceny a pokud elektrokotel protopí při vaších TZ 6kW (asi -15), jinak tak v zimě průměrně 3 kW, tak to dělá 60 - 70kWh děnně, což je udržitelná částka a při ceně např 2,5kč/kwh to je 175, 200 korun denně přůměrně, víc ne, takže vás by stálo topení x6 měsíců asi 36 000 - nějaké vyzařování tepla domacích spotřebičů a - přechodné období děla 30 000 korun, což, pokud budete platit zálohu 4000 měsíčně, zaplatíte 48 000 a můžete tím pádem využít elektriku na zbylé věci za 18 000, takže za mě se to dá. TČ by možná bralo 1/3, takže tak 10 000 ročně, ale je mnohonásobně dražší a životnost tak 15 let, elektrokotel, pokud se jedenkrát něco opraví pojede dál, ale při poruše TČ to bude VELKÁ částka na opravu nebo výměnu, elektrokotel má kompatibilní díly s dalšími elektrokotly stejné značky většinou, opravu zvládne průměrně zručný člověk. Taky bych se příkláněl pro elektrokotel ale s kombinováním dalšího zdroje (krbovky, krbová vložka atd..)
Odpovědět
@vladimir_sacha Pane v dnešní době nemůžete topit elektrokotlem v novostavbě ani i když budete mít krb. V minulém příspěvku jsem psal o použití el. kotle ale jen na zkoušku.
Odpovědět
@adula000 Myslím, že se říká o 7% více energie každým stupněm nahoru.
Odpovědět
@wpavel Nejsem si jistý, zda by děti těžili ze zateplení. Máte jistotu, že polystyrén bude za 30-40 let ve fasáda stále funkční? A kdyby někdo uvažoval o vatě, tak je minimálně o 100% dražší a ráda nasákavá vlhkostí, takže u ní je taky otázkou jak moc funkční bude.
Odpovědět
@sasynkamil Pane ten polystyrén mám ve zdi 35 let a stále je stejný jako když jsem ho tam dal. Nebo si myslíte že fasáda po 40 letech spadne nebo nebude funkční? Nevím jak to s těmi dětmi myslíte? Musíte si něco o tom zateplení zjistit nebo pročíst, třeba zde. https://forum.tzb-info.cz/izolace-str... ale jestli tomu nevěříte nebo nechcete něco zlepšit za pomocí dotace tak to už nepomůžu-neporadím.
Odpovědět
Článek se načítá
@petrajunarova Škoda, že nemáte Ytong 50cm tam bych jednoznačně dal za pravdu vašemu příteli. Ale i u té 40cm stěny, bych šel nejprve cestou vyzkoušení, tzn. minimální investice - elektrokotel. A po roce by se uvidělo. Píšete že máte 6kw ztráty, ale to je pouze papírová hodnota, ve skutečnosti na tom můžete být trochu lépe (nebo trochu hůře). Záleží, jak moc si stavitel se stavbou vyhrál. Dále záleží na jaký komfort jste zvyklí - my v ložnici třeba netopíme vůbec (v zimě tam máme cca 18st.) a v jiných místnostech 22st. Říká se, že každý stupeň nahoru = cca 7% větší spotřeba. Zjistil bych si ty dotace na TČ, ale jak tady někdo psal, dle mého by jste museli mít i rekuperaci. Dále musíte zažádat o tarif (20h levný proud) pro Elektrokotel/TČ a oni chtějí nějaké potvrzení, že topíte elektrokotlem nebo TČ. Věštění z křišťálové koule: TČ (značkové): Pořízení 250.000,- Roční spotřeba (teplo + teplá voda) 10.000,- Životnost 25 let (250.000Kč : 25let = 10.000Kč/rok) Celková (provoz+pořízení) roční spotřeba: (10.000,- + 10.000,-) 20.000,- Elektrokotel Pořízení 25.000,- Roční spotřeba (teplo + teplá voda) 30.000,- Životnost 25 let (25.000Kč : 25let = 1.000 Kč/rok) Celková (provoz+pořízení) roční spotřeba: (30.000,- + 1.000,-) 31.000,- = rozdíl (31.000 - 20.000 =) 11.000 Kč x 25 let = 275 000,- Kč Co je třeba brát v potaz: - TČ se může pokazit a náklady na opravy budou vysoké (firmy nabízejí záruky 10-15 let na kompresor, ale i tak - jistota nikdy není) - Cena EL pravděpodobně poroste, ale v případě TČ budete "méně citliví" na růst ceny, protože TČ spotřebovává pouze z 1/3 el. Takže vrůst ceny EL o 1kč, je v případě TČ, růst ceny o 0,33Kč. - Můj předpoklad spotřeby jak u TČ tak u EL kotle je za nynějších teplých zim (takže bych bral i v potaz čistou roční spotřebu např. u TČ 15.000Kč a u EL kotle 40.000). - Případně zateplení - předpokládám, že polystyrén nevydrží ve fasádě navěky (30-40let?) - I zateplovací materiály se vyvíjejí, takže pokud by cena EL rostla skokově, možná bude existovat mnohem efektivnější a lepší zateplovací systém (třeba za 10-15 let) než polystyrén.
Odpovědět
@sasynkamil Osobně věřím, že i v oblasti fotovoltaiky a baterií, budeme za 10 let úplně někde jinde. Nyní je návratnost nesmyslná (i díky pravidlům nastaveným v ČR), ale rozvojem elektro automobilů, jde do toho odvětví mraky peněz na výzkum.
Odpovědět
@sasynkamil @petrajunarova Na fotovoltaiku zapomeňte. A jen hlupák by kupoval TČ pro TZ 6kW za 250tisíc, uberte 100tisíc. Jakou máte představu co se stane s tím polystyrénem?
Odpovědět
@wpavel Fotovoltaika - ano dnes je to nesmysl, ale minimálně prostup na střechu a místo v technické je dobré mít když se staví nový RD. Ano pro někoho může být TČ za 250 nesmysl. Ale stejně tak pro jiného je nesmysl kupovat Oktavu místo Fabky. Ten polystyrén by měl vydržet (dle některých reklamních článků na netu) minimálně 50 let (pokud byly dodrženy veškeré technologické postupy).
Odpovědět
@sasynkamil Ano s tím prostupem naprosto souhlasím. Osobně se hodlám renovovat malou FV, ale je to opravdu koníček. Moje připomínka ohledně TČ byla mířena tak že nekupovat předražené značky, ale třeba LG, Panasonic atd. Ještě jsem zatím nečetl že byla někde stanovena min. životnost zateplení.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?