Menu Forum

Katalogový (typový) projekt. ANO, či NE. Stavba svépomocí.

18. únor 2015  • 
fotoportrét
fotoportrét
stavar2015
33
Registroval se 4. února 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 34 příspěvků a 2 alba. Má 14 přátel. Region Kolín.
  • Stavím dům
fotoportrét
fotoportrét
stavar2015
33
Registroval se 4. února 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 34 příspěvků a 2 alba. Má 14 přátel. Region Kolín.
  • Stavím dům
 Zdravím všechny. Spousta z Vás hledá odpověď na otázku, zda objednat projekt u projektanta, nebo koupit už hotový katalogový. My volili variantu 2, a tak vám mohu předat své postřehy:

Koupili jsme projekt od společnosti Euroline. Co mě překlavpilo jako první, byla rychlost vyřízení. Myslel jsem, že to bude běh na dlouhou trať, ale vše bylo za cca 20 minut vyřízeno.
Jak víme, změny, které nemění nebo neohrožují statiku domu, Vám povolí na počkání a zdarma (nenosné příčky, zařizovací předměty, zdroje vytápění, velikosti oken, atd.). Jakékoli jiné změny jsou možné, ale už za příplatek - v tom případě se před koupí rozmyslete co chcete měnit a připravte společnost na svůj záměr. Popravdě, trochu si nedovedu představit, tohle s nimi probírat. Ne, kvůli ochotě, ale kvůli celému systému společnosti. Změny, které nepotřebují zásah do projektu (viz, výše), nahlaste při koupi - spolu s projektem Vám přijdou i povolené změny. Kdo z vás nyní čeká, že kvůli Vám někdo předělá výkresy projektu a přepočítá rozpočty, ten nechť se zase posadí na židli. Nic takového . Každá změna ZDARMA je pouze formou: "Povolujeme to a to. Provedeno může být pouze pod odborným dohledem!". Takže můžete, ale zařiďte si to, přepočítej si to, atp. Asi největší nevýhoda je, když plánujete např. pórobeton a projekt je z Heluzu (pravděpodobně většina z projektů).
Myslel jsem, že když mají v popisu, že dům může být stavěn z toho, a nebo z toho, a nebo z toho, že na to mají také vypracované projekty. To ale ne. Projekt je z cihel a basta. Když z něčeho jiného, zase musíte počítat. A věřte, že to není vůbec zábavný. Je to hrozná nuda a trvá to vše dlouho - navíc musíte mít určitou míru zkušeností a stavbě rozumět. A to docela hodně.
Čeho se nemusíte bát, je, že by Euroline do projektů používal LEVNÉ materiály a výbavu. Tak to teda rozhodně ne. Právě naopak. Například podlahové topení je celý systém GABOTHERM. V našem projektu byla úspora na materiálu při zvolení levnějšího výrobce - TOP HEATING - a teď pozor - 85 000,- !! Z toho dává tušit, že celková cena domu, uvedená v katalogu, může odpovídat. Ba, ale to opravdu v případě svépomocné stavba od A po Z - včetně stavby střechy, topení, obkladů, kuchyňské linky, prostě všeho - krom oken a zapojení např čerpadla a elektřiny (a to si ji roztaháte taky sami), můžete dům postavit levněji. Což v případě, kdy vyhandlujete slevy na materiálech, je zase pravděpodobnější. Ale jak známé pravidlo říká:" Nechval dne ...!" a "Čekej to spíš horší!" ... je lepší být mile překvapen, než škemrat o navýšení HYPO. Takže použité materiály (jinak vnitřní dveře a obložky za 10 000,- mě taky překvapily) jsou ve třídě vyšší. V pořádku tedy toto.
Zpracování výkresů - OK.
A tej k ceně:

Projekt 26 800,-
Garáž 2 500,- až 2 900,-
Energetický certifikát 3 900,-
Osazení domu (externí Vámi zvolená firma) 10 000,-

K tomu je ale třeba připočítat:

výškový profil pozemku (nutné pro osazení) cca 4 500,-
radonový posudek 3 000,-
osazení geodetem 2 500,-

a další srandy ..

