Jednoduchý bungalov s garáží

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, mohu Vás poprosit o názor, vylepšení...? Jedná se o bungalov 19 x 11m s garáží (nepočítám terasu). Chceme pokoje pro děti (9 a 6 let) a pracovnu. Větší technickou místnost kde bude zadní přikládání do krbu a zázemí pro fotovoltaiku. Vedle je dům prarodičů, který je připojen na studnu na našem pozemku a rád bych udělal 'společný' příjezd i pro ně. Omezení je studna a el. sloup (viz příloha). Předem děkuji za názory a případné nakopnutí správným směrem 😉
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Pokud máš čas, tak je supr si udělat několik základních návrhů dispozice. Já jsem měl dva roky a těch návrhů mám asi 164. U každého jsou nedostatky a kompromisy, ale přivedlo mě to k tomu, co potřebuji. Nakonec jsem to doladil s architektem. Postřehy - parkování pro 2 auta pod střechou se suchým vstupem do domu - krytá terasa nejlépe pevnou střechou s bočními roletami a dostatečně velká - dostatečně velký obývací prostor s napojenou kuchyní kde není vidět na desku - WC (lépe i koupelna) přístupné zevnitř i z terasy (pro mě zásadně oddělené dveřmi i uvnitř koupelny) - orientace pohledů z jídelny na "zelenou" stranu (kupodivu z obýváku sice mám, ale reálně nepotřebuji) - žádné schody - dostatek úložných prostor (u mě 3 šatny 12m2, technická 8m2, sklad 25m2) - nezamřížovaný výhled z velkých oken chráněných překryvy (celkem mám 50m2) - nejlevnější energie na vytápění a chlazení je ta, kterou nepotřebuji
Odpovědět
@tomastell k té další verzi, věřte tomu, ale hluk od televize i z obýváku se ponese do pokojů, i když mají dveře. Chodbu bych rozhodně udělala. Další věc, jestli máte puberťáky nebo za pár let do toho dorostou, tak jak vám začne dítko řvát při nějaké hře se sluchátky na uších, taky z toho nebudete nadšení a rádi ještě zavřete dveře do chodby (vlastní zkušenost). My jsme uvažovali o koupi takového domu, kde dveře z pokojů ústily do obýváku a kuchyně. Jsme rádi, že jsme si postavili dům podle sebe. Večer taky přivíráme do obýváku, když koukáme na film nebo máme návštěvu.
Odpovědět
Profilova fotka
Já vlastně nechápu, proč je chodba tak strašně demonizovana, prý nejhorší metry v baráku. Vždyť stačí jen dobrý nápad a z chodby můžete mít třeba malou tělocvičnu (a pár preruckovani, když jdete např. na záchod, je super pohybová aktivita), třeba tady Lukáš Janout si perfektně poradil s dlouhou chodbou v bungalovu, kde žije rodina s dětmi 🤗
Odpovědět
Chodby to je věčné téma 😁. Moc dlouhé, moc úzké, nevyužívaný prostor... a tak dále. Taky jsem se snažila při projektování domu vyhnout té zbytečné dlouhé chodbě, ale jak už tu někdo psal ono to úplně nejde. Hlavně u bungalovů. Je to prostě kompromis třeba vzhledem k tomu, kam chcete mít okna, v jakých místnostech chcete hodně světla atd.
Odpovědět
@zmrz_lina moc pěkný, nicméně to má jedno velké ALE. Toto není absolutně řešení pro běžného smrtelníka z důvodu nákladů.
Odpovědět
Profilova fotka
@blooddrunk ano, řešení Lukáše Janouta na fotce je luxusní. Ale dát sprusle na strop na ručkování, na zeď pár horolezeckých úchytů nebo žebřiny, na to člověk nepotřebuje miliony a může chodbu skvěle využít. Já to dala jen jako příklad, že chodba nemusí být jen to trpěné fuj místo.
Odpovědět
@radim2015 přesně vím o čem mluvíte, když jsem před 10ti lety rekonstruoval byt, tak jsem měl 36 variant a to se jednalo pouze o koupelnu, WC a kuchyň. Jinak máte monstr bungalov, líbí se mi, palec nahoru 😎 Když zmiňujete energii, z čeho máte postaveno a jaký zdroj vytápění používáte?
Odpovědět
@candat ano znám. Děti už paří na X-boxu a to jsou někdy šílené výkřiky 🙂 V bytě máme OP oddělen téměř stejnou "klidovou předsíní" a je to OK. Dokonce v ní máme 7 dveří. Mrkněte, oddělil jsem pokoje od OP. @zmrzlina ribstole budou bavit děti první týden, pak no to bude sedat prach. Vlastní zkušenost 🙂 to raději vestavěnou skříň...
Odpovědět
Profilova fotka
@tomastell ok, vy je znáte. Naše děti (8, 5 a 2) by se z té chodby nejspíš nehly. A při každé cestě přes ni by to vzaly "přes opičí dráhu".
Odpovědět
Profilova fotka
@tomastell te TV se asi nebude líbit to teplo z krbu... a ta sedačka v tom okně by mi vadila. Ta koupelna podle mě nemůže být z toho obýváku. Kolize dveří v zádveří mi taky přijde nešťastná. Ta klidová zóna s ložnicemi mi přijde v pohodě, ten zbytek bych ještě promyslela
Odpovědět
Profilova fotka
@tomastell VPC+polystyren v B1. Vytápění je přes aktivní rekuperaci + občas jedna klimatizace. Loňský rok 2022 klima topení 508kWh, bojler (TČ) 404kWh, rekuperace 2147kWh v létě občas i chlazení/odvlhčování.
Odpovědět
@radim2015 zrovna dnes jsem obdržel přístupové heslo na stažení materiálů od Kalksandsteinu 🙂 Pro některé projektanty je prý VPC oříšek. Vy jste byl spokojen se svým projektantem? Doporučil byste ho? Jinak 3MWh/rok na tak velký barák je pecka. Moje manželka má strach že bude od podlahy zima... Co Vaše polovička nebo děti? Nechybí jim teplo od podlahy?
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@tomastell Já mám blíže českého výrobce KM Beta, ale nějaké problémy s tvárnicemi byly. VPC by měl projektant znát (alespoň naše firma to dělala běžně a já jsem to celé navrhl s minimem řezání), ale i řezání firma zvládla bez problémů. Kupodivu mi vychází teoretický výpočet, kdy mám něco přes 17 kWh/m2 a rok a při 180m2 je to ty 3 MWh (TZ je 3,7kW při -15°). Jinak zapomeň na to, že od podlahy je zima - možná ve starých domech. Ono i s podlahovým topením na 25° do podlahy je zima a tak záleží na podlahové krytině. Já mám třívrstvou dřevěnou a ještě nikdo chlad necítil. V koupelnách mám dlažbu a tam chlad cítit je, i když její teplota je kolem 21. Pokud můžeš jít do pasivu, tak bych neváhal, protože vše má stejnou teplotu (stěny, podlaha, strop, okna, nábytek) a necítíš sálavý chlad.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?