Koncept nového domu - zpětná vazba/kritika/rady

Profilova fotka
Zdravím, toto je můj první návrh konceptu domu, mohl bych vás poprosit o zpětnou vazbu na tento nárvh? Případná konstruktivní kritika/rady bude velmi vítána. Orientační foto přiloženo, detailní pohled na návrh viz odkaz na video. Předem díky za komentáře. https://youtu.be/pr-As4qABQY Lukáš
Odpovědět
Profilova fotka
Omlouvám se za angličtinu, pokud by někdo nerozuměl názvům místností v pohledu shora tak se jedná o: Bedroom - ložnice Bathroom - koupelna Hall - předsíň Boiler room - kotelna Workroom - pracovna Storage room - spíž Room 1 - pokoj 1 Hallway - chodba Room 2 - pokoj 2 Kitchen, dinning room - kuchyň, jídelna Living room - obývací pokoj Jinak co se týče vytápění, tak do podlah (čerpadlo zem-voda), ideálně fotovoltaika i rekuparace (není prioritou).
Odpovědět
Profilova fotka
Je vidět, že jste si s tím dal hodně práce a má to určitou logiku. Jistě to zohledňuje potřeby vaší rodiny, takže mé připomínky níže berte s rezervou, vycházejí z toho, jak by to vyhovovalo nám, ale každý jsme jiný.... 1. přestože se mi líbí vzdušné a otevřené prostory, oddělila bych zádveří třeba prosklenou stěnou s dveřmi, takto při každém otevření vchodových dveří vyvětráte půlku domu...Což může být výhodné ale i často nepříjemné... 2. na to jak je to velkoryse pojatý dům, je pokoj pro dvě děti dost stísněný... Záleží samozřejmě na věku a stylu života rodiny, zda děti tráví v pokoji hodně času, nebo tam jdou jen přespat... 3. nepřipadá mi vhodné umístěná pračky a sušičky ve spíži, ze sušičky jde většinou dost tepla, spíž by naopak měla být kvůli uložení potravin nejchladnější místnost v domě. Stejně tak vchod do této prostory z obýváku se mi nelíbí, raději bych skryla vchod někde v kuchyni pračku se sušičkou dala do té místnosti s boilerem. Jinak styl domu (střecha, Lpůdorys, terasa) se mi moc líbí a myslím, že s dobrým architektem/projektantem z toho vykouzlíte hezkého a příjemné bydlení.
Odpovědět
Ahoj, souhlas9m se sarktr a doplňuji: 1. sušička a pračka určitě ne ve spíží - vlastní zkušenost - produkuje hodně tepla i vlhka 2. průchod z pracovny do spíže taky ne - vypadá to spíše na dílnu a mohli by jste si tam zavléct prach apod. 3. uzavřít vstup od zbytku domu - boty smrdí a v zimě je vždy dost nepořádek (který bude viditelný) - máme momentálně otevřené v bytě a už bych to nikdy nechtěla 4. velký dům, ale málo úložného prostoru. např šatní skříň v ložnici tak pro jednoho 5. pro mě trošku nepříjemné mít záchod vedle jídelního stolu - odhlučnění by mělo být opravdu dobré Jinak velice zajímavý projekt 😉 , moc se mi líbí.
Odpovědět
Profilova fotka
@sarkatr Díky za konstruktivní postřehy, máte pravdu s tou sušičkou a pračkou
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, so zariadenim sa budes musiet pohrat, lebo otvoreny botnik ma nie velmi prijemnu vonu uz v predsieni...😎 No k téme, vobec sa mi to nepaci, velky dom, no nema prakticke usporiadanie. Velmi by mi vadil tento prechod cez kuchynu do obyvacky. V spalni mala skrina pre dvoch, kde budete mat veci? izba pre dve deti so ziadnym priestorom, postel je v strede miestnosti, mohla by sa mohla dat k stene na konci izby, no izba by musela byt ina. V druhej detskej, nejake ulozne miesto na hracky, knihy? Dieta je uz asi vacsie. Kotolna preco tak velka? S pradlom cez cely dom... Okno na pracovni vacsie. Prechod obyvacka-a ostatok je nedomysleny. WC pri stole. Kde bude postelne pradlo, uteraky? Prepac za priamost. Si pri prvom navrhu, ked budes pri piatom, bude to lepsie a uvedomis si chyby v tomto, i ked teraz sa ti to zda dokonale.
Odpovědět
Tak za 7 miliónků to asi půjde, pokud nechcete nějaký supr čupr věcičky. 😎
Odpovědět
@lukas_munster Moc se mi nelibi to wc, jako strcene tam k hlave ditete u detskeho pokoje a zaroven u jidelniho stolu, za me nic moc 🙂 Velikost dílny s TM se mi zda vzhledem ke zbytku domu predimenzovana, ale asi k tomu mate sve duvody. O pracce a susicce uz psali lidi nahore. Jeden detsky pokoj nema vubec ulozne prostory. Libi se mi obyvak se zastresenou terasou, to bude moc pekne.
