Projekt RD do 150 m2 - co na něj říkáte?

Profilova fotka
Ahoj, po hodinách hledání, čtení, vyměřování a porovnávání jsme si snad konečně vybrali projekt, který nám vyhovuje :-) Prosím o nějaké rady Vás zkušenější stavitele, co by se dalo změnit atd... Na začátku jsme si vytyčily priority a to je za prvé garáž v domě (auto tam bude spíš jen v zimě, bude to hlavně na servis a uskladnění motorky, kol atd...), další věc je krb se zadním přikládáním a technická místnost do které bude možno nosit dřevo a nešlapat v domě a nakonec "jednoduchá" valba, která stavbu moc neprodraží. Odhad svépomocí do 2 milionů i s pozemkem :-p
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Možná se jen nemůžu zorientovat, ale kde je vstup do domu? Taky si nejsem moc jistá, jak by měl vypadat obývák. Je spojený s uličkou dál nebo tam bude nějaká stěna? A kde bude umístěn ten krb?
Odpovědět
@owner3 Kde je zádveří? A světové strany odpovídají?
Odpovědět
Profilova fotka
Aha :D nejak jsem tam nezakomponoval vstupni dvere :) budou hned vedle garaze... tam je i zadveri, svetove strany neresim, je to jedno :) krb bude na rohu obyvaku a kuchyne se zadnim prikladanim, obyvak bude az k loznici, neumim to jinak zmerit :)
Odpovědět
Profilova fotka
svetove strany nejsou prioritni, ale roh kuchyne je sever, roh detskeho pokoje jih, druhy detsky je na zapad a garaz na vychod...
Odpovědět
Profilova fotka
@owner3 no, tak napsat, ze svetove strany neresim je teda pekna hovadina..svetove strany jsou na dobrem navrhu dispozice snad skoro to nejdulezitejsi!Jinak, zadveri je silene male, tam nedate ani skrin, ten krb je tam jak pest na oko, jak tam trci do te chodbicky, loznice do ulice?To nevim, jak se vam tam bude spat, navic s oknem do zavetri, predpokladam kryteho strechou, takze tma jak v jeskyni...nevim no, mel jste zacit tim, ze jste sem vlozil, jaky mate pozemek a potom ten pudorys...
Odpovědět
Profilova fotka
@owner3 zachod uzky a dlouhy
Odpovědět
Zdravím. Za mě, garáž pryč. Jen bych udělal kumbál. Je to jen auto. V základu bych to celé překopal. Nezajímat se o světové strany, zásadní chyba. Ale takhle jsme taky začínali při přípravě projektu, 4x jsme měnili. :-)
Odpovědět
@owner3 Souhlasím s carpatia. Umístění krbu a ložnice mi přijde dost nešťastné. Zádveří opravdu malinkaté. Navíc vchod z garáže prakticky do obýváku? Abych byla upřímná, moc se mi to nelíbí. Ale káždý má jiné představy a požadavky...
Odpovědět
Neřešit světové strany? :-o vždyť to je základ! =-)
Odpovědět
Tady příkládám náš půdorys pro inspiraci. Sice jen 3+1, ale nám bohatě stačí :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@specnaz84 No, abych pravdu rekla, tak ten vas projekt taky teda neni zadny poklad....zacnu u vstupu, proc je vstup do domu po schodech? mate pozemek ve svahu?nebo jaky je duvod?Vstup do obyvaku ze zadveri?To je asi vtipalek, ten pan projektant, zvlast, kdyz ani nemate zavetri, vsechen binec rovnou do obyvaku. Ta chodbicka k pokojum je tak silene uzoucka, ze dostat do tech pokoju napriklad nejaky nabytek bude takrka nemozne...Oba pokoje jsou kvuli nevhodne umistenym dverim jen obtizne zariditelne, loznice je prakticky jenom na umisteni postele, nic jineho se vam tam nevleze...Velky pokoj, pokud je zamyslen pro dve deti, ma v podstate jen jedno rozumne reseni rozmisteni nabytku, a to jeste jedno z deti bude muset mit postel naproti dverim, coz neni zrovna moc prijemne...nechci vubec uvazovat nad tim, jak by bylo mozne dum pouzivat ve velmi vysokem duchodovem veku, nedej boze, treba na invalidnim voziku....Kuchyne je navrzena pro levaka a ne pro pravaka, to uz je ale jenom detail...chapu, ze mate z projektu radost, ale tady se pan projektant teda moc nepredved...premyslela bych opravdu nad prakticnosti a vyuzitelnosti...
Odpovědět
Profilova fotka
obývák na sever taky není nejlepší řešení. Ale každý to má jinak. zádveří je malé, umístění krbu není moc dobře vyřešeno. vstup do TM, kde budete nosit dřevo nebo jiné palivo do krbu přes garáž, kde stojí auto, asi bych spíš volila vstup rovnou zvenku nebo vymyslela lepší přístup. Což v tomto případě nelze, tzn. projekt bych celý předělala. Začala bych u těch světových stran :-) Taky bych se zamyslela, jestli by na místo garáže nestačil přístřešek, získáte spoustu místa navíc :-)
Odpovědět
Článek se načítá
@carpatia Toto není vlákno o mě, jestli si chcete něco napsat k mému projektu, tak zde http://www.modrastrecha.cz/blog/specn...
Odpovědět
Profilova fotka
@specnaz84 no, uz jsem to napsala zde a verim, ze moje pripominky treba mohou pomoci i lidem, kteri budou cist tohle vlakno...nevidim v tom problem...autor vlakna mi ten drobny OT jiste promine...
Odpovědět
Nezapomeňte si ihned po návrhu takového domečku udělat hrubý rozpočet. Pokud nepoužijete skutečně nejlevnější materiály na stavbu, nevěřím, že se spolu s pozemkem do ceny 2 mil. Kč vejdete. Vzhledem k tomu, že pozemek ještě nemáte, nelze dělat dispozici bez znalosti pozemku, orientace příjezdové cesty. Dále je třeba vědět, že připojení domu na IS sežere nemalé množství peněz, které se v závislosti na vzdálenosti sítí bude pohybovat ke 100 tis. Kč.
Odpovědět
@carpatia @specnaz84 Mně se to tedy, narozdíl od prvního půdorysu, líbí... Proč je kuchyň pro leváka?
Odpovědět
@carpatia V tom případě posledním příspěvkem odpovím : 1) ano , dům je ve svahu, výškový rozdíl 1,2 m na délku domu 2) vstup do obýváku ze zádveří, nevídím v tom problém 3) v dnešní době montovaného nábytku, když si člověk vybírá, i kvalitního, nevidím problém něco stěhovat přes chodbu do pokojů 4) v ložnici budem jenom spát, nepotřebujem ji mít 20m2 5) zatím máme jen syna, pokud bude druhé dítě, už to máme vymyšlené 6) kuchyně pro leváka, nechápu tuto připomínku (pozn. já i manželka jsme leváci :-)) 7) projektant dělal projekt pro mě, ne já pro projektanta. 8) pro nás je to praktické a využitelné
Odpovědět
A je to vlastně o tom, jak to říkali v Tankovém praporu : Podle vkusu každého soudruha :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@specnaz84 1)V tom pripade mel byt dum resen nejakym vhodnejsim zpusobem, 1,2 m uz je opravdu dost..snad tedy budete az do velmi vysokeho veku velmi mobilni 2)no, pokud vam to prijde takto hygienicke, pak mi opet nezbyva, nez vam a vasim detem (pripadnemu miminku, ktere se vsude vali a batoli) poprat pevne zdravi 3) to sice ano, ale vy ve vasem dome nemate krom zadveri prakticky zadne ulozne prostory, do loznice nedate ani komodu na spodni pradlo, aby nekde nebranila pohodlnemu pohybu 4)add 3) 5) jak?:) necham se poucit...jen podotykam, ze postylka se vam do te loznice asi taky nevejde, takze pravdepodobne bude pripadne druhe dite hned se starsim v pokojicku... 6)pokud jste levaci, je to takto naprosto v poradku a chvalim, ze jste na to mysleli...vetsina lidi je pravorukych, proto jsem to pripominala 7)to sice ano, ale mel vas trochu usmernit...preci jen, stoji za nim leta praxe, predpokladam, jiste veci jsou zazite, ze funguji... 8) neberte to tak, ze vas chci jen kritizovat, smysl meho komentu byl poradit a pripadne upozornit na veci, ktere obcas nejsou na prvni pohled zjevne a clovek si je neuvedomi, pokud s nimi nema zadne zkusenosti...dum je investice na cely zivot, vetsinou nejvetsi a myslet hodne dopredu se opravdu vyplati...a v konecnem dusledku to usetri spoustu penez za pripadne predelavky a rekonstrukce....lidi si vetsinou sve chyby uvedomi, az kdyz v tom dome ziji a byva uz pozde....kdyz si stavim dum, tak chci, aby mi poslouzil nejen ted, ale i za 20,30 let a nemusela jsem se ja prizpusobovat domu.... Pokud vas me pripominky urazeji, tak se omlouvam, znova opakuji, ze nekomu to treba pomuze, takze jsem to i pres to, ze se puvodni dotaz netykal vas, vlozila opet sem... @mili23 Pro pravaky je ergonomicky spravne navrzena kuchyn po smeru hodinovych rucicek (tedy zona skladovani potravin, zona myti, zona vareni), pro levaka opacne, jak je to zde...
