Má tady někdo bungalov s garáží kolem 200m2 zastavěné plochy?

Profilova fotka
Ahoj, je tady hodně lidí, kteří mají bungalovy okolo 150m2, ale je tady někdo, kdo má okolo 200m2? Zdá se mi, že už tady nikdo takové větší domy nestaví a staví co nejmenší se dá klidně i 100m2. Máme skoro hotový projekt na bungalov L 4+1 vč. garáže (210m2). + zastřešená terasa 35m2. Pro přítele je dům akorát, je stavebník tak dost ušetří za prací. Za mě se zdá dům větší co se týče m2 zastavěné plochy, ale uvnitř mi to zas tak velké nepřijde. Např. pokoje po 12,5m2, ložnice 11,5m2 plus šatna apod...Já bych dům klidně zmenšila třeba na 190m2 vč. garáže, ale bohužel pro zachování půdorysu, dispozice domů už zmenšit nešel. A celkově všechny místností se mi nezdají velké, takže sama nechápu kde se tolik m2 vzalo 😄...Moje otázka tedy zní. Je tady někdo, kdo má větší dům a je s tím spokojený? Jak je to s úklidem, provozem apod.? Šli byste znovu do většího nebo litujete a nešli do menšího.
Odpovědět
Dům na patro, vc. garáže, zast. plocha 186m2 Ono se to zdá moc, ale když si to vezmu, tak zdi mají půl metru, tudíž se barák vnitřně o metr zúži a o metr zkrátí. Nám vede ještě nosná zeď vnitřkem skoro celého spodního patra domu, taky 50cm široká, takže zase to ubere. Nejde ani tak o úklid, ale o vytápění a o TZ, které máme v -15 kolem 12kW
Odpovědět
@veronique89 máme ... 4+1 užitná 120m2 + garáž a sklad 40m2 + 20m2 zastřešená terasa ... obdélník 17,5mx12m .. pokoje podobně velké, jako vy .. určitě to nezmenšujte, těch 12m2 je na pokoj minimum ... barák je pro dva tak akorát 🙂 ... ale když se sejde víc lidí, tak by mohl být větší 🙂
Odpovědět
@veronique89 My to tak máme - 206m2 dům (plus teda ještě podkroví-takže v podstatě 200x2) + garáž zvlášť cca 60m2 - bývalý majitel byl trošku megaloman 😄 . Jako upřímně... kdybychom ho stavěli sami, tak určitě do takové velikosti nejdeme. Dům jsme koupili za hodně dobrou cenu a rekonstruovali. Pokud budu počítat jenom s přízemím, tak osobně to zas tak obří nevidím. Pokoje máte standardně veliké + garáž vezme velkou část domu u bungalovu. Takže pokud na to máte a máte to dobře rozpočítané a rozmyšlené, tak to vidím jako nejlepší investici do budoucnosti. Pokud pojedete na dřeň, tak bych si tu velikost hodně rozmyslela a určitě se uskromnila.
Odpovědět
Máme bungalov 4+1 zastavěná 216m2 včetně garáže. Už bydlíme, chybí pouze fasáda. Svépomocí bez pozemku za 3,2 mil. Více info do SZ.
Odpovědět
@veronique89 máme bungalov s patrem🙂 zastavěná plocha 190m2. 1NP je garáž 40m2, hala 9m2, obyvak s kuchyní a jídelnou 60m2. Pracovna 10m2, ložnice 13+7 šatna a 7 koupelna, 2x TM po 4m a zachod + něco schody a chodba. V patře 2x pokoj po 11,5m2, sklad/šatna 8m2 a koupelna 7m2 + chodba a schody. Taky jsme si říkali, že to je malé, ale jak jsou příčky a vyklizeno na vylití podlah, tak ok. Ano zvětšil bych dům o 1m, což je 16m2 na půdorysu, ale teď vím, že by to bylo zbytečné a hlavně finančně nereálné vzhledem růstu cen.
Odpovědět
Mám ve svahu 3x105m2 podlahové = cca 315m2, zastavěné 140m2. Spokojen s velikostí úplně nejsem, suterén a přízemí by mohlo být trochu větší a podkroví menší. Ještě přistavím pod terasou. Mám dobrý tvar, takže TZ 6kW a skoro pasiv. Pro vícečlennou rodinu je méně jak 150m2 + garáž o kompromisech.
Odpovědět
Dobrý den, když čtu váš příspěvek, tak mi to trochu připomíná mou situaci. Tak vás jdu podpořit 🙂. V současné době jsme ve fázi přípravy projektu domu. Od začátku jsem chtěla bungalov asi 120 m2. Momentalne jsme cca na 135 m2 a dokázala bych si některé místnosti představit i větší. Jenže trochu se bojim výsledné ceny, takže tohle bude asi finální velikost. Budeme mít také bungalov do elka. Byla jsem z projektu nadšená, děláme individuální takže podle svých představ a snů. Dost jsem si tu přečetla názoru a připomínek na cizí projekty a hodně mi to pomohlo s rozhodnutím jak mít místnosti velké. Což určitě také doporučuji. No jenže.. Pak přišli známý a někteří z rodiny a začali nám projekt pomlouvat s tím, že jsem se úplně zbláznila, že ten dům je hrozně obrovský, že stačí do 100m2 a kdo to bude uklízet a že se tam budeme hledat a ať se podíváme do své peněženky a nevím co všechno ještě. Dost mě to šokovalo a samozřejmě i nahlodalo. Každopádně si jdu stejně za svým snem. Moje rada je že to děláte hlavně po sebe a podle sebe a nikdo jiný vám nemůže říct že to máte mít tak a tak, protože každý (i vlastní rodina) žije jinak. Někdo má rád větší prostory, vzdušnější, někdo to zase nepotřebuje a má raději menší a utulnejší. A pokud jde o úklid, tak koneckonců každý uklízí jinak takže kdo jiný vám na to může odpovědět než vy sami. Dělejte to jako já, chodbě všude s metrem a přeměřujte si místnosti u sebe, u známých, v práci.... Ať máte reálnou představu 😁
Odpovědět
@calumka na nikoho nedejte! jak jsem psal, máme užitnou 120m2 ve 4+1 a je to minimum! Já bych si dokázal představit ještě o 10-20m2 větší 🙂 ... A to v něm jsme s manželkou většinou sami. Na víkend přijeli kluci s přítelkyněmi a bylo "narváno" 🙂 .. takže jestli můžete, udělejte i dvě koupelny .. dvě wc beru jako samozřejmost ...
Odpovědět
@xkarlos taky bude mít 4+1 a po poslední reakci už asi nikomu nic neukazu 😁. Jediná fajn rada od rodiny byla od mamky, které mě doporučovala udělat technickou místnost větší a blízko zádveří, protože si tam většinou chlapi dávají pracovní oblečení a boty. Což beru jako fajn doporučení. Souhlas dvě WC beru taky jako samozřejmost 😁
Odpovědět
Profilova fotka
@calumka místnosti už bych nezmenšovala, nezdají se mi velké, ale tak akorát. Jak už jsem psala pokoje po 12,5, ložnice 11,5, obyvaci pokoj s kuchyní 45, TM 6, koupelna 9, zadveri 8, garaz 28,5, plus 3 mistnosti po 2,5. Zdi tl.50...A už to udělalo 200m2 🤔 Dům o velikosti 100m2 mi přijde opravdu malý pro 4clennou rodinu, ikdyž chápu, že většinou kvůli financím.
Odpovědět
@veronique89 Podle mě se nedá projekt vždycky na 100% posuzovat dle m2. Někdy může být i obývák o 30m2 vzdušnější a lépe využitelný než obývák o 100m2. Záleží, kde jsou okna, dveře, jaký má tvar, jak je (ne)průchozí, jak se už předem počítá s nábytkem.... Často tu vídám opravdu rozlehlé projekty, kde spoustu místa seberou hluchá místa, vykouslé rohy, chodby atd. Taky si myslím, že kdysi si lidi dělali domy sami, materiál nestál tolik a nestavělo se z tak kvalitních materiálů a technologií (asi jako lidi neměli TČ, rekuperaci...), a bylo snadné jít na kvantitu. A když ty baráky vidím teď, tak jsou to kolikrát fakt monstr díla, která po odchodu dětí zůstávají neuklizená, nevytopená a neudržovaná. Dneska jsou ty domy často neprodejný a čeká je stržení, protože rekonstrukce těch materiálů s velice krátkou životností by stála víc jak novostavba. Nějaké vize, že budou v domech bydlet i "mladí", se obvykle taky nenaplnila. Nám to vychází na cca 160m2 a kdybych netrvala na větším obýváku, což už byla trochu rozmařilost, tak bychom byli tak na 140m2 a to bych považovala tak nějak za ideál. Záleží teda taky na životním stylu rodiny, když chlap potřebuje dílnu, pěstuje se zelenina, je nutný špajz, úložna kol a já nevím co, tak to naskakuje 🙂
Odpovědět
Máme 224 m2 a příjde mi to akorát😉
Odpovědět
Článek se načítá
@veronique89 jak píšu, pokud to tak vnímáte, tak si to tak postavte. 🙂 A nikomu nic raději neříkejte 😁😁
Odpovědět
Taky plánujeme... už dlouho. Plán je patrový zděný dům do L. Deska 205m2, součástí spodního patra je 45m2 garáž+sklad. Dole obytný prostor, menší koupelna (sprcha), 2xWC (jedno "čisté`, druhé v chodbičce u východu na zahradu resp. vchodu ze zahrady, aby se necouralo po domě), pracovna, chodba, TM, schody. Celkem asi 108m2. Nahoře budou tři pokoje a koupelna - dalších 65m2. Nad garáží a skladem bude další byt s vlastním vchodem po vnějším schodišti - dva pokoje, obývák s kuchyní, koupelna, zádveří - celkem asi 78m2. Bude z toho vlastně 5+1 a 3+kk. Šílený. Je to sice dost velké, ale máme 4 děti, Druhý byt je plánován buď jako víkendové bydlení pro děti s rodinami, kde se mohou střídat, nebo jako stálé bydlení v případě nějaké krize a v nejhorším k pronájmu. Přišlo nám škoda nevyužít toho prostoru. Snažili jsme se to nějak zmenšit, ale ono není moc jak. Dole není co ubrat a když už nahoře bude ten prostor, tak se tam udělají příčky (a topení/voda/odpady....)
Odpovědět
@calumka tak TM mame taky v zadveří ... ale pracovni věci mam v garaži a skladu za garazí, ve kterem je i letni koupelna ... takze po praci domu čistou nohou 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@veronique89 my máme bungalov 234 m2 ale bez garáže zato máme velkou technickou.
Odpovědět
Zádveří 10,4; chodba 15,2; WC 2,1; Ložnice 13,2; Šatna 5,0; Pokoj D1 12,4; Pokoj D2 12,5; Pracovna 13,1; Koupelna 12,0; Technická 6,0; Obývákojídelna 30,6; Kuchyně 9,3; Spíž 2,6 = Celkem 144,5 m2 bungalov + garáž 41,4 = 185,8 m2 + Terasa 22,4; chodník a vjezd 30,3 = 238,5 m2 zastavěné plochy
Odpovědět
Zastavěná plocha 221 m2, užitná 185 m2 cca. Garážové stání cca 45m2, terasa 20m2. Protože mi nezbylo na garážové stání a terasu (jen zastřešení, dlažby jsou hotové), tak jsem si říkal, že jsem mohl barák postavit menší a mít všechno hotové. Když se na to podívám zpětně, jsem za ten prostor rád. Máme velkou rodinu a když tady všichni přijdou, je to ještě malé 😄 Takže, neměnil bych. Nejlepší na tom všem je kuchyň s obývákem, cca 60m2. Tady jsme pořád a zatím i obě děti. Moc si nechtějí hrát v pokojíčcích 😄 Člověk tráví většinu času doma a proto jsme k tomu i tak přistoupili. Zahrada je sice menší, ale má všechno co potřebuji. Trvalkové záhony, stromy, dokonce jsem tu narval i jednu jabloň, maliny, borůvky, ostružiny i kousek užitné zahrady. Pokud nemáte k autu nějaký citový vztah, udělal bych jen stání a ušetřené peníze vrazil do domku 😄
Odpovědět
Rodiče mají dvoupatrový dům, kde se k bydlení používá hlavně první patro (4+1, WC a velká koupelna). Přízemí je velká vstupní hala, druhá hala, koupelna, kuchyně (pro ven), tm, garáž, spíž. Pak mají ještě střechu pod kterou by se dal udělat celý samostatný byt. Jak jsem tam žila měla jsem pocit, že je to malé 😉 . Jak jsem byla starší a měla za úkol vše povytírat a povysavat a uklidit, tak je to dost velké, jak jsou teď sami, tak je to až moc. Drahé topení, energie, nutná oprava celého domu (ne uz jen údržba), po 30 letech se snaží postupně. Netuším jak to jsou táhnout z důchodu (samozřejmě s bratrem vypomuzeme). Mají to rádi, ale trochu se všichni děsíme co stím za pár let. Teď budeme mít dům (poschodovy) 160 m plus garáž, doufám že energeticky méně náročný a asi si najdu uklízečku 😉 . Je opravdu k zamyšlení kolik prostoru potřebujete a co s tím v budoucnu.
Odpovědět
@artep1987 Pardon, ale já to uvažování nechápu. Pochopil bych to jen, kdybych začal stavět dům v 50-i+ letech a nemusel třeba řešit děti. Začal jsem stavět domek v 28 letech a děti jsme plánovali. Aktuálně bydlíme, máme 2 malé děti které s námi tady minimálně 18 let budou, do důchodu mám 33 let a postavit si malý dům jen proto, abych ho v důchodu nemusel uklízet, to fakt ne 😄 Nevím, co bude za rok natož za 30 let. Kdo ví, jestli budu žít, nebo zdali domek nevezme jedno z dětí a já se nastěhuju někde jinde. Tohle uvažování jsem upustil. Navíc, v důchodu bude na utírání prachu na poličkách dost času 😄 Vysává nám robot, vytíráme jednou za čas. Díky rekuperaci je méně prachu a jde to vidět na poličkách, takže stačí utřít prach jednou za čas. Údržba je minimální a víc uklízím po sobě nebo po dětech.
Odpovědět
@davex ja s vámi souhlasím, ale podle mě je důležité, aby zaznělo i to druhé. Finanční stránka větších domu je prostě náročnější, proto hodně lidí staví menší. (taky časově na úklid i když v dnešní době je řada robotů a elektroniky, která to ulehčuje). Naprosto souhlasím, že nevíme, co bude za 30 let, taky si nemyslím, že nám bude vyhovovat patrový dům v budoucnu, ale momentálně ho kupujeme, jako dostupné bydlení a hlavně z důvodu dětí. Nemám problém ten dům později prodat a pak jít do něčeho menšího. Ale pokud tu padla otázka na větší domy (vím, že primárně na bungalov s garáží a 200 m je opravdu již hodně) má to nádherná pozitiva prostoru, ale i negativa na finanční náročnosti. Každý si to musí uvážit.
Odpovědět
@calumka Takhle jsem to dělala se svatbou (výzdobou, šaty) a těhotenstvím (samotné těhotenství, pohlaví, jména, porod....) a ušetřila si dost nervů 😄
Odpovědět
Aktuálně stavím svépomocí bungalov do L, 205m2 zastavěná, bez garáže, 165m2 užitná. Bral bych domek i větší, ale parcelu máme pouze 1250m2 ... :-/ Aktuální rozpočet po hrubé stavbě (s vnitřním vybavením v nadstandardu) je na 4,5M. Pro 4-členou rodinu to vidím jako tak akorát, aby měl každý svůj prostor. Za dvacet let, až budou domy stavět roboti, postavím klidně i 300-350m2 dům a nemám obavy, že bych ho nevyužil. 🙂 Jen ten pozemek 2500m2+, tak aby byl v dostupnosti krajského města, se bude shánět těžko ...
Odpovědět
Profilova fotka
@petrincak my taky mame 165m2 užitné plochy vč garáže
Odpovědět
Kamarádka má bungalov s dvojgaráží těsně nad 200m2 a není to obří. Mají tedy velmi velkorysý obývák, ale např. jen 1 koupelnu. 3 ložnice. My toto stejné máme v patrovém domě, tedy nějakých 160m2 plus dvojgaráž s dílnou a je to pro 4 akorát. 3 ložnice, pracovna (ta je u nás nezbytná), lobby v patře s menším posezením a telkou pro děti a malá prádelna.
Odpovědět
@artep1987 Ano, je tam finančí stránka vytápění, ale taky potřeba barev na pravidelné malování po několika letech apod... Na údržbu to dražší je, ale s tím se musí počítat. Ten dům co máme je taky velký, na patro a podlahová plocha celková vč garáže téměř 350m2 a to ještě je půda dalších 80m2, pokud odečtu příčky a vnitřní zdi, schodiště a další, tak s půdou asi těch 370m2 čisté plochy ale počítá se s tím, že jeden z potomků tu zůstane, protože je tu příprava rozvodů na samostanotu kuchyn v patře, druhá koupelna s WC tu už je apod...
Odpovědět
My máme zastavěnou plochu bungalovu 207m2 včetně garáže. Velikost mi přijde úplně akorát. Menší bych nechtěla. Úklid je rychlovka ,jelikož je prostor celkove vzdušný. Jako teď bychom náš dům postavili minimálně o 2mil dráž ve standartu jaký máme.
Odpovědět
Profilova fotka
Ono je rozdíl mezi zastavěnou a čistou podlahovou - například u mě asi polovina zastavěné. Důležité je, aby pomocné místnosti byly dost velké na věci, které si tam přeješ mít a to je hodně individuální. Lidé jako já nemají rádi různé přístavky, externí sklady a skládky všeho možného, ale to je zase individuální a u nás na vesnici mám příklady i toho, kdy vedlejší stavby (garáže, sklady, dřevníky) jsou větší než dům.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Ahoj, máme 277m2, plus garáž vedle domu 40m2, určitě nelitujeme, ten prostor je super, měl jsem možnost navštívit dost domů kamarádů, na patro i bungalovy, ale ten prostor je to, co dělá v domě pocit luxusu a volnosti. Úklid mi přijde jednodužší, než jsme měli v bytě, který byl 110m2, ale byla v něm jen jedna šatna, pak skříňky a v koupelně věci, co zavazeli, neměli jsme technickou místnost. Teď je vše uspořádané, vysavač máme robotický, ale stejně mi to nedá a vysávám klasickým, je to rychlovka, protože nikde nic na zemi nezavazí. Topení je tepelným čerpadlem a podlahovka..Na tento rok i přes tuhle krizi s elektrikou to vychází kolem 25.000,-/rok, plus voda. Máme i akumulační krbovou vložku, kterou topíme, když je nálada, z domu jsme nadšení. Splachování z retenční nádrže. Kolaudace byla letos před 2 měsíci. Dům je z postaven z cihel 500mm..
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?