Odpovědět
Profilova fotka
@lenkito10 Díky za zpětnou vazbu. Jedná se velmi rannou verzi návrhu plnou nedostatků. Vzhledem k jednotlivým výtkám: Velikost úložných prostor vychází z našich potřeb a využití současných úložných prostor, které jsou, upřímně, ještě menší, než ty v návrhu uvedené a jsou dostačující (asi nejsme nároční..). V návrhu ložnice je rozložení skříňové sestavy pouze orientační, úložný prostor odpovídá rozměru 269x180x75 (v x š x h), stejně tak v případě protějších úložných prostor v prvním pokoji. Každopádně rozšíření úložných prostor zvážím. Pokoj pro dvě děti je menší, je možnost zvětšit. Další úložné prostory jsou pod postelemi, např. pro uložení ložního prádla, hraček atd. Uteraky budou samozřejmě v místě pro uteraky, tj. v koupelně. Kotelna lze zmenšit. Nicméně musí umožňovat umístění akumulační nádrže, akumulátoru fotovoltaiky, popř. místo k přesunu pračky/sušičky ze současné spíže (což pak bude blíže než přes "cely dom"). Bude muset proběhnout úprava rozmístění dveří. Komentáři k přechodu "obyvacka-a ostatok" bohužel nerozumím. Je zde jasně oddělena noční a denní část. Samostatné WC je situováno u vchodu a je odděleno nosnými zdmi, zvuková izolace by měla být dostačující.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt Díky za zpětnou vazbu. Byla snaha situovat WC do středu domu, ale je pravda, že by měl být kladen důraz na co nejlepší odhlučnění. Oba dětské pokoje mají úložné prostory. Velikost pracovny bych rád zachoval, velikost TM může být zmenšena ve prospěch koupelny nebo ložnice.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt Je ale pravda, ze nikdo nechce spát hlavou k WC 🙂, v rámci pokoje 2 lze prohodit umístění úložných prostor a dvoupatrové postele. Je to opravdu jen můj amatérský pokus o logické sestavení domu, proto jsem rád za veškeré připomínky. Byl bych hlupák, kdybych k věci nepřistupoval kriticky.
Odpovědět
Profilova fotka
zdravim, v jakem programu jste to tvoril?
Odpovědět
Profilova fotka
@ko_taz Sketchup a Filmora
Odpovědět
Článek se načítá
další barák kde chodí do obýváku přes kuchyň a tady ještě obchází stůl... 😴
Odpovědět
a aby to nebylo málo tak do špajze přes obývák, než tam dojdu zapomenu co chci 😄
Odpovědět
Já souhlasím s tím, co již bylo výše uvedeno. Nejvíc by mi vadilo: otevřené zádveří - v zimě táhne do domu, smrádek z bot a hlavně, kdokoliv přijde k hlavním dveřím, tak uvidí do celého domu - třeba pošťačka, nebo nějaký opravář na něco, kamarádi, co přinesou úkoly, atd. Pak všichni, kdo jdou do obýváku, musí jít přes kuchyni a vidí případný nepořádek. My třeba často s návštěvou sedíme u jídelního stolu a ta představa, že se mi chce na záchod, nic moc. Sušičku do spíže určitě ne, navíc ani ten vstup do spíže kolem ostrůvku a ještě přes obývák, tam by se mi nechtělo chodit.
Odpovědět
@Lukáš Münster Nechcete radši projít desítky/stovky již existujících, vymyšlených půdorysů a případně si nechat nějaký jen doupravit? Já bych toto hodil spíš do koše ... Největší zvěrstva : - chybějící (oddělené či oddělitelné zádveří) - úložných prostor (na oblečení,boty) v hale + ložnici opravdu málo - průchod do pracovny přes technickou místnost - technická místnost zbytečně velká - mám 7 m2, kde je pračka, sušička, TČ vč. 300 ltr bojleru, výevka, 2 koše na prádlo, skřínky na čistící prostředky, rack .. a je to dostatečné - do OP se protahujete škvírou mezi jídelním stolem a linkou (kde nemusí být vždy úplně uklizeno) ? - do špajzu přes obývák ? - opravdu Vám nebude vadit, když budete chtít v klidu relaxovat v OP na gauči u seriálu, číst si apod a bude vám mláceno hrnci kousek za zády, vč. pachů ? A i když se domlátí hrnci, dovaří, dosmrdí, chcete být u následné pohody rušený běžící myčkou nádobí ? Tohle je ale obecný nešvar (spojování kuchyní s obývacím prostorem, nešvar z malých bytů). Spojit jídelní část s obývací je OK, ale kuchyň by měla být pokud ne oddělitelná, tak aspoň nějak za rohem - nikdo tu neřešil orientaci vůči světovým stranám ... takovouto prosklenou stěnu si na západ nemůžete dovolit, bude se to brutálně přehřívat. Když tam budete mít předokenní žaluzie, budou stát na takovýto rozměr raketu, budou vám komplikovat volný průchod ven a od jara do podzimu je budete muset mít od odpoledne vždy zatažené.
Odpovědět
Profilova fotka
@mp77 díky za názor. Ač teda nerozumím vaší potřebě mluvit o nedokonalostech ve virtuálním návrhu jako o zvěrstvech, to už se trochu přenášíme z kritiky do urážek, nemyslíte? Možná byste se měl trochu zamyslet nad slušným vystupováním. Tento půdorys jsem nevymyslel sám, jedná se o kombinaci dvou různých komerčně dostupných půdorysů, které se snažím přizpůsobit svým potřebám. K jednotlivým bodům: - závětří, ano toto by bylo praktické mít, pracuji na tom. - úložné prostory už jsem rozšířil, jak v hale, tak v ložnici. - průchod do pracovny je jak z venčí, tak zevnitř. Vzhledem k umístění místnosti je nutný vstup přes jinou místnost (zde v návrhu přes spíž). Pracuji na lepším přístupu. - s velikostí technické místnosti máte pravdu, netuším kolik místa zabírá TC + nádrž, rekuparace, baterie FV atd., proto jsem místnost záměrně naddimenzoval. Lze ji zmenšit ve prospěch koupelny nebo ložnice. - škvíra má v reálu přes 1.5m, což si myslím, že je dostačující. Pokud budu zmenšovat TM, mohu zkrátit pult v kuchyni, tím pádem se lze dostat na "škvíru" kolem 2m. - dveře do spíže jsou nově v kuchyni. - ne, to mi nevadí. Nevidím v tom problém, trávíme spoustu času v kuchyni i OP. Mám rád otevřená řešení prostoru, což souvisí i co největší prosvětleností umístěnými okny. Přehřívání máte pravdu, že může být teoretický problém, nicméně se nejedná o lokalitu příliš exponovanou slunečnímu svitu (údolí).
Odpovědět
@lukas_munster Já bych si tu kuchyň opravdu rozmyslela. My to máme tak, že jdeš do obyváku přes kuchyň a je to prostě blbé (dům jsme nestavěli - koupili). Veškerý bordel uvidíš jako první hned při příchodu a i když se snažím uklízet, tak jenom co se otočím, už zase něco přibilo na lince 😠 Co mě by ještě vadilo je ten kuchyňský stůl - za prvé vidíš na něj přímo od vchodovek a za druhé se kolem něho bude blbě procházet.
Odpovědět
Nelíbí se mi průchod z kuchyně do obýváku a jídelní stůl. Kuchyňskou linku bych protáhla dolů a udělala ji do L (místo spíže). Spíž bych udělala z části stávající technické mistnosti. Jídelní stůl bych umístila do kuchyně, ne k WC.
Odpovědět
@lukas_munster WC u jídelního stolu určitě ne. I kdyby byla k jídelnímu stolu nosná zeď klidně i odhlučněná, tak unik hluku přes dveře - které jsou hned za rohem, vám prostě ten komfort srazí hned zpět. Procházení mezi jídelním stolem a kuchyní do obyváku a současně i špíze je kalamita. Sice píšete, že tam je průchod 1,5m, ale je toto opravdu dodrženo, když u stolu sedí lidé - tzn, kraj odsunuté židle u stolu vs kraj kuchyně? To samé mezi gaučem a kuchyní.. jak budete nosit do špíze nákup? Případně do pracovny, technické.. A to si nedokážu představit, jak v případě potřeby například výměny bojleru to tam pak v provozu nanášíte, případně v případě poruchy tam taháte opraváře, který musí chtě nechtě projít celým domem, takže bude cárat tam a zpět přes celý dům těma klikačkama? Přístupnost těchto místností je jednoduše katastrofa pro běžný provoz. Zádveří rovněž doporučuji oddělit.. Zastínění prosklené strany na západ v obývacím pokoji bych úplně neřešil, jelikož neznáme místní podmínky (může tam být vzrostlý strom, případně jiná překážka, která to rozrazí + tam máte ještě terasu = velký přesah střechy před okny, takže slunce by tam "natvrdo" svítilo až opravdu večer). Nicméně globálně musím souhlasit s mp77, že bych začal znovu (klidně na stejném půdorysu) protože mi přijde, že už se v tom začínáte ztrácet a hledáte způsob, jak by to nějak šlo, místo jak to udělat efektivně a maximálně užitně. Závěrem snad ještě doporučím, nebuďte tak osobní a vztahovačný ohledně použitých slov (zvěrstvo). To není žádná urážka, ale právě naopak tvrdá kritika, která je ale ve výsledku vždy lepší než milosrdná lež. Pokud se oprostíte od toho, že to berete tak, jako by vám někdo útočil na váš výtvor, ale vezmete si z toho jen to konstruktivní a to si promyslíte a posoudíte, zda je to pro vás relevantní (ne vždy musí být kritika pravdivá, každý názor je subjektivní, byť by byl od největší kapacity z oboru), pak můžete být vždy jen vítěz a nikdy ne jen uražený. Ať se daří.
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud bych si to stavěl pro sebe tak bych navíc k řečenému zohlednil: - Málo místa na jídelní stůl pro 5 lidí - kuchyň do U se mi zdá příliš široká a lepší je pro mě dvě I se vstupem do druhé místnosti, kde třeba já mám "černou" kuchyň i s ledničkou a mrazákem - WC uprostřed nemá bidetovou spršku a potřebuje rekuperaci pro odtah z mísy (nechápu proč pouze uvažuješ o rekuperaci, kterou já beru jako nutnost) - rohová vana si mi nelíbí, neoddělené WC v koupelně nesnáším - ložnice má okno nad hlavou - pokoj má vstup přes nohy postele a hlavu pod oknem, nechápu dvě okna - pokoj pro dva má krkolomný vstup mezi skříní a postelí - chybí mi přístupná koupelna/WC ze zahrady bez přezouvání bot a průchodu celým domem - snažil bych se dům orientovat jižním směrem, který se v létě lépe stíní - u terasy nerozumím, jak se bude chodit kolem dvou sedících - co se týká úložných prostor, tak my při přechodu z bytu do domu jsme "metry" skříní zdvojnásobili a stále je plno Návrhů půdorysu a vzhledu domu jsem udělal 150.
Odpovědět
Profilova fotka
@radim2015 Díky za zpětnou vazbu. Mám již asi 100 přepracovaných verzí, takže plně rozumím, čím jste si prošel. V mém případě to stejně dopadne tak, že tento návrh bude jen velmi volnou předlohou pro projektanta. Vesměs souhlasím s vašimi komentáři a většinu z nich jsem implementoval do návrhu, např. zvětšení kuchyňského stolu, rozdělení kuchyně s dveřmi přímo do spíže (místo těch z OP), přepracování středové WC místnosti (+ bidet), úprava a zvětšení pokojů (místo malé terasy na jihu) a přeskládání jejich nábytku vzhledem k většímu vstupu, u hlavní terasy přeskládám nábytek k lepšímu procházení, pootočení domu o pár stupňů do leva (odkrytí západní části na jih), výrazné (dvojnásobné) zvětšení všech úložných prostor pokojů. Mimo to jsem upravil vstup do kotelny a pracovny, takže se jejich přístupnost výrazně zlepšila (do kotelny hned z předsíně). Pak tu jsou věci, kterým moc nerozumím, resp. se kterými nesouhlasím: - proč ne tento typ rohové vany? čistě osobní antipatie? - co je špatného u okna nad hlavou v ložnici? Je orientováno na východ, tudíž vidím výhodu ranního světla. - dvě okna: jedno fixní, druhé menší otvíratelné k větrání. - WC přístupné ze zahrady má určitě svoje benefity. Osobně se mi nelíbí mít na WC další dveře a ještě k tomu ven. Bál bych se promrzání v zimě. Možná sem pošlu novou verzi návrhu. Ale on si pokaždé někdo najde něco, co se mu nebude líbit. Zatím byla ale většina poznámek k věci a myslím, že mi opravdu pomohla zlepšit koncept. Tímto děkuji všem, co zde přispěli.
Odpovědět
Profilova fotka
@lukas_munster K rohové vaně mám opravdu odpor, ale hlavně ke klasické. Tato je pouze zúžená a tudíž dost těžko pro dva. Okno nebo polička, skříňka nad hlavou postele v ložnici nemá být z mnoha důvodů (feng shui, pocit bezpečí ...). Dvě okna v pokoji jsou na dvě strany, které se poté hůře zařizují. Jedno je francouzské, druhé dvojdílné a ne malé. Já mám WC přístupné přes koupelnu s balkónovkami a v ní je WC "za samostatnými dveřmi", protože nemám rád mísu v koupelně. V praxi je koupelnový výstup na zahradu dost používaný, protože se z venku vstupuje na dlažbu, kdežto do obývací části na dřevo. Promrzání opravdu nehrozí (minimálně u "vzduchotěsného" domu). Doporučuji probrat projekt ne s projektantem, který pouze zakreslí stav, ale s architektem, který domu může přidat na vzhledu i na funkčnosti. U mě například upravil venkovní vzhled, zvětšil jižní okna do venkovního stropu, zvýšil obývací místnost na 305cm a podobně.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?