Pokud tedy seženete projektanta, který vám vyprojektuje dům dle Vašich představ za řekněme 70 000,-, s tím, že zařídí vše kolem včetně povolení, jděte do toho.
V opačném případě při pevných nervech, troše znalostí, trpělivosti a odhodlání, bych se katalogového projektu taky nebál. My to sním určitě zvládneme!
P.S. když si vzpomenu na další, postupně doplním.
17. únor 2015 v 15:49  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
 Přidej příspěvek
fotoportrét
fotoportrét
robertad
STONE GALLERY.CZ
PRO

Interiér - doplňky a dekorace - Region Praha
1
fotoportrét
fotoportrét
robertad
STONE GALLERY.CZ
PRO

Interiér - doplňky a dekorace - Region Praha
1
 je to velice individuální. osobně se přikláním k projektu na míru, ale vše záleží od Vaších nároků, když ale chcete běžný dům, tak je katalogový dům ok. Sehnat šikovného projektanta a architekta ani nemluvě je fakt problém.
17. únor 2015 v 15:55  •  www.stonegallery.cz  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
stavitel_jf
-
Jiří Faltýnek PRO

Stavební firmy a montážní firmy - Region Teplice
fotoportrét
fotoportrét
stavitel_jf
-
Jiří Faltýnek PRO

Stavební firmy a montážní firmy - Region Teplice
 Krásný PR článek. To muselo dát EUROLINE dost práce ten text vyladit. emoticon
Teď k podstatě.
Typový projekt se dá doporučit jen v případě, že se v tom projektu stavebník (ten co to koupí a financuje) shlédne a nehodlá nic měnit. Jenže jedna věc je projekt a druhá věc je inženýring. Ne každý TP je vhodný do každé lokality, či zástavby. TP je vhodný jen do lokalit nebo zón, kde vznikají další novostavby, tzv. "satelity" na zelené louce, kde se moc nehraje na kvalitu architektury.
Naprosto ideální postup pro pořízení nového domu je:
1. Najít si pozemek v lokalitě, kde se stavebníkovi líbí a kde chce žít a kde je okolní zástavba podobná tomu co chce sám mít. (Předpokládáme, že pozemek je vhodný pro stavbu) a vysnít si to co byste chtěli mít
2. Oslovit nezávislého poradce či konzultanta, který vás provede celou problematikou financování, hlídání rozpočtu, zasmluvnění a technicky poradí a pohlídá stavbu samotnou TDI. Pomůže vám vybrat vhodnou projekční kancelář. PK
3. Oslovit PK (ne na základě ceny) a domluvit si podmínky a představy. Představu je dobré mít už připravenou. Určit si cenu za kterou chcete postavit. Třeba i zaplatit dva či tři jednoduché návrhy. (studie) a z těch si vyberete to co vám bude nejbližší
4. Nechat pracovat projekci. Chtějte projekt ve stupni realizačním, který je podrobný a jasně definuje všechny detaily a návaznosti aby žádný řemeslník nemusel "projektovat" na stavbě. K projektu si objednejte i výkaz výměr = vypsání všech položek materiálů a prací včetně ceníkových cen. (to je pro vás vodítko jak se pohybují ceny a nikdo vás nenatáhne). Také si objednejte i inženýring = komunikace se státní správou a zapracování všech připomínek a vyřízení územního souhlasu a stavebního povolení. Výhoda je v tom, že zkušená PK ví co je potřeba a umí urychlit všechna potřebná jednání. A případné připomínky od OSS ihned zapracují. Výsledkem dostanete několik paré kompletního projektu. Dvě jsou opatřena autorizačním razítkem PK a jeden je opatřen razítkem SÚ a Stavební povolení nebo územní souhlas.
5. udělat výběrové řízení na zhotovitele. S tím pomůže váš odborník z bodu 1.
6. vybrat zhotovitele, zasmluvnit je
7. Kontrolovat spolu s TDI průběh prací a čerpání rozpočtu.
8. zajistit ener. štítek a podobné
9. kolaudovat
10 bydlet
Jakékoliv jiná cesta nebo odchylka od tohoto scénáře znamená problémy a prodražování na nesprávných místech
Realizační projekt v četně celého servisu může vyjít kolem 120-150 tisíc. Ale je to jistota.
Nevěřte "matadorům" co postavili "3 baráky za hubičku i bez drahýho projektu" Servis a individuální přístup k vašim představám vám typový projekt a jeho tvůrce nedá. Výrobci typových projektů jednou na množství a nemají čas měnit to co už jednou vymysleli.
To asi tak
17. únor 2015 ve 20:12  •  -  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
subsomi
16
Registrovala se 26. května 2013 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 216 příspěvků. Má 1 přítele. Region Ostrava.
fotoportrét
fotoportrét
subsomi
16
Registrovala se 26. května 2013 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 216 příspěvků. Má 1 přítele. Region Ostrava.
 @stavar2015 reklama jak vyšitá emoticon
17. únor 2015 ve 20:20  • Odpověz  •  To se mi líbí

