Dřevostavba - ano či ne

15. říj 2020100

Máte zkušenosti s dřevostabvou? Proč byste do toho šli a proč ne? Jak se vám v ní žije, postřehy?

 • Bydlíme normálně v cihlovém domě a s porovnání s drevostabnou, kterou má sestra mi přijde náš dům mnohem lepší.. dřevostavba mi přijdou větší rizika plísní a mnohem více jde přes zdi slyšet, a v létě ještě větší teplo, prostě cihla je cihla, záleží také jak se stavbou spechate, dřevostavba je skládačka..

 • Manžel měl jasno, poradny dům je z cihel. Já byla drevostavbam otevřená, dokud jsem v jedné nenocovala. Oboje má svá pro a proti. Hodnotnou recenzi uživatelského typu vám může dát pouze někdo, kdo takové dva domy postavil a dlouhodobě v nich žil a udržoval. Být vámi zajdu za někým nezaujatym z oboru aby vám tyto dva typy bydlení charakterizoval z různých hledisek a vy si vyberete to, čemu budete dávat přednost.

 • Nešla bych do ní, protože stojí v ČR stejně jako zděný dům. Protože výstavba trvá v ČR stejně jako zděný dům. (čekací lhůty u většiny renomovaných firem jsou okolo roku, roku a půl a stavba trvá často 8 - 10 měsíců, chybí výrobní kapacity). Já bych do ní nešla, protože riziko plísní je prostě větší(např. chybný žlab v koupelně a je to v háji) a představa rekonstrukce dřevostavby je šílená. O dřevostavbě bez předstěny lépe ani nehovořit. Zřejmě má něco pozitivního dřevostavba, ale mne napadá jen, že v létě neakumuluje tolik teplo. My se nakonec rozhodli pro zděnou stavbu, ale upřímně, majitelé dřevostaveb jsou jistě také nadšení z nového domu.

 • Sponzor fóra
 • My bydlíme v dřevostavbě asi 3 roky a bydlí se nám v ní skvěle 😉 Rozhodně bych do ní šla znovu.
  Samozřejmě, je hodně kritiků dřevostaveb, ale vždy záleží, co vy osobně od domu očekáváte a také a to hlavně, z čeho dům stavíte. Protože jak zděný dům může být např. z cihel, z ytongu, tak stejně dřevostavba může být např. jen z OSB desek a izolací, nebo fermacellu, nebo např. systému novatop, což už je jiná liga. Takže, asi bych spíš doporučovala zamyslet se, z čeho stavět a co od domu očekáváte.
  Pro nás, krom samotného bydlení a rychlosti výstavby, byl důležitý i ten fakt, že cena je v podstatě daná. U dřevostavby prakticky neexistují položky jako vícepráce, protože celý dům je většinou už připravený z výroby. A ano, u dřevostaveb jsou důležité při montáži detaily, to je nutné pohlídat.
  Zkrátka, všechno má své pro a proti. Pro mě je ale dřevostavba výhra...

 • @pernicek1  drevostavby jsou prostě alternativa, plnohodnotná, ke zděným. Každý dům má svá specifikaci (včetně chování v létě). Dřevo mám jinak velmi rád, krásně voní a je radost s ním pracovat. Ale proč já bych osobně do dřevostavby nikdy nešel? Jsou přesně jen 2. "Zvířátka" a voda (včetně vodních par). A to nejsou žádné mýty nebo předsudky. Moc dobře vím, jak se chová dřevo a co nemá rádo. Za svůj život jsem toho zažil už docela dost a to co u zděné stavby se dá zvládnou celkem "bez ztráty kytičky", tak u dřevostavby je neuvěřitelný problém. Například v naší zděné novostavbě jsme bohužel až po několika měsících zjistili protékající vaničku ve sprše.

