PENB a tepelné čerpadlo

2. zář 2021360

Dobrý den.

Chtěla bych poprosit o komentář k našemu PENB a zvolenému čerpadlu země-voda s plošným kolektorem (pozemek máme velikostí dostatečný). Má smysl typ čerpadla země-voda? Jedná se o Vysočinu (Jihlava). Od projektanta máme spočítaný předpoklád - roční spotřeba el.energie topení + voda 20,3 MWh - je to skutečně možné?

Jedná se o bungalov se sedlovou střechou - 150m2. Obvodové zdivo z pórobetonových tvárnic 300 + EPS 200, podlaha EPS 150 (v celkové tl. 220 mm). Střecha 360 mm (minerální vata) a okna trojskla. Vytápění podlahové teplovodní, zdrojem tepla bude tepelné čerpadlo země/voda (zemní kolektory), to bude zdrojem tepla pro zásobníkový ohřev TV. Bivalentním zdrojem TČ bude elektrokotel. Větrání okny.

KLASIFIKAČNÍ TŘÍDA - B - 82
Průměrný součinitel prostupu tepla budovy - 0,18 W/(m2.K) - A
Měrná potřeba tepla na vytápění - 58 kWh/(m2.rok)
Celková dodaná energie - 102 kWh/(m2.rok) - A - 15,25 MWh/rok
Vytápění - 77 kWh/(m2.rok) - B - 11,50 MWh/rok
Příprava teplé vody - 22 kWh/(m2.rok) - 3,28 MWh/rok
Osvětlení - 3 kWh/(m2.rok) - 0,47 MWh/rok

V projektu máme: tepelný výkon čerpadla 12kW
Předpokládaná roční spotřeba el.energie pro otop: 12,90 MWh + ohřev vody 7,40 MWh

Předem moc děkuji za komentář.

 • Možné to je, ale pokud je pravda, že na vytápění 150m2 pořádně zaizolovaných potřebujete 11.50MWh ročně, tak teda z hlediska TČ to není levné a návratnost tam nebude nějaká slavná

 • @veronikaka  
  Jestli je ten výpočet dělaný pro TČ tak je nesmyslně vysoký. Podle mě se nemužete dostat přes 5 MWh.
  Na střechu bych klidně přidal pár cm zateplováku....

 • @veronikaka  zdravím, nemůžete naskenovat rovnou posudek? nám posudek vyšel tedy hodně podobně ( 17,7 MWh, 184m2, obálka 0,18 W/m2xK)... vypočtené tepelné ztráty 7kW ( 3,5 kW prostupem, 3,5 kW větráním...) takže na tepelnou ztrátu jsme dimenzovali TČ = 8kW

 • Sponzor fóra
 • @s0t0  TZ větráním 3,5kW je nějak moc.

 • @wpavel  taky si myslím... ale je to RD bez rekuperace atd...

 • @vladimir_sacha  @cyklos  @s0t0  @wpavel  

  Moc děkuji všem za reakci. Jsem z toho nešťastná, protože jsem počítala z vyšší investicí na začátku do čerpadla a těšila se na levný provoz. Ale co nám spočítali, to je darda. Bylo by prosím možné mi dát nějaké doporučení co vylepšit, abychom se dostali na nižší spotřebu? Rekuperaci vyloženě nechceme - je popsaná jako doporučení na úsporu v PENB a není to nic závratného, co by nás přesvědčilo. Budu vděčná za jakýkoliv postřeh.

  PENB přikládám.
  Moc děkuji.

 • @veronikaka   Měl bych asi radu zkuste se obrátit na fóru TZB na pana Kubíčka je to člověk který ochotný a vyzná se v tom, když mu pošlete podklady tak to dokáže přepočítat. Odpovídal třeba zde. https://forum.tzb-info.cz/149264-kontrola-penb

 • @wpavel  Moc děkuji. Na TZB jsem dávala dotaz včera, ale oslovíme přímo pana Kubíčka.

 • V porovnání s obdobnými projekty mi to přijde víc, než občas vídám. Kdyby to byla spotřeba tepla, tam bych byl ochotnej připustit, že to tak bude, ale u TČ je pak spotřeba ele zhruba třetinová (tady by tedy vycházelo +- 7MW za rok).

