Co na první schůzku s architektem

Co na první schůzku s architektem? Plány pozemku a představa o bydlení, možná nějaké vzorové domy které se mi líbí? Mám mít i zajištěné informace třeba jak daleko od plotu se muže stavět, kde jsou inženýrské sítě? Architekt má napsáno, ze první schůzka proběhne u nás- kde u nás, tam kde bydlíme nyní nebo na pozemku, kde chceme bydlet, at ai ho obhlidne?
Odpovědět
@martin_svejda Na to se zeptejte primo architekta.
Odpovědět
Profilova fotka
@martin_svejda Určitě mít představu co se mi líbí. Ideální jsou obrázky. Znát územně plánovací informace. Znát svůj rozpočet a čeho s ním chci dosáhnout. Znát číslo parcely v katastru pro orientaci sv. stran atd.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak jestli máte dobrého architekta a nějakou standartní"službu" je lepší mu jen říci co si od domu představujete - počet ložnic, kuchyň zvlášť, zádveří, velká okna atd. A počkat s čím přijde. Pokud mu hned ukážete typový dům co se vám líbí připravíte se o možnost využít ho naplno. Já bych si to sepsala a pak ho nechala přemýšlet. Pokud je nějaký územní plán měl by si ho prostudovat max ho na to můžete upozornit. Určitě se sejděte na pozemku.
Odpovědět
@tulda27 myslim ze dobry architekt se nejakym typovym projektem svazat neda
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt tak to ho mohou take vzit sebou 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Za mě je nejdůležitější vědět, co od bydlení očekávám. Toto mi trvalo asi 2 roky, něž jsem si to sám ujasnil. Sebelepší architekt toto nevyřeší a budeš se muset přizpůsobovat (někdy k lepšímu).
Odpovědět
Čeká nás teď ve 14 dnech něco podobného a já teda nesu tohle: - předkreslená 2 podlaží (jak to chceme mít rozložené s tím, že se budeme bavit, co je možné a co není, co posunout a tak) - mapku katastrálního území - regulativy (máme třeba pevně daný typ střechy, výšku, a tak) - co očekáváme od domečku (naše využití) - naopak od něj chci: odhad ceny výstavby, odhad ceny projektu, tip na použití technologií ve vztahu k dotaci NZÚ a celkově ekonomické návratnosti
Odpovědět
@kazihorka Ty technologie jsou ale spíš na projektanta, ne architekta.
Odpovědět
@bayt pro mě projektant = architekt
Odpovědět
@kazihorka Ted jste nastvala vsechny stavare, kteri rysuji.
Odpovědět
@puhelin Jsem muž, ale já to beru tak, že nepůjdu pro vizualizace apod. (doporučení, jak to bude vypadat), ale rovnou za někým, kdo mi nakreslí půdorysy apod. Samozřejmě chápu, že jsou v tom rozdíly
Odpovědět
@kazihorka Omlouvam se, za to zebske osloveni. To, co popisujete, zvladne technik s kulatym razitkem. K tomu inzenyra/architekta neni potreba.
Odpovědět
Článek se načítá
@kazihorka Tak v nadpise je jasne napsany architekt. Architekt neni projektant. Projektant ma znalosti technickych reseni. Ze nekteri kresli pudorysy je pravda, stejne jako si clovek muze otevrit katalog, ukazat prstem a vybrat si typovy dum na obrazku. Ale potom to holt nebude tak promakany jak co do pohodli, tak do vizualu toho domu.
Odpovědět
@bayt Všechny architekty/projektanty jsem oslovil, dělají vždy obojí. Jestli si to mezi sebou předávají anebo to dělá jeden člověk, je mi jedno. Beru to tak, že pro mé potřeby je to jedna osoba (lépe asi říct, jedna kancelář = jedno kontaktní místo).