Sponzor fóra

fotoportrét
fotoportrét
stavar2015
33
Registroval se 4. února 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 34 příspěvků a 2 alba. Má 14 přátel. Region Kolín.
  • Stavím dům
fotoportrét
fotoportrét
stavar2015
33
Registroval se 4. února 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 34 příspěvků a 2 alba. Má 14 přátel. Region Kolín.
  • Stavím dům
 emoticon tak to se mi povedlo teda všechno vychválit emoticon ... neřekl bych zrovna, že by se článek Eurolinu zrovna líbil, ale budiž. Kdo shání katalog, podívá se na Gservis a zjistí, že některé věci jsou levnější .. začínáme stavět a velice si vážím těch, kteří věnují chvilku sepsání svých postřehů a nemalou měrou tak pomůžou ostatním. Tu chvilku jsem si našel a snažil se pomoci. Kdo potřebuje více info, zeptá se ... pravda je v tom, že my jsme se ve svém projektu shlédli ... hledali jsme inspiraci a nakonec našli dům, který po mírné úpravě podkroví, plně odpovídal našim představám a finančním možnostem. Známí koupil před cca 7 lety projekt (katalog) a nechal ho za 40 tis upravit. Taky možnost. Já teda popravdě byl spíše z typového projektu vyděšený. Čekal jsem že přijdu a řeknu: líbí se mi Optimal, chci ho z Ytongu a topit budem infra. V ložnici chci koupelnu, ze šatny v chodbě šatnu v ložnici a celé to chci v pasivním standardu. Takže jak jsem myslel, tak jsem učinil a pak mi dorazila standardní krabice, která obsahovala projekt bez jediného zásahu, spočítaného z Heluzu. No a k tomu 1 A4, na které byly vypsané naše změny a pod tím: "Povoleno". Tej už měsíc sedím s notebookem na klíně a počítám, kolik Ytongu, kolik izolace, kolik budou stát naše okna, jaký strop (varianta v projektu se mi moc nepáčí), a tak dále ... kdo si tímhle procházet nechce, tak ať si katalog nekupuje, nebo na něm nic nemění. Já jsem ale kluk šikovná, projekt se mi líbil, změny si udělám, všechno si spočítám a ten čas mi za ušetřené peníze stojí. Protože jestli to projektant neudělá do 100tis, tak se mi to prostě nevyplatí a půjčovat si na to nebudu. Tématem jsem chtěl hlavně sdělit, že 30tis za projekt to nekončí, a že ten od Eurolinu stojí v konečné fázi víc jak 40tis + hrozně moc práce. Je jasný, že kdyby se mi nelíbil, tak si ho asi nekoupím, a budu shánět projektanta - ale 150 tis ??? Nejsem magor. I když jsem si vědom toho, že Euroline a ostatní na svých projektech vzhledem k tomu, že je pouze množí, vydělají daleko více. Zdar a sílu vy experti na PR :D
17. únor 2015 ve 23:33  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
ratatooy
57
Registrovala se 5. března 2008 na modrastrecha.cz. Přidala 1465 příspěvků. Má 32 přátel. Třebíč, Region Třebíč.
fotoportrét
fotoportrét
ratatooy
57
Registrovala se 5. března 2008 na modrastrecha.cz. Přidala 1465 příspěvků. Má 32 přátel. Třebíč, Region Třebíč.
 mi jsme se v katalogu zhledly jen co se týkalo venkovniho designu takže u nás vyhrála první varianta která nás stála 35tis projekt +radon 2.000,.energetický 1.500,.geodeti 7.500,.požární zpráva 2.600,.
18. únor 2015 v 06:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
inkajanakova
3
Registrovala se 8. října 2014 na modrastrecha.cz. Přidala 647 příspěvků. Má 2 přátele.
fotoportrét
fotoportrét
inkajanakova
3
Registrovala se 8. října 2014 na modrastrecha.cz. Přidala 647 příspěvků. Má 2 přátele.
 Vzhledem k tomu, že u nás se většinou zatím staví jednou za život a valná většina stavebníků se tím zaseká do pořádných dluhů, tak už bych chtěla, aby byl dům navržený konkrétně jen a jen pro mne a jen pro tu moji parcelu. Typové projekty nemohou vystihnout můj životní styl, mé zájmy, mé představy. Takže si myslím, že v tom obrovském objemu peněz bych si raději připlatila a dala klidně těch 70 tisíc ( což je pro běžného projektanta velmi pěkná cena), a měla dům vysloveně pro sebe na míru. Protože u každého typového domu nakonec najdu něco, co bych chtěla jinak, a budu se s tím smiřovat? To tedy za takové peníze nikdy. A bohužel prodej typových projektů vede také k tomu, co jsem tu psala už dřív - naprosto chaotické zástavbě venkova, kde vedle sebe stojí bungalov, dům s plochou střechou, pultovou, a třeba jedna nádherná rekonstrukce. Neříkám, že domy s plochou střechou jsou špatné - to bungalovy s rozšlápnutým lívancem místo střechy podle mne ano - ale prostě tato zástavba absolutně nemůže respektovat ducha místa.
