Vyplatí se dotace Dešťovka?

Zdravim. Přemýšlím o napojeni nadrze na dest. vodu do domu na splachovani 2x wc a na pracku. Nadrz 10000l +system stoji cca 80 tis. KC, dotace je cca 38 000 Kc. Mate jiz nekdo tento system ? Vyplati se to poridit a zavest do domu?
Odpovědět
@andrew1 já tomu sice nerozumím, ale 10000l? U vás tolik prší? já bych řekl, že než o nějaké návratnosti je to spíš o "zeleném" smýšlení. Ale jak jsem psal, asi tomu nerozumím :-x
Odpovědět
Záleží kolik toho budete dělat i bez dotace. Nyní je totiž nádrž k novostavbě většinou nutná. Respektive může být vsakovací jímka ale ta vyjde na podobné peníze jak nádrž. Dále je nutné zohlednit ž když budete ale čerpat dotaci tak budete muset platit měrné stočné. (musíte mít smlouvu s VAK o zpracování odpadních vod z té dešťovky)
Odpovědět
@radim83 Desetikubíková nádrž mi nepřijde předimenzovaná. Po dnešním dešti u nás napršelo 23mm/m2 a to při běžném bungalovu 150m2 je skoro 3,5m3 - třetina je zaplněná. A při pátečním dešti se tam ještě něco vejde :-) @andrew1 Přemýšlel jsem , jestli čerpat dotaci na dešťovku, ale pro novostavby mi to přijde jako víc problému než užitku. Voda se prý kazí, nádrž se proto musí desinfikovat, aby to nesmdělo. Takže retenčku jsem si pořídil jen na zalévání zahrady a vzal jsem rovnou 12m3 a betonovou. Trubku do TM mám připravenou, ale asi zůstane nevyužitá.
Odpovědět
@andrew1 nepíšete úplně to nejdůležitější. A sice, jak velkou máte střechu. 10 kubíků je žalostně málo, to je tak na zalívání zahrady. Plnou (v reálu asi není využitelná kapacita 10 m3, že?) ji budete mít tak na jaře. Během roku budete rád, že máte dost vody na zalévání zahrady. Na využití pro splachování a pračku, pro rodinu, je to žalostně málo. Podle mě Vám chybí reálné zkušenosti z vašeho bezprostředního okolí. Zakopaný pudl je v tom, kolik u Vás za rok naprší.
Odpovědět
@kofejn máte pravdu, něco na tom asi bude, i když to jak u nás včera pršelo, bylo za duben asi nejvíce a i tak myslím, že u nás bylo včera těch srážek méně, než u vás. Během dubna u nás včera pršelo snad podruhé nebo potřetí v měsíci a ty deště byly, krom včerejška, o ničem. Troufl bych si tedy říct, že srážkami za duben bych u nás takovou nádrž nenaplnil, možná maximálně do půlky. A co se týče srážek jsme na tom ještě celkem dobře proti jiným krajům. Srážky ale nejsou pravidelné, takže těžko zaručit, že vody v nádrži bude vždy dostatek. Je fakt, že tazatel poskytl málo vstupních informací... množství srážek v oblasti, velikost střechy, počet členů domácnosti, atd. Můj případ... vycházel jsem zejména z toho, že za uplynulý rok jsme měli celkovou spotřebu vody (RD, dva dospělí, dvě menší děti) cca. 111m3. Při ceně cca. 80Kč/m3 jsme platili za všechnu vodu necelých 9.000kč. Vezmu-li, že splachování a praní pojme (dle nějakých statistik na internetu) cca. 40% spotřeby vody, tak bych s mými výdaji za vodu byl na nějakých 3600Kč/rok. Stojí-li mne nádrž po započítání dotace cca. 40.000Kč, tak se mi to začne vracet za nějakých 11 let. To jsem ještě nepochopil, jestli ta cena 80tis. je za komplet, tj. vč. vedlejších prací, např. výkopové, usazení, atd. Určitě voda za tu dobu zdraží, na druhou stranu děti nebudou tolik doma, manželka, která je již 2 roky na mateřské také nebude tolik doma, takže spotřeba by měla teoreticky klesnou. Proto bych vliv zdražení vody zase tolik nezapočítával. To je ale přibližná situace u mne, tazatel na tom může být zcela jinak.
Odpovědět
Ja si ji budu take pořizovat. Nejspíš myslíme tu samu. Nádrž musím koupit tak jak tak a raději větší jak pak si nadávat že jsem větší měl koupit. Voda smrdí protože se pak nečistoty kazí ale někdo psal ze dal do sběrač nečistot u svodu, silonove ponožky a voda už byla celou dobu v pořádku. Jelikož si rádi pěstujeme zeleninu na zahrádce tak vodu využijeme a když dojde tak dovezeme pokud nebude pršet. Jestli se to vyplatí nebo ne neřešíme.
