Inženýrské sítě a projekt - kde začít?

6. úno 201890

Dobrý den,
na úvod, ve věcech co se stavby domu týká jsem úplně "nová", tudíž omluvte moji nevědomost 🙂.
S manželem chceme stavit domeček. Pozemek máme, má krásných 7000 m2.
Na pozemek je bohužel nutno dovést inženýrské sítě- to máme od obce slíbeno, tento rok se má poblíž dělat cesta a prý to natáhnou zajedno.
Před naším pozemkem je ale "pár dalších" pozemků (konkrétně myslím 3), které musí obec kvůli inženýrským sítím a cestě nejdříve vykoupit.
Z toho mám velký strach, majitelé pozemků mohou prodej i když jen kousínku pozemku odmítnout, což by překazilo úplně všechno, ne?
Má cenu už začít řešit projekt s projektantem, když ještě nemáme inž. sítě? Máte celkově nějakou zkušenost, jak dlouho by to všechno mohlo trvat?
Děkuju za odpovědi

 • Vybudování inženýrských sítí, tak počítejte tak rok. a pokud teda obec bude dělat inž. sítě až po výkupu těch pozemků, tak se to teda může protáhnout na hodně dlouho.

 • Ano, obec to nejdřív musí vykoupit. Tohle nijak neovlivníme, tudíž si asi hodně počkáme 😞.

 • No přinejhorším stačí jen elektřina a s tím nebývá problém, já to tak mám, vodu mám vrtem, kanalizace bude ČOVkou, výhoda je, že je pak člověk vlastním pánem a s rozvojem fotovoltaiky a akumulace elektřiny do budoucna bude snad možná i 100% ní samostatnost bez nějakých astronomických nákladů. 7000m2 pozemek je ale teda hezkej kus, to je už na ekofarmu..

 • Sponzor fóra
 • @terka995  pokud bude delat elektrinu CEZ, EON, ... tak ti maji na vybudovani tusim 18 mesicu, takze mate podle mne na projektanta ohledne stavby jeste dost casu, kazdopadne si muzete udelat vlastni predstavu jak co chcete to vetsinou trva nejlede (aspon u mne)
  stavba se teoreticky da zacit i bez elektriny, da se resit elektrocentralou, pripadne natahnout nejaky provizorni kabel od nejblizsiho souseda pokud bude svolny, ale cela hruba stavba se bez stabilni pripojky da vetsinou zvladnout (jsou tu taci, kteri i bydleli nez k nim doslo pripojeni 🙂 ), voda a kanalizace je tak jak pise @rimmer  to ma clovek ve vlastni rezii na to cekat nemusi - pokud vite ze napr. budete delat vrt muzete jim zacit, protoze to je taky papirove beh na dlouhou trat

 • Inženýrské dítě - krásný překlep.

 • @jakuda  Děkuji za upozornění, toho bych si vůbec nevšimla 😃.

 • @terka995  na SVK nedostaneš stavebné povolenie bez príjazdovej cesty, na obec sa moc nespoliehaj, niekedy je to na veľmi dlhé lakte a ten výkup pozemkov, to je tiež o držku, nezávidím vám vašu pozíciu.

 • Vyhláška 501/2006 Sb. V par. 20 dost 7 uvádí,že ke každé stavbě RD musí vést zpevnená pozemní komunikace široká nejméně 2,5m a končící nejdéle 50 m od stavby. Toho bych se držela. Dokud toto nebude, těžko od úřadu dostanete povolení na stavbu.

 • Tak tak pokud vám alespon kolem pozemku nevede cesta (zakreslená v katastru) tak to bude na dlouho. Ja teda mám zkušenost z druhé strany. My jsme kousek pozemku prodali tak aby mohla vzniknout nová čtvrť v obci. Bylo to rychlé je fakt že to bylo v zájmu obce vybudovat infrastrukturu pro 6 nových domů. Celé to i se síťováním trvalo cca rok. Takže to nevzdávejte 🙂.
  A pak bych šla také do varianty soběstačného domu (voda-vrt, odpad - čov, topení - tč nebo elektrokotel) na elektriku od ČEZu jsme čekali přesně 1 rok 🙂.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?