Připomínky k návrhu půdorysu podruhé

6. úno 2019220

Druhá verze půdorysu, který nás zaujal. 🙂 Vycházel jsem z jednoho, který jsem našel tady na fóru.

- V zádveří je velká skříň na boty a tak, bude zde třeba ještě nějaká lavice apod.
- Chodba ve tvaru T, kde je v místě skladu a vedle schodiště (původně bylo v místě skladu WC - nepřišlo mi to vhodné)
- Velikost TM doufám stačí - bude zde plynový kotel pro vytápění podlahového topení + boiler (nevím, jestli je tahle kombinace nejvhodnější, ale přijde mi to dobrý, pokud by byl problém s plynovým kotlem, bude aspoň teplá voda)
- Velikost pracovny mi vyhovuje, hlavně aby se tam vešly poličky pro elektroniku a tak
- Koupelna s WC, sprcháčem a umyvadlem, součástí bude i pračka (přemýšlím udělat shoz prádla z horní koupelny)
- Kuchyň se spíží, přepážkou od obýváku a barovým stolkem byla pro nás nutností
- Kostička uprostřed bude komín ke krbu
- Nejsem si jistý s rozmístěním a počtem oken z kuchyně a obýváku - chtěl jsem, aby bylo světlo na místa, kde se jí a tak
- Garáž - rozšířena, v rohu malý ponk jako minidílna + poličky, vchod i z terasy

- Ve druhém patře jsem trochu bojoval s velikostí ložnice a koupelny, původně byla koupelna hrozně mrňavá, teď mám pocit zas z malé ložnice - v ložnici by byla vestavěná skříň a to bílé jsou nižší komody

 • Mě se půdorys líbí, ačkoliv jsem fanda bungalovů. Akorát bych v dolní části spojila tm a sklad. V patře bych spojila koupelnu s wc a z toho prostoru udělala dvě koupelny - jednu malou pro rodiče (vstup z ložnice přes šatnu - ty skříně bych dala proti sobě, a mezi nimi by byl vstup do koupelny). Přijde mi škoda nemít soukromou koupelnu pro rodiče.

 • Malá poznámka: zjistěte si reálné rozměry schodiště s podestou. Náčrtek sice nemáte okótovaný, ale takhle baj voko mi přijde, že je schodiště moc krátké. A když ho zvětšíte na skutečnou délku, tak to celé přestane vycházet.
  TM máte hodně daleko od kuchyně i koupelen. Dlouhé rozvody, budete dlouho čekat, než doteče teplá, což navyšuje spotřebu.

 • Ok moc děkuji za názory. Stěna podél schodiště má 2,5 metru

 • Sponzor fóra
 • @majsa739  tak to máte vážně krátký. Počítejte minimálně 3 m, spíš o kousek víc.

 • Ty schody opravdu nevychází, pokud by jste měli nejnižší možnou výšku stropu v přízemí 2,5 metrů + tloušťka stropu například 30cm tak výška jednoho schodu bude 21,5cm což je nesmysl, ideální je tak 15-18cm.Buďto točité schodiště nebo více prostoru.

 • @majsa739  líbí se mi to 🙂 a souhlasím s llamou, zvážila bych spojení TM a skladu, protože takhle působí, že nebude úplně dobře využitelný.

 • @llama  To je dost rozšiřování a velké změny. Co kdyby se použily schody bez podesty? Zas to má ale asi svoje úskalí tušim...třeba co se týká stěhování nábytku a podobně..

 • @ookami_hime  Zní to dobře, jen jsem to původně nespojil kvůli tomu, že v tom místě má být schodiště a nevim, jak by se řešilo bez té stěny tam

 • Určitě bych spojil TM se skladem, pračku bych dal do TM.
  TM bych posunul víc na sever, aby šla zvětšit pracovna. Dveře do pracovny bych nedělal z chodby, ale z obývacího pokoje a tím by šla zrušit ta zbytečně velká chodba. Raději větší pracovnu nebo TM než nevyužitou chodbu.
  Dále bych popřemýšlel o vstupu do garáže z chodby nebo TM. V dešti zajedete s autem do garáže a nákup v suchu odnesete domů...
  Horní patro - tam se vyloženě v ložnici nabízí ta šatna... Dále ty schody bych nedělal s podestem ale točité, ušetří se místo.

 • Jo a kuchyň je zbytečně dlouhá, daleko je lednička od pracovní desky. Raději bych kuchyň udělal užší na úkor pořádné komory...

 • @majsa739  za mě točité schody rozhodně ne, to je tak na rozbití držky. Ale každý to vnímá jinak.

 • Líbí se mi vchod hned vedle vjezdu do garáže, kdyby se přes oboje protáhla střecha garáže, bude z toho moc fajn závětří.

  Osobně bych měla k půdorysu následující provozní výhrady:
  TM je mrňavá. V TM bych za sebe chtěla mít i dřez nebo ideálně sprchu na špinavé mytí (zablácené boty, pes...), místo na sušení promáčených bot a oteplovaček a tak. A tím pádem by měla být hned u vstupu, ať se ta špína netahá po baráku.
  Pracovnu bych udělala o hodně větší, aby mohla sloužit i jako hostinský pokoj a na stáří jako ložnice.
  Ložnice v patře není malá, ale má blbej tvar. Do těch komod se pohodlně nedostanete.
  Když už jsou koupelny pod sebou a v dolní je pračka, tak bych určitě udělala shoz prádla.
  Okno za sedačkou se vam bude zrcadlit v TV.

 • Kolik vam vychazi v loznici ulicka mezi posteli a komodama? Rekla bych, ze bude hodne uzka

 • V přízemí přehodit sklad+TM s koupelnou. TM a sklad budou hned za vchodem, což je lepší. Vdálenost TM od koupelny se dole nezmění, ale zkrátí se vzdálenost TM od horní koupelny. A horní koupelna by fakt stála za to rozdělit na dvě. Jedna přístupná z chodby, druhá z ložnice.

 • Tak jsem udělal ještě pár změn ve spodním patru. TM prohozena s koupelnou a celkově zvětšena, přidáno uymvadlo a bude místo na další výbavu + na skladování úklidových potřeb apod., sklad pod schody zrušen, pže mi přišel nevyužitelný, schodiště bude zakřivené, pže by se musel celý barák roztáhnout o 1,5 metru (nemyslitelný) a v kuchyni je zvětšená spíž a kuchyně je celkově zmenšena. Pracovna zůstává stejná, opravdu mi na moje bastlení bude stačit tahle velikost, jen ten vchod z obýváku se mi moc nezamlouvá, ale tohle je jediné řešení. Ještě teda bych dal okénko do spíže


  @funnym  Mezi postelí a komodami je cca 0,5metru

 • Sponzor fóra
 • @majsa739  takovéhle schody vám nejspíš do rodinného domu nepovolí. A i kdyby jo, tak je jen otázka času, než si na nich někdo srazí vaz. To jsou schody tak na rozhlednu.

 • A když už trváte na točitých schodech, tak bych tedy opravdu udělala tu pracovnu ve velikosti, aby se v ní dalo pohodlně bydlet. Protože když budete mít úraz nebo budete na stáří špatně chodit, tak po točitých schodech rozhodně do ložnice nebudete chtít lézt.

 • @llama  proč by se takové schody nepovolili? To nejsou klasické točité úplně úzké, to vypadá jako klasické úzké Ucko. Pokud budou dostatečně široké, neměl by to být problém ani z funkčního hlediska.

 • @ookami_hime  protože jsou moc příkré. Tedy aspoň podle obrázku mi to tak připadá - samozřejmě bez rozměrů jen odhaduju.

 • @majsa739  u toho druhého návrhu - jak dlouhá vám vychází severní stěna podél které je kuchyňská linka? Jinak původní návrh kuchyně mi přijde určitě lepší, máme to podobně a je to bezva. Jen bych zrušila tu zbytečně dlouhou příčku a místo toho protáhla půlostrůvek oddělující kk od obýváku.
  Dřez do rohu bych určitě nedoporučovala, navíc se vám do té nové nevejde větší lednice pokud byste časem potřebovali a připadá mi tam takhle strašně málo úložného prostoru. Ta spíž bude dost teplá a budete mít problém např. najít vhodné umístění myčky.

  Jinak dveře z obýváku do pracovny mi osobně taky nesedí. Spíš bych jí fakt zvětšila aspoň na 9m2 a nechala dveře z chodby. Spodní koupelna by klidně stačila poloviční, spíš bych ten prostor využila k tomu dát tam TM a koupelnu k sobě. Budete to mít lepší z hlediska rozvodů a získáte prostor pro pracovnu.

  JInak v té zdi ze strany schodů může být klidně průchod, skříň nebo cokoliv podobného. Je to hodně praktické a neplýtvá se prostorem.

 • @llama  aha, rozumím 🙂

 • Tak jsem některé místnosti vrátil zpět do původní verze - třeba kuchyně by byla malá pro spotřebiče apod., některé místnosti jsou prohozené a dům celkově šiřší o 0,7m kvůli schodišti. Počítal jsem s tím, že například toto https://www.dumabyt.cz/image.php?source=&img=/obrazek/clanek20080/schody3.20.jpg schodiště by se teď do chodby mělo vejít.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?