Neschopný projektant - vrácení zálohy

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Krásný den všem :) Chtěla bych se zeptat, jestli jste někdo řešili podobný problém jako my - s manželem jsme si vybrali projektanta a hned při podpisu smlouvy jsme mu zaplatili zálohu 10.000, toto bylo 24.3.2015. Ústně jsme se domluvili, že kompletní plány včetně již vyřízeného stavebního povolení nám předá koncem června, nejpozději začátkem července. Ve smlouvě toto bohužel uvedeno nebylo ale zase tam jsou uvedené jiné termíny a to: - studie, digitální model stavby - 15 dnů po objednání (zaplacení zálohy) - dokumentace pro stavební povolení - 25 dnů po odsouhlasení studie - ... K odsouhlasení studie jsme se však ještě nedostali, pan projektant se nám totiž jednou za měsíc ozve, pošle něco, co se nám zcela nelíbí a když ho poprosíme o nějakou změnu tak mu to trvá další měsíc. Na naše urgování nereaguje. Můj dotaz tedy je, jestli můžeme žádat zpět zálohu kvůli nedodržení termínu? Raději bychom si vybrali už někoho jiného.
Odpovědět
1
2
Zdravím, mám podle projektu pana Raidy postavený dům. Jen ze zvědavosti jsem zadal jeho jméno do vyhledávače a trefil tuto stránku a nestačím se divit, co se s ním stalo... Už tehdy (2009-2011) to bylo mnohdy na dlouhé lokty s prováděcí dokumentací a dle jiných stavitelů to bylo od něj běžné, ale neprovedení práce??? Za ty peníze, co bere? Takže mě zajímá, jak to pokračuje
Odpovědět
Máte zájem se připojit k žalobě?
Odpovědět
@liviu : Jestli to platilo na mě, tak určitě ne. Já s ním mám účty srovnané. Mě jen zaráží, že člověk jeho znalostí a zkušeností je schopen takhle klesnout. Proto mě tento případ zajímá.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Jak u Vás probíhá spolupráce s projektantem? Projektantovi jsme dali všechny podklady (naše požadavky aj.), bohužel mi teda řekl ať pošlu vše, co mám, takže i půdorys, který jsem našla, u toho se nechal tak ovlivnit, že všechny 3 návrhy, které poslal, tak byly docela podobné. Když pominu jeden návrh, kdy dal obývák víceméně do chodby, ano i takový kumšt se dá udělat, taky jsme se divili, no celkově nejsme spokojeni ani s dalšími. Chceme na tom pracovat dále, ale jeho komunikace je z mého pohledu docela chabá (samozřejmě jsme to řekli i mu). Zajímalo by mě, jaké jste měli zkušenosti s projektantem vy? Naštěstí jsme neplatili zálohu 60 000 kc jako chtěl původně, ale i tak. To mu mám jako stále psát, kde je další půdorys a prostě ho cepovat? Proč nikde na úvodní stránce není, že si člověk má koupit dost alkoholu hned už při projektu? 😄
Odpovědět
@alipo Protože standardně má studii, tj. půdorys, dělat architekt. Ti to mají vystudovaný a schopný architekt na tohle má zkušenosti i cit. Jasně, projektant vám taky "něco" namaluje, ale kvalitu toho "něčeho" jste si už mohli ověřit. Snad ještě, když chce člověk naprosto nejjednodušší dům, má ideální pozemek (na jih, žádné stínění apod.) a sedne mu nějaký zajímavý typový projekt.
Odpovědět
A proto je mnohdy dobré si vzít ze tři projekty (nápady) z Gservisu a udělat jen nějaké úpravy.Mít trošku představu co chci...dle toho si najít něco podobného a kreslit, kreslit, kreslit...Takže za mě bych byl rád kdyby se to blížilo mé předloze.Nechodim osobně za projektantem bez vize a něco mi vymysli.Takových je dnes už jen málo a projekt za 100.000,-. My jsme si projížděli domky....a co se nám líbilo, to jsme mu ukázali, on měl k tomu pár poznatků a po dvou sezení (respektive setkání) jsme měli hotovo. Za 50.000,- i s vybehanim stavebni ohlasky...navíc měl známé po úřadech takže vlastně jsme nemuseli nic řešit.Máme jej zároveň jako dozor a vyřešeno.Ale já osobně netrvam na tom abych měl nějaký úplně individuální projekt, který nikdo nemá.A pro člověka, co nikdy nestavěl, ani bych se do toho nespouštěl do té individuální volby - individuální volba, umocnena tím že třeba nevím co a jak a spoléhám na projektanta je vražedná.To mu raději dám svou představu. My máme konkrétně tento: https://www.gservis.cz/projekty-rodin... a libil se nám natolik, že jsme do něj zasahovali jen minimálně. Menší bungalov, žádný výmysly. A za chodu jsme si říkali co třeba trochu posuneme a kde co zmensime zvetsime...to už pak nějakou ohlaskou změny neresime...Stačí mi vědět chci bungalov x patrovy dum,jak velký, kolik chci pokojů, chci zastresenou terasu? A je vymalovamo.Garáž jsme nechtěli...při pohledu na to jak 90% lidi využívá garáž na něco jiného než je určena, to jsme si přidali raději pokoj a nemám Ferrari abych musel auto schovávat.Taky jsme neměli buh vi jak akčního projektanta aje taky jsme řešili za chodu nějaké věci...ale vše se da řešit inza chodu...
Odpovědět
@matesboy Individualni projekt prece neni od toho, ze se chce clovek odlisit. Ale kazdy mame jiny sousedy, jinak nam stini okoli, jiny vyhled. Tomu by se idealne melo prizpusobit usporadani a zaroven by melo davat smysl. Neni to jednoduchy ani pro toho projektanta, viz prispevek vyse, natoz pro laika. Dnes a denne se tu objevujou nejak nakresleny pudorysy lidi a teda nic moc. Je ale jasny, jako u vseho, ze se to musi sverit kvalitnim lidem, na ktery mam reference.
Odpovědět
@bayt To je naprostý souhlas.Pokud někdo narazí na nekvalitního projektanta a čeká od něj pomoc, protože vůbec člověk vesměs neví co ho čeká a co je a neni dobře...pak je to průser....Já mám takovou zkušenost (aspoň tedy z ohlasů některých) že individuální projekt si dělají právě proto, aby se odlisili....aby nedělali něco na stejné "brdo". Přizpůsobit místu a okolí a světovým stranám a sousedům se da každý projekt.Mnohdy stačí jen zrcadlově či jinak otočit...ale jinak asi není co velice vymýšlet.A to jestli si někdo zvolí do zastavy bungalovu svůj dům patrovy a nebo kostku...to je čistě jeho věc...pokud není v nějaké dané studii určeno výhradně jinak.To že to bude vypadat jako pěst na oko je jeho věc...a pokud mu to sousedi odsouhlasí, což musejí, pokud to není podle nějaké studie určeno jinak...nebo takhle, nemusí mu to podepsat...ale znáte to, akce vyvola reakci.Neschvalis, já tobě taky ne a budu ti dělat problémy a to nikdo nechce, takže mu to podepíše 🙂
Odpovědět
@matesboy My jsme se nechteli odlisit, ale chteli jsme pri vchodu ze severu orientovat obyvak na zapad, plus meli nejaky pozadavky na to, co chcem uvnitr, a to by zadny typovy projekt nesplnil (wc mimo koupelnu, satny, velky obyvak, sauna, co nejmensi loznice, vyreseni parkovani uz s domem..)
Odpovědět
Ja tomu zcela rozumim, ze projektant dela neco a architekt neco. Nicmene si myslim, ze kdyz projektant rekne, ze udela i arch. studii a necha si zaplatit, tak nevidim problem, proc by to neslo. Nicmene samozrejme my jsme jiz narazili... Jen by me zajimalo jake jste meli zkusenosti s projektantem, zda reagoval a pracoval pruzne nebo to bylo takove vlazne. My nepotrebujeme mit projektanta ci architekta na to, abychom meli jiny dum nez ostatni, jen bohuzel neni pozemek ctverec ci obdelnik, tak to je slozitejsi a chceme vyuzit pozemek tak, at nam zustane co nejvice zahrady a nikoli nejaky veliky kus nekde na severu nevyuzity v rohu.