 • Obecně se ti tu bude hledat velmi těžko objektivní názor. Jen málokdo bydlel dlouhodobě v obojím. A ten kdo si vybral dřevo, bude chválit dřevo , kdo cihlu, bude chválit cihlu.
  Každý z těch domů má svoje výhody a nevýhody. Nicméně polovina USA bydlí v dřevostavbách, ne-li ještě víc. Skandinávie bydlí v dřevostavbách, byť je to jiný druh, než ten v USA. Polovina Vysočiny žila v dřevostavbách, byť je to zase jiný druh dřevostavby,

  Ohledně problému akumulace tepla se dají najít hromady článků. Jde mít akumulaci i v dřevostavbě. Ale otázka je, jestli to potřebuješ. Dnešní domy, ať už dřevostavby, nebo pasiv, mají velký problém s přehříváním v létě. Rozdíl je v tom, že dřevostavbu jednodušeji vyvětráš.
  Když jedem na starou kamenou chalupu v létě, tak se tam těšíme, je to super. Dům je chladný i v létě a musí být apsoň 14 dní horka, aby se vyhřál. Když tam jedem v zimě po týdnu, tak v neděli je tam konečně příjemně teplo a zdi nesálají chladem.
  I pasivní kamenné domy se dnes přehřívají. A jen zisky tepla z venku a zevnitř dokáží dům pořádně přehřát, proto většina z nich nějak řeší klimatizaci.

  Co se týče vody a plísně. Tak myslím, že to je problém v každém domě. Jestli se ti nacucá cihla, tak budeš muset vysoušet polovinu domu, tak jako tak. U dřeva v dlouhodobém vlhku hrozí pliseň a hniloba. To je fakt. Ale opravy jsou jednodušší. Rozebereš stěnu,. vyřežeš, co je špatné, nahradíš. Problém je v tom, že to tady není až tak obvyklé, jako třeba v USA. Podívej se, jak tam se s tím nakládá. Jak rychle se dům rozšiřuje, modifikuje atp. A pro spoustu lidí tady je to problém, jen si to představit. Nechci to bagatelizovat, nechtěl bych to dělat, ale nacucaná cihla vodou mi nepříjde jako výhra.

  Pro nás byly určujícím parametrem konečná a neměnná cena a rychlost výstavby. Pozemek jsme vybrali v květnu a stěhovali jsme se do hotového, vymalovaného a uklizeného domu v půlce února. A navíc jsme neměli se stavařinou žádné zkušenosti, takže by to byl stejně dům na klíč. A zkušenosti lidí okolo nás se stavbou cihlového domu na klíč rozhodně nebyly nejlepší. Termíny se nedržely, cena rostla, kvalita mizerná. A to bylo více firem a více lidí.

  Takže podle mě je potřeba si vybrat pocitem, co je vám bližší. A úplně nejdůležitější je vybrat si dobrou firmu - jestli dřevo nebo cihla je jedno. Udělat dobře se dá obojí, stejně tak se dá udělat oboej blbě, že má člověk pokažené spaní.

  Jestli máte blízko ke stavařině něbo něk

 • Mám zkušenost s rekonstrukcí starého zděného domu i ze stavby nového (dům rodičů) a teď posledních 7 let i s rekonstrukcí (a bydlením) 140 let staré trámové (roubené) dřevostavby ve Finsku. U dřevostavby záleží jaký typ... masivní roubenka je někde jinde než stavby z pobitých rámů. A hlavně jde o materiály. Když máte zděný dům obalený neprodyšnou izolací s plastovými okny s trojsklem, dům snadno vytopíte a tak rychle se nepřehřeje, ale nedýchá ...a tím pádem ani vy. Co jsem poznala až v naší dřevostavbě je, jak krásně se člověku může spát a dýchat v domě, kde přirozeně funguje výměna vzduchu. Strach z plísní a hub je na místě při výběru materiálů, které dům uzavřou. Ale to platí i o zděných stavbách.... Na přehřívání má pak vliv i orientace domu na pozemku... no a samozřejmě zeleň v okolí.