 • @veronikaka  Ve Vašem případě je problém lokace. Uvádíte Vysočinu. Pokud budu počítat externí výpočtovou teplotu -15°C, tak Vám vychází celkové TZ=5,037kW. Z toho 2 kW je ztráta větráním, V pořadí další velká ztráta jsou okna. TZ okny = 788W. Takže pokud chcete něco zlepšít, tak použít rekuperaci a lepší okna.
  Pro odhad provozních nákladů používám kalkulátor zde
  https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info
  Pro Vaše TZ a ohřev TUV pro 4 lidi to vychází takto
  Otázka zda se vyplatí TČ zem-voda je složitější. Nevím přesne Vaši lokaci, ale ve vyšších polohách můžete mít problémy s klasickým TČ vzduch-voda. Především pokud budete chtít čerpadlo zem-voda komplet na klíč budou hodně vysoké investiční náklady. Pokud máte vhodný pozemek a zvládnete si udělat kolektor ve vlastní režiji, může to vyjít investičně za rozumnou cenu.

 • @zubr487  Dobrý den. Děkuji za reakci. Rekuperací jsme nechtěli. Je doporučována v PENB, ale výpočet úspory mi nepřijde nijak závratný. Okna chceme s izolačním trojsklem - jak tedy prosím upgradovat okna?

 • @veronikaka  rekuperece není o úsporách, ale o komfortu. Kromě toho, pokud použijete rekuperaci, můžete zažádat o dotaci, kde v pohodě dosáhnete na dotaci 150000Kč.
  Úpravy zateplení oken apod nemají praktický význam, pokud zůstatenete u TČ zem- voda. Celkové provozní naklady domu kolem 8000Kč/rok Vám připadají vysoké? V reálu to bude zřejmě méně. Moc velký nárust nebude ani s TČ vzduch-voda

 • @zubr487  
  20,3MWh jako roční spotřeba za elektřinu na topení a ohřev vody mi přijde vysoké. 20,3 MWh je 8000 Kc/rok?

 • @veronikaka  jestli mate spotřebu na topení a vodu napoctenou 20MWh tepelné čerpadlo má určitý COP/SCOP faktor který zjednodušené udává kolik energie získáte z 1kWh… takže když to zubr487 hodil do výpočtu tak vyšlo těch cca 8000kc

 • @s0t0  Takže tomu jen nerozumim? Samozřejmě 8 tis/rok je krásný... Šlo by nějak jednoduše vysvětlit ten COP/SCOP faktor? Těch 20MWh je spočteno jako spotřeba skutečné elektřiny, ale čerpadlo tuto stejnou energii vyrobí levněji, protože si bere zdroje jinde - jakob ne ze sítě?

 • Sponzor fóra
 • @veronikaka  jednak nevím, kde jste vzala číslo 20.3 MWh/rok a taky jsem se o to nezajímal. Výpočty PENB beru jako úředničinu. Vás primárně zajímá TZ domu, To je tepelná ztráta domu v nejhorších podmínkách. Ve Vašem případě je to pro vnitřní průměrnou teplotu 20°C a venkovní -15°C. Hodnota TZ určuje dimenzování topného zdroje (TČ) a nechá se použít pro odhad celkové spotřeby domu. Pro výpočet TZ je podstatná tabulka konstrukcí.a pro výpočet ztráty větráním vnitřní objem. Podle toho jsem spočítal TZ. Jak jsem již psal, ve Vašem případě je vyšší TZ díky vyšší poloze a tím nižší externí teplotě. Pro odhat celkové spotřeby domu můžete použít kalkulačku z odkazu. Podle mých zkušeností dává mírně vyšší hodnotu. Podle toho vychází ve Vašem případě celková spotřeba domu 8000Kč/rok při současných cenách elkektřiny.

 • @veronikaka  ještě jsem prošel udaje v PENB a hodnotu 20.3 MWh/rok jsem tam nenašel. Ta hodnota je nesmysl. Pro Váš dům bude celková spotřeba elektřiny kolem 11MWh/rok, pokud by jste nepouzili TC. TC si ale bere ze sítě jen petinu až třetinu energie a zbytek čerpá z okolí. V případě TC zem_voda je to ze země neboli ze slunce

 • @zubr487  @s0t0  Už tomu rozumím. Strašně moc všem děkuju. 20 MWh máme uvedeno v projektu, ale není bran v potaz ten SCOP faktor. Domluvím se s projektantem, proč to nezohlednily.... Ještě jednou díky.