Odpovědět
Mě to neuráží, samozřejmě každý komentář, ať je urážlivý nebo lichotivý zvažuji a zaobírám se jím, zas takovej všeználek nejsem. Nechci se tu výrazně rozepisovat. Projekt je sice udělán pro svah, ale na 99% pozemek srovnáme do roviny a postavíme max. s jedním schodem. Miliony panelákových bytů mají dveře z chodby rovnou do obýváku (moji rodiče) a nijak tím netrpím. :-) Jestli doma máte pro děti sterilní prostředí, tak gratuluji, ale radši je neberte ven. My jsme ze severních čech, uhelné a smogové oblasti, něco vydržíme. :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@specnaz84 v tom pripade doporucuji zustat v panelakovem byte...usetrite spoustu penez a nervu a komfort budete mit naprosto stejny jako v dome, ktery si ted hodlate postavit...vlastne ne stejny, vetsi, protoze se nebudete muset starat jeste o dum jako samostatnou stavbu...mam doma dve kocky a bydlim v byte, takze me dite skutecne ve sterilnim prostredi nevyrusta, ale zadveri je uz od nepameti v nasich zemepisnych podminkach praxi overena vychytavka...
Odpovědět
@specnaz84 rozdíl mezi panelákem a domem je minimálně v tom, že tzv. špinavá zóna je řešena zcela jinak...neznám panelák, kde se z venku vstupuje téměř přímo do obývacího pokoje...i když vlastně v anglosaské kultuře, kde se lidé nezouvají a špínu zrovna moc neřeší, bychom takovéto domy našli...
Odpovědět
Profilova fotka
@specnaz84 a propos...v panelaku mate zadveri taky...tvori ho spolecna chodba, kde oklepete nejvetsi binec z venku...
Odpovědět
*
Odpovědět
@specnaz84 Nejsem projektant, ale i norma říká, že každý rodinný dům by měl mít zádveří. V našich zeměpisných šířkách je to nutnost! Funguje jako teplotní filtr. Představ si, že v zimě otevřeš dveře vstupu a všechny v domě olízne ledovej vzduch. Zapomeň na panelák, tohle opravdu není dobrá vizitka projektanta
Odpovědět
OK, beru, tak tady je návrh.
Odpovědět
@specnaz84 Tu část (obývák-kuchyň) budeme mít dost podobnou. Jak budete mít umístěný jídelní stůl? Jak sedačku? kde televizi? Máte už nějaký nákres tohodle? Docela by mně to zajímalo pro inspiraci
Odpovědět
prosím, není tady někdo, kdo má již postavený domeček a prodal by stavební projekt? představu máme bungalov 4-5+kk. Za nabídky a jakékoliv info děkujem :-)
Odpovědět
@buckovasimona Samozřejmě vím proč takto uvažuješ, ale já ti tuto cestu moc nedoporučuju z následujících důvodů: 1) dispozici domu a celý návrh je třeba dělat z hlediska umístění na pozemek 2) koupíte si projekt který seženete, ačkoliv by jste si to tak ani nepředstavovali. To pak máte jednodušší koupit starý dům a rekonstruovat jej. Tam také máte dispozici předem danu. 3) Na stavebním úřadě Vám řeknou co je v územním plánu a jaké jsou regulativy. Tedy pak také můžete zjistit, že projekt můžete vzít a vyhodit. 4) téměř každý rok se mění nějaké vyhlášky, normy a může se stát, že projekt bude po třech letech už bez souladu pro možnost povolení. 5) Úprava projektu a předělávání, Vás může vyjít na stejné peníze jako udělání celého nového. Vím, že za nový projekt je to spousta peněz, ale zvažte zda chcete investovat celoživotní úspory a zadlužit se za stavbu, která Vám zcela nebude ani vyhovovat, nebo jste si ji tak nepředstavovali.
Odpovědět
@rad5 mockrát děkuji za postřeh a názor. Opravdu máte pravdu. Jelikož nemáme moc finančních prostředků, myslela jsem to touhle cestou. Ale Vaše reakce stojí za uváženou. Děkují. Hezký den ;-)
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?