 • @kaihomielisyys  To jste mě docela rozesmála. Co myslíte, že má vyšší paropropustnost. Zděný dům zateplený polystyrénem, nebo klasická difúzně uzavřená dřevostavba. Většina dřevostaveb má za SDK nějakou parotěsnou folii. Ten dům zaručeně "nedýchá" a nikdo uvnitř neumírá. Základem difúzně otevřených dřevostaveb je dřevo a OSB desky. Víte o tom, že paropropustnost zdiva+EPS je podstatně vyšší než paropropustnost dřeva nebo OSB desek ? Pokud tomu nevěříte, najděte si tabulku paropropustnosti. Je fuk o jakou stavbu se jedná. Prakticky veškerá výměna vodní páry je jen větráním. To samozřejmě platí o novostavby a ne nějaké děravé roubenky nebo jeskyně.

 • @janaa1  díky za info! Můžu vědět u koho jste nechali postavit? Máte střešní okna? Rosí se vám v zimě? Nemáte potíže s mravenci?

  Díky!

 • @atilius  já budu ráda za jakýkoliv názor. Nemám zkušenosti ani s jedním a potřebuju nějaké podklady k rozhodování 😉 Díky díky díky! z všechny informace! Já slyšela taky o tom, že ty firmy co dělají dřevostavby, nenavcyšují ceny a většinou stíhají stavět dost v termínu, narozdíl od těch co se věnují zděným domům. Co mě nejvíc odrazuje od zděného, tak firmy v obchodních podmínkách píší že při navýšení ceny nejsou povinny dodat ddetailní rozpis položek.

  Taky nemáme se stavařinou vůbec žádné zkušenosti. Potřebujeme to komplet na klíč.

  S kým jste stavěli vy, jestli se můžu zeptat?

 • @pernicek1  My jsme před pěti lety stavěli s RD Rýmařov. Před pěti lety bych je bez váhání doporučil, teď sám nevím. Zdá se, že měli hodně zakázek a nabrali dost nových lidí, takže se to porjevilo na kvalitě. Aspoň ze zdejšího fora se to zdá. Na druhou stranu vždycky jsoui slyšet hlavně ti nespokojení. Za nás teda je plná spokojenost.

  Dřevostavba se často specifikuje komplet a "do posledního hřebíku", takže se podepíše smlouva a to je konečná cena.

  Ale samozřejmě mezi firmami na dřevostavby jsou dobré i špatné. Zkuste si najít pár videii s Pavelm Šimkem, má natočená videa ohledně přebírání dřevostaveb.

 • @pernicek1  Jestli vám smím poradit(sami jsme se dlouho rozhodovali, zda dřevostavbu nebo zděný, bylo to peklo se rozhodnout), doporučuji se jít podívat do typových domů několika firem a pak se rozhodnout. Nám to hodně pomohlo. Najednou zjistíte, že je to sice skvělá firma na dřevostavby, ale neumožňuje změny vnitřních příček a oken. U jiné zase rok a půl čekací doba, než se kopne do země. U jiné zase chcete jinou barvu obkladů, než máte na výběr a platíte kvůli barvě o desítky tisíc více.U další kvalitní firmy (bez ironie to myslím) je zas tak vysoká cena, že vám banka tu cenu neuzná pro hypotéku(u dřevostavby bývá i často nižší hypoteční odhad) . Tím chci říci, že po naší zkušenosti jsme pak nakonec neřešili, zda dřevostavbu nebo cihlu, ale spíše hledali firmy s kriterii: kvalitní komunikace, prozákaznický přístup, dostupné stavební kapacity, dobrou cenu. A bylo jedno, jaký typ stavby to je. Mimochodem:máme zděný, zpoždění nebylo žádné a ve smlouvě bylo dané, že navýšení ceny není možné. (a dodrželi to). Bydlíme týden. Chce to mít prostě štěstí.

 • @pernicek1  ahoj, moje zkušenost s dřevostavbou, koplo se v červnu, předávalo se v říjnu a na konci listopadu téhož roku jsme bydleli, žádná platba předem, dům byl téměř hotov, když jsem v srpnu proplácela první fakturu, party dělníků se střídaly jako na běžícím pásu, žádné prostoje, jedni odjeli druzí přijeli, všechen odpad dávali do pytlů, ty průběžně odváželi, kolem stavby bylo čisto, cokoliv jsem chtěla udělat jinak nebyl problém, po každé partě přijel stavbyvedoucí prošel s námi stavbu, vysvětlil co a jak se udělalo. Při předání domu se cena ničím nenavýšila naopak se snížila a to o práce, které jsme si v průběhu stavby udělali sami, např.výkop na el.přípojku, vodovodní přípojku, žumpu a výmalbu, vše šlo. Bude-li tě zajímat kdo mi stavěl, napiš🙂 přeji šťastný výběr

 • Ahoj, já mám nyní nový domek od RD Rýmařov, začalo se 25.5 a stavba trvala 9 dní a zatím jsem moc spokojená. Jo, našla jsem už jednu chybku na fasádě, takový světlejší pruh, a v koupelně malý rýpanec v silikonu budu jim psát, ale jinak byli fakt skvělí. Řekla bych, až dost precizní. Termín mi dodrželi ten, co jsem dostala jako předběžný před rokem. Jinak já čekala na stavbu asi 21 měsíců, ale teď už mají termíny mnohem kratší. Navíc dost dlouho řešíš papíry, jako povolení. Cena dodržena a komunikace dobrá, nemůžu si stěžovat. Jinak co se týče teď horka, v bytovce po víkendu 27 a v baráku 24 a to nebyly dole ani rolety. Bytovka nezateplená.

 • @norikakaa  mohu vědět s kým jste stavěli a jaký dům jste vybrali? Klidně do zprávy 😉 Děkuji!

 • Sponzor fóra
 • @romik67  napiš prosím s kým jste stavěli a jaký dům, pokud byl typový. Díky!

 • @editaw  RD rýmařov jsou na druhém konci republiky. Staví kdekoliv nebo musíme hledat místní firmu?

 • @pernicek1  Dobrý den, firma Havo. Individuální projekt, 4+kk+vejminek.

 • @pernicek1  RDR staví kdekoliv, navíc v každým kraji mají vzorový domy. To rozhodně není problém, doprava je zdarma ( naúčtují ji tedy, ale pak vrací po zaplacení všech faktur na tvůj účet)

 • možná by chtělo upřesnit tu dřevostavbu, máš-li na mysli dům z masivního dřeva nebo dům z bedýnek oplácaný polystyrenem a obalený v neprodyšných obalech. Na můj vkus jsou ty druhé předražené, protože rozdíl v ceně oproti zděnému domu nebo domu z masivního dřeva není téměř žádný, rozdíl ve výsledku je ohromný. To, čemu se zde běžně říká "dřevostavba", má všechny výše popsané výhody (rychlost stavby, žádné vícepráce i jiné), ale když se zamyslíš nad tím, jaké materiály se používají a co by se mohlo stát, když by ti např. při silném dešti zateklo pod parapet, tak to není bůhvíco. Myslím, že určitě nejlepší je rada od norikakaa, najít dobrou firmu a sledovat a sledovat a nemávnout rukou ani nad nejmenší chybičkou. Také bych se na tvém místě zkusila projet třeba po ČR a zkusila bych se vyspat v penzionech různých stavebních konstrukcí. Je jich tady spousta a sama získáš nejlepší zkušenost, kde se jak budeš cítit

 • @esmeralda2  A jaké materiály se používají a co by se mohlo stát? Oplácané bedýnky polysterenem? Hele, nejsem fanatický zastánce dřevostaveb, mají svoje chyby, stejně jako klasický dům (i když jiné), ale tohle cos napsala bych řekl je až příliš zjednodušující.