 • Na straně 7 máte přesně uvedenou spotřebu elektřiny s TČ 2,3 MWh za rok na vytápění.
  Spotřeba tepla je rozhodná pro ekonomiku výběru zdroje a z TZ se nedá vypočítat, jsou jenom orientační prepocty. Škoda, že je rovnou neuvádí v protokolu, když už tam mají všechny vstupní údaje.

 • @martin_s  Jasný, už to vidím. Děkuji.

 • @veronikaka  ještě jednou jsem se podíval na odhad spořeby a zjistitl jsem, že jsem omylem přihodil jinou tabulku. Omlouvám se, má to být takto

 • @zubr487  Nemáte náhodou přehled o tepelných čerpadlech? Nějaké doporučení na kvalitní, ale levné čerpadlo země-voda?

 • @veronikaka  Praktické zkušenosti nemám. Problém nastane, pokud budete chtít TČ zem-voda a budete realizovat i kolektor na klíč. Pak se dostanete do nenávratně-závratně vysoké ceny. V tom případě bych spíše doporučil poptat TČ vzduch-voda. I tak, pokud si budete dělat srovnání s čistě elektrickým topením, budete za hranicí návratnosti. Jenže s elektrickým topením nesplníte podmínky PENB a nemůžete chladit. Takže pokud nemáte plynovou přípojku, nebo nechcete topit dřevem, potřebujete nějakou formu TČ. Vybrali jste si TČ zem-voda. To je v principu primitivní a jednoduché zařízení, kde můžete klidně počítat se životností nad 20 let a samozřejmě s výhodou, že venku nic nestraší a nehlučí. Problém jsou vysoké ceny i přesto, že se jedná o jednodušší zařízení než TČ vzduch-voda. Prostě ceny jsou zkreslené dotacemi. Jednu dobu nabízela firma ACOND poměrně levné čerpadlo, ale to jsem momentálně nenašel. Velice levná a slušná čerpadla nabízí firma Eltex. Já osobně bych asi šel touto cestou ale i s tím, že bych si ho komplet zamontoval sám včetně kolektoru.
  Jinak poptejte ten Acond a Nibe

 • Asi takhle - 20,3 MWh - to je opravdu hodně. My máme spotřebu 3.7 MWh ročně, a to máme na elektriku vše. Na druhou stranu jsme, myslím, velmi šetrní.

  Máme TČ voda-vzduch, za rok 2020 jsme kompletně za celou elektriku zaplatili 14 500 Kč + 500 Kč za pravidelnou 2-letou kontrolu TČ od výrobce v rámci záručních kontrol.

 • @skunkos  těch 20.3 MWh je nějaké nedorozumění. Podstatná je tabulka konstrukcí a ochlazované plochy. Podle toho jsem počítal TZ a odhad spotřeby. Mě vycházela spíše polovina pro elektrické topení.

 • @zubr487  Je to trochu jednodušší, Acond nenabízí tč země voda. Ty, které jsou na trhu, stojí při stejných parametrech přibližně stejně. A+++ mají Nibe a IVT, pak Alpha Innotec nebo Buderus nebo to co nabízí Vaillant mají A++ a stojí +/-10 - 15 000, což u ceny kolem 350 000 není tak rozhodující. Spíš je třeba si ujasnit, že toto je to, co chci, a potom hledět na realizační firmu, jak pracují, jaká je dostupnost případného servisu

 • @esmeralda2  Acond nabízel TČ zem_voda s rozumnou cenou (kolem 190tKč včetně náplně a trubek na kolektor). Na toto téma byla i diskuze zde na modré. Momentálně jsem ho v nabídkách nenašel. To, co uvádíte jsou čerpadla v cenovkách nad 300tKč. Pokud se k tomu připočte cena realizace kolektoru, což je na klíč min 100tKč, je to pro NED dům nesmyslná investice.

 • @malinda59  jenže čerpadlo Pasiv G4 již nemají v nabídce.Asi nasadili moc nízkou cenu.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat