Jak to chodí, když chci stavět

Ahoj, popsal by mi někdo jak to chodí, když chci stavět dům na vlastním pozemku? Návrh, stavbu, hypotéku. Projekt - lze si nechat udělat projekt již nyní a stavět až za rok? Chodím k projektantovi do kanceláře, nebo on ke mě domů? Kolik stojí projekt, případně jeho úpravy po roce? Bude v projektu i kalkulace kolik bude dům stát? Hypotéka - kdy si zažádat hypotéku, až bude hotový projekt nebo až mi dojdou vlastní finance? Stavba - Komu mám říct své požadavky, třeba že chci venkovní rolety, kde chci zásuvky, vytápěnou podlahu? Kdy lze stavbu zkolaudovat? Chtěl bych prvně dokončit spodní patro, a až podle financí se postupně pouštět do druhého, mezitím ho nechat bez podlah, futer atd. Zahrada - ve studii máme napsané mít průhledný plot z 60%, případně doplněn vhodnou izolační zelení. Nezmiňuje se jestli plot z ulice nebo mezi sousedy. Mohu si mezi sousedy dát tu klasickou zelenou folii?
Odpovědět
Profilova fotka
@secuser1 Udělejte projekt a pak můžete řešit stavební povolení a financování.
Odpovědět
Projekt - lze si nechat udělat projekt již nyní a stavět až za rok?ANO, je to běžné. Nebo muzete najit nejdriv stavebni firmu a nechat si jejich projektantem navrhnout dům podle toho, z ceho jsou zvyklí stavět. U tohoto méně riskujete, ze budete mít projekt na dům a až pak zjistíte, že na něj nemáte prachy. Firma vam take rekne, kolik za nej zaplatite. Chodím k projektantovi do kanceláře, nebo on ke mě domů?: vy k němu nebo jako my po mailu a telefonu.... Kolik stojí projekt, případně jeho úpravy po roce?: Počítejte 50000 (jednoduchý bungalov např.) až 150 000. U nás byly malé úpravy zdarma. Bude v projektu i kalkulace kolik bude dům stát? NE, pokud si nepriplatite za provadeci projekt. Jen hruby odhad, nepoužitelný v praxi. Hypotéka - kdy si zažádat hypotéku, až bude hotový projekt nebo až mi dojdou vlastní finance? 😛o vyhotovení projektu. Riskoval byste jinak, ze nedostanete hypotekz a zbyde vam rozestaveny dum. Stavba - Komu mám říct své požadavky, třeba že chci venkovní rolety, kde chci zásuvky, vytápěnou podlahu?😛rojektantovi pri vyhotovovani projektu. Tyto věci výrazně ovlivňují cenu. Kdy lze stavbu zkolaudovat? Chtěl bych prvně dokončit spodní patro, a až podle financí se postupně pouštět do druhého, mezitím ho nechat bez podlah, futer atd. :To myslím nejde, ale nejsem si vůbec jistá.... Zahrada - ve studii máme napsané mít průhledný plot z 60%, případně doplněn vhodnou izolační zelení. Nezmiňuje se jestli plot z ulice nebo mezi sousedy. Mohu si mezi sousedy dát tu klasickou zelenou folii?: Ano, jen doporučuji to probrat se sousedy, některým to vadí. Nesmíte mít betonový neprůhledný plot.
Odpovědět
Profilova fotka
Projekt - lze si nechat udělat projekt již nyní a stavět až za rok? Chodím k projektantovi do kanceláře, nebo on ke mě domů? Kolik stojí projekt, případně jeho úpravy po roce? Bude v projektu i kalkulace kolik bude dům stát? ---- projekt můžete mít hotový dopředu, stavět později. Jen upozornění, třeba nám se stalo že projekt elektra byl dle staré normy, takže vlastně k ničemu 😄 muselo se dělat jinak. Chodíte k projektantovi, ale v dnešnídobě se dá vše vyřešit online (mejl, telefon...). Cena projektu je značně individuální a závisí na mnoha faktorech. My třeba dávali 200.000,-. Kolik bude dům stát řeší položkový rozpočet, který může být součástí projektu, za příplatek. Hypotéka - kdy si zažádat hypotéku, až bude hotový projekt nebo až mi dojdou vlastní finance? --- hned jak máte projekt je ideální. My třeba žádali ještě bez hotového projektu. Stačili nám situace, půdorysy a rozpočet. Stavba - Komu mám říct své požadavky, třeba že chci venkovní rolety, kde chci zásuvky, vytápěnou podlahu? Kdy lze stavbu zkolaudovat? Chtěl bych prvně dokončit spodní patro, a až podle financí se postupně pouštět do druhého, mezitím ho nechat bez podlah, futer atd. --- požadavky sepsat a sdělit projektantovi. Kolaudace je žáležitostí stavebního úřadu a každý úřad se k tomu staví jinak. Někdě nedělají prohlídky a stačí jim prohlášení stavebníka, u nás chodí a musíme mít komplet vše hotové. Pokud chcete nějdříve spodní patro, nechte to takto i v projektu a podkroví mějte v dokumentaci jako sklad...ale zeptala bych se na to přímo na úřadě. Zahrada - ve studii máme napsané mít průhledný plot z 60%, případně doplněn vhodnou izolační zelení. Nezmiňuje se jestli plot z ulice nebo mezi sousedy. Mohu si mezi sousedy dát tu klasickou zelenou folii? --- dělejte plot až po kolaudaci, to už t bude každému jedno 😄 ale domluvila bych se se sousedy, jestli jim to tak vyhovuje
Odpovědět
@lucka_dc a @norikakaa díky moc. Ideálně bych měl plot i z ulice 100% neprůhledný, ale aby mě pak zase někdo nenabonzoval. Ale to moc predbiham.
Odpovědět
@norikakaa chci se zeptat, co by se stalo, kdyby jsme stavěli stavěli, ale peníze díky zdražování začaly docházet a my neměli hotovo, že by nevyšel rozpočet jaký byl určen a dle toho se i půjčovalo ... Prostě nedostavěný dům, takže se nemůže kolaudovat a hypotéka fuč, jak na to reaguje banka, co se s tím dá dělat atd, dekuji
Odpovědět
U nás banka při dostavěnosti 99,7% procent poslala dopis 1.výtka a dostali jsme čas tuším 2 měsíce, abychom dostavěli. Pod pokutou 4% z sumy hypotéky(v našem případě 180 000). Více k otázce by vám řekl hypoteční poradce, já s tím jinak nemám zkušenost.
Odpovědět
@norikakaa a i v této době kdy jsem slyšel, že banky vychází více vstříc, že jsou ochotni i dopujcit dodatečně, protože lidi běžne hladí, buď že nestíhají z důvodu zdržení spousty dodavatelů a nebo že jim praveze došly ty penize
Odpovědět
@blruakzadsa Nespoléhala bych na to. Ta pokuta je měsíc a půl stará.
Odpovědět
@norikakaa jako my máme ještě daleko, teď teprve dokončujeme obvodové zdivo, ale už deska stala víc, vazníky budou stát víc, zdivo ne, ale i okna máme nabídky už za víc (tím myslím, když jsme poptávku ceny, když jsme byli teprve ve fázi projektování, což je nějaký ten měsíc zpět)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?