 • @atilius  ono jde o to, že je jasně vidět, že spokojený lze být jak se zděnou stavbou, tak s dřevostavbou. A esmeralda chtěla říct asi to, že jsou různé typy dřevostaveb. A na majitelích nebo zastáncích dřevostaveb je jasně patrné, že jisté pochybnosti mají a snaží se je zlehčovat a bagatelizovat. Sorry, ale tak to prostě je. Dřevo je materiál, který se nemá rád s vlhkem a spolu s koncepcí stavby to může být fatální. Bagatelizovat to stylem, že promočená cihla je také průser je fakt dost mimo.

 • @honzik75  No, nevím, ale podle mě je vlhko průser v obou. Když máš slušně vytopený zděný dům, tak ho taky můžeš rok vysušovat a mít tam plísně atp. A nic jiného, než to, že to budeš vysušovat, s tím neuděláš.

 • topič: přidám se....jsem od dříví a mám dřevo rád, ale dnešní "dřevostavby" mají se dřevem málo společného. O to je to horší, protože ze dřeva jsou jen nosné díly a ten když povolí, tak je to špatné. Z plného dřeva je to lepší, sruby roubenky, protože je vše vzájemně svázané a podrží se to. V každém případě je u dřeva důležité dodržet všechna opatření proti vlhkosti, protože to je opravdu průšvih. Vždyť se podívejte na pergoly, zahradní domky a jiné malé dřevostavby a kolik na nich najdete problémových míst a dělala to třeba firma. Ano, zděný dům budu taky třeba rok vysušovat a mít plísně, ale po tom roce to ošetřím proti plísním a pevnost cihel zůstává. U dřevostavby budete vyřezávat zasažené trámy a nahrazovat je novým, protože to dřevo už pevnost mít nebude. Tenhle věčný spor nebude mít nikdy vítěze, jde o to, co budoucí majitel preferuje, jak tu už zaznělo. V Americe se dřevostavby staví masově, ale jen proto, že je to levné a každý kdo udrží kladivo v ruce je stavitel a zbouchá si to sám. Takže otázka zní......za jak dlouho chci bydlet, a jak dlouho to má vydržet. 🙂

 • @atilius  Předem říkám, že patřím do cihlové skupiny. U předchozího domu jsem po cca 2 letech po nastěhování zjistil, že mám v prádelně vlhkou zeď. Po hledání příčiny jsem zjistit, že byla prasklá trubka. Zřejmě ji při trasportu někdo zmáčkl a trubka měla po délce prasklinu. V případě cihly prkotina. Opravit a po pár měsících to vyschlo samo. Případnou plíseň vyřeší savo. Jak to dopadá v případě dřevostavby si můžete přečíst třeba zde
  https://forum.tzb-info.cz/137509-havarie-vody-plisen-ve-stenach
  Osobně nemám nic proti dřevostavbám a je to jen na volbě majitele, jen nemám rád a vytáčí mě reklamní bláboly o přirozeném dýchání, ekologii atd. Každý si vychvaluje svojí volbu a trochu potlačuje nebo přehlíží nevýhody. V diskuzích je vhodné číst i poznámky trochu pod čarou. Třeba stížnosti na vrzání domu, prohýbání podlah, problémy týkající se vody (vodník, čidla signalizace úniku vody) apod. Je sice vysoká rychlost stavby, ale čekací lhůty třeba 2 roky. Věci jako vysoké teploty v létě souvisí s vývojem teplot a týká se všech typů normálních staveb (jeskyně, hrady apod nepočítám do normálních staveb).

 • @zubr487  Nečetl jsem celou diskuzi, ale: "desítky litrů týdně po dobu 3 let" - co to udělá s klasickou stavbou a prostředím? Já osobně nevím, ale neřekl bych, že to bude něco extra.
  Ale jinak obecně souhlas s tím, že je dřevostavba na vodu citlivější.

 • @slabici  Souhlas i s tím "jak dlouho to má vydržet". U nás, mám dojem, se všechno dělá, aby to vydrželo budoucí generace. Desítky generací.
  Zrovna letos jsme ve Skotsku koukali na to, že všechny ploty ze dřeva, nabouchané do země. Žádné kovoé sloupky, beton. Nic takového a to si myslím, že vlhko a nepříznivé prostředí je ve Skotsku horší, než u nás. Dřevo tam určitě není levnější, protože lesy skoro nemají, a když, tak je to park.
  Jestli jste koukali někdo na ten nový serial o renovaci domů ve Skandinavii, dřevěné terasy jen lehce podložené kameny v tom jejich prostředí. To jsou určitě záležitosti, které bez údržby a oprav nevydrží tak dlouho, jako se buduje tady u nás.

 • Každé naše rozhodnutí v životě je spojené s určitým rizikem. Ať už je to změna zaměstnání, podpis jakékoliv smlouvy atd., a rozhodnutí postavit si střechu nad hlavou a zadlužit se k takovému rozhodnutí určitě patří. Každý rozumný člověk se při svém rozhodování řídí pudem sebezáchovy, tj, eliminovat riziko na minimum. Nejsem zastáncem ani neopovrhuji dřevostavbou, nicméně o tom, jaká rizika podstupuji u dřevostavby v souvislosti s životností (resp. s náklady na odstranění případných škod zapříčiněných vlhkostí nebo únikem vody) je rozhoduje "konstrukční ochrana dřeva". (nemíním tím nějaké ochranné nátěry). Norma to prozatím neřeší, takže každá firma to řeší po svém anebo vůbec neřeší. Dále statika - Už když jen se dívám na dozory jednoho nejmenovaného člověka na youtube, tak jen překlady nad okny a dveřmi u dřevostaveb si řeší každá firma jinak, a mnohdy je u takových staveb statika - hadr, a to se nechci rozepisovat o zábranách proti vlhkosti , jejich napojení, použitých páskách atd. Bohužel za mě riziko vytečení pračky, včas nepostřehnuté kapání bojleru , nebo netěsnost pod vanou či někde v konstrukci podlahy je tak veliké, že bych do dřevostavby v současnosti nešel, Prostě spotřebičů používajících vodu je dnes v domech hodně, a každý z nich představuje tikající bombu v podobě nákladné opravy, pokud včas nezachytím únik vody, a bohužel současné konstrukce neposkytují skoro žádnou ochranu dřeva. Mimochodem stačí si občas přečíst vlákno RD zde propagovaných za devět dní postavených domů🙂 na jaké problémy občas poukazují. No když k tomu na rozvody vody a různé kohoutky a přípojky ke spotřebičům použijí levné sračky, tak ta voda po čase vždy začne někde unikat či kapat a to je další fenomén dřevostaveb, že hold kontroluj pravidelně vše, kudy teče voda.
  Taková rizika za 4 mega, podstupovat nechci, když můžu mít za tu samou cenu zdi a v klidu spát.

 • @lto007  Na to jsem právě poukazoval tím čtením pod čarou. Většina majitelů to vychvaluje, ale pak se dočtete třeba o čekací lhůtě 26 měsíců. Tak kde je výhoda rychlosti.

 • @zubr487  osobně si myslím, že tohle už je jen radost z výsledku. Každýho by štvalo to dlouhé čekání. My, co stavěli dřív, měli štěstí na jiné termíny - konkrétně u nás v březnu koupen pozemek, v půlce listopadu předán dům. V každém případě co se týče času dřevo/cihla, na kvalitní stavební firmu pracující se zdivem se dneska taky čeká dlouho.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat