Návrh RD - půdorys => diskuze

Ahoj, s přítelkyní přemýšlíme nad naším budoucím RD. Vlastníme pozemek, náš návrh tedy reflektuje možnosti pozemku. Pozemek je rovinatý. Plánujeme rodinu, tomu odpovídají i naše představy o domě. Vytápění tepelným čerpadlem vzduch -> voda. Odpady řešené pomocí ČOV. Dle regulí stavebního úřadu musí být dům venkovského typu se sklonem střechy minimálně 40°. Přízemí: zádveří chodba se schodištěm toaleta technická místnost obytná místnost (obývák, kuchyně a jídelní kout) spíž buňka (ložnice, šatna, sociální zařízení) garáž s úložným prostorem v horní části Patro: 2x dětský pokoj sociální zařízení pokoj pro hosty (rodina na druhé straně ČR) pracovna klidový kout s knihovnou V budoucnu by jsme si rádi vybudovali malou terásku pro letní dny, na to je ovšem času dost. V návrhu mi chybí střešní okna a také jsem se příliš nezabýval texturami. Jde mi pouze o rozměry a rozložení domu. Budu vděčný za konstruktivní kritiku, vaše osobní zkušenosti, rady a nápady. Samozřejmě s finální verzí půjdeme za projektantem a budeme očekávat podněty i z jeho strany. Děkuji hOOrNeT
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, to bude teda hrad..a ten rozpočet. Za mě bych vymazal ten výklenek u vstupu, je to hrozné, když to vidím. Druhé patr - vypadá jakš takš, ale to přízemí mi teda vůbec nesedí. Vstup - ten beru a ok vlez do garáže. Další uzavřená chodba-tohle mi už nesedí. Já bych to oddělil jen nějakou zdí a otevřeným prostorem. Ten obyvák je opravdu velký a na těch 58 m2..a ten tvar je teda mazec. Chtělo by to provzdušnit. Někdy je méně více a nesnažit se všechno utápět za rohy atd. Ta chodba u spodního pokoje..já bych ji teda zmenšil a zvětšil bych pokoj a tím odstraním vstup do pokoje - do zdi 😄. V pokoji bych klidně udělal šatnu, když to bude pro tu vzdálenou rodinu. Upozorňuji, že máte hrozně rozházené koupelny a wc od sebe. Snad vám výjde spád na odpady a taky ty rozvody se prodraží. Chce to ještě víc hlav a víc názorů. My dokončujeme dvoupatrový dům a dlouho nám trval návrh a vím, že už teď bych něco změnil 😄.
Odpovědět
Profilova fotka
Mě tam nesedí dvojité zádveří. To druhé bych zrušila a nechala to otevřené. A přijde mi tam moc rohů a dům vypadá hrozně složitě. Jinak to bude krásný dům 🥰
Odpovědět
@hoornet Mno, předej ty vaše požadavky někomu, kdo umí domek vymyslet a vyprojektovat. Ty tvoje pokusy jsou sice chvályhodné, ale je to hodně nedobře, nekoncepčně a zmateně . Tedy, je to docela mimo...
Odpovědět
terasa na sever? garáž na západě? zbytek domu je otřes, nechte to na odborníkovi
Odpovědět
Za mě je tam spousta hluchých míst a zbytečného prostoru: 1. Dvojité zádveří 2. Obývací pokoj - sedačka od televize příliš daleko, nepůsobí to útulně a navíc se to máte jako průchozí místo na zahradu. 3. Ložnice - vážně chcete v noci chodit přes celý dům do patra za dětmi? Jak je budete hlídat přes den? 4. Posezení vedle pracovny - nevhodně využitý prostor, myslíte si, že tam někdo bude přes den posedávat nebo pracovat? Vždyť k tomu účelu si budujete pracovnu. Díky tomu máte monstrózní chodbu, kterou budete jen uklízet. 5. Garáž a půda - garáž se 70 m2 mi přijde dost předimenzovaná, co budete dělat s celkem 140 m2? Jenom tyhle dvě místnosti budou vypadat jako bungalov, který staví 1/2 populace. Tento koncept vychází na 300 m2, za mně je to neskutečně předimenzované a neuspořádáné. Za tuhle monstr stavbu se nedoplatíte.
Odpovědět
@hoornet slovy klasika: velký špatný Moc chodeb, málo úložného prostoru, některé místnosti zbytečně predimenzovane, prapodivné výklenky..
Odpovědět
@hoornet Bohužel musím souhlasit s ostatními. Je to velký dům se spoustou nevyužitelného prostoru, chaoticky uspořádaný. Například chodbička mezi obývákem, ložnicí a koupelnou je vyloženě na nic, výklenek u vstupu ubírá na ploše zádveří, výklenky u dětských pokojů a před pracovnou jsou taky zbytečné. Výhrady mám i k orientaci domu. Západní a jižní stranu, ze kterých jde nejvíc světla, máte nevyužitou, naopak většinu místností máte orientovanou severně a východně, což znamená méně světla, méně tepla. Dětské pokoje na východ jsou dle mého úplně mimo (máme ložnici orientovanou na východ a třeba v zimě je tam celý den šero, v létě je to trochu lepší, ale dětský pokoj bych tam tedy nedávala). A mohla bych toho vyjmenovat víc, všechno už se objevilo výše. Začala bych znovu, nebo to celé rovnou svěřila odborníkovi.
Odpovědět
Taky se mi to bohužel nelíbí. Takový dům jde vymyslet lépe a na menší ploše, což si myslím, že oceníte při stavbě a při údržbě. Ten obývák s kuchyní a jídelnou, tam bych viděla úplně největší slabinu. Myslím si, že tam bude tma, i když ta jedna stěna bude celá prosklená (je to dlouhé, chtělo by to i boční prosvětlení). Třeba jídelní stůl bych si osobně představovala u velkého okna s výhledem do zahrady a ne někde v koutě. Pak se mi nelíbí ta ložnice v přízemí. Pokud byste to chtěli mít opravdu jako svoji ložnici a děti mít v pokojích v patře, tak to určitě takto nebude. Pochopila jsem, že děti ještě nemáte. V případě puberťáků by se to ještě dalo pochopit, ale u malých dětí ne, tam prostě musí být rodiče po ruce a ne přes celý dům ;-). Zkuste si projít typizované projekty, jsou jich na netu mraky, a od toho se odpíchnout. Nebo rovnou za architektem. Představu máte, teď už to jen dát na papír!
Odpovědět
@hoornet Barák obrovský, snad počítáte s 8 mil. jako když mlaskne. Bohužel si nemyslím, že to jsou oprávněné peníze, neboť tam máte spoustu hluchých míst. Tak kupříkladu obývací pokoj s kk 60m2, ale přitom tam máte nábytku jako v našem obýváku o 30m2 a zbytek jsou jakési průchozí chodby. Hodně výkusů, v horním patře celé takové chodbovité. Pracovna (spíš kumbálek) o 6m2, ale přitom pidiložnička 9m2 - spíš bych oboje sloučila dohromady. Je toho prostě víc. Na takto velký složitější dům si určitě vezměte někoho, kdo tomu rozumí a udělá vám kvalitní návrh. Nekoukala jsem ani na orientaci ke světovým stranám.
Odpovědět
Profilova fotka
Zkuste si projít různé stránky s návrhy projektu, třeba gservis.cz, orcangroup.cz. Uděláte si představu a můžete jít s nápady za projektantem. Viz obrázek.
Odpovědět
Ahoj / Dobrý den, děkuji všem za většinou podnětné připomínky 😉 Rady typu "nedělej to když tomu nerozumíš" neberu. Návrh je na počítači, nestojí mě to ani korunu. Jen můj čas. Naopak, beru to jako příležitost k tomu, abychom si vyjasnili, co opravdu potřebujeme a co je naopak jen přežitek... Baví mě nad tím přemýšlet, kreslit to, myšlenky přenášet do 3D... Souhlasím, že je to megalomanské a hodně jsem se pral s nevyužitím prostorem. Zkusil jsem bungalov. Znamená to, že musím oželet pracovnu a pokoj pro hosty, ale tyto dvě místnosti nejsou prioritou. Pro lepší přehled přikládám i foto pozemku - foto je z příjezdové cesty. Pozemek má příjezdovou cestu po celé jižní straně. Nelze tedy dům směřovat tak, aby byly prosvíceny obytné místnosti, protože by byly směrem k cestě. Navíc při procházení alb zjišťuji, že spousta lidí nakonec řeší problém s přehříváním jižní strany a cloní žaluziemi a podobně. Nový návrh má zastavěnou plochu 240 metrů. Šlo by ušetřit na garáži s dílnou. Ale je to můj sen, tak se o to nechci ochuzovat. Rád bych pokračoval v podnětné diskuzi 😉 Díky všem!
Odpovědět
Tak toto je uz snad lepsie....
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Já bych to akorát ozrcadlila a dala terasu na severozápad, ne severovýchod. A pak bych prohodila TM s koupelnou. Ale i takhle je to za mě ok.
Odpovědět
@zmrz_lina Díky za dobrý tip! Zkusil jsem to zrcadlově otočit a nevypadá to vůbec zle. Naopak, obývací místnost bude po velkou část dne dobře prosvětlena. Zamyslel jsem se i nad prohozením TM a koupelny, ale narážím na technologickou otázku -> budeme mít TČ, proto jsem chtěl jít jen "jednou zdí" rovnou ven. Takhle by se situace zkomplikovala. Nebo je to dnes běžně řešitelné a bez problémů? Díky 🙂
Odpovědět
Tak jsem ještě prohodil technickou místnost s koupelnou. Zamlouvá se mi to. Jsou k tomu další tipy, co změnit, či upravit? Vím, že má každý svůj styl, svoje představy. Jde mi spíše o osobní zkušenosti a praktickou stránku věci. Děkuji.
Odpovědět
@hoornet Mne to prijde fajn az na dlouhou chodbu mezi loznici a detskym pokojem. Za me nevyuzite misto, kam by se dal protahnout detsky pokoj, nebo spise vytvorit komora, vestavne skrine pro oba pokoje... Nebo tu technickou budete mit jako "cistou komoru"? Svetlo privedete i svetlikem. A tu kuchyni jsem uplne nepochopila - jak je dlouhy ten ostruvek? Musi byt vedle plotny po obou stranach aspon 50 cm, aby se tam dalo dobre varit.
Odpovědět
Osobně bych nešla do domu, kde není v koupelně okno. To žádné odvětrání nenahradi.
Odpovědět
@bayt díky za příspěvek. Chtěl jsem se právě světlíkům vyhnout. Nebudí ve mě důvěru a jejich konstrukce se mi nelíbí. Naopak okno až k zemi na konci chodby ten prostor opticky "otevře". Ale měl jsem prvně shodnou myšlenku a komora pro věci na úklid tam byla, ale tohle se mi zamlouvá více. Ostrůvek je pouze symbolicky načrtnut, ale aktuálně je jeho šíře 1700mm, tzn 550mm na každou stranu od varné desky. Na obrázku je vidět digestoř, která je plánovaná nad deskou, proto to skresluje
Odpovědět
@aleatha 20 let jsem žil v domě kde nebylo okno v koupelně a nepociťoval jsem problém. Stačí mít vhodně navržené odvětrávání. Bez okna bude pouze naše koupelna. Společná koupelna okno má. A co se týče světla -> stejně v 90% si každý v koupelně rozsvítí.
Odpovědět
@bayt doplněné foto plánovaného ostrůvku - jen pro představu
Odpovědět
@bayt vizualizace chodby - opět pouze návrh. Opticky to byla hrozná nudle, když byl na konci kumbálek. Vybavení pro úklid chceme tedy mít v TM a chodbu prosvětlit oknem
Odpovědět
@hoornet Světlíky jsou super a dají vám dokonce víc světla jak okno 🙂 Jelikož je ta chodba takhle delší, přijde mi snad i nudlovitější, ale samozřejmě rozhodnutí je na vás 🙂 Tu kuchyni bych si být vámi zkusila cca v nějakém kuchyňském studiu. Možná by vám vyhovovalo víc uspořádání do U.
Odpovědět
Dobrý den, jen mimo téma, v jakém programu to kreslíte? Děkuji
Odpovědět
@bayt kuchyň není finální řešení. Jen jistota, že je zde dostatek prostoru pro různé nápady. A hlavně, je zde i spíž. Kuchyně bude dle přání přítelkyně, do toho ji kecat nebudu 🙂 Nad světlíky stále váhám, nemohu se stále ztotožnit s dírou ve střeše. Pokud to nebude potřeba, vyhnu se jim. Recenze a zkušenosti lidí mě také moc nepřesvědčili. Nicméně díky za tip 🙂 @stnd - program SweetHome 3D, je to freeware.
Odpovědět
Profilova fotka
@hoornet my máme na konci chodby kumbal, okno je s neprůhlednou výplní a do chodby jsme dali prosklené dveře takže je tam i světlo. Jen takovály malý tip.
Odpovědět
Profilova fotka
Ten poslední návrh vypadá moc pěkně.Jediné co mě zaráží je velikost garáže.Pokud máte dvě auta v hodnotě pár miliónů tak bych to ještě chápal,ale stavět autům největší a nejdražší pokoj v domě mi přijde zbytečné.
Odpovědět
@barushka0404 Děkuji za tip! mohu poprosit o foto? Stále mám pocit, že mi prosklené dveře nedají dostatek světla a bude chodba tmavá. @oskar83 Děkuji. Myslím, že jsme v návrhu udělali velký posun vpřed. Po pravdě, moc jsem nechápal názor lidí že se na to mám vykašlat a hned se vrhnout do náručí architektů. Líbí se mi, že mám již několik verzí a je zde vidět, jak jsme si ujasňovali naše názory a potřeby pro budoucí dům. Stále je to živé, rozhodně netvrdím, že je tohle finální verze. Rozhodně mi tento vývoj přijde vhodnější, než vzít katalog a ukázat prstem na některou položku. K té garáži - bude to moje trucovna/relaxační místnost. Celý život se motám okolo aut a motorek. Je to můj koníček. Je na to potřeba dostatek prostoru. Někdo si zařídí posilovnu, někdo vinný sklípek, já naopak dostatečné metry v garáži 🙂 A zároveň to bude sloužit jako místo pro parkování vozů. V případě potřeby větší plochy stačí vyjet s auty ven a je zde spousta prostoru pro moji tvorbu 🙂 Ano, prodraží to náklady na stavbu. Ale člověk si má stavět svůj sen 🙂 Pokud by to mělo sloužit jen pro parkování vozů, ani bych se s garáží nedělal a řešil to pouze přístřeškem 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@hoornet zdravím okno je na jihovýchod.
Odpovědět
@barushka0404 moc děkuji za fotky! 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Take jsme si nas dum nakreslili sami, je presne podle nasich predstav. Dostalo se nam hodne kritiky, kazdou jsme peclive zvazili, ale nakonec jsme dali na vlastni pocit. Bydlime rok a nic bychom nemenili. Mame naprosto stejne orientovany pozemek, bungalov, predsazenou garaz, dum do L. Pokud mohu dat radu, peclive si s planovanim domu naplanujte i interier. Je jednodussi nyni pridat tu 20cm a tamhle ubrat, ale az dum stoji...casto slysim od znamych, kdyby ta zed byla o kousek delsi...pokud samozrejme neplanujete vse na miru. A potom jeste jeden postreh a to k orientaci domu. Prvni varianta je lepsi pro obytny prostor, ale horsi pro detske pokoje, do nich pujde az pozdni slunce. Pro deti je lepsi to ranni, odpoledne uz jim do pokoju nesviti, nemaji tam horko a nerusi je letni slunce pri usinani. Ve druhe variante bude v zimne v obyvaku chybet slunce. V zimne je slunce nizko, bude stinit garaz...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?