Odpovědět
@kazihorka teda musím říct, ze zastáváte velmi zajímavý názor. Chapu, ze ne každý chce investovat do nějakého nehmotného návrhu, ale opravdu architekt nerovná se projektant. Architekt vymysli a doladi nápad nebo chcete-li ideu. Nezajímá ho zda budete topit plynem nebo elektrikou. To řeší prave až projektant. Ale opravdu se nejedna o jednu osobu. Možná muže být firma, která má obě pozice, ale pak s tím vašim popisem nejedete za architektem, ale za projektantem.
Odpovědět
@kazihorka Spíš jsem se setkala s tím, že je architektonická kancelář, která třeba spolupracuje s nějakým projektantem, ale určitě se dají najít i lidi, co sedí všichni na jednom místě. Píšu to taky proto, že máme skvělou architektku a musím říct, že mít ji je asi to nejlepší rozhodnutí, co jsme mohli s manželem udělat, na tom se oba fakt shodneme. A že zezačátku manžel dost pochyboval, proč architekta mít a že to je jen pro ty lidi, co si staví vily za 20 mil.
Odpovědět
@bayt přesně tak. Přestože jsme teprve ve fázi projektování, Původně mi také architekt přišel jako zbytna vec. Teď jsem fakt rad ze jsme jeho služeb využili. To co navrhl je pro naše potřeby dokonale a mě by to v životě nenapadlo (také jsme samozřejmě zkoušeli ctvereckovany papír, inspiraci typovým řešením atd) 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@bayt @emko4 hezky den,prozradily byste kontakt? Připravujeme půdorys s projektantem ale rada bych ještě třeba alespoň zkonzultovala s někým dalším 🙂 dekuji
Odpovědět
@adu87 @carpatia
Odpovědět
Profilova fotka
@emko4 Dobry den, mohla bych Vas moc poprosit o kontakt na Vaseho architekta? dekuji moc!
Odpovědět
Profilova fotka
Architekt především kreslí studie a minimálně řeší technické řešení. Dobrý architekt konzultuje své návrhy s projektantem a statikem. Dobrý projektant zvládne i návrh domu, ale architekt tomu většinou dodá větší šmrnc. Co sebou - počet lidí v domácnosti, jasná představa jaké místnosti chcete mít v domě, trochu představu, jak jako rodina budete fungovat, kolika podlažní dům chcete, číslo parcely (situaci si vytisknete na první schůzce), pro urychlení zjistit si regulativy k vaší parcele z územního plánu (na mnoha místech jsou hodně svazujici- zastavitelnost, předepsaná střecha-barva,krytina, tvar půdorysu...atd a nemá cenu jít proti úřadům.), váš finanční limit, konstrukční materiál + preferované materiály v interiéru. První návrh bude třeba zcela mimo, ale pak budete mít chvíli čas to tomu architektovi to připomínkovat a postupně najdete společnou řeč. Pokud bude dobrý,tak to společně dotahnete do zdárného cíle. Co můžu hodně doporučit, už teď si sežeňte dozora, který s vámi bude nezávisle návrhy konzultovat a bude například navrhovat drobné optimalizace, které vám můžou ušetřit ve finále nemalé peníze,a hlavně už při realizaci bude velmi dobře obeznámen s PD.
Odpovědět
Profilova fotka
Btw. Cena za studií podle počtu hodin cca 50 - 100 hodin, 600 až 1200 Kč/hod jsou běžné ceny...
Odpovědět
Pro první návštěvu je ideální mít rozmysleny stavební program, co do toho domu chcete umístit (kolik dětí, pracoven; zda jezdí tchyně každý víkend a potřebujete hostinský pokoj někde mimo hlavní dění🙂; zda chcete krb nebo velkou televizi; zda nejste vášnivý sběratel něčeho apod..) Pak by bylo dobré mít představu o stylu, tj. pár fotek nejakeho baráku z vnějšku (líbí se vám minimalistická kostka nebo třeba antické sloupy 🙂 ). Regulativy území není třeba řešit, zjisti si architekt. Dále je dobré mít představu i některých technologiích, co do domu chcete (mohou vyžadovat spec. prostor, tak aby se případně pak vešlo)..
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?