Kdo vám dělal projekt na dům - stavař vs. projektant vs. architekt?

3. led 2017110
avatar
Autor

registrovaný 16. 5. 2013

19 příspěvků ve fóru

2. led 2017

Dobry den, rada bych se zeptala, koho jste oslovovali s navrhem vlastniho domu? Nechate si dum "nakreslit" od projektanta nebo oslovujete architekta? Casto se setkavam s nazorem, ze projektant staci, vzdyt ho prece navrhne taky.. spousta lidi neoslovuje architekty, protoze jim to prijde "zbytecne", pripadne ani nevi, jaky rozdil mezi architektem a projektantem je.. btw, nejsem ani jedno z toho, jen by me zajimalo, co vas k volbe vede, a zda pripadne vnimate rozdil mezi temito povolanimi... dekuji 🙂

 • avatar

  registrovaný 3. 6. 2013

  2 875 příspěvků ve fóru

  2. led 2017

  Architekt.....ale příště bych asi volila projektanta....on papír snese všechno, ale v reálu tam bylo dost chyb. Na druhou stranu to nemusí být archotekt/projektant ale o kvalitě. Takže podle mě je celkem jedno kdo, hlavně schpný a zkušený.

 • avatar

  registrovaný 31. 5. 2014

  108 příspěvků ve fóru

  2. led 2017

  Měli jsme projektantku a ta spolupracuje automaticky při své práci s architektkou.Každý návrh projektu současně konzultovala s architektkou a posílala v několika návrzích.Současně jsme si nechali navrhnout vnitřní uspořádání domu, což naopak zpracovala architektka a konzultovala s projektantkou.Tato kombinace byla perfektní, pomohla nám se vyhnout mnoha problémům při realizaci.

 • avatar

  registrovaný 24. 2. 2012

  2 240 příspěvků ve fóru

  2. led 2017

  my meli architekta na studii, pak jsme dali projekt dalsi firme a byl to pruser. Nakonec nam to nas architekt (ktery je i zkusenym projektantem s technickymi znalostmi) pomahal opravovat. Delal nam potom i autorsky a stavebni dozor.
  kazdopadne za architektem jsme sli bez jakehokoliv navrhu - nase zadani bylo: chceme patrovy roubeny dum pro 4 clennou rodinu na tomto konkretnim pozemku, ktery bude nevsedni, ale zaroven bude zapadat do razu vesnice. Chceme mit vyresene ulozne prostory, potrebujeme pracovnu a velky obytny prostor.
  na prvnich dvou sezenich jsme si jen povidali o tom jak zijeme, jake jsou nase predstavy, sesli jsme se na parcele, prosel si vesnici a pak zacal malovat - nejprve hmoty, plynuti prostoru, teprve pak resil pudorysy. Soucasti studie byly i popisky konstrukci atp.

  Projektant to mel pouze prekreslit do dokumentace pro stavebni povoleni, coz se ukazalo jako pomerne orisek - zejmena proto ze s architektem nechtel komunikovat.
  technicky ve studii problem nebyl, nicmene v projektu jsme pak nasli chyby, ktere se opravovaly pri vystavbe prave s architektem.

 • Sponzor fóra
 • avatar

  registrovaný 25. 11. 2014

  2 871 příspěvků ve fóru

  2. led 2017

  U nás projektant. Prošli jsme hromady typových projektů a věděli jsme celkem přesně, co chceme. Takže nebylo třeba oslovovat architekta, aby do toho vnesl nějaký designový úžasný prvek 😉
  Chápu to tam, kdy někdo neví, co chce, ale chce, aby to bylo úžasný. My jsme chtěli klasický malý vesnický domek

 • avatar

  registrovaný 31. 7. 2014

  881 příspěvků ve fóru

  2. led 2017

  architekt. ten nás rovnou usměrňoval v realizačních možnostech, praktické (ne)použitelnosti mých ideálních (a idealistických) představ, fungování vztahů jednotlivých prvků a prostorů. Rovnou připravil rozměry, materiály, skladbu - na vlastní stavbu by nám stačila studie s několika řezy, projekt byl ve finále prakticky jen pro úřad. O to více bychom my samostavitelé-amatéři užili nějakou prováděcí zprávu, což se mu už vyrábět nechtělo.

 • avatar

  registrovaný 28. 6. 2013

  7 příspěvků ve fóru

  3. led 2017

  Projektant. Půdorys a umístění do terénu jsem si nakreslila sama přesně podle našich představ a předala už projektantovi. S ním jsem pak řešila technickou stránku stavby a drobné úpravy. Ale vzhledem k tomu, že to není náš první dům, přesně jsme věděli, co chceme a jak to chceme. Priorita byla jednoduchost, s co nejmenšími náklady, ovšem ne na úkor kvality. 😉
  Máme zkušenost s architektem, který nám kreslil první dům. ..a jak už někdo psal, papír snese všechno. Takže nám navrhnul spoustu krásných ale drahých zbytečností, jako např. celou jednu stranu domu prosklenou. A když jsem zjistila, že se jedná o prosklenou fasádu a následně cenu, tak jsme pak vše museli předělávat.. Dnes už vím, že chci dům praktický, bez zbytečných chodeb, dvou koupelen a pod.

 • avatar

  registrovaný 4. 7. 2009

  1 400 příspěvků ve fóru

  3. led 2017

  Studii domu - tedy návrh umístění na pozemku, dispizice místností, výška a sklonu střechy, pozice a velikosti oken, dveří - architekt. Měli jsme 3 varianty a ta třetí vybraná pak měla asi 3-4 varianty návrhu oken.

  Projekt pro st. povolení, finální osazení na pozemku včetně výšky a detaily pro stavbu (sem tam posun dveří, mírné posunutí domu na pozemku, doladění parkování) - projektant a my.

  Sama bych si na to netroufla, v typových projektech jsme si ujasnili, co by nám nejvíc vyhovovalo a architektka to pak "spojila" do našeho domu.

 • avatar

  registrovaný 30. 5. 2016

  5 příspěvků ve fóru

  3. led 2017

  My měli jen projektanta a docela toho lituji.. Máme spoustu chyb se kterými už teď nejspíše nic neuděláme :/ Příště bych určitě volila projektant/architekt , nebo jen opravdu hodně zkušeného projektanta..

 • avatar

  registrovaný 6. 3. 2015

  855 příspěvků ve fóru

  3. led 2017

  projektant. vlastně překreslil jen co jsme chtěli. je to jenom střecha nad hlavou, tak jakou z toho dělat vědu 😉

 • avatar

  registrovaný 17. 7. 2016

  182 příspěvků ve fóru

  3. led 2017

  Architekt. Ale jen díky tomu, že to byl známý a měli jsme projekt za hubičku.

 • avatar

  registrovaný 6. 4. 2016

  346 příspěvků ve fóru

  3. led 2017

  Stejně jako @lenkaa72  jsem půdorys a návrhy dělala sama, příp. s mužem. Není to můj první dům, takže naopak jsem přidala, co mi chybělo, ubrala, co jsem nechtěla atp. S projektantem jsme to samozřejmě několikrát předělali, abychom opět skončili u mé původní varianty 😉, kterou byla ovšem projektantem vyladěná. Projektant pak dodělal ty technické věci, ostatní řemesla a byli jsme s jeho prací moc spokojení. Architekt by se v našem případě minul účinkem, protože jsme přesně věděli, co chceme, jak to má vypadat, projektant nás akorát usměrnil v oblasti norem, opravil nedostatky a celkově to vylepšil.

Přidej příspěvek

avatar

  Nenašli jste co jste hledali?