18. únor 2015 v 11:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
bamak
19
Registrovala se 3. června 2013 na modrastrecha.cz. Přidala 2466 příspěvků. Má 6 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
bamak
19
Registrovala se 3. června 2013 na modrastrecha.cz. Přidala 2466 příspěvků. Má 6 přátel.
 Tak prvních pár vět jsem taky považovala za reklamu, ale pak už určitě ne. Naopak, myslím, že článek bude přínosný hodně lidem. My si teda necháváme dělat individuální projekt emoticon, ale napsal jsi to hezky a myslím, že i objektivně.
18. únor 2015 ve 13:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
magdina01
84
Registrovala se 30. července 2013 na modrastrecha.cz. Přidala 175 příspěvků a 1 album. Má 31 přátel. Region Turnov.
fotoportrét
fotoportrét
magdina01
84
Registrovala se 30. července 2013 na modrastrecha.cz. Přidala 175 příspěvků a 1 album. Má 31 přátel. Region Turnov.
 @stavar2015 taky máme projekt od Euroline a jsme spokojeni, udělali jsme jen malé změny, ale až když jsme začali stavět. Taky stavíme z Ytongu oproti projektu, kde je Heluz. Samozřejmě jsme si museli sami vypočítat, kolik bude potřeba materiálu, ale na tom zase není nic extra složitého. Původně jsme se chtěli jen inspirovat typovými domky a pak třeba zkusit oslovit nějakého projektanta, ale pak se nám ten domek zalíbil, že jsme zjistili, že bychom na něm nic extra nepotřebovali měnit, tak jsme šli do typového. A s ostatními poplatky za vyřízení všech věcí okolo, než jsme začali stavět jsme se dostali na částku asi 80 tisíc, což je tak normální cena.
18. únor 2015 ve 14:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
obla
1216
Registrovala se 31. prosince 2008 na modrastrecha.cz. Přidala 1599 příspěvků a 2 alba. Má 170 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
obla
1216
Registrovala se 31. prosince 2008 na modrastrecha.cz. Přidala 1599 příspěvků a 2 alba. Má 170 přátel.
 Než jsme se dopracovali k našemu stávajícímu projektu, zvažovali jsme všechno možné. Jak dřevostavbu od Rýmařova, tak typový projekt, prostě především v rámci ušetření si starostí. Až jedna osoba zde a to @carpatia mi otevřela oči. Dům stavím z nějakého důvodu a většinou od něj něco očekávám. Minimálně klid a funkčnost. Hledala jsem pak tedy inspirace a sama jsem se inspirovala jedním typovým domem, co se vzhledu týče. Ale projekt jsem si přesto nechala udělat v projekční kanceláři. Typový dům totiž nemusí nutně splňovat všechny Vaše představy a požadavky, byť se zdají být malicherné. A jeho úpravy jsou pak komplikované a většinou notně se prodražující. Náš dům se projektoval 3/4 roku. Ta komunikace mezi Vámi a architektem je něco, co typovka prostě nemá. Oni prodávají na kusy. Je nezajímá Váš životní styl požadavky ani důvody. Nebudou s Vámi řešit kompromis, nebudou Vám vyvracet nic, na čem trváte, přestože se to dá udělat třeba jinak a efektněji.. Dají Vám Vaší budoucnost v paré, bez toho aby o Vás věděli, že máte spoustu bot a milujete pohled z okna na rozkvetlou zahradu.
Tohle je má zkušenost. Jsem šťastná, že jsme se tak rozhodli a ještě jednou děkuji Pavle za to, že nás k této cestě přivedla, byť jsme z ní měli obavy.
18. únor 2015 v 15:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
carpatia (31 r.)
456
Registrovala se 28. prosince 2010 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 182 příspěvků a 7 alb. Má 137 přátel. Praha, Region Praha.
  • Stavím dům
    Kamenice, Region Praha - východ
fotoportrét
fotoportrét
carpatia (31 r.)
456
Registrovala se 28. prosince 2010 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 182 příspěvků a 7 alb. Má 137 přátel. Praha, Region Praha.
  • Stavím dům
    Kamenice, Region Praha - východ
 @obla Och, dekuji, je mi neskutecnou cti a jsem dojata!
18. únor 2015 v 17:21  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla fóra. Poznámka admina: “Na reklamu slúži profil Profesionála”
19. únor 2015 v 16:32 • mmartinik