Odpovědět
Jestli se vyplatí dotace to nevím... ale máme 12m3 a dal bych klidně větší... Voda se nekazí, nesmrdí.. Používáme na splachování, praní a zahradu. Máme k tomu ještě filtr HONEYWELL filtr FF60 TRIPLEX
Odpovědět
Profilova fotka
@andrew1 pokud věříte dotacim tak ano ale reálně se to nevyplatí. Za ty peníze udělejte radeji studnu nebo vrt.
Odpovědět
Když nám vodárna řekla kolik by si účtovala za cenu stočného destovky (125% z ceny vodného) tak jsme se na dotace vy... jinak jsme si koupili 7m3 nádrž a doma budeme také splachovat a prát. Nedělám si iluze že to v letních horkých měsících bude stačit, ale celá zima, konec podzimu a začátek jara nám by to spotřebu vody v domácnosti mělo pokrýt
Odpovědět
Dobrý den, má někdo zkušenost, pokud o dotaci zažádal, kolik % bylo vyplaceno? Je mi jasné, že to nebude celá částka, ale je to individuální a záleží na každém posouzení zvlášť? díky za informace.
Odpovědět
Profilova fotka
My jsme o vyplácení zatím nežádali, ale poslali jsme žádost a přišla nám odpověď, že žádost akceptují a ža nám rezervují maximální částku XXX Kč. A ta částka je to, co bylo spočítáno v posudku. Je to ta stejná částka, která vyjde v kalkulačce na https://www.dotacedestovka.cz/. Je tam taktéž poznámka, že nám pošlou peníze podle dokladů/faktur, které doložíme. Maximálně to však je 50 % z celkových výdajů. Tj. dostaneme celou částku XXX, pokud doložíme faktury za dvojnásobnou částku (a pokud ty náklady uznají).
Odpovědět
Profilova fotka
Tenkrát jsem si to letmo počítal a vymýšlel. Můj výpočet s mou prací a cenami z E-shopu vyšel lehce pod cenou od firmy, která by to realizovala, po odečtení dotace. Nevím jaké ceny jsou teď po 3 letech... Takže sám a mám to pořádně a dokonce v průběhu realizace člověk přijde na spoustu vylepšení. 😉 Každopádně nádrž máme 5m3, na domek se střechou 70m2 v pohodě. Ale když jsem napojil altan, dílnu, garáž, sousedovic polovinu střechy, už je to málo... 😄
Odpovědět
Článek se načítá
@fantomik souhlas, párkrát jsem si počítal výhodnost dotací i v jiných oblastech. Pokud si to umíte udělat svépomocí, je to jednodušší, bez rozčilování s úřady a vyjde to levněji.
Odpovědět
Profilova fotka
@andrew1 Dotaci jsme dostali a vyplatilo se nám to díky tomu, že jsme do novostavby nádrž a splachování destovkou stejně plánovali. Pozor ale na to, že vodárny budou účtovat stočné, coz bez dotace nebývá. Nám chtěli dát stočné paušálem, to jsme odmítli, protože to neodpovídalo naší spotřebě. Takže máme soustavu vodoměrů a účtují nám real.
Odpovědět
Zdr @lontyna ještě jsem to nezjištoval, ale kolik bývá cca stočné na kubík? Jinak deštovku jsme chtěli od začátku, splachovaní + praní + zálivka. Spíš mi šlo o to jestli se vyplatí nádrž pořizovat bez dotací či nikoliv...
Odpovědět
@andrew1 kolik máte stočné v obci, musíte vědět vy, každá obec to bude mít malinko jinak.
Odpovědět
@adula000 43,3 Kč. Kolik vam dali paušální částku stočného? Až si nějak přibližně můžu představit kolik zaplatím kvuli dotacím za stočné...
Odpovědět
Profilova fotka
@andrew1 Zda se Vám to vyplatí si spočítejte podle vaší spotřeby vs placení stočného. V každém místě je to jiné, u nás 50Kc, ve vedlejším městě 0Kc. Vaše vodárny to budou mít na netu. Jinak administrativně Destovka až tak složitá není.
Odpovědět
Profilova fotka
@andrew1 Jinak stočné paušálem nám chtěli dát 34m3/osoba/rok. Je nás v rodině 5 a podle reálného měření jsme nakonec měli stočné poloviční..
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?