Penb vs realita

Profilova fotka
Zdravím, dneska jsem dostal vypočítany Penb od projektantky. Bude to pasivní dům, TČ, rekuperace.. TZ spocitane na 1,8kw a plocha na kterou se počítá je 147m z toho 30nevytapena garáž. Energetická náročnost je spocitana na 52kwh/m2/rok a to tím pádem vychází na 7.6Mw/rok. Nejsou v tom zapocitane vlastně žádné spotřebiče krom vytápění, ohřevu vody, svícení, a rekuperace. Může tohle odpovídat realitě a mít opravdu spotřebu jen za tyhle věci 7,6mw? Čili se spotřebiči přes 10? Já sem původně myslel že bychom se mohli vlézt do 4-5Mw spotřeby za rok ale tohle mě trochu zaskocilo
Odpovědět
Profilova fotka
@ko_taz v PENB mám 12,2 MWh za rok, reálně máme spotřebu (všechno na elektřinu) kolem 5,5 MWh
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimirsvorba díky za reakci? A vše na elektřinu včetně tepelka nebo topit něčím jiným?
Odpovědět
@ko_taz Na ty údaje se vykašlete. Je především úřednický dokument. Celková dodaná energie je včetně energie okolí. Pro Vás je to údaj k ničemu. Vás zajímá kolik budete platit a k tomu je nejvhodnější údaj TZ. Vámi udávaná hodnota je ale nereálná. Můžete mi to PENB poslat na SZ ?
Odpovědět
Profilova fotka
@ko_taz TČ země-voda
Odpovědět
Dobrý den, řešil jsem stejnou otázku. Máme před započetím výstavby pasivního domu s fve, kdy celková energie vychází na cca 8.5 MWh, což mi přišlo dost. Viz náš průkaz. Budeme skoro sousedé přes kopec 🙂
Odpovědět
Chápu to tedy správně, že v rámci výpočtů předpokládaných "účtů za elektřinu" nás zajímá tato část, viz. foto. Děkuji za objasnění někým znalým.
Odpovědět
@ko_taz ja mam tepelne ztraty 4,7 kw, melo by ti byt spocitane docela dobre, protoze to bylo v projektu na zelenou usporam. No a celkovou spotrebu za rok mam vzdy cca 10 mwh v plynu. Topim kondenzacnim kotlem. Kdyz jsem stavěl, tak jsem se take o toto zajímal ale nikde jsem nenašel nejakou predpokladanou tabulku spotreby v mwh podle tepelnych ztrat. Jasne ze zalezi hlavne na počasí a od kdy do kdy se topi ale nejaky průměrný hrubý odhad by nekde mohl být, Nevíte nekdo o něčem? Nebo nejaky vzorec jak to spočítat?
Odpovědět
@jsemmrakomor Ano, platíte jen část energie cca 1/3, když máte TČ. Ono tedy ty další 2/3 platíte v odpisech čerpadla, tudíž to vyjde podobně, jako kdybyste topil jen elektřinou.
Odpovědět
@petr13 10,3 MWh vychází z výpočtu na ty Vaše TZ zde: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-... Přepočet je orientační, protože nejvíce je to závislé na oslunění oken, proto je to u každé stavby jiné, ikdyž TZ můžou být stejné.
Odpovědět
Souhlasím s těmi odpisy TČ vs topné kabely / fólie. Ale nechtěl jsem se dostat do pasti, kdy nebudu moci ovlivnit zdroj tepla a budu rukojmí ceně silové elektřiny. Holt velká investice na startu a pak doufat, že se výměník dožije alespoň 10. výročí provozu.
Odpovědět
Profilova fotka
@ko_taz Ztráty domu jsou velmi malé a celková neobnovitelná energie je u elektriky zatížená koeficientem 2,6. Ve výsledku je můj odhad pod 5MWh, ale opravdu záleží na bazénu, jezírku, venkovním svícení ....
Odpovědět
@jsemmrakomor ty údaje v PENB jsou určeny pro porovnání budov. Pro odhad vlastních finančních nákladů to je skoro k ničemu. Jde o to, že se např. počítá jen základní spotřeba elektřiny, ohřev vody je průměr podle plochy apod. Nerespektuje, že ve stejném domě může bydlet jeden šetrný člověk, nebo početná rodina, kde každý používá počítač a ještě vyhřívají bazén. Podstatně lepší je určit TZ domu a z toho si již zde zmíněným kalkulátorem na TZB spočítat odhad nákladů. Tam si můžete nastavit spotřebu TUV, způsob použití, naklikat si spotřebiče atd. Zde jen upozorňuji, že v případě volby TČ vzduch-voda se počítá s vysokým poměrem bivalence. V případě malého TZ a moderního TČ se bivalence nepoužívá. Já to řeším, tak že si zapnu TČ zem-voda a upravím si COP dle výrobce. Pozor, výrobce slibuje třeba COP 4.2, ale to je za ideálních podmínek. Je potřeba sledovat SCOP. Já obvykle nastavuji hodnotu kolem 2.7-3.5.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?