Jak máte vyřešené odvětrávání radonu?

Ahoj, máme v nabídce buď pasivní ventilaci střechou, nebo pak aktivní odvětrávání ventilátorem skrze půdu pozemku. Co máte vy? Ta aktivní je účinější, ale žere proud. Pasivní je taková ošklivá s tím komínem střechou. Podotýkám, že žádné velké riziko radonu na pozemku není, ale odvětrávání být musí kvůli instalaci podlahového topení.
Odpovědět
My teda radon máme, ale nikdo nám žádné možnosti na výběr nedal🙂 vím, že na wc je obezdena trubka na pudu, ale na střeše žádný kominek nemame, ptala jsem se na to pritele a ze tam jsou odvetravaci tasky
Odpovědět
@pettrus1210 ta trubka tam je proto, aby záchod nebublal 😀
Odpovědět
@bayt Máme odvětrání nad střechu a případně by šel dát ventilátor do potrubí. Ale s větráním rekuperačkou k tomu nedojde.
Odpovědět
@bayt Máme podlahovku a žádné odvětrávání být nemusí. Jsou to lobby marketingové mašinérie. Pokud domu pravidelně větráte (stačí otevření dveří jednou denně), nemusíte radon vůbec ale vůbec řešit. Jsou to kraviny.
Odpovědět
@bayt Pro pouhou instalaci podlahového topení není podmínkou odvětrání, to je opravdu nesmysl. Takže pokud Vám projektant navrhl odvětrání, tak je to z důvodu zvýšeného radonového rizika.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt Máme pasivní odvětrání podloží s odvětráním na střechu a nic ošklivého mi na tom nepřijde 🙂 Informace k tématu jsou zde https://www.perlikprojekce.cz/slovnik...
Odpovědět
V rámci minimalizace radonového rizika jsou nejdůležitější kvalitně ošetřené prostupy základovou deskou - na tom se vyplatí nešetřit a udělat to co nejkvalitněji. Pak druh hydroizolace a opět ošetření napojení hydroizolace na prostupy - chráničky, KG trubky a pod.. Je možné použít např. dvě vrstvy hydroizolace - horní s hliníkem, ale konzultoval jsem toto s několika lidmi - odborníky v rámci stavebnictví a dle atestů by měla postačit i jen jedna vrstva - záleží samozřejmě na naměřené hodnotě radonového rizika. To samotné odvětrání pod základovou deskou - kdy zdola přichází obzvlášť v zimě velmi studený vzduch, který zdola ochlazuje desku, je také takové ...
Odpovědět
@milanq Omlouvám se všem, napsal jsem blábol. Nezaregistroval jsem změnu normy. Pan Švorba má pravdu.
Odpovědět
@bayt Máme řešeno komínkem nad střechu a určitě to vypadá lépe, než kdyby komínek lezl ze zahrady. 🙂 Efektivní a bezúdržbové.
Odpovědět
Profilova fotka
@franti_p Já teda dával Radonelast s hliníkem a na něj Skloelast jako ochranou vrstvu toho Radonelastu, takto my to bylo doporučeno že hliník se dává dospod. Navíc ten Skloelast je proti radonu také a to mame nízký index radonu a střední propustnost zeminy.
Odpovědět
@jarin1 Ohledně případných dvou vstev beru doporučení firmy vyrábějící hydroizolaci zn. Glastek, Elastek - tito doporučují pás s hliníkovou vložkou jako vrchní pás a pod tuto vrstvu např. ELASTEK, GLASTEK, DEKBIT V60 S35, nebo DEKGLASS G200 S40. Ale jak píšu - nejvíce záleží na kvalitě provedení prostupů základovou deskou, protože může být jedna - dvě vrstvy hydroizolace a radon se bude tlačit nekvalitně utěsněnými prostupy.
Odpovědět
Profilova fotka
mám u sebe nekde videt odvetravani zakladové desky. Bylo nutné pro elektrické podlahové topení a výskytu radonu pri geo pruzkumu
Odpovědět
Článek se načítá
Určitě dejte nad střechu. Ventilátor se vkládá i do odtahu na střechu - záleží, jaký je průměr trubek. Pro pasivní odtah by mělo být potrubí v základech 80 - 100 mm a sběrné svislé 150 až 200 mm. Pro nucené jsou průměry menší.
Odpovědět
Děkuju vam všem za rady, uděláme tu trubku nad střechu. Zatím jen pasivní, když tam bude rekuperace. Aktivní odtah se tam dá případně přidat...
Odpovědět
Profilova fotka
@franti_p jasný každý výrobce to má jinak, prostupy mám utesnene kalhotky spolu s tekutou hydroizolací sika takže mužů být v klidu že to tam neprojde.
Odpovědět
Střední riziko radonu, jedna vrstva portiradonové izolace a rekuperace. Naměřené hodnoty před kolaudací daleko pod referenční hodnotou (cca 33 - 48 Bq/m3). Názor na radon si musí udělat každý sám. Nicméně, pro klid duše bych teď něco pasivního udělal. Co nejlevnějšího. Například drenážní trubky svedené do drenáže pozemku, nebo venkovní ventilátor někde na místo, kde mi nebude vadit. Dle mě se tomu člověk jakoukoliv úpravou stejně nevyhne. On ten plyn si cestu najde. Ale dá se koncentrace zmírnit.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce

Odpověď na příspěvek od bayt:

Děkuju vam všem za rady, uděláme tu trubku nad st…
@bayt mám to nad střechu a furt řeším kondenz, jsem z toho už zoufalý. Svod kondenzátu do kanalizace je velmi problematický. Navíc stejně velká část vlhkostí zůstane v podkroví. Kondenzu je opravdu hodně a pouhé zaizolování potrubí nepomůže. takže znovu bych si to nad střechu určitě nedal...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od edcbubu:

Určitě dejte nad střechu. Ventilátor se vkládá i …
@edcbubu mám to nad střechu a furt řeším kondenz, jsem z toho už zoufalý. Svod kondenzátu do kanalizace je velmi problematický. Navíc stejně velká část vlhkostí zůstane v podkroví. Kondenzu je opravdu hodně a pouhé zaizolování potrubí nepomůže. takže znovu bych si to nad střechu určitě nedal...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od radimir:

@edcbubu mám to nad střechu a furt řeším kondenz,…
@radimir A ako máte vyriešené vetranie podkrovného priestoru?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@radimir A ako máte vyriešené vetranie podkrovnéh…
@roman_ normálně přes hřebenáče, plechová střecha.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od radimir:

@roman_ normálně přes hřebenáče, plechová střech…
@radimir Hrebenáčmi sa odvetráva priestor medzi krytinou a podbitím/fóliou. Ešte potrebujete odvetrať priestor pod fóliou. Potom by tam mali byť rovnaké parametry vzduchu ako vonku a kondenzovať by to nemalo. Kde to môže potom kondenzovať je práve v interiéri, kde je vyššia vlhkosť a trubka je studená.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od radimir:

@bayt mám to nad střechu a furt řeším kondenz, js…
@radimir Dobrý den, jsem před realizaci a přemýšlím nad problematikou kondenzátu pokud je potrubí vedeno nad střechu. Našel jste nějaké řešení s kondenzátem? Předpokládám, že veškerá vlhkost se projevuje na povrchu potrubí a případně teče i do podloží základové desky
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od llukas96:

@radimir Dobrý den, jsem před realizaci a přemýšl…
@llukas96 Zaizolovať trubku a kondenzát v trubke nech si kľudne steká pod základy, tam aj tak voda prístup má.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@llukas96 Zaizolovať trubku a kondenzát v trubke …
@roman_ děkuji za info. Izolace potrubí beru jako samozřejmost. Jen jsem přemýšlel zda by se dalo třeba troch uzredukovat odtok kompenzace do podloží.. například lapačem kondenzátu, který chytá kondenzát z vnitřní stěny potrubí.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od llukas96:

@roman_ děkuji za info. Izolace potrubí beru jako…
@llukas96 Tam nevidím dôvod, ono to steká pod hydroizoláciu, takže aj prípadná spodná voda ak je vysoká, tak tam je. Trochu vody čo tam skondenzuje to ani nepozná.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?