Odpovědět
@alipo Pokud si projektant nechal zaplatit architektonickou studii, tak je to neco, jakp zaplatit za operaci kolene gynekologovi. Taky je to odbornik, jen ne na kolena.... U nas architektka i projektant zatim reaguji casto a velmi pruzne 🙂
Odpovědět
@bayt Děkuji za přirovnání 😄
Odpovědět
Článek se načítá
Tak nevím kolik "normalnich" lidi využívá služeb architekta...ale zatím tedy mám okolo sebe lidi, co si zaplatili jen projektanta a ten jim projekt udělal a šlo se na věc.Ale chápu že pokud chce mít někdo vše vykoumane do detailů tak těchto služeb využívá....prostí lidé jej však nevyužívají.Každopádně je v dnešní době úplně normální že musíte lidi dokopat a uhanet k věcem.Já třeba takto tyden co tyden uhanim podlahare a připomínám se a pořád dokola....Dobré a kvalitní firmy je třeba nasmlouvat dopředu a to i rok dopředu....ne nadarmo se říká že kvalitní firma nemá čas.A takto je toto i u projektantů apod.
Odpovědět
@matesboy mne prislo vyuziti architekta k navrhu domu jako samozrejma vec. Asi hlavne z toho duvodu, ze v rodine mam dve stavby ciste od projektanta dle vlastniho navrhu (jednou z duvodu uspory penez a jednou kvuli nesmyslne uminenosti postavit co nejdrive) a v obou se bydli uz pres deset let. A teprve ted se projevuji vsechny nedostatky, na ktere nikdo ani nevzdechl, protoze to proste neni praci projektanta. Nerikam, ze i tohle se nemuze stat s architektem, ale za ty dva roky planovani, vizualizaci, predstav, prani a zmen jsme to snad vyladili co nejlepe 🤔 Edit: A nemyslim si ze by navrh architekta nebyl pro proste lidi. Studie nestoji zase tolik z celeho rozpoctu domu. Vubec celkove planovani a analyza se odbyva ve spouste odvetvi a vzdy je to na skody veci. Stoji to penize, ale ty se v budoucnu vrati.
Odpovědět
@matesboy No já nevím, ale studie stojí kolik, 30-60 tis.? Není to malá částka, ale když si vezmete, že vám ovlivní to zásadní na domu, co už se nikdy nedá předělat (půdorys, orientace ke světovým stranám, hezký vizuál atd.), tak podle mě to za to stojí. V těch 4-5 mil. je to fakt zanedbatelný náklad...
Odpovědět
Tak to jsme se asi špatně pochopili....na projekt nepotřebuji architekta.Myslel jsem že se bavíme o něčem "navíc".Projektant Vám snad udělá všechno...ve složce dostanete veškerá lejstra a celou projektovou dokumentaci včetně všeho.Tak teď nerozumim na co architekt.
Odpovědět
@matesboy To samozrejme ano, projekt vam doda, ale prace architekta neni v necem "navic". Je o tom nejdulezitejsim na celem dome. Aby vystihoval a splnoval veci podstatne investora, aby zapadl do okolni zastavby. Tim se vytvori studie => velikost hmoty, pudorys, usazeni na pozemek a nastrel budoucich materialu. A pak teprve by mel prijit na radu projektant, ktery studii prevede do postavitelneho domu (dokumentace), pripadne da nejake prakticke rady, ktere idealne konzultuje i s architektem. Ale opravdu by nemel delat architektonickou studii jak bylo zmineno drive. Ale nepopiram, ze to jde i bez architekta. Ale stojim si za tim, ze to nejsou vyhozene penize a ze to urcite neni sluzba, kterou by nemeli vyuzivat "normalni" lide nebo ze by byla uplne mimo financni moznosti (v ramci rozpoctu celeho domu). To asi tak shrnuti na co architekt 🙂 Snad jsme se v tom nejak moc od puvodniho tematu nezamotali 😉
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
Dobrý den, mohu se zeptat v jakém je to nyní stavu? Došlo k žalobě? Případně jak to dopadlo? 🙂 Děkuji za informace
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?